Best Movie Games

Tα Robocop και Βatman the movie ήταν παιχνίδια σταθμοί. Πραγματικά αριστουργήματα και από γραφικά και από gameplay. Από την άλλη, το ένα ήταν φτιαγμένο πάνω στο άλλο για αυτό έχουν και τόσες ομοιότητες. Μεγάλη απογοήτευση είχα πάθει με το Return of the Jedi αφού περίμενα κάτι ανάλογο με τα 3d a new hope και the empire strikes back. Αυτό το ψευδο-τρισδιάστατο ήταν φοβερά δύσκολο στον χειρισμό του sprite και άσχημο οπτικά παρά τα χρώματά του.
 
Batman 3D, The Great Escape, Fantastic Voyage, Rocky Horror Show, Death Wish, V, Streethawk,Hudson Hawk στον Spectrum
 
Επισης πολυ καλα παιχνιδια ηταν τα Predator (το ειχα λιωσει στον ST, οπως και στον commodore 64 του φιλου μου), το απιστευτα διασκεδαστικο Goonies (σε CPC), το Navy Seals (λιωμενο σε ST και 6128 ), και φυσικα το πολυ καλο Gremlins 2 στον Spectrum! :)

Kαταπληκτικο ηταν και το Hook, σε Amiga και ST.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Robocop 2 (CPC Plus range) ήταν ακόμα καλύτερο (και πιο δύσκολο). Πραγματικά απίθανο.

Να σημειώσω ότι το Live and let Die (ακούω τους Guns 'n Roses στ'αυτιά μου τώρα :) ) πρώτα προγραμματίστηκε ώς άσχετο παιχνίδι και μετά αγοράστηκε το license...
 
Μήπως θα πρέπει να το δούμε και ανάποδα...

Ποιά παιχνίδια έχουν εμπνεύσει αντίστοιχες ταινίες...Νομίζω ότι το Τron ήταν το πρώτο.

Τα περισσότερα βέβαια ήταν για τα μπάζα! :shake:
 
Ένα άλλο παιχνίδι που μου άρεσε και ήταν αρκετά πρωτοποριακό για την εποχή του, ήταν το Terminator της Bethesda που βγήκε πολύ μετά την ταινία (1990). Ήταν ένα πρώιμο FPS που ήταν και free roaming. Σχεδόν πρώιμο GTA θα μπρούσες να το πεις.

Να ένα βιντεάκι που βρήκα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dD6UJ5RlIPI]YouTube - A Look at Bethesda Softworks: "DOORS" THROUGH THE AGES PART 1, The Terminator (1990)

buzzer είπε:
Ποιά παιχνίδια έχουν εμπνεύσει αντίστοιχες ταινίες...Νομίζω ότι το Τron ήταν το πρώτο.
Μα το Tron ήταν πρώτα ταινία και μετά μεταφέρθηκε σε παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Ένα άλλο παιχνίδι που μου άρεσε και ήταν αρκετά πρωτοποριακό για την εποχή του, ήταν το Terminator της Bethesda που βγήκε πολύ μετά την ταινία (1990). Ήταν ένα πρώιμο FPS που ήταν και free roaming. Σχεδόν πρώιμο GTA θα μπρούσες να το πεις.
Τι μου θυμησες!! αυτο το terminator τελικα δεν καταφερα ποτε να το παιξω,οσο και να το εψαχνα τοτε δεν το εβρισκα με τιποτα.
 
Moυ ήρθαν στο μυαλό τα Beverly Hills Cop, Hunt for Red October (του '90. Το παλιότερο που ήταν και καλύτερο, βασίζεται στο βιβλίο), Short Circuit, Blade Runner, Top Gun, Days of Thunder, Last Action Hero (ωραία μουσική !!) και το Running Man.

