Best music themes on video game history

jaguar-man

RetroActive
Joined
2 Αύγ 2007
Μηνύματα
520
Αντιδράσεις
20
ο ηχος σε ενα παιχνιδι παιζει σημαντικο ρολο,του προσδιδει ατμοσφαιρα ,βοηθαει το gameplay να <<σταθει>> καλυτερα και μερικες φορες ειναι τοσο καλη και ποιοτικη που καλυπτει και τυχον ατελειες των γραφικων. αν επρεπε να ξεχωρισω πεντε παχνιδια για την υπεροχη μουσικης τους(απο το 5 μεχρι το 1) αυτα θα ηταν5) το mario land 1(GB) απλη μα και συναμα αξεχαστη, και ποιος δεν θυματε το μουσικο θεμα του level 1, το τελειο παντρεμα μουσικης και γραφικων 4) castlevania symphonyof the night( playstation - saturn) πολυ καλα επιλεγμενα μουσικα θεμετα ενα μιγμα ροκ και κλασσικης μουσικης σε ενα.3)το super metroid(snes-wii) τα γραφικα του αν και μετρια,ηταν τετοια η μουσικη του που εδινε στο παιχνιδι ξεχωριστη μαγεια , εδινε ενα τονο μυστηριου και αγωνιας-<<φοβου>> μαζι, η ποιοτητα του ( χαρην του sony sound chip) πολυ καλη ακομη και για τα τωρινα δεδομενα.2)super street fighter 2(παντου εκτος απο jaguar :mad:) κλασσικα μουσικα θεματα, διαχρονικα -αθανατα,εχει χαραχτει τοσο πολυ στο μυαλο μας εκεινη την εποχη που με το που ακουγες το οποιοδηποτε μουσικο θεμα ηξερες αυτοματα σε πια πιστα η χαρακτηρα << τρεχει>> εκεινη την στιγμη το αναλογο μουσικο θεμα,ειναι σαν το παλιο κρασι η μουσικη αυτου του παιχνιδιου οσο περναει ο καιρος τοσο καλυτερη μου φερνει.και φτασαμε στο νουμερο 1)panzer dragoon saga(saturn) αξεπεραστη η επιλογη των μουσικων θεματων, τελεια ποιοτητα(ανετα μπορει να κοντραριστει με την 128 bit γενια )επικα -ορχηστρικα(Πραγα κανεις?) θεματα,ανετα θα μπορουσαν να συνοδεψουν μια ακριβη <<χολιγουτιανη >>ταινια εποχης.οι προγραμματιστες δωσαν μια δυναμικη στην ολη μουσικη για να μας δειξουν ολους μας τι εστει saturn αλλα και μια μελαχγολια μαζι γιατι το μηχανημα εφτανε στο τελος του.
 
H καλυτερη μουσικη σε παιχνιδι ξεκιναει απο το Turrican 2 και τελειωνει στο Turrican 2... :D

runner-ups Venus the Flytrap,Stainless Steel,Turrican,Sonic,Sonic Adventure,Halo,PanzerDragoonSaga,NightS...
 
Θεωρώ πως την καλύτερη μουσική (βιντεοπαιχνιδιών παλιότερων εποχών) την έχουν κυρίως τα παιχνίδια της Amiga λόγω του MOD και των άλλων συναφών formats.

Από κει και πέρα, κλασικό είναι το theme του Bubble Bobble, πολύ ωραία η μουσική στα James Pond 2, New Zealand story, Monkey island, Lost Eden.

Οπωσδήποτε και άλλα, αυτά μου ήρθαν στο μυαλό τώρα, αλλά νυστάζω.
 
σωστος ο Vagelis, μακαρι να μπορουσα να χαρω την εποχη της Amiga, αλλα δυστυχως ημουν πολυ μικρος
 
ikari warriors, η εισαγωγη πολυ κορυφαια
 
OutRun, και τα 3 themes που είχε και ιδίως το Magical Sound Shower. Πραγματική μαγεία!!! :)
 
Maddog είπε:
OutRun, και τα 3 themes που είχε και ιδίως το Magical Sound Shower. Πραγματική μαγεία!!! :)
πω τι μou κανεις τωρα ,αυτο ακουω , τελειο αλλα ακουω κατι μπινελικια απο τους κατω, λες να ειναι επειδη το volume στην t.v πηγε 64...............................(πολλους ενοχλει αυτος ο αριθμος χιχιχι κακιες ακουω τωρα και το step on beat τελειο(only on mega drive version this one)
 
Oh Mummy του Spectrum!
 
