Best MD / Genesis games

Μερικά arcade style που μου έρχονται στο μυαλό και τα οποία ξαναέπαιξα πρόσφατα, εκτός απο αυτά που αναφέρεις:

ESWAT

Flashback

Shadow Dancer (το καλύτερο Shinobi ever imo).

Strider

Altered Beast

Rambo III

Batman Forever

και φυσικά όλα τα Sonic (εκτός του 3D ίσως).
 
Mερικά παιχνίδια που μου 'ρχονται πρόχειρα στο μυαλό (αφήνοντας απ' έξω αρκετά shoot' em ups επειδή δεν είναι και λίγα) που είναι κι από τα αγαπημένα μου:

- Sonic 3: Κατά την γνώμη μου το καλύτερο Sonic που βγήκε για το Mega Drive.

- Ristar: Aν και σχεδιάστηκε από την Sega ως διάδοχος του Sonic (παίρνοντας κάποιες επιρροές από Sonic και Dynamite Headdy) έχει την δικιά του, ξεχωριστή μαγεία που το κάνει να ξεχωρίζει. Μακάρι η Sega να έβγαζε κάποτε ένα sequel του (2D παρακαλώ).

- Pulseman: Aπό τα πιο πρωτότυπα παιχνίδια που 'χω παίξει στην ζωή μου. Για το εν λόγω διαμάντι ευθύνεται η Game Freak που λίγα χρόνια αργότερα έγινε πασίγνωστη σε όλο τον κόσμο με τα Pokemon. Kρίμα που μετά τα Pokemon σπάνια η εταιρεία θ' ασχολείται με μη Pokemon παιχνίδι (όπως το εκπληκτικό Drill Dozer, το καλύτερο GBA παιχνίδι για μένα). Δυστυχώς ποτέ δεν βγήκε εκτός Ιαπώνιας αλλά ευτυχώς υπάρχει fan-translation κι η Sega το έβγαλε για το VirtualConsole στο Wii σε όλον τον κόσμο (αλλά στα ιαπωνικά). Aν μην τι άλλο στην σειρά Pokemon υπάρχουν ουκ ολίγες αναφορές στο Pulseman:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pulseman#Pulseman_references_in_the_Pok.C3.A9mon_series

- H αγία τριάδα της Treasure για το Megadrive: Gunstar Heroes, Dynamite Headdy και Alien Soldier. Για το δεύτερο προτιμήστε την ιαπωνική εκδοχή του που είναι κι η πιο πλήρες κι είναι και fan-translated (μιας και στην αμερικάνικη έκδοση αφαιρέσανε αρκετό κείμενο από την ιστορία του παιχνιδιού). Για το τρίτο παίξτε το σε Easy Mode. H δυσκολία είναι η ίδια. Η μόνη, κύρια διαφορά είναι ότι στο Easy Mode έχεις ατελείωτα continues. Φυσικά επειδή οι πίστες είναι μικρές ξαναξεκινάς την πίστα όπου έχασες από την αρχή για να υπάρχει και challenge. Και μην ανησυχείτε: τα όσα λένε για μαζοχιστική δυσκολία είναι μπούρδες (μονάχα προς το τέλος του παιχνιδιού τα πράγματα ζορίζουν απίστευτα).

- Μοnster World IV: Aπό τα καλύτερα action-platform με rpg αισθητική που 'χω παίξει ποτέ μου. Δυστυχώς βγήκε μονάχα για Ιαπωνία καθώς απ' ότι φαίνεται παράηταν "χαριτωμένο" και "κοριτσίστικο" για τα macho-wanabee, cool αμερικανάκια. Αν και αργότερα βγήκε fan-translation η Sega ευτυχώς ικανοποίησε τους fans της βγάζοντας επίσημα για πρώτη φορά στην αγγλική γλώσσα (και με μετάφραση καλύτερη από το fan-translation όλως παραδόξως) για PSN, XBLA και WiiWare. Aν μη τι άλλο το MWIV αποτέλεσε την κύρια έμπνευση στην WayForwardTechnologies για ένα άλλο αριστούργημα, το Shantae:

http://hardcoregaming101.net/wonderboy/wonderboy-interview.htm

- Vectorman: Aπό τα καλύτερα run 'n' gun shooters για τ' οποίο έχει γίνει αναλυτική συζύτηση σε ξεχωριστό thread.

