Barbarella (1968)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
τη θυμάστε καθόλου? εγώ την είχα δει σε βίντεο και ήταν κάτι εντελώς απαγορευμένο για μικρά παιδιά (και μάλιστα κοριτσάκια) τότε ... πολύ θα ήθελα να την ξαναδώ όμως.
 
Φυσικα!

H Jane Fonda απαστραπτουσα, απιστεφταμπλ. Ψυχεδελικα εφε. Εκπληκτικο σαουντρακ. Σκηνικα τυπικα μιας παραγωγης των De Laurentiis.

Σεναριο προχω με BDSM στοιχεια εν ετει 1968!


Δυστυχως δεν εχω διαβασει το κομικ.
 
το κόμικ του jean claude forest (κάτι σαν διαστημική Valentina)

σωστός ο Wally για το Sm και την φετιχίζουσα ατμόσφαιρα της ταινίας
 
Πως και δεν γίνεται πανικός στο θρεντάκι της θεσπέσιας Μπαρμπαρέλλας; Φανταζόμουν ουρές σεληνιασμένων φαν να υμνούν τα κάλλη αλλά κυρίως τις απόψεις περί σεξουαλικής συμπεριφοράς της υπέροχης Μπαρμπαρέλλας και την χαλαρή (και ελαφρώς υπό την επήρεια διάφορων ουσιών) ατμόσφαιρα με τα ψυχεδελικά χρώματα. Την ειχα δει μικρή στην τηλεόραση και μετά μεγάλη. Κατι τέτοια έβλεπαν και οι κυρίες και έλιωναν μετά στο αερομπικ νομίζοντας πως θα γίνουν Τζέην Φόντα. Πλην όμως...
 
Εντυπωσιακή η Τζέην Φόντα! Αν δεις την ταινία γυμνασιόπαιδο, όπως εγώ σου μένει αξέχαστη... ;)
 
Απίστευτη φωτογραφία, ερωτισμός και ποπ-αισθητική.

Α, και μην ξεχνάμε ότι ο "κακός" της ταινίας, δάνεισε το όνομά του σε πασίγνωστο συγκρότημα της δεκαετίας του 80' (βλέπε DURAN-DURAN).
 
Βγήκε πρόσφατα σε Bluray.

Θέλω να τη δω αλλά σκέφτομαι μήπως είναι πολύ χάλια...

Βέβαια εδώ μου άρεσε και ο Flash Gordon και το Masters of the Universe.
 
Αχ, αυτος ο Ροζε Βαντιμ!

Οποια ηθοποιο πηρε στα χερια του, την εκανε σουπερ σταρ! Ξεκινησε απο τη Μπριζιτ Μπαρντο, συνεχισε με την Κατριν Ντενεβ και αμεσως μετα με τη Τζεην Φοντα. Η πρωτη και η τελευταια εγιναν συζυγοι του, ενω με τη Ντενεβ μοιραστηκε μια δυνατη ερωτικη σχεση κι εναν γιο.

Η Barbarella ειναι η ταινια που εκτοξευσε την καριερα της Φοντα στο.....διαστημα και εχρισε την ηθοποιο αστερι πρωτου μεγεθους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Απίστευτη φωτογραφία, ερωτισμός και ποπ-αισθητική.
Α, και μην ξεχνάμε ότι ο "κακός" της ταινίας, δάνεισε το όνομά του σε πασίγνωστο συγκρότημα της δεκαετίας του 80' (βλέπε DURAN-DURAN).
Και ήταν και η έμπνευσή τους στο τραγούδι τους "Electric Barbarella"... κομματάραααα!
 
Κι όμως αυτή την ταινία την είχε δείξει η τηλεόραση στα πρώτα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης και μάλιστα σε ώρα prime time (9 κιόλας). Τώρα ήταν mega, antenna θα σας γελάσω, όμως πιστεύω μια μεταμεσονύχτια προβολή θα της πήγαινε καλύτερα.
 
Κι όμως αυτή την ταινία την είχε δείξει η τηλεόραση στα πρώτα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης και μάλιστα σε ώρα prime time (9 κιόλας). Τώρα ήταν mega, antenna θα σας γελάσω, όμως πιστεύω μια μεταμεσονύχτια προβολή θα της πήγαινε καλύτερα.
Δεν την έχω δει,δεν ξέρω αν ήταν αρκετά ακατάλληλη για την prime time των καναλιών. Πάντως, δεν θα μου έκανε εντύπωση για την ώρα προβολής της. Δεν θα ξεχάσω όταν η ΕΡΤ-2 ,την ίδια περίπου χρονική περίοδο που ανέφερες (ίσως και νωρίτερα,στα τέλη των 80s), είχε δείξει μια καθημερινή, το " La senyora (1987)" με τη Silvia Tortosa μετά το δελτίο ειδήσεων των 21:30 (?).
"Σοκ", φίλε μου! Οι σκηνές ήταν ελάχιστα πιο soft από τις κλασικές ταινίες τύπου "Εμμανουέλα" ,αλλά ήταν εξίσου ακατάλληλες για την συγκεκριμένη ώρα προβολής! "Χαράχτηκαν" στη μνήμη μου και οι σκηνές και η ταινία,μιας και ποτέ δεν την ξαναείδα ούτε σε βίντεο,ούτε στη tv. Τόσο νωρίς ,τέτοια ταινία, μου φάνηκε εντελώς παράξενο.
Είναι έτσι και το "Barbarella" ?
 
