Basic σε OS3.x

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
Λοιπόν, εγώ ξέρω ελάχιστη C. Ξέρω όμως πολύ καλή basic, με συνεχή ενασχόληση από εποχής 6128. Τί να κάνω, με αυτή μεγάλωσα! Το ξέρω, αμα ξεκινήσεις λάθος που λένε....κλπκλπ. Οπως και να έχει έψαχνα ενα σύγχρονο περιβάλλο περιβάλλον προγραμματισμού και έναν σύγχρονο compiler για αυτή τη γλώσσα, επάνω στο αμιγκάκι. Η Blitz Basic II είναι πλέον αρκετά παλιά. Yπάρχει λοιπόν η Purebasic για AmigaOS, η οποία είναι πλέον OpenSource. Βέβαια με τόσο μικρή ανάλυση στο 1084 δεν ξέρω πώς θα μπορούσα να γράψω κώδικα εκεί, αλλά αξίζει να το δοκιμάσω και θα σας πω.

Για να βγάλω και το σώψυχό μου, θα ήθελα πολύ να ξέρω πολύ καλή C, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο να ασχοληθώ ΚΑΙ με αυτό πλέον.
 
Rygar με την Pure Basic έχω ασχοληθεί λιγάκι σε Windows όμως, όχι πολύ κάπου 1+ μήνα, την άφησα επειδή δεν είναι δωρεάν. Εγραψα ένα sliding puzzle, ένα sokoban και κάτι άλλα μικρά, είναι καλός compiler.
 
Οχι ρε, είναι Opensource πλέον. Αμα μπεις εδώ, θα δεις. Δε βολεύει το 1084 για προγραμματισμό, μάλλον οταν βρω χρόνο να ασχοληθώ θα γίνει στον Winuae
 
Πίσω
Μπλουζα