- Super Fantasy Zone: To τελευταίο παιχνίδι της κλασσικής σειράς Fantasy Zone και ευτυχώς από τα καλύτερα.

- Panorama Cotton: Mην σας ξεγελά το χαριτωμένο look του. Το Panorama Cottom, μέρος της δημοφιλής, ιαπωνικής shoot' em up σειράς Cotton, αποτελεί από τα πιο εντυπωσιακά και διασκεδαστικά rail shooters για το Mega Drive. Δυστυχώς για τους συλλέκτες αποτελεί κι ένα από τα πιο σπάνια παιχνίδια για την εν λόγω κονσόλα.

http://www.hardcoregaming101.net/cotton/cotton.htm

- Contra - The Hard Corps: Στους περισσότερους retro fans η σειρά Contra της Konami είναι συνδεδεμένη με τις κονσόλες της Nintendo. Η Κοnami όμως είπε να κάνει την ευχάριστη έκπληξη βγάζοντας το ενδιαφέρον αυτό spin-off για το Mega Drive τ' οποίο έχει έντονες επιρροές από το Gunstar Heroes. Προτιμήστε την ιαπωνική, μη λογοκριμένη έκδοση του παιχνιδιού (που είναι fan-translated) που είναι και πιο εύκολη. Αλλά και πάλι η δυσκολία του παραμένει σε μαζοχιστικά επίπεδα κάνοντας το Contra 3 να μοιάζει με Kirby.

- Aladdin: Ό,τι και να πρωτοπώ γι' αυτό το αριστούργημα θα 'ναι λίγα. Από τους καλύτερους flagship τίτλους για το Mega Drive κι από τους πιο διαχρονικούς. Κρίμα που οι κάτοχοι SNES συμβιβάστηκαν μ' ένα άλλο, τελείως διαφορετικό Aladdin platform που αν και διασκεδαστικό δεν φτάνει τα επίπεδα της Mega Drive έκδοσης.

Υπάρχουν κι άλλα παιχνίδια όπως το Alisia Dragoon τ' οποίο αν και θεωρείται από τα καλύτερα παιχνίδια για το Mega Drive δεν μπορώ να εκφέρω ακόμα καλύτερη άποψη γι' αυτό καθώς δεν το 'χω παίξει αρκετά ακόμα (και πρέπει να το κάνω σύντομα).

http://en.wikipedia.org/wiki/Alisia_Dragoon

asemnos είπε:
Βatman Forever; Διάβασα καλά;

BATMAN FOREVER; :nervous:

Μήπως...λέεεεεεεεεω, μήπως...το μπέρδεψες με άλλο Batman παιχνίδι;http://en.wikipedia.org/wiki/Alisia_Dragoon
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε...θα πεσει φωτια να μας καψει....:burn:

3 σελιδες τωρα και δεν εχει αναφερθει κανεις στο

SUPER Street Fighter 2!!!!!!! :eek:

Θα μας κατακευρανωσει ο Διας και η CAPCOM μαζι!!! :D
 
stayros είπε:
Βρε...θα πεσει φωτια να μας καψει....:burn:3 σελιδες τωρα και δεν εχει αναφερθει κανεις στο

SUPER Street Fighter 2!!!!!!! :eek:

Θα μας κατακευρανωσει ο Διας και η CAPCOM μαζι!!! :D
Σωστος ! αλλα η εκδοση του mega drive πολυ λιγη μπροστα στου snes! :D
 
Ajax87 είπε:
Σωστος ! αλλα η εκδοση του mega drive πολυ λιγη μπροστα στου snes! :D
Δεν νομιζω ρε συ Γιαννη.... :)

 


