Atari ST πρόβλημα

grinder

RetroActive
Joined
15 Νοέ 2010
Μηνύματα
358
Αντιδράσεις
114
Καλημέρα, αγόρασα ένα 520 ST (το αρχικό, ούτε Μ ούτε F)...έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να “συνεργαστεί” με TV μέσω rgbàscart καλώδιο...το έχω δοκιμάσει και με αυτό το καλώδιο αλλά και στο 1084S (commodore). Στη πρώτη περίπτωση παίρνω μαύρη οθόνη, στη δεύτερη το ίδιο (με άλλα χρώματα) με αυτό του spectrum (Retromaniax > Forum > Ρέτρο Υπολογιστές > 8bit Home Υπολογιστές > Sinclair > http://retromaniax.gr/forumdisplay.php?f=94##[/URL]spectrum 48k [προβλημα])...Υπάρχει περίπτωση να ΔΩ κάτι με αυτό...





http://cgi.ebay.com/ATARI-ST-VGA-MO...pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item5adbe1ba5bhttp://cgi.ebay.com/ATARI-ST-VGA-MONITOR-ADAPTER-NO-SOUND-LEAD-CABLE-/390236060251?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item5adbe1ba5b





...ή πρέπει να βρω Atari monitor ή να απογοητευτώ για δεύτερη φορά?


 


Τα καλώδια/monitor που δοκίμασα παίζουν άψογα με το STE...
 
Το έβαλα σε λάθος thread…admin συγγνώμη για δεύτερη φορά!
 
Με το vga καλώδιο θα δεις μόνο την ST high. Τώρα για το 1084S δεν ξέρω αν απαιτεί composite sync.
 
grinder είπε:
Υπάρχει περίπτωση να ΔΩ κάτι με αυτό...
To να ΔΕΙΣ ναι. Θα σου πεταξει μια υψηλη αναλυση στην VGA σου και περα απο αυτο.. τιποτα. Τιποτα με την εννοια οτι αν πηρες τον ST για να παιζεις παιχνιδια, θα σου ειναι παντελως αχρηστο το καλωδιο αυτο μιας και το 98% των παιχνιδιων τρεχουν σε χαμηλη/μεσαια αναλυση. Και απο οτι ειδα δεν σου βγαζει και ηχο οποτε μαλλον ξεχνας μουσικες εφαρμογες που τρεχουν σε υψηλη? (Προιοντα της Steinberg κυριως..). Με 512k θα τρεξεις οριακα calamus (παλιες εκδοσεις) και θα βλεπεις το office της Kuma μια χαρα. Αν αυτος ειναι ο σκοπος σου, τοτε το καλωδιακι αυτο θα σε καλυψει.

Απο την στιγμη που δεν εχεις composite πηγη στο μηχανημα σου (που θα ειχες αν ειχες παρει εστω εναν STM/STFM/STE) θα δυσκολευτεις πολυ να δεις οτιδηποτε σε μη-atari-monitor χωρις την βοηθεια καποιου εξωτερικου gadget/καλωδιου. Ριξε μια ματια μηπως πετυχεις το εξωτερικο modulator του ST σε κανενα ebay (αν και ειναι σπανια ειδη και δεν θα τα βρεις και σε αφθονια). Γνωμη μου παντα, αλλα αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια, κανε υπομονη και χτυπα κανενα μονιτορ για τον ST να τον εχεις και κομπλε κιολας, η απεκτησε καποιον STFM/STE και ασε τον στην ακρη. Για αυτο παντα θελει λιγο ψαξιμο πριν την οποιαδηποτε αγορα. Το οτι ζουμε σε μοντερνα εποχη και εχουμε ολες τις πληροφοριες και τις λυσεις στα χερια, δεν σημαινει οτι μπορουμε να κανουμε και τα παντα. Το παλιο hardware παντα χρειαζεται respect σε ολα τα επιπεδα.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, δεν ήξερα ότι υπάρχει modulator για ST…Το μόνο που θέλω είναι να επιβεβαιώσω ότι δουλεύει, άλλωστε έχω και (το δικό μου) STE.
 
