Best arcade emulator for Android

broxopios

RetroN00b
Joined
5 Μάρ 2017
Μηνύματα
82
Αντιδράσεις
13
Καλησπέρα.

Πως μπορώ να παίξω παλιά arcade (mame) παιχνίδια σε κινητό; Ποιος είναι ο καλύτερος emulator που έχετε δοκιμάσει; Επίσης να υποστηρίζει gamepad.
 
Αυτό που έχει στο play store ή το reloaded που είδα να έχει καλές κριτικές αλλά σε ξέχωρο apk?
 
Έχω την έκδοση του playstore.Μια χαρά με εξυπηρετεί.
 
Υπάρχουν αρκετοί emulator στο play store για ρετρό υπολογιστές αλλα και κονσόλες!

Pizza boy emulator (GB emulator)

2600.Emu (Atari 2600)

Για Nes σίγουρα θα υπάρχει Emu όμως δεν έχω δοκιμάσει κάποιον οπότε δεν ξέρω να σου πω.

Αν κάνεις αναζήτηση στο play store θα βρεις πολλούς emulators που είναι free αλλα και κάποιους που μπορείς να αγοράσεις.
 
O RetroGameCorps εχει κανει εναν εξαιρετικο οδηγο για emulation σε android, που καλυπτει το θεμα ολοκληρωτικά και απο ολες τις απόψεις.

 
Υπάρχουν αρκετοί emulator στο play store για ρετρό υπολογιστές αλλα και κονσόλες!

Pizza boy emulator (GB emulator)

2600.Emu (Atari 2600)

Για Nes σίγουρα θα υπάρχει Emu όμως δεν έχω δοκιμάσει κάποιον οπότε δεν ξέρω να σου πω.

Αν κάνεις αναζήτηση στο play store θα βρεις πολλούς emulators που είναι free αλλα και κάποιους που μπορείς να αγοράσεις.

Super. Αυτούς τους 2 τους έχεις; Αξίζουν;

Αυτός για gameboy είναι και για το παλιό το κλασσικό ή μόνο το color?
 
Το retroarch εξαιρετικό και δωρεάν. Λίγο μπελαλίδικο στο στήσιμο αλλά αξίζει ο κόπος.
Ευχαριστώ για την πρόταση.
 
Πίσω
Μπλουζα