Sega Genesis


The Sega Genesis version was released simultaneously with the SNES counterpart on all three regions. Although there are many differences between the SNES and Genesis ports, the two versions are almost identical in terms of content. Like its SNES counterpart, the Genesis port supported the XBAND network as well (although, only for its North American release). The Genesis version was released on a 40 Megabit cartridge, which allowed the inclusions of voice clips of the game's announcer stating the names of the countries before each match, although the audio quality is not of the same level as the original arcade game. In the Options menu, the player can choose to play the Super Battle mode on "Normal" or "Expert" modes. The latter increases the number of opponents from the arcade version's 12 to all 16 characters. This version has been re-released on the Wii Virtual Console in Japan on November 8, 2011, the PAL region on April 12, 2012 and in North America on April 26, 2012.

Πηγη κειμενου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
The misadventures of flink, έχει βγει τόσο για το sega cd όσο και για το mega drive, το πρόβλημα είναι πως.. δεν το έχω παίξει γιατί είναι πανάκριβο αλλά έχει δημιουργηθεί απο τους ίδιους τύπους της psygnosis που έχουν στο ενεργητικό του το αριστουργηματικό lomax για το ps1.Φαίνεται άλλωστε απο τα γραφικά τα οποία είναι παρόμοια και στα δύο παιχνίδια και πραγματικά πανέμορφα, δνε ξέρω για το επίπεδο του gameplay στο flink αλλά δεν πιστεύω να απογοητεύει.
 
Tupamaro είπε:
Φαινεται πανεμορφο.Το μονο που θα ηθελα θα ηταν ο ηρωας να εχει σπαθι και να σκοτωνει τους αντιπαλους παρα να πηδαει πανω τους..αλλα αυτο ειναι μια λεπτομερεια
 
stayros είπε:
Βρε...θα πεσει φωτια να μας καψει....:burn:3 σελιδες τωρα και δεν εχει αναφερθει κανεις στο

SUPER Street Fighter 2!!!!!!! :eek:

Θα μας κατακευρανωσει ο Διας και η CAPCOM μαζι!!! :D
Από την στιγμή που η πιστή, αυθεντική, arcade εκδοχή του έχει βγει σε πάμπολλες, μετέπειτα κονσόλες (συν τ' ότι μπορείς να το παίξεις και τσαμπέ στο MAME) για ποιό λόγο να παίξει κάποιος την υποδιαίστερη, Mega Drive εκδοχή του; Συν τ' ότι η SNES έκδοση είναι κλάσεις ανώτερη. Κι αν αναφέρει κάποιος ως προτέρημα της Μega Drive έκδοσης το 6-button joypad να σας υπενθυμίσω ότι το standard χειριστήριο του Mega Drive (ακόμα και στο Mega Drive II) ήταν το 3-button.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sephirothson είπε:
Φαινεται πανεμορφο.Το μονο που θα ηθελα θα ηταν ο ηρωας να εχει σπαθι και να σκοτωνει τους αντιπαλους παρα να πηδαει πανω τους..αλλα αυτο ειναι μια λεπτομερεια
Tα γραφικά σε αυτό όπως και στο lomax τα έχει σχεδιάσει ο Mark Nieborg. Εδώ ο αριστουργηματικός σχεδιασμός του lomax, ειδικά αν τον συγκρίνεις με κάτι σαβούρες τύπου new super mario bros παθαίνεις εγκεφαλικό με τις mainstream μπούρδες που αγοράζουν εκατομμύρια ενώ μένουνσ την σκιά τέτοιες παιχνιδάρες.

Aυτό είναι το site της εταιρίας του που σχεδιάζει ακόμα και σήμερα καινούρια παιχνίδια!

http://www.henknieborg.nl/
 
Nτάξει,

Flink, Lionheart, Lomax...Τι να λέμε, Ο Nieborg είναι από τους θεούς του pixel artwork.
 
Κορυφαια παιχνιδια στο Mega Drive και πολυ αγαπημενα μου ειναι τα Phantasy star IV,Shining Force II,Τhe Revenge of shinobi,Castlevania Bloodlines,Street of rage II και Beyond oasis.

Δεν τιθεται θεμα συγκρισεις του street fighter II στο mega drive με αυτο του snes.Tου snes ειναι τουλαχιστων μια κλαση ανωτερο.

