Best MD / Genesis games

Ajax87 είπε:
τι παρεξηγηση ρε Σταυρο κουβεντα κανουμε και επειδη βγαινουμε off topic ας σταματησουμε εδω.
Βρε το ξερω οτι συζηταμε αλλα καμια φορα ο γραπτος λογος γινεται ευκολα παρεξηγησιμος! :)

Τελος παντων το σταματαμε εδω οπως ειπες. :thumbup:

Λοιπον περα απο το SSF2 που αναφερα εχουμε και τα εξης

αλλα αγαπημενα μου: X-MEN 2:Clone Wars,Wolverine:Adamantium Rage,


Virtual Fighter,Lion King,Jurassic Park
και φυσικα να μην ξεχασω.....Sonic!!!!!!!!! :D :D
 
To Lion King επειδή το 'χω τερματίσει κιόλας στο SNES είναι αδιαμφισβήτητα καλύτερο από την Mega Drive με τον "τσιριχτό" ήχο του. Καλά, για τα γραφικά δεν το συζυτώ.

johnny19818 είπε:
To Batman Forever για MD δεν το έχω δει αλλά αν είναι ίδιο με του SNES τότε είναι πολύ κακό παιχνίδι...
Πίστεψέ με, σε όποια κονσόλα και να το παίξεις απαίσιο είναι, όπως άλλωστε και η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών της Acclaim. Aπορώ κιόλας πως κρατήθηκε στην αγορά τόσα πολλά χρόνια.
 
Το Comix Zone έχει αναφερθεί παραπάνω? Ωραίο και πρωτότυπο παιχνίδι!

Vetus είπε:
Aπορώ κιόλας πως κρατήθηκε στην αγορά τόσα πολλά χρόνια.
Για την Acclaim εννοείς πως κρατήθηκε? Ε, είχε και καλά παιχνίδια όπως το ΝΒΑ JAM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Για την Acclaim εννοείς πως κρατήθηκε? Ε, είχε και καλά παιχνίδια όπως το ΝΒΑ JAM.
Καλά, πέρα από τα ports επιτυχημένων arcade παιχνιδιών που έφτιαχναν άλλες εταιρείες (όπως το Mortal Kombat της Midway και το Puzzle Bobble της Taito) σχεδόν ό,τι παιχνίδια έφτιαχνε η ίδια η Acclaim ήταν για τα μπάζα (το Turok είναι από τις ελάχιστες, λαμπρές εξαιρέσεις).
 
Ζουμε μια εποχη δημιουργικης αναγεννησης του ρετρο gaming

Επανακυκλοφορει το Gley Lancer στην Ιαπωνια για 50 γιουρια.

Καλη φαπα και για τους εμπορακους.

Καλη φαση για τους retro gamers διοτι πιστευω οτι αυτη η ταση θα παγιωθει.
 
Xαμος απο παιχνιδαρες στις κονσολες της nintendo αλλα εχει ομως και η sega πολλες παιχνιδαρες στο mega drive οπως βλεπουμε στις λιστες των προηγουμενων ποστς.

Χθες βραδυ εννοειται παλι επιστροφη στην δεκαετια του 90 με mega drive gaming στην crt tv (στο αυθεντικο pal mega drive) με πολλα αγαπημενα παιχνιδια...Καθε φορα που παιζω mega drive παντα θα βαλω να παιξω και τα αγαπημενα sonic.

Μερικες φωτο απο χθες...Δεν μπορει να φανει ολη η λεπτομερεια των γραφικων στις φωτο και δεν μπορουν να φανουν καλα και τα υπεροχα ζωντανα χρωματα φωσφορου της crt στις φωτογραφιες.

Ενα αλλο που μου αρεσει στο pal mega drive σε σχεση με το pal snes ειναι πως αντι για μαυρες μπαρες πανω-κατω στην οθονη σε ολα τα παιχνιδια εχει χρωματα που ταιριαζουν στις πιστες των παιχνιδιων.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βαλε και μια απο τον καταρακτη να γουσταρουμε :)
 
Από Fusion πιάνεται; :p

sonic_waterfall.jpg
 
Εννουσα πισω απο τον καταρακτη ;) Mια 1080p απο RetroArch με crt-guest-dr.-venom shader (δεν ξερω αν θα κανει compression στο upload)Sonic the Hedgehog (USA, Europe)-201001-155139.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: Ace
Ok... Fusion, TV Mode (CVBS) & 75% scanlines. Oldschool και στους emulators αφού!
sonic behind waterfall.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βαλε και μια απο τον καταρακτη να γουσταρουμε :)

Και 2 φωτο στον καταρακτη απο το αυθεντικο mega drive στην crt tv.Εννοειται ομως οτι στις φωτογραφιες δεν μπορουν να φανουν ολες οι λεπτομερειες των γραφικων.

