Bικτώρια Χαλκίτη

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.286
Αντιδράσεις
6.166
Η Βικτώρια Χαλκίτη γεννήθηκε και μεγάλωση στη Στοκχόλμη της Σουηδίας. Πατέρας της είναι ο συνθέτης, παραγωγός και τραγουδιστής Χάρης Χαλκίτης. Εμφανίστηκε στην ελληνική δισκογραφία το 1994 με το άλμπουμ ''Ερωτας είναι'' και ακολούθησαν και άλλες δισκογραφικές δουλειές.

Από τα αγαπημένα μου τραγούδια της Βικτώριας Χαλκίτη είναι:

-Ερωτας είναι

-Άσπρο και μαύρο

-Δεν σ'αγάπησα ποτέ

Βικτώρια Χαλκίτη " 'Ερωτας Είναι " (Alternative Clip Version) 1994

https://www.youtube.com/watch?v=WpSUkGBTdUg

Βικτώρια Χαλκίτη - 'Ασπρο και μαύρο (1994)


Βικτώρια Χαλκίτη " Δε Σ'αγάπησα Ποτέ " (Official Clip) 1994

https://www.youtube.com/watch?v=n7ae1VXo1fY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O μπαμπάς Χαλκίτης πάντως έχει πολύ μεγάλη ιστορία και ας από το τέλος 80s -αρχές 90s, έμπλεξε με ποπ της κακιάς ώρας και εποχής...

Παρακάτω και στα νιάτα του στο 2:00 και 2:10

https://www.youtube.com/watch?v=-dJgodM38Z4
 
Δεν ξέρω τον Μπαμπά Χαλκίτη, η Κόρη πάντως μου ήταν εντελώς αδιάφορη. Θυμόμουν ότι είχε ψιλοακουστεί στα μέσα της δεκαετίας του 90 όταν τελείωνα το Λύκειο, αν δεν παρέθετε τίτλους παραπάνω η Μπέτυ δεν θα θυμόμουν κανένα τραγούδι της.
 
Μια χαρά ποπ η Βικτώρια Χαλκίτη!

Τη θυμάμαι από τότε, με αυτά τα τρία κομμάτια της να ακούγονται συνέχεια στο ραδιόφωνο, και ειδικά καλοκαίρι.

Θυμάμαι επίσης και τα κλιπ, που έπαιζαν ειδικά σε κάτι Τηλεάστυ και σε κάτι High TV (το δε "Άσπρο και μαύρο" έπαιζε ακόμα και εν έτει 2001).

Η Βικτώρια έκανε επιτυχία και λίγα χρόνια μετά, γύρω στο 1996 με τα Κρυφή Αμαρτία και Χόρεψε Θάλασσα (άκρως καλοκαιρινό κομμάτι).

Έκτοτε χάθηκε απ' το προσκήνιο, αλλά ήταν πολύ δραστήρια στο παρασκήνιο, με το να γίνει vocal coach, και ιδιαίτερα σε τηλεοπτικά σόου της τελευταίας πενταετίας.

Επίσης, έχει πάει Γιουροβίζιον, στα φωνητικά, τόσο στην Καιτούλα τη Γαρμπή (η Καίτη έκλεψε, δικαίως, όλη τη λάμψη εκείνη τη βραδιά, οπότε και ο κάμεραμαν διάλεξε να δείχνει Καίτη και να αγνοήσει όλους τους υπόλοιπους), όσο και στον Κώστα το Μπίγαλη (ως μέλος του "συγκροτήματος" Sea Lovers, μαζί με τη Χριστίνα "κύριε καθηγητά" Αναγνωστοπούλου), δηλαδή εν έτει 1993 και 1994 αντίστοιχα. Πιο πρόσφατα, είχε πάει το 2012, πάλι στα φωνητικά.
 
Μου άρεσε κι εμένα.Αγαπημένα μου είναι "Άσπρο και μαύρο","Έρωτας είναι","Δεν σ'αγάπησα ποτέ","Κρυφή αμαρτία","Χόρεψε θάλασσα","Σε θέλω για μένα","Νύχτα με φεγγάρι","Πρώτη μου φορά","Μια σε θυμάμαι"

Το HIGH TV μέχρι πριν 2 χρόνια έπαιζε videoclips της τις βραδυνές ώρες.

 
Η Χαλκίτη είναι "δύναμη" στα φωνητικά και έχει συμμετάσχει πάμπολλες φορές στη Eurovision (περισσότερες από όσες φαντάζεστε), πολλές φορές παίρνοντας "επάνω της" το τραγούδι, όπως π.χ. τότε με την Καλομοίρα...

Τα τραγούδια της, αν και ελαφρο-ποπ, μου αρέσουν, και μετά από τόσα χρόνια μου δημιουργούν μια 90s nostalgia...

Ακολουθεί το εξαιρετικό και άκρως καλοκαιρινό "Χόρεψε θάλασσα":

 
DINO είπε:
Η Χαλκίτη είναι "δύναμη" στα φωνητικά [...]Τα τραγούδια της, αν και ελαφρο-ποπ, μου αρέσουν, και μετά από τόσα χρόνια μου δημιουργούν μια 90s nostalgia...
Αυτό! Μπορεί η Χαλκίτη να είναι γνωστή για αυτή την ελαφροπόπ των 90's, που τόσο αγαπάμε, αλλά είναι άριστη στα φωνητικά, και δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι την εμπιστεύονται εδώ και χρόνια στο να αναλαμβάνει φωνές και να τις βελτιώνει.

Επίσης, η ίδια είναι αρκετά σοβαρή και συνεσταλμένη (τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει μέχρι στιγμής) και μάλιστα είχε αναφερθεί και σε ένα περιστατικό στις αρχές της καριέρας της, όπου λόγω πιθανού σαμποτάζ, είχαν χαλαρώσει τα κουμπιά από ένα φόρεμά της, με αποτέλεσμα να φύγουν και να οπισθοχωρήσει άρον άρον από την πίστα.

Πολύ ωραία και η συνεργασία της με το Φοίβο, αλλά στο κομμάτι F*cking Magic, το οποίο χρησιμοποιείται και στις διαφημίσεις του Attica. Έχει άριστη προφορά στα αγγλικά, κάτι που δύσκολα βρίσκεις σε Ελληνίδα ποπ τραγουδίστρια.
 
Άριστη στα φωνητικά, και μια από τις πιο αξιόλογες καθηγήτριες φωνητικής απ όσο γνωρίζω! Εμενα πάντως αυτή η ομορφιά της με είχε ξετρελανει! Θεά!
 
Tα "Άσπρο και μαύρο" και "Χόρεψε θάλασσα" προσωπικά αγαπημένα.Ας μην αναφέρω τη μετέπειτα πορεία της με Μαζωνάκηδες κτλ...Ας κρατήσω τις πιο αγνές και καλές εποχές.
 
Πίσω
Μπλουζα