Banjo Kazooie vs Banjo Tooie vs Donkey Kong 64 vs Conker

voltar

RetroN00b
Joined
31 Οκτ 2011
Μηνύματα
20
Αντιδράσεις
0
o τιτλος τα λεει ολα...πειτε μου την αποψη σας και βαθμολογηστε με τα προσωπικα σας κριτηρια παντα απο το καλυτερο στο χειροτερο με τα θετικα και τα αρνητικα...προσωπικα πιστευω οτι το banjo tooie ειναι μπροστα απο τα υπολοιπα 3 εστω και με μικρη διαφορα..στην 2η θεση βαζω μαζι kazooie και dk64 γιατι ειναι εξαιρετικα κοντα τα 2 παιχνιδια και δεν θελω να αδικησω καποιο.τωρα το сonker bad fur day λιγο το δοκιμασα αλλα δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα.θα γραψω αναλυτικα και εγω καποια στιγμη την αποψη μου αλλα πρεπει να δοκιμασω το conker και να ολοκληρωσω πληρως το banjo tooie που ειναι πραγματικα τεραστιο.
 
1 - Banjo Kazooie. Τέλεια γραφικά (το έπαιξα την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησε Ελλάδα και δεν πίστευα στα μάτια μου, οι εικόνες στα περιοδικά δεν το έδειχναν πραγματικά) καλό frame rate, ενδιαφέρουσες πίστες και design, χορταστικό, σωστή δυσκολία, από τα πιο όμορφα soundtracks του N46. Μάλλον το καλύτερο 3D platform που έχω παίξει.

2 - Conker. Το έπαιξα σε emulator οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά για τα γραφικά και το frame-rate τα οποία φαίνονται εκπληκτικά παρόλα αυτά (εφέ όπως η dynamic σκιά του Conker υπήρχαν σε Dreamcast και πάνω!). Η ιδέα και το χιούμορ είναι αρκετά για την δεύτερη θέση.

3 - DK64. Δεν τρελάθηκα. Αρκετά όμορφο παιχνίδι αλλά το design δεν μου άρεσε όσο στο Banjo. Η μουσική θα ήθελα να είναι πιο κοντά στο στιλ των εκδόσεων του SNES. Το gameplay το βρήκα κουραστικό με όλα εκείνα τα collectibles διάσπαρτα στις πίστες να πρέπει να τα μαζεύω με τόσους διαφορετικούς χαρακτήρες κάθε φορά. Πολύ καλοί οι bosses.

? - Banjo Tooie. Έχω παίξει μόνο 2-3 πίστες σε emulator πάλι. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά την θέση που το κατατάσσω. Λίγο τα κάποια προβλήματα και κολλήματα στον Emulator, λίγο το ότι δεν είχα ένα καλό χειριστήριο, λίγο το ότι το έπαιξα πολύ μετά από την εποχή του (αρκετά μετά από το Conker κιόλας) και το αποτέλεσμα ήταν ότι το παράτησα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Banjo Kazooie: Γιατί ήταν η πρώτη απόπειρα της Rare να αναπτύξει έναν τριδιαστάτατο τίτλο πλατφόρμας που στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Βέβαια πάτησε πάνω στο ήδη πετυχημένο Mario 64, προσθέτοντας όμως τη δική της, ξεχωριστή πινελιά η rare. Κορυφαία στιγμή η τελική μάχη με την Grutilda, νομίζω αγαπημένα μου μάχη τουλάχιστον σε 3D platform τίτλους!

2) Conker: Ξεχώρισε από τα υπόλοιπα καθώς ήταν ένα πιο mature παιγνίδι. Σχεδόν όλα τα bosses ήταν πρωτότυπα και εντυπωσιακά, κυρίως ο Great Mighty Poo που μετά την Grutilda είναι ο δεύτερος αγαπημένος μου!