Vageli στα 48Κ δεν ειχε μουσικη?
 
Θυμαμαι στην Multi Index 1984 στο Μεγαρο του ΟΛΠ στον Πειραια - μια ολοκληρη εκθεση να στεκεται προσοχη μπροστα απο ενα commodore64 και να ακουει την μουσικη του Tales of the Arabian Nights...

Αρκετα αργοτερα , κολλησα με το theme του Thundercats σε cpc6128 και την ingame μουσικη του Fruity Frank στο ιδιο μηχανημα.
 
jaguar-man είπε:
Vageli στα 48Κ δεν ειχε μουσικη?
Εγώ είχα τον Spectrum +2, αλλά έτσι κι αλλιώς το Oh mummy είχε υποτυπώδη μουσική που επαναλαβανόταν κάθε 15 δευτερόλεπτα περίπου. Άλλωστε το παιχνίδι ήταν και για τα 48K. Κορυφαία γνωστή μελωδία που δε θυμάμαι ποιά είναι τώρα.

Άλλο παιχνίδι με πολύ ωραία μουσική ήταν το Nevermind στην Amiga.

Μάλιστα ο τηλεοπτικός σταθμός ΣΚΑΪ (ο παλιός) είχε κλέψει (ή η εταιρία που του την πούλησε) τη μουσική που ακουγόταν στο δελτίο ειδήσεών του από το Nevermind!

Α, επίσης Twintris στην Amiga, freeware, από τις καλύτερες εκδόσεις Tetris γενικά. Είχε πολλά τραγούδια που μπορούσες να διαλέξεις, αλλά το ένα ήταν υπέροχο.
 
telamonas.stokos είπε:
Θυμαμαι στην Multi Index 1984 στο Μεγαρο του ΟΛΠ στον Πειραια - μια ολοκληρη εκθεση να στεκεται προσοχη μπροστα απο ενα commodore64 και να ακουει την μουσικη του Tales of the Arabian Nights...
Το περιστατικό αυτό το θυμάμαι και εγώ! (μπας και στεκόμασταν δίπλα-δίπλα ρε telamona; ) Είχε μαζευτεί ο απίστευτος λαός και κοίταζε με ανοιχτό το στόμα. Νομίζω όμως ότι το κύριο shock factor ήταν ότι είχε speech. Εκείνη την εποχή ήταν πραγματικά εξωτικό να ακούς ένα micro να μιλάει! Ακούγοντας το βέβαια σήμερα είναι φρίκη, αλλά αλλάξανε πολλά στα 20 τόσα χρόνια που περάσανε...

Κατά σύμπτωση μάλιστα, το Σάββατο που μιλάγαμε με τον Βαγγέλη, του έλεγα αυτό ακριβώς το σκηνικό! :)
 
Maddog είπε:
Κατά σύμπτωση μάλιστα, το Σάββατο που μιλάγαμε με τον Βαγγέλη, του έλεγα αυτό ακριβώς το σκηνικό! :)
Πράγματι, μου το είπε!

Μάλιστα μου είπε ότι θυμάται και πώς μαζεύτηκε τόσος κόσμος.

Ήταν λέει ένα πιτσιρίκι που έμοιαζε με τον telamona (ακόμα και το μούσι είχε) και είχε πιάσει τη θέση κι έπαιζε. Όλοι οι άλλοι κάνανε ουρά και περιμένανε τη σειρά τους...

Για να μη χαλάσω το θέμα, ας γράψω και κάτι πιο σχετικό:

Θυμάμαι φάση στο Larry, που ο Larry χορεύει σε μια πίστα...

Είναι τόσο αστείος ο τρόπος που χορεύει (σε συνδυασμό και με τη μουσική) που λύνεσαι στα γέλια. Μάλιστα πετάει τη ντάμα του στον αέρα, η οποία εξαφανίζεται από την οθόνη για αρκετά μεγάλο διάστημα :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
telamonas.stokos είπε:
Θυμαμαι στην Multi Index 1984 στο Μεγαρο του ΟΛΠ στον Πειραια - μια ολοκληρη εκθεση να στεκεται προσοχη μπροστα απο ενα commodore64 και να ακουει την μουσικη του Tales of the Arabian Nights...
Αρκετα αργοτερα , κολλησα με το theme του Thundercats σε cpc6128 και την ingame μουσικη του Fruity Frank στο ιδιο μηχανημα.
telamona kai Vageli με στειλατε τωρα αδιαβαστο, εκεινη την εποχη μαθενα να περπαταω, αλλα ο πατερας μου (25 ετων τοτε) ηταν στην εκθεση και αυτος , και μου ειπε οτι<< δεν πιστευαμε τι ακουγαν τα αυτια μας για την εποχη εκεινη>>
 
cannon fodder παιδιά για amiga. τόσο καλό μουσικό κομματάκι που τα είχα γράψει και σε κασετα να το ακουω και άλλες στιγμές όταν δεν ήμουν μπροστά από την amiga...
 
