Atlantis Bally Pinball - Ζητούνται τα φώτα σας

ToFonikoAgouri

RetroN00b
Joined
29 Απρ 2009
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Για δείτε τι βρήκα.

dsc00349pz5.jpg


Το να έχω δικό μου φλιπεράκι ήταν όνειρο για μένα. Αν και είμαι νέοπας και έχω μηδαμινή σχέση με "ουφάδικα" αφού δεν τα πρόλαβα, αγάπησα ένα φλιπεράκι σε παλιό καφενείο που σύχναζε ο παππούς μου. Από τότε (ήμουν δεν ήμουν 12-13) πάντα ήθελα ένα δικό μου. ΚΑΙ ΙΔΟΥ! EMPEROR BE PRAISED

Σε παλιά αποθήκη καφέ-μπαρ, βρήκα το pinball στην άνωθεν φωτογραφία. Ο μαγαζάτορας συμφώνησε να μου το δώσει αν μπορούσα να το μεταφέρω έξω απο την αποθήκη (είναι και βαρύ, μαντεύω πως θα χρειαστεί τουλάχιστον 3-4 άτομα για τη μεταφορά).

Τέλοςσπάντων, να μη τα πολυλογώ, έχω βρει άτομο με φορτηγό, και κανα 2 φίλους για βοήθεια στη μεταφορά. Το θέμα είναι ότι, απ' ότι φένεται, έχει κάτσει στην αποθήκη για δεκαετίες. Η κατάσταση του πρέπει να είναι τρομακτική. Οπότε, ζητώ τη βοήθεια σας

Σε τι τεχνικούς να απευθυνθώ? Ηλεκτρολόγους? Ξυλουργούς? Θα αλλοιωθεί η αξία ή η ομορφιά του μηχανήματος? Έχω τίποτα να φοβηθώ? Τίποτα που δεν πρέπει να κάνω? Για τον καθαρισμό τί γίνεται? Αποσυναρμολόγηση?

HEEEEEEEEEEELP
 
Αν εισαι τυχερος και δουλευουν ολα. ακομα και με μερικα προβληματακια λογω παλαιοτητας, ισως το μονο που θα χρειαστεις ειναι να αντικαταστησεις λαμτηρες. Τωρα οσον αφορα τις ξυλοεργασιες, δεν εχω ιδεα.

Οπως και να εχει θα χρειαστεις parts απο Αμερικα.
 
Thanks, τα links βοηθούν πολύ.

Και μάλλον θα χρειαστώ και manual έτσι?
 
Σιγουρα από Αμερική θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι.
 
ToFonikoAgouri είπε:
Thanks, τα links βοηθούν πολύ.
Και μάλλον θα χρειαστώ και manual έτσι?
Παρακαλω.

Το manual απορω γιατι δεν το εχεις αγορασει ακομα. Ολα απο εκει ξεκινουν!
 
ToFonikoAgouri είπε:
Για δείτε τι βρήκα.

Σε τι τεχνικούς να απευθυνθώ? Ηλεκτρολόγους? Ξυλουργούς? Θα αλλοιωθεί η αξία ή η ομορφιά του μηχανήματος? Έχω τίποτα να φοβηθώ? Τίποτα που δεν πρέπει να κάνω? Για τον καθαρισμό τί γίνεται? Αποσυναρμολόγηση?

HEEEEEEEEEEELP
Να σου πω και μια δυο προσωπικες αποψεις επι του θεματος.

Κατ αρχας μην ξεκινησεις κανενα αισθητικο restoration, αν πρωτα δεν εξασφαλισης οτι ολα τα ηλεκτρικα, ηλεκτρονικα του συστηματα δουλευουν ή θα δουλεψουν. Αφου λοιπον σιγουρευτεις οτι βρηκες και εφτασαν σε εσενα ολα τα εξαρτηματα που λειπουν ή εχουν φθαρει, και αφου το φτασεις σε σημειο να ειναι πληρως λειτουργικο, τοτε μονο προχωρας στο αισθητικο κοματι του restor.

Στην δευτερη λοιπον φαση, θα πρεπει να εξασφαλισεις ή απο Αμερικη, ή απο Ελλαδα (απο καποιον που κανεις τετοιες δουλειες), να σου ανατυπωσει σε ειδικη διαφανεια, τα art designs, τα οποια θα κολληθουν στο μηχανημα.

Αφου λοιπον εξασφαλισεις και παραλαβεις και αυτα, τοτε προχωρας σε ξυσιμο του ξυλου, στοκαρισμα, και επαναβαφη στο βασικο χρωμα (χωρις δηλαδη τα art decalls) το μαυρο.

Εγω προσωπικα απο την ελαχιστη :p εμπειρια που εχω, αυτα θα εκανα. Προυποθετει χρημα και γνωσεις, ομως μην ξεχνας οτι οταν μπει στο τελος σε game room ή σαλονι, θα το κοιτας και δεν θα το μετανιωσεις ποτε.

Να μην ξεχασω, κανενα αλλο εχει ο μαγαζατορας? :D
 
Το καλό (και κακό μαζί...) είναι ότι δεν είναι τόσο παλιό όσο νομίζεις.

Το Atlantis της Bally είναι του 1989 (υπάρχουν άλλα παλιότερα pinball με το ίδιο όνομα, ίσως μπερδεύεσαι από αυτό). Οπότε δεν έχει μείνει πολλές δεκαετίες στην αποθήκη και ελπίζω ότι τα ηλεκτρονικά του θα είναι εντάξει.
 
Maddog είπε:
Νομιζω οτι το θελει για χρηση και οχι για συλλογη. Βεβαια αυτο το ξερει μονο εκεινος. ;)

Επισης το manual απο το ebay το στελνει και Ελλαδα με ταχυδρομικα 15 ευρω, με απλο ταχυδρομειο! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τελικά?

πως πήγε τελικα? δούλεψε?
 
Πίσω
Μπλουζα