Δεν την έχω δει,δεν ξέρω αν ήταν αρκετά ακατάλληλη για την prime time των καναλιών. Πάντως, δεν θα μου έκανε εντύπωση για την ώρα προβολής της. Δεν θα ξεχάσω όταν η ΕΡΤ-2 ,την ίδια περίπου χρονική περίοδο που ανέφερες (ίσως και νωρίτερα,στα τέλη των 80s), είχε δείξει μια καθημερινή, το " La senyora (1987)" με τη Silvia Tortosa μετά το δελτίο ειδήσεων των 21:30 (?).
"Σοκ", φίλε μου! Οι σκηνές ήταν ελάχιστα πιο soft από τις κλασικές ταινίες τύπου "Εμμανουέλα" ,αλλά ήταν εξίσου ακατάλληλες για την συγκεκριμένη ώρα προβολής! "Χαράχτηκαν" στη μνήμη μου και οι σκηνές και η ταινία,μιας και ποτέ δεν την ξαναείδα ούτε σε βίντεο,ούτε στη tv. Τόσο νωρίς ,τέτοια ταινία, μου φάνηκε εντελώς παράξενο.
Είναι έτσι και το "Barbarella" ?
Εχω χρόνια να την δω την Barbarella ,από εκείνη την φορά και δεν θυμάμαι και πολλά απλά ότι ήταν εντελώς σουρεάλ και φεύγατη. Νομίζω σε σχέση με το La Senyora δεν είχε τόσο τολμηρές σκηνές ερωτισμού
 
Εχω χρόνια να την δω την Barbarella ,από εκείνη την φορά και δεν θυμάμαι και πολλά απλά ότι ήταν εντελώς σουρεάλ και φεύγατη. Νομίζω σε σχέση με το La Senyora δεν είχε τόσο τολμηρές σκηνές ερωτισμού
Ειχε ομως πολυ γυμνο η Barbarella. Ακομα και στους τιτλους εναρξης.
Αν δεν ειχε μεσα τοσο τσιτσιδωμα, αυτη η ταινια θα μπορουσε να ηταν ανετα παιδικη. Απο τις πιο βαρετες που εχω δει.
 
Στην ηλικία που την είχα δει με είχε ενθουσιάσει. Σήμερα δεν νομίζω ότι θα άντεχα πάνω από 10 λεπτά. Πάντως ο Βαντίμ άμα δεν ρεζίλευε όποια ηθοποιό έπιανε "φίλη" , κάτι θα πάθαινε...
 
Ειχε ομως πολυ γυμνο η Barbarella. Ακομα και στους τιτλους εναρξης.
Αν δεν ειχε μεσα τοσο τσιτσιδωμα, αυτη η ταινια θα μπορουσε να ηταν ανετα παιδικη. Απο τις πιο βαρετες που εχω δει.
Και χρήση ψυχεδελικων ουσιών όχι όμως τόσο φανερή. Ο Βαντίμ έχει γράψει βιβλίο " bardot, Ντενέβ, Φοντα" . Και η Φόντα έχει γράψει κάποια πράγματα για τον βαντιμ όχι ομως τόσο κολακευτικά για την σεξουαλική τους ζωή. Τεσπα η μπαρμπαρελα χάρμα οφθαλμών και πολύ βολική όπου της λέγανε να πάει πήγαινε . Φαντάζομαι από την ταινία πήρε το όνομα της και η περίφημη ντίσκο.
 
Πως και δεν γίνεται πανικός στο θρεντάκι της θεσπέσιας Μπαρμπαρέλλας; Φανταζόμουν ουρές σεληνιασμένων φαν να υμνούν τα κάλλη αλλά κυρίως τις απόψεις περί σεξουαλικής συμπεριφοράς της υπέροχης Μπαρμπαρέλλας και την χαλαρή (και ελαφρώς υπό την επήρεια διάφορων ουσιών) ατμόσφαιρα με τα ψυχεδελικά χρώματα. Την ειχα δει μικρή στην τηλεόραση και μετά μεγάλη. Κατι τέτοια έβλεπαν και οι κυρίες και έλιωναν μετά στο αερομπικ νομίζοντας πως θα γίνουν Τζέην Φόντα. Πλην όμως...
Έλα ντε , είχε μια αισθησιακή πλευρά αλλά και αθωότητα η Barbarella , ήταν ολίγον χαλαρή αλλά κινείται εκτός της ηθικής της γης και κάποια πράγματα φαίνεται δεν τα θυμάται πως γινόντουσαν παλιά
 
Πίσω
Μπλουζα