Καλα τα Flink και Lomax και με φαντασια στον σχεδιασμο αλλα μεχρι εκει.Δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι καλα η οτι ειναι κακα παιχνιδια αλλα το μονο προσον τους ειναι οτι εχουν εναν καλο σχεδιασμο κατα τα αλλα ειναι πολυ κενα σαν παιχνιδια γιαυτο και χαμπαρι δεν πηρε καλα καλα ο πολυς κοσμος οτι κτκλοφορησαν.Για να πει καποιος το New super mario Bros σαβουρα η δεν εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο η απλα ειναι ασχετος αλλη εξηγηση δεν υπαρχει.
 
metalcandyman είπε:
Κορυφαια παιχνιδια στο Mega Drive και πολυ αγαπημενα μου ειναι τα Phantasy star IV,Shining Force II,Τhe Revenge of shinobi,Castlevania Bloodlines,Street of rage II και Beyond oasis.
Δεν τιθεται θεμα συγκρισεις του street fighter II στο mega drive με αυτο του snes.Tου snes ειναι τουλαχιστων μια κλαση ανωτερο.

Καλα τα Flink και Lomax και με φαντασια στον σχεδιασμο αλλα μεχρι εκει.Δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι καλα η οτι ειναι κακα παιχνιδια αλλα το μονο προσον τους ειναι οτι εχουν εναν καλο σχεδιασμο κατα τα αλλα ειναι πολυ κενα σαν παιχνιδια γιαυτο και χαμπαρι δεν πηρε καλα καλα ο πολυς κοσμος οτι κτκλοφορησαν.Για να πει καποιος το New super mario Bros σαβουρα η δεν εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο η απλα ειναι ασχετος αλλη εξηγηση δεν υπαρχει.
Tι ενοείς ως κενό;Δεν έχει το βάθος του mario που κυνηγά τον bowser επειδή του έκλεψε για εκατομμυριoστή φορά;Πέρα απο τον αριστουγηματικό σχεδιασμό το lomax έχει και φοβερή ατμόσφαιρα που την δημιουργουν οι φυσικοί ήχοι και η όμορφη μουσική,γρήγορη δράση, ζόρικο επίπεδο δυσκολίας, διάφορες ικανότητες να χρησιμοποιήσεις και πολύ καλό έλεγχο στον χαρακτήρα σου.Τι άλλο χρειάζεται ένα platformer; Όσο για τα mario, εγώ είμαι φανατικός των παιχνιδιών του μέχρι το snes αλλά το bros που έπαιξα για το ds είναι μία απο τα ίδια και ο σχεδιασμός του είναι τρομερά ανεμπνευστός και βαρετός.Κάνε μία σύγκριση δίπλα δίπλα με flnk και lomax και θα καταλάβεις, απλά ο mario πουλά με το όνομα πλέον και τίποτα άλλο.
 
Tupamaro είπε:
Tα γραφικά σε αυτό όπως και στο lomax τα έχει σχεδιάσει ο Mark Nieborg. Εδώ ο αριστουργηματικός σχεδιασμός του lomax, ειδικά αν τον συγκρίνεις με κάτι σαβούρες τύπου new super mario bros παθαίνεις εγκεφαλικό με τις mainstream μπούρδες που αγοράζουν εκατομμύρια ενώ μένουνσ την σκιά τέτοιες παιχνιδάρες.Aυτό είναι το site της εταιρίας του που σχεδιάζει ακόμα και σήμερα καινούρια παιχνίδια!