Να και το είκοσι ετών STE
 
o Dino θα ξέρει να σου πει...
 
Dinooooooo...μάλλον δεν διαβάζει...Καλό θα ήταν να βρεθεί κάποιος που να τα έχει δοκιμάσει, μην ξοδεύω κιʼ άλλα χρήματα και το χειρότερο, τουλάχιστον για το monitor, δεν υπάρχει χώρος..............

 
Θα σου δωσω να δοκιμασεις τα καλωδια rgb-1084 (με εξτρα v-sync σημα) και επισης

rgb-scart (παλι με v-sync) ωστε να δεις αν δουλευει ο αταρι. Αν δεν δειξει, θα σου

δωσω και ενα μονιτορ να δοκιμασεις.
 
Ό,τι είπε ο phil_vr, παραπάνω....

Ίσως, λέω ΙΣΩΣ, να υπάρχει μια περίπτωση να μπορεί να σου φτιάξει καλώδιο - gadget ο krhtikos (μέλος στο retromaniax), για να δεις εικόνα στο 1084. Αλλά πάλι αν δεν έχεις composite πηγή στο μηχάνημα, είναι μάλλον δύσκολο...

Διατηρείς πολύ καλά τον Αταράκο σου, για 20 χρόνια! :thumbup:
 
Όταν οι φίλοι αγόραζαν Amiga, εγώ ST...μάλλον με μάγεψε η εξωτερική εμφάνιση...Αν και το review του PIXEL περισσότερο σε αποθάρρυνε, δεν ξέρω...εγώ τον ερωτεύτηκα!!! Άσχετα αν τελικά τις περισσότερες ώρες παιχνιδιού τις πέρναγα σε Amiga φίλων...(ακόμα βάζω το shadow of the beast 2 για να ακούσω τη μοναδική “μελωδία του θανάτου”!!!)



Στο δια ταύτα...αν καταφέρουμε και συναντηθούμε με τον mike έχει καλώς...αν όχι, θα αγοράσω το vga καλώδιο, αν δεν παίξει και αυτό θα αγοράσω το SM124...αν ούτε και αυτό, τότε..............

Αν όμως παίξει θα ψάξω για ένα SF354 drive για να είναι κομπλέ όπως έγραψε και ο phil_vr!

(α...είναι και με 4mega!)
 
phil_vr είπε:
To να ΔΕΙΣ ναι. Θα σου πεταξει μια υψηλη αναλυση στην VGA σου και περα απο αυτο.. τιποτα. Τιποτα με την εννοια οτι αν πηρες τον ST για να παιζεις παιχνιδια, θα σου ειναι παντελως αχρηστο το καλωδιο αυτο μιας και το 98% των παιχνιδιων τρεχουν σε χαμηλη/μεσαια αναλυση. Και απο οτι ειδα δεν σου βγαζει και ηχο οποτε μαλλον ξεχνας μουσικες εφαρμογες που τρεχουν σε υψηλη? (Προιοντα της Steinberg κυριως..). Με 512k θα τρεξεις οριακα calamus (παλιες εκδοσεις) και θα βλεπεις το office της Kuma μια χαρα. Αν αυτος ειναι ο σκοπος σου, τοτε το καλωδιακι αυτο θα σε καλυψει.
Απο την στιγμη που δεν εχεις composite πηγη στο μηχανημα σου (που θα ειχες αν ειχες παρει εστω εναν STM/STFM/STE) θα δυσκολευτεις πολυ να δεις οτιδηποτε σε μη-atari-monitor χωρις την βοηθεια καποιου εξωτερικου gadget/καλωδιου. Ριξε μια ματια μηπως πετυχεις το εξωτερικο modulator του ST σε κανενα ebay (αν και ειναι σπανια ειδη και δεν θα τα βρεις και σε αφθονια). Γνωμη μου παντα, αλλα αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια, κανε υπομονη και χτυπα κανενα μονιτορ για τον ST να τον εχεις και κομπλε κιολας, η απεκτησε καποιον STFM/STE και ασε τον στην ακρη. Για αυτο παντα θελει λιγο ψαξιμο πριν την οποιαδηποτε αγορα. Το οτι ζουμε σε μοντερνα εποχη και εχουμε ολες τις πληροφοριες και τις λυσεις στα χερια, δεν σημαινει οτι μπορουμε να κανουμε και τα παντα. Το παλιο hardware παντα χρειαζεται respect σε ολα τα επιπεδα.
αν εννοεις το cubase δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν ο atari δεν εχει ηχο ..........ο ΑΤΑRI χρησιμοποιητε ως MIDI sequencer δηλαδη στελνει και λαμβανει MIDI δεδομενα δεν αναπαραγει καποιον ηχο...αυτο το αναλαμβανουν τα synthesizers και η καθε λογης MIDI συσκευη ....
 