Eιδικά για το τελευταίο (το γνώρισα απο review στο Pixel), δεν θυμάμαι να είχα δεί την αντίστοιχη ταινία σε αίθουσα εδώ στην Ελλάδα, και αναρωτιώμουνα πως στο καλό μου είχε ξεφύγει ταινία με τον "Σβαρτς" !! :D

Δεν ήταν όλα "best" ασφαλώς, κάποια απο αυτά (όπως το Top Gun για παράδειγμα) ήταν μάλλον "μούφες" !! :D

Μέσα στα δικά μου best απο τίτλους που αναφέρθηκαν ήδη, είναι σίγουρα το Ghostbusters, το Platoon, και οπωσδήποτε το δίδυμο των Batman & Robocop.

Wally είπε:
Batman 3D, The Great Escape, Fantastic Voyage, Rocky Horror Show, Death Wish, V, Streethawk,Hudson Hawk στον Spectrum
...νομίζω πως αρκετά απο αυτά δεν προέρχονται απο κινηματογραφικές ταινίες. Κόκκινη κάρτα στον κύριο, επειδή επιχειρεί να μας παραπλανήσει !! :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιο εκτος απ το Batman3D και το Streethawk βρε παλιοχαρακτηρα?

Νομιζω οτι το V εγινε τελικα ταινια...
 
Κανένα εκτός αυτών που ανέφερες. (Αρκούν όμως !! :biglaugh: )
 
Thanks Παιδια που λετε και αλλους τιτλους ωστε να τους συμπληρωσω σιγα,σιγα στην λιστα, θα το κανω και λιγο πιο πλουσιο προσθετωντας και εξωφυλα των παιχνιδιων αλλα και screenshots απο ολες τις εκδοσεις των παιχνιδιων (Μαλλον επρεπε να το ονομασω Retro Game Movies Collection το thread :) )
 
vagosgta3 είπε:
Τι μου θυμησες!! αυτο το terminator τελικα δεν καταφερα ποτε να το παιξω,οσο και να το εψαχνα τοτε δεν το εβρισκα με τιποτα.
Μάθημα για όσους λένε ότι η πειρατεία σκοτώνει το gaming. Πολλά από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει δεν κυκλοφόρησαν ποτέ επίσημα στην Ελλάδα και μόνο πειρατικά τα έβρισκες. Για μένα η πειρατεία μου "έσωσε" το gaming. :D
 
Εμένα πάλι γιατί όσα παιχνίδια μεταφορές μου έρχονται αυτή τη στιγμή είναι όλα πατάτες;
 
Διαφωνώ αγαπητέ. Το Silent Hill ήταν πολύ καλή ταινία πιστεύω.
 
johnny19818 είπε:
Εμένα πάλι γιατί όσα παιχνίδια μεταφορές μου έρχονται αυτή τη στιγμή είναι όλα πατάτες;
Γενικά ναι αλλά υπάρχουν και πολλά καλά games. ΠΧ το Ghostbusters και το Rambo First Blood Part 2 για τον C64 ήταν πολύ καλά. Το Robocop για τον Spectrum θεωρείται από τα καλύτερα παιχνίδια του συστήματος. Το Indiana Jones and the Last Crusade το adventure ήταν πάρα πολύ καλό, κλπ κλπ.
 
Ghostbusters έχω παίξει σε NES, Master System και δεν ήταν τόσο καλό.

@telonio Νομίζω ότι τα μπέρδεψες λίγο. Το θέμα αναφέρει για παιχνίδια που βασίζονται σε ταινίες. Το Silent Hill ήταν παιχνίδι που έγινε ταινία.
 
Γράψε λάθος και συγχώραμε, αρχίζω να γίνομαι και εγώ ρετρό και τα χάνω.

Σωστός ο Leon, ειδικά το Robocop ήταν πολύ καλές μεταφορές και στα 8bit και στα 16bit. Eίδικα η έκδοση του Amstrad GX4000 (στο Robocop 2) ήταν ιδιαίτερα αξιόλογη.
 
Πίσω
Μπλουζα