BackBit Pro cartridge με υποστηριξη για 12 διαφορετικους ρετρουπολογιστες!

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.410
Δεν ειμαι 100% σιγουρος που να το βαλω αυτο, οποτε αν επεσα εξω διορθωστε με φιλοι admins!

Χαλάρωνα σημερα το πρωι και εκανα το πρωινο surfαρισμα για τα ρετρονεα της μερας οταν ειδα αυτο και χτυπησε το σαγόνι μου στο πάτωμα! Η Evie Salomon, η κορυφαία homebrew retro hardware developer, έβγαλε ενα video που παρουσιάζει την νεα λειτουργικότητα για το BackBit Pro cartridge, το οποιο μεχρι τωρα μπορούσε να φορτώνει παντως τυπου rom, disk και tape images για υπολογιστες Commodore 8 bit.

Πλεον με μια σειρα απο adapters που θα ειναι διαθέσιμοι συντομα, θα μπορει κανεις να χρησιμοποιήσει το BackBit Pro του σε υπολογιστές:

  1. Atari XL/XE
  2. Commodore 64 (incl. C128, C64C, SX64*, C64GS*, PAL & NTSC variants) *requires straight adapter
  3. Commodore 264 Series (C16/+4)
  4. Commodore VIC 20/VC20
  5. Sinclair ZX81 / Timex Sinclair 1000 (and 1500)
  6. TI-99/4A
  7. Tandy Color Computer 2/3
  8. ColecoVision/Adam
  9. Amstrad CPC+/GX4000
  10. ZX Spectrum +2 & other models
  11. MSX 2 (incl. MSX 1 support)
  12. Apple //c

Το video τα λεει ολα!


Παρα πολυ σπανιο για οποιονδήποτε αμερικανο developer να υποστηρίζει Amstrad, Spectrum κλπ

Για μενα τα USD $130 που κοστιζει τα αξιζει και με το παραπανω. Το μονο αρνητικό ειναι η σφαλιάρα που θα φαμε στο τελωνειο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η Evie Salomon ξανακτυπα τωρα που τελειωσαν οι ελλειψεις σε εξαρτηματα και το BackBit Pro ειναι πλεον διαθεσιμο και συμβατο με 32 υπολογιστες και κονσολες!

  • Acetronic MPU 1000/2000 and Radofin 1292/1392 Advanced Programmable Video System
  • Amstrad CPC+ / GX4000 (w/ ACID bypass)
  • Apple II+/IIe/IIgs Slot
  • Atari 2600
  • Atari 5200
  • Atari 7800 (w/ POKEY emulation)
  • Atari 400 / 800 / XL / XE / XEGS
  • Bally Astrocade / Professional Arcade / Computer System / Home Library Computer
  • ColecoVision/Adam
  • Commodore 16 / +4
  • Commodore 64 / 128 (incl. C64, C64C, SX64*, C64GS*, C128, C128D, PAL & NTSC variants) *requires straight adapter
  • Commodore VIC 20 / VC20
  • Emerson Arcadia 2001
  • Epoch Super Cassette Vision
  • Fairchild Channel F
  • IBM PCjr
  • Interton VC 4000 (Radofin APVS clone)
  • Magnavox Odyssey² / Philips Videopac (w/ Voice emulation)
  • Mattel Aquarius
  • Mattel Intellivision
  • Soundic MPT-03 (Arcadia clone)
  • MSX 1 / 2 (w/ SCC emulation)
  • RCA Studio II / III
  • Sega Master System
  • Sinclair ZX81 / Timex Sinclair 1000 / Timex Sinclair 1500
  • Tandy Color Computer / 2 / 3
  • Timex Sinclair 2068 (w/ Kempston support)
  • TI-99/4A
  • Vectrex (GCE / Milton Bradley)
  • ZX Spectrum 48K / 128K / +2 (w/ Kempston support)

Στο καινουριο video εχουμε μια επιδειξη απο 12 ακομα πλατφορμες που υποστηριζονται πλεον.