jaguar-man είπε:
telamona kai Vageli με στειλατε τωρα αδιαβαστο,
Εννοείς telamona και Maddog...

Άλλο παιχνίδι: Τransport Tycoon Deluxe για PC!

Ωραία jazz κομμάτια, με τίτλους σχετικούς με transportation.

Επίσης είχα γράψει κασέτα με αυτά!
 
Vagelis είπε:
Εννοείς telamona και Maddog...
Άλλο παιχνίδι: Τransport Tycoon Deluxe για PC!

Ωραία jazz κομμάτια, με τίτλους σχετικούς με transportation.

Επίσης είχα γράψει κασέτα με αυτά!
σωστη διορθωση Vagelis, thanx,το tycoon to ειχα στο dreamcast και εφαγα γερο κολλημα,η μουσικη ηταν μετρια σε αυτην την εκδοση
 
Batman The Movie - Amstrad

Platoon - Amstrad

Cybernoid - Amstrad

Saboteur 2 - Amstrad

Shadow of the Beast - Amiga
 
παντως απο μουσικη επενδυση τσακιζει κοκκαλα το street fighter fighter 2 του αξεχαστου και ηρωικου amiga cd32, ειναι καλυτερη και απο την arcade εκδοση.κορυφαια ποιοτητα ηχου,ειναι ο μονος λογος που ξεθαβω το cd32......(αντε καλα ο αλλος ειναι το zool)
 
Το θέμα της μουσικής των computer games έχει συζητηθεί σε πολλά θέματα μέσα στο forum μας! Η συχνότητα που αναφερόμαστε σε αυτή αποδεικνύει ότι αυτό το θέμα είναι πραγματικά ανεξάντλητο!

Ένα άλλο που θα ήθελα να αναφέρω είναι ότι κάθε φορά που διαβάζω τα post σας (Παρότι σας έχω ψιλο-μάθει σιγά -σιγά) κάθε φορά ξαφνιάζομαι γιατί δεν περιμένω να ακούσω ότι σας αρέσουν πχ κάποια κυμάτια που θεωρούσα ότι άρεσαν μόνο σε εμένα λόγω φυσικής ιδιοτροπίας και τα είχα κατατάξει στα πολύ προσωπικά μου βιώματα.

Ωθούμενος από αυτή την συγκίνηση επιτρέψτε μου λίγο να φλυαρήσω.

Συμφωνώ απόλυτα και δεν θα ήταν δυνατών να ισχυριστώ το αντίθετο με τον Wally για τον Turrican!

Χάρηκα με τον Maddog που ανέφερε το outrun! Όταν πρωτάκουσα το μουσικό θέμα του στον ZX Spectrum +2 πραγματικά μου φάνηκε ότι ήταν απίστευτο!!!!

Υποκλίνομαι στην αναφορά του telamona για το Thundercats του Robb Hubbard που έχοντας ξεπεράσει τα όρια της νεύρωσης είχε καταντήσει ψύχωση και εμμονή για εμένα μετά από την ταύτιση του με το θρυλικό UNION DEMO! (TCB Scroller) Σκεφτόμουνα μάλιστα ότι θα μπορούσε να το είχε γράψει Έλληνας δημιουργός!

Τα Cybernoid και το Saboteur 2 που μας θύμισε ο stee!

Και όλα όσα ανέφεραν τα υπόλοιπα παιδιά μας έχουν όλους αγγίξει!

Με την σειρά μου θα ανέφερα τα θρυλικά Manace και Obliterator του θρυλικού

David Whittaker!

Η μουσική των Wings of death και Lethal XCess του μοναδικού (jochen Hippel (Mad-Max).

Το θρυλικό εισαγωγικό "σάλπισμα" του Arcanoid 2!

To Uridium!

και τόσα άλλα...

Να είστε όλοι καλά παιδιά......
 
Πίσω
Μπλουζα