3) Banjo Tooie: Θεωρώ αδικία να συγκρίνεται με το πρώτο μέρος της σειρά καθώς τα δύο αυτά παιγνίδια είναι σαν ένα, όπως τα golden sun του GBA. Έχω την εντύπωση ότι αναπτύχθηκαν σχεδόν ταυτόχρονα αυτά τα δύο επεισόδια όμως, όπως και να χει, το κατατάσσω τρίτο διότι είναι συνέχεια του πρωτότυπου Banjo Kazooie. Αυτό όμως δε σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι το Tooie δεν είχε πρωτότυπες μάχες ή κινήσεις των παικτών, ο καλλίτερος τρόπος να κλείσει μία τόσο όμορφη σειρά!

4) DK 64: Απλώς μία αποτυχημένη απόπειρα της Rare να εντυπωσιάση τους λάτρεις της τριλογίας Donkey Kong Country. Έχουμε ξανά συζητήσει με τα μέλη εδώ και όλοι μας καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα και στους λόγους που δε μας άρεσε τόσο. Σου συστήνω να διαβάσεις το συγκεκριμένο θέμα και το ποστ που Imgema που εξηγεί με πολύ όμορφο και λακονικό τρόπο αυτό που λέω παραπάνω. http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16564-donkey-kong-64
 
Tα top down 3d platform games μου φαίνονται ιδιαίτερα βαρετά, όσα κι αν έχω δοκιμάσει με έχουν αφήσει αδιάφορο.Aντιθέτως, αν και δεν το έχω παίξει γιατί δεν έχω κονσόλες νέας γενιάς, το donkey kong country returns φαίνεται φοβερό!
 
Εγώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Έχω τελειώσει μόνο το Banjoo Kazooie, το οποίο ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Κάποια στιγμή θα χτυπήσω μία κόπια απο το Banjoo-Tooie Και το Conker`s Bad Fur Day. Αναθεματισμένη κρίση!!
 
1. Banjo-Kazooie: Καλοσχεδιασμένες πίστες, αξιομνημόνευτοι χαρακτήρες, ωραία μουσική, μεγάλο σε διάρκεια.

2. Conker Bad Fur Day: Τελείως διαφορετικό από τα συνηθισμένα, πολύ ωραία γραφικά, χιούμορ, ωραία πλοκή, λίγο βαρετές πίστες.


3. Banjo-Tooie:
Τεράστιες αλλά κακοσχεδιασμένες πίστες, ωραία γραφικά, καλή μουσική, κουραστικά πολλά αντικείμενα να μαζέψεις.


4. Donkey Kong 64:
Τεράστιο, ωραία γραφικά αλλά απογοήτευση. Υπερβολικά πολλά collectables, μέτριες πίστες, μέτρια μουσική. Πολύ ωραία bosses.
 
το banzo kazooie ειναι με διαφορα το καλυτερο για εμενα
 
Εχω παιξει το Conker στο XBOX και τα 2 Banjo στο 360 (τα οποια τιμα δεοντως η μεγαλη μου κορη).

Ασχοληθηκα αρκετα αργοτερα απο οτι κυκλοφορησαν δηλαδη οποτε ειμαι νιουφης στο θεμα.

Θεωρω το Conker ως τεχνικο επιτευγμα αλλα συναμα και ως ενα εξαιρετικο παιχνιδι, τρελο χιουμορ, μια θαραλεα αποπειρα...πολυ διαφορετικο απο τη νοοτροπια που ειχαμε συνηθισει να βλεπουμε στα Ν μηχανηματα. Νομιζω το καλυτερο απο τα τεσσερα που συζηταμε.

Μετα ερχεται το Banjo Kazooie. Ζυγισμενο παιχνιδι. Ουτε μεγαλο, ουτε μικρο, ουτε πολυ δυσκολο, ουτε πολυ ευκολο. Κοντα στη χρυση τομη. Μου αρεσει περισοτερο απο το Mario64. To Click Clock Wood ειναι απο τα καλυτερα platform levels.

 


Τριτο το
Banjo-Tooie που απο την αρχη "πηρε τη ζωη του λαθος" που λεει και το τραγουδι. Το βλεπω σαν προσπαθεια φιγουρας της Rare να δημιουργησει εναν απο τους μεγαλυτερους κοσμους σε cart. Τεραστιο, πολυπλοκο, με πολλα αχρειαστα abilities, κανει "κοιλια" στα μεσα του παιχνιδιου και ειναι ολιγον κουραστικο σε σχεση με το πρωτο. Παραμενει ομως ενα πολυ καλο platform.

