Bοήθεια για emulator σε pc

nikosmihalakis

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2009
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
0
Καλες γιορτες ... με αγαπη και υγεια ...

τις αγιες αυτες ημερες και αφου βλεπω οτι δεν θα καταφερω ποτε να αγορασω μια καμπινα mame (για να την φτιαξω δεν το συζητουμε καν ..)

γιατι ο χρονος και το χρημα ειναι κατι το σχετικο ..

πηρα ενα pc που ειχα (τερατακι για τη χρηση αυτη nvidia gforce - 3 g μνημη κ.τ.λ) και του φορτωσα capcom emulator και snes - megadrive - mame (νομιζω το mame 32 ειναι αυτο που εχει για εικονηδιο ενα μικρο κιτρινο arcade σto desktop... τωρα αν καταλαβατε ...) atari κτλ.

το μεγαλο ερωτημα μου ειναι πως μπορω ολο αυτο να δουλευει σε ενα περιβαλλον front end και η μουσικη προφανος(κατι σαν jukebox) και (δεν μου φθανουν αυτα θελω και αλλα ...)να μπορω να χρησιμοποιω 2 joystick συνεχεια . Τωρα με το mame δεν μπορω να παιξω με joystick και στο capcom οι ρυθμισεις καθε φορα που κλεινει μηδενιζονται . Δηλαδι θα ηθελα να ηταν σαν το λειτουργικο μιας καμπινας αλλα στην tv. Να το ανοιγω και να παιζω δεν θελω ουτε Internet ουτε κατι αλλο . ( τωρα αν βγαινει απο το front end οποτε θες αυτο δεν θα ηταν και κακο ...)

Ξερω οτι το ποστ ειναι μεγαλο και μπερδεμενο και γιατο το εγραψα την ημερα των χριστουγενων για να μην με βριζεται (ολοι!!) απο μεσα σας ....

γινεται η ζηταω πολλα ??
 
Αγαπητέ nikosmihalakis...

...πρέπει να γίνεις πιο σαφής.

Ποιος είναι αυτός ο "Capcom Emulator" που δεν κρατά τις ρυθμίσεις; Παιχνίδια της Capcom παίζει και ο MAME, οπότε το πιθανότερο είναι να μην σου χρειάζεται...

Ποια έκδοση του MAME έχεις που δεν δέχεται δύο joysticks; Πάντως να ξέρεις ότι το MAME32 είναι απαρχαιωμένο και πλέον χρησιμοποιείται το MAMEUI.

Front Ends υπάρχουν, αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Με λίγο ψάξιμο είναι σχετικά εύκολο όμως, να βρεις αυτό που θες!
 
νομιζω ειναι ο KAWAKS . Θα κοιταξω ευχαριστω.
 
Τό mame τό χρησιμοποιώ χρόνια καί τό γνωρίζω αρκετά (Όχι τέλεια, αλλά αρκετά γιά ένα μέσο gamer) όπως εμείς.. Joystick παίρνουν όλα τά mame

Στό mame32πού τό έχω κι εγώ θά πάς στήν καρτέλα options καί από εκεί, στό default game options. Θά ανοίξει μία κεντρική καρτέλα μέ 8 άλλες υποκαρτέλλες μέσα της. (στήν έκδοση 0.114 πού έχω τουλάχιστον) Καί από εκεί θά πάς στήν υποκαρτέλλα controllers, καί θά επιλέξεις enable joystick input.

Κάπως έτσι είναι όλες οί εκδόσεις τού mame Καί mame ui νά βάλεις, δέν αλλάζει κάτι τόσο πολύ πού νά δυσκολευτείς άν έχεις βρεί τό joystick ήδη στήν έκδοση πού έχεις... Όλες λίγο πολύ στό ίδιο μοτίβο κινούνται.. Τώρα γιά τούς άλλους emulator δέν ξέρω νά σέ βοηθήσω δυστυχώς γιατί δέν έχω ασχοληθεί μέ άλλον arcade emulator

Καί commodore emulator astrad amiga msx spectrum atari st playstation 1 καί 2πού έχω πάνω κάτω όλοι κάποιο μενού μέ καρτέλλες έχουν πού θέλουν λίγο ψάξιμο..Βασικές γνώσεις νά έχεις θά τά βρείς.. Άν δέ βρείς κάτι γιά τά υπόλοιπα(δέν ξέρω ήδη άν βρήκες μιά καί είναι παλαιότερο τό post σου) πές μου τί emulator είναι αυτός τής capcom νά τόν κατεβάσω καί νά δώ πώς δουλεύει καί νά σού πώ

Μία άλλη λύση είναι νά γκουγκλάρεις τό θέμα σου, ή κάτι παρεμφερές καί θά βρείς λύση τό πιθανότερο άν όχι πές μου άν θές περισσότερα στοιχεία ποιός άλλος emulator σέ προβληματίζει, αλλά μέ συγκεκριμένα στοιχεία,(ακριβής ονομασία του καί ένα site πού θά τόν κατεβάσω γιά νά μέ διευκολύνεις), καί θά τόν κοιτάξω γιά νά σού πώ
 
Πίσω
Μπλουζα