Best music themes on video game history

bubble bobble!

alone in the dark

Another World
 
1)Agony

2)Another World

3)Shadow of the beast
 
Αν εξαιρεσουμε την αμιγκα που πραγματικα δεν μπορει κανεις να διαλεξει

(turrican2, cannon fodder, project-x, vendetta2175, SOTB1,3, Agony, rainbow Island,

colonization, wizkid2, και χιλιαδες αλλα), απο τα αλλα μηχανηματα θα διαλεγα

sonic ειδικα το sonicCD και το unofficial Sonic MegaMix.

Αλλα νομιχω οτι το Νο1 ανηκει στην μουσικη του FFVII του PS1 και ειδικα το κομματι της τελικης αναμετρησης.
 
Druid c64

Commando C64

C64 πολλά άλλα αμέτρητα (Wizzball - Lightforce - Monty κλπ κλπ κλπ)

Robocop Spectrum/Amstrad (φοβερό για AY)

Gryzor Amstrad

Combat School Spectrum/Amstrad

Operation Wolf Spectrum/Amstrad (Jonathan Dunn rules)

Amiga τι να πρωτοπείς, Agony, Beast 1&2, Turrican 2, Lemmings έτσι πρόχειρα

Saturn Radiant Silvergun
 
amiga: lotus turbo challenge 2

Ρυθμός που σου έμενε και τον...σφύριζες μόνος σου! :)

Να τον θυμίσω σε όσους τον έχουν ξεχάσει

 
Δεν το εχω ξεχασει, αλλα με την αμιγκα εχουμε χασει την μπαλα.

Ειναι τοσα πολλα τα mobs...
 
spyros_s είπε:
amiga: lotus turbo challenge 2Ρυθμός που σου έμενε και τον...σφύριζες μόνος σου! :)

Να τον θυμίσω σε όσους τον έχουν ξεχάσει

Συμφωνώ οτι καλύτερο...
 
Αυτό δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο, αλλά το βάζω ακόμα και στο αμάξι:

 
Παιδιά όλα ωραία αυτά που λέτε δεν αντιλέγω..Πραγματικά όμως ποιό απ όλα φτάνει τη μουσική του "Legent of Zelda the Ocarina of Time" ; ;)

Θεωρώ πως όλο το soundtrack και όχι αποσπασματικά κομμάτια, ήταν ένα και ένα! Απίστευτη μουσική τέλεια εναρμονισμένη με την ατμόσφαιρα του παιχνδιού! Επίσης για όσους δεν το γνωρίζουν, η μουσική έχει ηχογραφηθεί ξανά απο συμφωνική ορχήστρα με τίτλο Hyrule Symphony

 
Dimitrios είπε:
Παιδιά όλα ωραία αυτά που λέτε δεν αντιλέγω..Πραγματικά όμως ποιό απ όλα φτάνει τη μουσική του "Legent of Zelda the Ocarina of Time" ; ;)
Θεωρώ πως όλο το soundtrack και όχι αποσπασματικά κομμάτια, ήταν ένα και ένα! Απίστευτη μουσική τέλεια εναρμονισμένη με την ατμόσφαιρα του παιχνδιού! Επίσης για όσους δεν το γνωρίζουν, η μουσική έχει ηχογραφηθεί ξανά απο συμφωνική ορχήστρα με τίτλο Hyrule Symphony
Η καλύτερη μουσική σε video games! Ειδικά τα κομμάτια στο Hyroule symphony όλα τα λεφτά! Οι αγαπημένες μου μελωδίες όταν έκάνα τα σκοπετάκια μου!
 
DINO είπε:
Οι ήχοι του Hollywood, στο Playstation 2 σας!Metal Gear Solid 2!

HELL YEAH!!! :clap:

Η μουσική που έγραψε ο Harry Gregson-Williams και για τα 4 MGS είναι κατ'εμέ μια κατηγορία μόνα τους. Το συγκεκριμένο είναι βέβαια το κορυφαίο από όλα και για πω την αλήθεια, η (μικρή) βελτίωση που έκανε στο MGS3 απλά το απογείωσε.

Το soundtrack του MGS4 έχει τόσα πολλά ωραία κομμάτια που θεωρώ ότι είναι το πιο ολοκληρωμένο σαν δουλειά. Αξίζει να έχεις. (ναι, το έχω ;) ).

Είναι απίστευτο πως η μουσική μπορεί να σε κάνει να "ζήσεις" ένα παιχνίδι.

Ίσως βέβαια ο Mr Harry να έκανε την κουτσουκέλα του...(Embedding disabled οπότε ξανά κλικ για την σελίδα του YT.)

http://www.youtube.com/watch?v=dTcNUoxCmHI

Και να την έκανε λίγο με νοιάζει. ;)

Άσε, σταματάω εδώ γιατί με την τρέλα που έχω για αυτό το παιχνίδι θα ξημερώσει και εγώ θα γράφω... :zip:
 
Μπορεί να είμαι λίγο περίεργος αλλά πιστεύω οτι απο τα καλύτερα themes που έχω ακούσει είναι απο το υποτιμημένο διαμαντάκι Lost Oddysey.

http://www.youtube.com/watch?v=KNa1W9cj8NA&feature=related

επικός Uematsu και το παιχνίδι με την πιό όμορφη ιστορία της γενιάς videogames που διανύουμε...

Απο τα Retro η απάντηση είναι Super Metroid.

Ακόμα μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο οταν το ακούω...
 
Ridge Racer Type 4. Πολλά game osts είναι εξαιρετικά, αλλά το συγκεκριμένο είναι τόσο καλό που άνετα "στέκεται" και σαν μουσικό cd.
 
Τι να πρωτοβαλλω:

Mega Man 2 - NES

Castlevania Rondo of Blood - PC-Engine

Sonic the Hedgehog 2 - Mega Drive

και δυο που μου εμειναν:

Jazz Jackrabbit 1 - PC

Chrysillis theme

 
Πίσω
Μπλουζα