Με το DK64 δεν εχω ασχοληθει...

Οι φανατικοι αξιζει να ασχοληθουν με το πολυ ενδιαφερον (και τεχνικα αψογο) Nuts & Bolts που δεν ειχε την εμπορικη επιτυχια που θα του αρμοζε...
 
Και τα 4 τα εχω για το N64 και γιαυτο θα μιλησω δεν ξερω πως ειναι σε Emulator.

1.Donkey kong 64:Μαλον μονο σε μενα αρεσε το συγκεκριμενο παιχνιδι.Δεν ειμαι λατρης των παιχνιδιων donkey kong στο snes και τα τερματισα μονο και μονο για να τα τερματισω.Ειμαι μεγαλος φαν ομως του κλασικου Donkey kong για τα Arcades.Το DK64 ομως μαρεσε παρα πολυ.Στον τομεα των γραφικων ειναι φανταστικο γιαυτο αλωστε χρειαζεται και το expansion pack και τα επιπεδα του ειναι τεραστια και πολυ λεπτομερη οπως Π.Χ η πιστα Angry Aztec η οι crystal caves αλλα και πολλες αλλες που ειναι χαρμα οφθαλμον.Επισης το οτι εχει πολλα κρυφα πολλα μυστικα και γενικα πολυ ψαξιμο το θεωρω πλεονεκτημα και οχι μειονεκτημα.

2.Βanzo Kazooie:To παιχνιδι αυτο ειναι φανταστικο απο οποια μερια και να το δει κανεις,εχει φανταστικο soundtrack και γενικα ο καθε ηχος και η καθε μουσικη μεσα στο παιχωιδι ειναι υπεροχες.Απο τεχνικης αποψης ειναι πανεμορφο ειδικα η πιστα Click Clock Woods ειναι απιστευτη και σπρωχνει παρα πολυ στα ορια του το N64.Επισης συμφωνω οτι δεν ειναι ουτε πολυ μεγαλο αλλα ουτε και μικρο ειναι στο μεγεθος που πραγματικα πρεπει να ειναι ενα παιχνιδι ωστε και να μην κουραζει τον παικτη αλλα και να μην μενει με το αισθημα οτι τελειωσε πολυ γρηγορα.

3.Βanzo Tooie:To συγκεκριμενο το θεωρω πολυ καλητερο απο το banjo kazooie.To παιχνιδι στο θεμα του ηχου και της μουσικης ειναι στα ιδια πλαισια με το BK οπως και στον τομεα των γραφικων που δεν εχουμε τεραστιες βελτιωσης.Ας μην ξεχναμε οτι για ολα αυτα τα παιχνιδια το N64 εφτανε στα ορια του.Σε ελαχιστα σημεια του παιχνιδιου οπως στα τοιχη απο το Gloomy Gulch Mine τα γραφικα δειχνουν φτωχα αλλα δεν μετριαζουν σε καμια περιπτωση τα εξαισια γραφικα του παιχνιδιου.Επισης ειναι πολυ μεγαλητερο απο το BK τα επιπεδα του ειναι τεραστια και πραγματικα το απολαυσα μεχρι το τελευταιο λεπτο το συγκεκριμενο παιχνιδι.

4.Conker:To παιχνιδι αυτο καταρχην εχει απιστευτο χιουμορ και καταδευτερον στον τομεα των γραφικων ειναι οπως τα αλλα 3 δηλαδη τα γραφικα του ειναι φανταστικα γιαυτο αλωστε ειναι και απο τα κορυφαια παιχνιδια του N64.Η μουσικη του κατα την γνωμη μου δεν φτανει στο επιπεδο των 3 αλλων παιχνιδιων αλλα ειναι συμπαθητικη.Αυτο που δεν μαρεσε ειναι οτι το παιχνιδι ειναι πολυ μικρο το τερματισα σχεδον σε μιαμιση μερα και απογοητευτηκα.Επισης πιστευω πως ειναι απο τα ελαχιστα παιχνιδια που προκαλουν τοση φθορα οταν πεφτει ο χαρακτηρας απο καπου ψηλα.Ρε παιδια εκει στην Rare σκιουρος ειναι δεν γεινεται να εχει τοσο προβλημα οταν πεφτει απο ψηλα :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν τα μπορω αυτα τα 3D παιχνιδια με το αχανες περιβαλλον!!scrolling και παλι scrolling.Οπως ακριβως τα super mariobros και donkey kong country returns στο wii.