1.JPG

2.JPG
 
Αυτό το εφέ είχα φάει τα νιάτα μου να το βγάλω σε retroarch και δεν έβγαινε με τίποτα
 
Βγαινει με shaders που έχουν dithering blending/composite. Χρησιμοποιώ τον "HSM Mega Bezel Reflection Shader" που έχει μέσα της παναγιάς τα μάτια οπότε έχει και αυτό σε μία μορφή του. Αλλά και ο απλός NTSC shader το υποστηρίζει αυτό αν θυμάμαι καλά. Εγώ προτιμώ να ενεργοποιώ το composite από τον emulator αν το υποστηρίζει και όχι από τα shaders. Αλλά δυστυχώς αυτό το option είναι bugged στον GenesisplusGX και από ότι διάβαζα δεν πρόκειται ποτέ να φτιαχτεί.

Οι πολύχρωμες μπάρες πάνω κατω δεν μου αρέσουν καθόλου. Μαυρες πάντα 1000 φορές καλύτερα, δεν ενοχλούν το μάτι. Συν το ότι οι PAL εκδόσεις είναι για πέταμα (μικρότερη ταχύτητα, μπάρες, λάθος tempo στην μουσική σε κάποια παιχνίδια όπως και το Sonic). Ενας λόγος (από τους πολλούς) που δεν παίζω πια με τις αυθεντικές κονσόλες (που όσες έχω είναι όλες Ευρωπαϊκές) και προτιμώ emulation είναι αυτός.
 
Οι πολύχρωμες μπάρες πάνω κατω δεν μου αρέσουν καθόλου. Μαυρες πάντα 1000 φορές καλύτερα, δεν ενοχλούν το μάτι. Συν το ότι οι PAL εκδόσεις είναι για πέταμα (μικρότερη ταχύτητα, μπάρες, λάθος tempo στην μουσική σε κάποια παιχνίδια όπως και το Sonic). Ενας λόγος (από τους πολλούς) που δεν παίζω πια με τις αυθεντικές κονσόλες (που όσες έχω είναι όλες Ευρωπαϊκές) και προτιμώ emulation είναι αυτός.
Ναι σιγουρα οπως εχω γραψει και εκατονταδες φορες στο retromaniax οσον αφορα το retrogaming οι απαιτησεις δεν ειναι για ολους οι ιδιες μιας και μπορουν να υπαρξουν τεραστιες διαφορες στα γραφικα και την κινηση και κατι που φαινεται ωραιο σε εναν retrogamer σε αλλον retrogamer μπορει να φαινεται μια αηδια οπως πχ και στο θεμα της κινησης για καποιον retrogamer που παιζει το sonic σε emulation στα 60 hz στην lcd η μεγαλη θολουρα στα γραφικα οταν κινουνται γρηγορα μπορει να γινει απιστευτα ενοχλητικη...Aλλος θα προτιμησει το billinear filtering αλλος διαφορετικο φιλτρο με scalines αλλος crt tv κλπ.

Εγω παιζω σε emulation κυριως mame στα 60 hz και οσον αφορα τις κονσολες πρωτη επιλογη ειναι αυθεντικες pal κονσολες και μετα οι emulators...Σαν το αυθεντικο 100% δεν εχει.Βαζω και παιζω pal κονσολες με τις ωρες.

Για τις pal κονσολες παντως υπαρχει και λυση με 60hz mod για οποιον δεν θελει να παιζει στα 50 hz..Εχει πολλα παραδειγματα το youtube.
 
Βασικά θες composite καλώδιο ακόμα και στην αληθινή κονσόλα. Αν βάλεις RGB τότε το σήμα είναι πεντακάθαρο και όλα τα εφέ dithering του Megadrive φαίνονται όπως στον emulator. Αυτό το NTSC filter που έχει στα video filters στο retroarch δεν κατάφερα να το δουλέψω σωστά ποτέ
 
Βασικά θες composite καλώδιο ακόμα και στην αληθινή κονσόλα. Αν βάλεις RGB τότε το σήμα είναι πεντακάθαρο και όλα τα εφέ dithering του Megadrive φαίνονται όπως στον emulator. Αυτό το NTSC filter που έχει στα video filters στο retroarch δεν κατάφερα να το δουλέψω σωστά ποτέ
Oπως φαινεται και στις φωτογραφιες παραπανω με το αυθεντικο pal mega drive που εχω συνδεση composite στην crt tv.
 
Υπάρχει κάποιος shader που να βγάζει αυτό το εφέ χωρίς να τρέμει η εικόνα και να μην θέλει 3 ώρες ρύθμιση;
 
Πίσω
Μπλουζα