 
Εξαιρετικό cartridge αλλά με τα χαράτσια από τελώνες κλπ κινδυνεύεις να σου κοστίσει τα διπλά.. Γιατί δεν μπορούν να βρουν κανένα distributor μέσα στην EE να τα αναλάμβάνει όλα αυτά σε επίπεδο επιχείρησης που είναι πολύ φθηνότερα. Το σκεφτόμουνα για το συγκεκριμένο καθώς έχω Amstrad CPC+, Commodore Plus/4 και Commodore VIC-20 για τα οποία δεν είχα κάποια λύση flash cartridge, τελικά απλά πήρα τους Commodore Plus/4 και Commodore VIC-20 adapters για το Sidekick64 και θα περιμένω αν υπάρχει κάποια εξέλιξη με το C4CPC για το Amstrad CPC Plus.
 
Γιατί δεν μπορούν να βρουν κανένα distributor μέσα στην EE

Ελα ντε! Θα το ειχα αγορασει επιτοπου αν το εβρισκα στην EU....


Για τα αλλα δεν ξερω, αλλα για vic-20 υπαρχουν εναλλακτικές.

Το Final Expansion 3 που ειχα παρουσιασει ειναι πολυ ωραιο. Δυστυχως αυτη την στιγμη ειναι διαθεσιμο μονο απο Καναδα.

Το Final Expansion Alpha ειναι λιγο πιο περιορισμενο, αλλα την κανει την δουλεια του και θα το βρεις και απο EU.

Πολυ ενδιαφερον ειναι και το PenUltimate+2, αλλα και αυτο δεν ειμαι σιγουρος αν πωλειται και απο χωρα της EU.

Αυτο το λιμπιζόμουν ενα φεγγαρι, αλλα ηταν τοτε με την έλλειψη των Raspberry Pi, οποτε δεν ειχα μπει στην διαδικασια. Κανε μας μια παρουσιαση βρε αδερφε να το δουμε απο κοντα.
 
Ελα ντε! Θα το ειχα αγορασει επιτοπου αν το εβρισκα στην EU....



Για τα αλλα δεν ξερω, αλλα για vic-20 υπαρχουν εναλλακτικές.

Το Final Expansion 3 που ειχα παρουσιασει ειναι πολυ ωραιο. Δυστυχως αυτη την στιγμη ειναι διαθεσιμο μονο απο Καναδα.

Το Final Expansion Alpha ειναι λιγο πιο περιορισμενο, αλλα την κανει την δουλεια του και θα το βρεις και απο EU.

Πολυ ενδιαφερον ειναι και το PenUltimate+2, αλλα και αυτο δεν ειμαι σιγουρος αν πωλειται και απο χωρα της EU.


Αυτο το λιμπιζόμουν ενα φεγγαρι, αλλα ηταν τοτε με την έλλειψη των Raspberry Pi, οποτε δεν ειχα μπει στην διαδικασια. Κανε μας μια παρουσιαση βρε αδερφε να το δουμε απο κοντα.
Ευχαριστώ για τα links, τα Final Expansion 3 και Final Expansion Alpha δεν τα γνώριζα, το PenUltimate+2 μόνο από Αγγλία το έχω βρει, τους αντάπτορες ακόμα δεν τους έχω λάβει, θα ήθελα να κάνω μια παρουσίαση του sidekick64 αλλά το πρόβλημα είναι ο χώρος/οργάνωση, ακόμα δεν έχω φτιαξει ένα ωραίο χώρο ( όπως εσύ πχ ) για τα ρέτρο μου, είναι διασκορπισμένα σε αποθήκες/πατάρια/ντουλάπες τα βγάζω και τα βάζω σε αποθήκευση όταν θέλω να τα χρησιμοποιήσω, υπάρχει ένα σχετικό χάος. Θα προσπαθήσω όμως να οργανωθώ για νακάνω καμιά παρουσίαση, θα το ήθελα.
 
Πίσω
Μπλουζα