http://www.henknieborg.nl/
Δεν το γνωριζα αυτο.Το Lomax το θυμαμαι στο psx και ειναι απιστευτο.Πανεμορφα τοπια.Τετοιου τυπου παιχνιδια με τρελαινουν.(οπου εχουν ενα καρτουνιστικο level design)Οπως ειναι το mickey mania η και το mr nutz.Σ ευχαριστω γενικα για τις πληροφοριες :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sephirothson είπε:
Δεν το γνωριζα αυτο.Το Lomax το θυμαμαι στο psx και ειναι απιστευτο.Πανεμορφα τοπια.Τετοιου τυπου παιχνιδια με τρελαινουν.(οπου εχουν ενα καρτουνιστικο level design)Οπως ειναι το mickey mania η και το mr nutz.Σ ευχαριστω γενικα για τις πληροφοριες :thumbup:
Mόνο που είναι κάπως ακριβο το lomax, αν έχεις τσιπαρισμένο ps πάντως υπάρχει σε τορεντ κι απο εκεί το έπαιξα κι εγώ.
 
stayros είπε:
Δεν νομιζω ρε συ Γιαννη.... :)  


Sega Genesis


The Sega Genesis version was released simultaneously with the SNES counterpart on all three regions. Although there are many differences between the SNES and Genesis ports, the two versions are almost identical in terms of content. Like its SNES counterpart, the Genesis port supported the XBAND network as well (although, only for its North American release). The Genesis version was released on a 40 Megabit cartridge, which allowed the inclusions of voice clips of the game's announcer stating the names of the countries before each match, although the audio quality is not of the same level as the original arcade game. In the Options menu, the player can choose to play the Super Battle mode on "Normal" or "Expert" modes. The latter increases the number of opponents from the arcade version's 12 to all 16 characters. This version has been re-released on the Wii Virtual Console in Japan on November 8, 2011, the PAL region on April 12, 2012 and in North America on April 26, 2012.

Πηγη κειμενου

Εγω νομιζω οτι η Snes ειναι πολυ καλυτερη ... δες και μονος σου

 
Θυμαμαι τοτε εκεινες τις εποχες να λενε διαφορα περιοδικα του χωρου(gamer) οτι τα παιχνιδια στο MD ειναι πιο playable απο'τι τα αντιστοιχα παιχνιδια για snes.Στο snes ειχε καλυτερα χρωματα/μουσικη/χειρισμο κτλ αλλα στο MD το scrolling ηταν καλυτερο.Δεν ξερω αν ισχυει.Πηγα να παιξω το MK3 στο MD με το κλασσικο χειριστηριο και στραμπουληξα τα δαχτυλα μου...αυτο δλδ ειναι πιο playable???(Μιλαω παντα για τους fighting τιτλους)Στα platform οκ εκει ισως ειναι οντως πιο playable
 
Και ελεγα τι μου θυμιζουν τα γραφικα του Lomax... το Lionheart φυσικα. Φοβερη ομοιοτητα.

Οσο για το Street fighter, η εκδοση του SNES ηταν πιο κοντα στη αυθεντικη των arcade. Του MD ηταν ομως μια πιο "σπεσιαλ" εκδοση με ενα mode ακομα.

Μετα ολα αυτα δεν ειχαν σημασια γιατι κυκλοφορησαν τα turbo, super, alpha κτλ
 
Ajax87 είπε:
Εγω νομιζω οτι η Snes ειναι πολυ καλυτερη ... δες και μονος σου
Λοιπον...

Αυτο που διαπιστωνω ειναι τα εξης...

Στην εκδοση για SNES τα χρωματα ειναι πιο "θολα" και εχει πιο "βαρυ" ηχο που πλησιαζει την εκδοση arcade.

Στην εκδοση MEGA DRIVE τα χρωματα ειναι πιο "ζωηρα" ενω ο ηχος ειναι λιγο "μπουκωμενος/ψευδος" να το πω.

Οσο για το gameplay,εχω την εντυπωση οτι ενα "κλικ" πιο γρηγορο ειναι η εκδοση του MEGA DRIVE.

Φυσικα ολα τα παραπανω ειναι ταπεινη προσωπικη αποψη και χωρις την παραμικρη υποψια παρεξηγησης! :)
 
τι παρεξηγηση ρε Σταυρο κουβεντα κανουμε και επειδη βγαινουμε off topic ας σταματησουμε εδω.. Εμενα τα αγαπημενα μου στο megadrive ειναι : Shinobi III , Ristar, Aladin και το street of rage.
 
Πίσω
Μπλουζα