BATONETTES

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.269
Αντιδράσεις
6.086
Πρόκειται για αλμυρά στικς με σουσάμι από την εταιρία ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ. Κατά τη δεκαετία του 90 κόστιζε 120-150 δρχ η συσκευασία, θυμάμαι μου άρεσαν λόγω αλμύρας, μου έκανε εντύπωση και το όνομα...Τα καλοκαίρια ήμουν πάντα ανάμεσα σε παγωτό, κατά προτίμηση LUCKY CUP (με το δωράκι) και BATONETTES. Βέβαια δεν αγόραζα και τα δύο, αλμυρό με γλυκό δεν πάει...
 
Yπαρχουν ακομη οπως και τα κλασσικα κρακερακια, ολα σε τοσο μικρες συσκευασιες που κανουν για τον Δαβιδ το ξωτικο. Ελεος πια με την πρακτικη της σμικρυνσης. Σε λιγο το πλαστικο της συσκευασιας θα κοστιζει περισσοτερο απο το προιον.

Επισης μου αρεσαν αυτα που ηταν στο μπλε σακουλακι και εμοιαζαν με μινι κυματιστα φρατζολακια.
 
υπαρχουν ακομα και τα τρωω πολυ η συσκευασια τους ειναι ιδια με παλια
 
Πολυ καλος "μεζες" για ποτακια!...
 
θανοε είπε:
υπαρχουν ακομα και τα τρωω πολυ η συσκευασια τους ειναι ιδια με παλια
εχει αλλαξει και μικρυνει χαρακτηριστικα
 
το τέλειο εφόδιο για όσους θέλουν να δώσουν αίμα αλλά εχουν χαμηλή πίεση ;) θανατηφόρο θα έλεγα!
 
Τα σιχαινόμουν μικρός. Μόλις ανακάλυψα όμως το ποτό αυτό άλλαξε ριζικά, όντως πολύ καλός μεζές για ποτό :p
 
BETTY BOOP είπε:
Πρόκειται για αλμυρά στικς με σουσάμι από την εταιρία ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ. Κατά τη δεκαετία του 90 κόστιζε 120-150 δρχ η συσκευασία, θυμάμαι μου άρεσαν λόγω αλμύρας, μου έκανε εντύπωση και το όνομα...Τα καλοκαίρια ήμουν πάντα ανάμεσα σε παγωτό, κατά προτίμηση LUCKY CUP (με το δωράκι) και BATONETTES. Βέβαια δεν αγόραζα και τα δύο, αλμυρό με γλυκό δεν πάει...
Μετά από 2 εγκυμοσύνες θα διαφωνίσω κάθετα με αυτό που λες :D

joe είπε:
Yπαρχουν ακομη οπως και τα κλασσικα κρακερακια, ολα σε τοσο μικρες συσκευασιες που κανουν για τον Δαβιδ το ξωτικο. Ελεος πια με την πρακτικη της σμικρυνσης. Σε λιγο το πλαστικο της συσκευασιας θα κοστιζει περισσοτερο απο το προιον.
Επισης μου αρεσαν αυτα που ηταν στο μπλε σακουλακι και εμοιαζαν με μινι κυματιστα φρατζολακια.
Εδώ πάλι θα συμφωνήσω απόλυτα έστω και με ένα χρόνο καθυστέρηση. Πάντως για να είμαστε και δίκαιοι κυκλοφορεί και συσκευασία με διπλάσια ποσότητα
 
caprice είπε:
Μετά από 2 εγκυμοσύνες θα διαφωνίσω κάθετα με αυτό που λες :D
Θα συμφωνήσω με την Caprice που διαφωνεί! Εγώ και χωρίς εγκυμοσύνες, ακόμα τρώω μισή αλμυρή & μισή γλυκιά μπουγάτσα μαζί! :D

caprice είπε:
Εδώ πάλι θα συμφωνήσω απόλυτα έστω και με ένα χρόνο καθυστέρηση. Πάντως για να είμαστε και δίκαιοι κυκλοφορεί και συσκευασία με διπλάσια ποσότητα
Δυστυχώς και οι 2 έχετε δίκιο. Οι συσκευασίες μικραίνουν παντού, πολλές φορές σε εξευτελιστικό σημείο... Τέλος πάντων, μεγάλο θέμα θα πιάσουμε πολύ πρωί!

Τα sticks αυτά (ή τα εξάγωνα κρακεράκια σε μια κίτρινη συσκευασία) τα δίνουν στο νοσοκομείο Άγιος Παύλος, που δίνω αίμα!
 
μολις τωρα πηρα :) μην ξεχνατε και τα απαιχτα σημαιακια που υπηρχαν πισω απ την συσκευασια και εγραφαν για το σινεμα για την tv για την εκδρομη
 
Με ενα σακουλακι επεινα 4 μπυρες.Ωραια χρονια :beer:
 
θανος είπε:
μολις τωρα πηρα :) μην ξεχνατε και τα απαιχτα σημαιακια που υπηρχαν πισω απ την συσκευασια και εγραφαν για το σινεμα για την tv για την εκδρομη
Κι εγώ σήμερα καταβρόχθησα δύο φακελάκια, που παλιότερα ήταν σα να έτρωγα ένα... Τα θυμάμαι αυτά τα μπλε σημαιάκια που λες, αλλά στον επανασχεδιασμό τα έφαγε η μαρμάγκα. Μήπως έλεγε και "για το βίντεο"; Συν ότι πλέον λέγονται Pick Batonettes. Στα παιδικά πάρτυ ήταν από τα αγαπημένα που καταβροχθίζαμε!
 
@ nwntas

έχεις δίκιο για τη συσκευασία. Νομίζω ότι σταδιακά όλα τα αλμυρά της εταιρείας αποκτούν τη λέξη Pick εκτός από τα στρογγυλά κρακεράκια. Ας βάλω και δύο φωτό με το πριν και το τώρα (πηγή:papadopoulou.gr)

BATONETTES1-100gbig.jpg

BATONETTES-100gbig.jpg
 
Άλλο ένα σνακ που δεν μου άρεσε καθόλου. Πολύ σκληρό και αλμυρό αλλά και με περίεργη γεύση.
 
Πίσω
Μπλουζα