Και επιτελους ελπιζω η nintendo να βγαλει remake την τριλογια donkey kong country του snes για το wii u.Ιδιο στιλ παιχνιδιου ιδιες πιστες ιδια μουσικη scrοlling βεβαιος

απλα να ανανεωση τα γραφικα και γενικα να εκμεταλλευτεί την δυναμη της κονσολας(wii u) οπως εκανε στο super mariobros που αναφερα πριν.
 
1 banjo tooie γιατι ειναι τεραστιο σε μεγεθος και ποιοτητα.τα επιπεδα του ειναι κατα πολυ ανωτερα απο το bk.σε επιπεδο ηχου το παιχνιδι δεν λεει και πολλα σε σχεση με το πρωτο παιχνιδι αλλα εχει σχετικα καλα ηχιτικα εφε.

στον τομεα του gameplay το παιχνιδι ειναι απιαστο....πολλα αντικειμενα για να μαζεψεις-απιστευα boss-τεραστιοι κοσμοι για εξερευνηση.ολα αυτα το βαζουν για μενα πρωτο στην λιστα μου. 9/10

2 donkey kong 64 ..μιας και το τελειωσα προσφατα μπορω να πω οτι με αφησε με τις καλυτερες εντυπωσεις γιατι ειχε σχετικα μεγαλη διαρκεια και αρκετα πραγματα για να κανεις μεσα στο παιχνιδι με 5 διαφορετικους χαρακτηρες.στα λαθη του παιχνιδιου ειναι τα γραφικα και ο ηχος που δεν ειναι κατι το εξαιρετικο για μενα.τα boss δεν ειχαν την δυσκολια που περιμενα δυστηχως 8,5/10

3 banjo kazooie..με αυτο ξεκινησαν ολα.απιστευτη ατμοσφαιρα απο ενα πανεμορφο παιχνιδι που αμεσως σε βαζει στο κλιμα ωστε να ασχοληθεις μαζι του.απο εκει και περα το παιχνιδι ειναι μικρο σε διαρκεια και οταν τα μαθεις ολα πιστευω οτι δυσκολα θα ασχοληθεις ξανα μαζι του.οχι πολλα πραγματα να μαζεψεις-οχι δυσκολα boss...κατα τα αλλα ενα εξαιρετικο παιχνιδι ομως για την εποχη του. 8/10 με μια μικρη επιφυλαξη για το replay value του τιτλου.

4 conker bad fur day...δυστηχως δεν εχω ασχοληθει ακομα μαζι του ωστε να βγαλω πληρη αποψη.απο αυτα που εχω δει εχει απιστευτο χιουμορ και ορισμενα καλα boss αλλα μεχρι να το δοκιμασω δεν θα βαλω βαθμο.
 
Moυ τη σπαει απιστευτα που χρησιμοποιησαν τον ιδιο συνθέτη για τη μουσικη στο Banjo Kazooie-Tooie και στο Donkey Kong 64.. Ακομα και τα ιδια ηχητικα εφε εχουν βαλει στα 2 παιχνιδια! Mα τοσο ηλιθιοι πια τοτε στη Rare? Donkey Kong 64 και Banjo Kazooie-Τοοie βασίζονται στα ιδια πατήματα μουσικων samples! Οποιος παιζει δηλαδη π.χ. Banjo Tooie εχει απανωτα deja vu οτι παιζει Donkey Kong 64 και αντίστροφα! Η Rare επρεπε να κανει διαχωρισμο στη φιλοσοφια των soundtrack αναμεσα στα 2 παιχνιδια! Μα πως μπορεσαν να το κανουν αυτο? Μεγάλη απογοητευση!
 
Πίσω
Μπλουζα