grinder είπε:
Καλημέρα, αγόρασα ένα 520 ST (το αρχικό, ούτε Μ ούτε F)...έχω διαβάσει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να “συνεργαστεί” με TV μέσω rgbàscart καλώδιο...το έχω δοκιμάσει και με αυτό το καλώδιο αλλά και στο 1084S (commodore). Στη πρώτη περίπτωση παίρνω μαύρη οθόνη, στη δεύτερη το ίδιο (με άλλα χρώματα) με αυτό του spectrum (Retromaniax > Forum > Ρέτρο Υπολογιστές > 8bit Home Υπολογιστές > Sinclair > http://retromaniax.gr/forumdisplay.php?f=94##[/URL]spectrum 48k [προβλημα])...Υπάρχει περίπτωση να ΔΩ κάτι με αυτό...



http://cgi.ebay.com/ATARI-ST-VGA-MO...pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item5adbe1ba5bhttp://cgi.ebay.com/ATARI-ST-VGA-MONITOR-ADAPTER-NO-SOUND-LEAD-CABLE-/390236060251?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item5adbe1ba5b





...ή πρέπει να βρω Atari monitor ή να απογοητευτώ για δεύτερη φορά?


 


Τα καλώδια/monitor που δοκίμασα παίζουν άψογα με το STE...
 


εχω ενα STE και μου καηκε το sm124 ....με αυτο το καλωδιο που λες μπορω να το βαλω σε οτι TV/MONITOR θελω?....βασικα μονο για το cubase το θελω και ηχο να μην εχει δεν πειραζει....αν και ο STE εχει και RCA οποτε δεν τρεχει τιποτα
 
αν εννοείς το vga, ναι παίζει μια χαρά ΜΟΝΟ στην υψηλή ανάλυση (640χ400), δε μπορώ όμως να σου πω ότι παίζει με όλα τα vga monitors. Επίσης, πρέπει και το cubase να υποστηρίζει αυτή την ανάλυση.
 
καλημερα! καλη χρονια αταρομανιακς! στο θεμα μας! το εχω και εγω το μονιτορ σε ενα επιπλο καθεται και στην αλλη ακρη το SC1224. Δουλευω με μετατροπη στο πισω μερος του STFM μου εξοδο VGA και εναν hdmi upscaller ωστε να εχω στο ιδιο μονιτορ και τις εχρωμες αναλυσεις (με καλωδιο 13pin t0 scart). Παιζει κανονικα το cubase το εχω δοκιμασει.

Παραθετω συνδεσμολογιες. Εχω βαλει πισω και 2 εξοδους RCA αλλα και εξοδο video composite CVS.

Αφου χαλασε το μονιτορ εγω θα προτεινα μονιμες εξοδους οπως στο δικο μου γιαυτο παραθετω και τις φωτος.

Σορρυ που αργησα πολυ να απαντησω αλλα παρακολουθω αλλο forum που γραφουμε συνεχεια και αυτο εδω σπανια.

Το διακοπτακι που εχω πισω ανοιγοκλεινει το monochrome detect δλδ το γειωνει για να δωσει σημα μονοχρωμου.











out3.jpg

out2.jpg

KoliseisipodoxisVGAkaiixou.jpg

IMG_20140504_161843_zps88ea1c1f.jpg

out4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα