Baby Jo Going Home

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php


picture.php


Ξέχασα να γράψω πως το παιχνίδι χωρίζεται σε 4 πίστες! Οταν περνάμε μία πίστα παίρνουμε και έναν κωδικό. Ετσι δεν είμαστε αναγκασμένοι να παίζουμε κάθε φορά το παιχνίδι από την αρχή!

Οι κωδικοί για τις πίστες είναι:

2:YOUPI

3:GLOUP

4:MUMMY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρακαλώ πολύ, επειδή η δική μου έκδοση ήταν τελείως στα ''μουγκά'' να μου πεί κάποιος άν το έχει βρεί το παιχνιδάκι αυτό με ήχο! Επειδή είναι πολύ όμορφο παιχνίδι, είναι κρίμα να μην έχει ούτε ένα τόσο δα εφεδάκι!!!
 
Αξιος! ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια στον CPC,στον emulator δεν εχεις ηχο?
 
δεν το έχω τρέξει σε emulator, έχω μία Γαλλική κόπια στον Amstrad (XOR γράφει) και εκεί δεν έχω ήχο! Η πειρατεία...σκοτώνει την μουσική τελικά?
 
εγω το ειχα παρει original θυμαμαι 3.500 δραχμες,δυστυχως δεν το εχω πια,προσπαθω να θυμηθω αυτο που μου λες για τον ηχο,Η μονη λυση ειναι το emulator.
 
το βρήκα μόλις και στον emulator... είναι η ίδια έκδοση που είχα! το έτρεξα στον WinApe και τίποτα! μουγκό και εκεί!!!

τίποτα...μόλις διάβασα και το review του cpczone και λέει και εκεί το ίδιο! Το παιχνίδι δεν έχει καθόλου ήχο!!! Είναι δυνατόν???

Το έχω και σε Amiga, και εκεί, έχει κανονικότατα ήχο! Πρέπει να ακούσετε το κλάμα του μωρού! Μιλάμε μεγάλο γέλιο!

[Στα συγνώνευσα γιατί ηταν συνεχόμενα και με ελάχιστη ώρα διαφορά το ένα από το άλλο]

thanks Rygar! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
περιεργο μου φαινεται,δεν το θυμαμαι καθολου για το ηχο, αλλα απο την ωρα που το ειδες στο emulator και στο cpczone ετσι θα ηταν.
 
Χάρμα οφθαλμών το review σου Stanfromgreece!

(Πρέπει να είμαι ο μόνος που σε αποκαλώ με ολόκληρο το nickname σου) :D
 
...ωραίο review Stan. :thumbup:

To παιχνίδι δεν το είχα καν σε amstrad - απλά το είχα δεί (σε amiga) σε έναν φίλο μου !!

Kρίμα πάντως για τον ήχο. Εστω και ένα μικρό εφφεδάκι, ο amstrad θα μπορούσε κάλλιστα να το έχει.

Θυμάμαι τώρα και το Paperboy και συγχίζομαι !!
 
Ρε συ Dino... δεν βαριέσαι να το γράφεις ολόκληρο? Billy... τί μου το θύμησες το paperboy... έπρεπε να πάρω c64, πρίν λίγους μήνες για να το παίξω με ήχο αυτό το παιχνίδι! Κρίμα γιατί ήταν πάρα πολύ καλό! Ο ήχος γενικά, είναι κάτι σαν...4η διάσταση για εμένα μπορώ να πώ! Αν δεν υπάρχει... χάνει όλη του την ομορφιά το παιχνίδι! Την ατμόσφαιρά του!Εστω και ένα μπλιμπλίκι ρε παιδί μου είναι καλύτερο από το τίποτα! Ακόμα και στο πρώτο pc που είχα, πριν βάλω την adlib, μου την έσπαγε αν το παιχνίδι δεν χρησιμοποιούσε ούτε το σπικεράκι!
 
ΤΟ Baby Jo in Going Home εκδοση για pc ειναι freeware και μπορουμε να κατεβασουμε απο αυτο το link

http://www.miniclip.md/downloads/Action-Downloads/Baby-Jo-in-Going-Home/download_70/RO

απλος πατηστε το descarcajoc για να το κατεβασετε.

Εκτος απο το babe jo εχει πολλα αλλα παιχνιδια pc που εχουν γινει freeware για download
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχο! Το κατέβασα και το έτρεξα στο Dosbox... Αυτή τη φορά έχει και μουσικούλα, αλλά δεν έχει ηχητικά εφέ! Τελικά μόνο στα Amiga και Atari είχε φούλ ήχο? Στην Amiga τα εφέ του είναι υπέροχα... ειδικά το κλάμα του μωρού είναι ''όλα τα λεφτά!''
 
Stanfromgreece είπε:
Billy... τί μου το θύμησες το paperboy... έπρεπε να πάρω c64, πρίν λίγους μήνες για να το παίξω με ήχο αυτό το παιχνίδι! Κρίμα γιατί ήταν πάρα πολύ καλό! Ο ήχος γενικά, είναι κάτι σαν...4η διάσταση για εμένα μπορώ να πώ! Αν δεν υπάρχει... χάνει όλη του την ομορφιά το παιχνίδι! Την ατμόσφαιρά του!Εστω και ένα μπλιμπλίκι ρε παιδί μου είναι καλύτερο από το τίποτα! Ακόμα και στο πρώτο pc που είχα, πριν βάλω την adlib, μου την έσπαγε αν το παιχνίδι δεν χρησιμοποιούσε ούτε το σπικεράκι!
....χαχα, Stan ομοίως και εγώ - με μία διαφορά: Οταν πήρα επιτέλους pc, πριν μπεί πάνω η Soundblaster Pro, έπαιζα ΧΩΡΙΣ ήχο !! :D (θεωρούσα -και θεωρώ- το σπηκεράκι απαίσιο !! Υπήρχαν βέβαια ορισμένα παιχνίδια που είχα δεί κυρίως σε φίλους μου,- όπου πραγματικά η μουσική ήταν πολύ καλή - σε σημείο που να μην μπορείς να πιστέψεις ότι ακούς απο το άθλιο σπηκεράκι, αλλά αυτά είναι μετρημένα στα δάκτυλα. Μιλάμε για τίτλους όπως το Mach 3, το Wizball, το Space Racer, το Panza Kick Boxing, το Skweek, κ.α.).
 
Το Mach 3 της Loriciels αν δεν κάνω λάθος το θυμάμαι και εγώ! Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση η φράση "Get ready to Mach 3" που ακουγόταν από το σπικεράκι του PC!

Οι υπόλοιποι ήχοι που έχουν αποτυπωθεί στο μυαλό μου από το σπικεράκι, είναι τα τραγουδάκια της σειράς Larry!!!
 
Πολύ ενδιαφέρον αυτό Stan !! Για ποιό/ποιά απο τα Larry μιλάμε;
 
μα,φυσικά για τα 3 πρώτα! ήταν τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα και τερμάτισα σε PC! μιλάμε μεγάλη πόρωση,όχι μόνο εγώ αλλά όλα τα παιδιά της πολυκατοικίας!!!
 
Ευτυχώς τα Larry τα έπαιξα σε Amiga. Όχι ότι είχε διαφορά από την έκδοση EGA για PC, αλλά ο ήχος καμία σχέση με το σπηκεράκι του PC.

Ακόμα θυμάμαι το disk access της Amiga.......
 
...ομοίως με τον Pooky.

Θυμάμαι ότι τα Larry τα είχα δεί σε φίλους και σε PC, αλλά η απόδοση του μουσικού θέματος απο το σπηκεράκι δεν με γοήτευσε όσο στα διάφορα παιχνίδια που προανέφερα...

(άντε, πάλι το έβγαλα off-topic το thread :D ).
 
Πίσω
Μπλουζα