Best PC First Person Shooter '97-'98

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
H μετα-Doom και μετα-Quake 1 εποχή έφερε τα FPS σε νέα επίπεδα, καθώς το ψευτο-3D είχε αρχίσει πλέον να γίνεται καθημερινότητα. Οι εταιρίες άρχισαν να δίνουν μεγαλύτερη βάση στην "3η διάσταση", κατασκευάζοντας dedicated hardware που αποσκοπούσε στην βελτίωση του οπτικού αποτελέσματος των εν λόγω παιχνιδιών. Τα πρώτα τσιπάκια έκαναν την εμφάνισή τους και λέξεις όπως bump mapping και bilinear filtering μπήκαν στην ζωή μας για τα καλά.

Επι αυτών των παιχνιδιών λοιπόν ξεκινάμε την τρέχουσα δημοσκόπηση, για την οποία επιλέξαμε 6 τυπικούς αντιπροσώπους της γενιάς αυτής και σας καλούμε να ανακυρήξετε (-ουμε) το καλύτερο FPS της διετίας εκείνης.

Τώρα αν ξεχάσαμε κανα "βαρβάτο" τίτλο μη βάλετε τις φωνές - εδώ είμαστε να τον προσθέσουμε :p
 
Half life και γω :)
 
Εγω θα παω για Quake 2.Εχω ασχημο κολλημα με το εν λογω game.

Ηταν ενα πραγματικο breakthrough και με αναγκασε,αν θυμαμαι καλα, να αντικαταστησω τη Voodoo1 με τη Voodoo2 (και οπως παντα launch,μισο μηνιατικο).

Oσο για τις υπολοιπες πολυ επιτυχημενες επιλογες...το Unreal ηταν υπεροχο και πολυ μπροστα τεχνολογικα,το Tribes μακραν το καλυτερο διαδικτυακα,το Sin ειχε πολυ πλακα και με ωραιο εξωφυλο :D και το Jedi μου προκαλουσε ζαλαδα :)

Για το HL δεν χρειαζεται να κατι... ;)
 
εγώ Unreal... απλά υπέροχο!

όχι ότι δεν είχα φάει σκάλωμα με HL και Q2 , αλλά το Unreal ήταν ποιό μπροστά!
 
Q2, για τα εξωπραγματικά για την εποχή γραφικά και το "στιβαρό" gameplay. :cool:

Ωραία ιδέα Keeper, μήπως να κάνουμε και ένα thread για το καλύτερο adventure της πενταετίας 1989-1994 να πέσουν κορμιά; :headbangdude:
 
Εγώ πάντως ψήφισα Quake II , κυρίως λόγω του οτι το είχα λιώσει τότε. Απο τα υπόλοιπα μεσα στα αγαπημένα μου σίγουρα είναι το HL (respect)και το Unreal (έπος), αλλα υπάρχει ο συναισθηματικός παράγοντας στη μέση που δεν με άφησε να επιλέξω κάποιο άλλο.

Omenforever είπε:
Ωραία ιδέα Keeper, μήπως να κάνουμε και ένα thread για το καλύτερο adventure της πενταετίας 1989-1994 να πέσουν κορμιά; :headbangdude:
Σωστός ο Omen! Κόλαση θα γίνει :headbangdude:

.... αν και εκεί οι περισσότεροι θα θέλουν να τα ψηφίσουν όλα :D :D
 
Δημοσκοπηση χωρις τον "Bασιλια" δεν τιθεται. :D

Υπαρχει και στους κανονισμους αν τους διαβασετε προσεκτικα.

"Believe"

Δεν τιθεται θεμα χρονολογιας ,ο "Βασιλιας" ειναι διαχρονικος.

Κατι μου λεει οτι θα ξεκινησει νεα μοδα με τις "δημοσκοπησεις". :xm:
 
/Off Topic

@AARDVARK

Πολύ καλή ιδέα. Λοιπόν , σας αποκαλύπτω την επόμενη δημοσκόπηση που θα φέρει τον τίτλο "Καλύτερο FPS Ever" και θα έχει ως επιλογές τις εξής τρείς:

(σε χρονολογική σειρά)

  • Halo
  • Halo 2
  • Halo 3

Έχετε χρόνο να σκεφτείτε - αυτή θα ανέβει σε καμμια βδομάδα :D :D

/Off Topic
 
Unreal.

Η αίσθηση του παιχνιδιού αυτού, η ατμόσφαιρα και η μουσική επένδυση όλα τα λεφτά. Ακόμα και σήμερα, δέκα χρόνια μετά θυμάμαι με δέος την πρώτη στιγμή που είδα τον ουρανό του παιχνιδιού με τους δύο ήλιους και τα σύνεφα να αλλάζουν συνεχώς θέση.

Έπειτα έρχεται το Half Life, αλλά nothing beats Unreal. Ακόμα και τώρα κατέχει τιμητική θέση στο σκληρό του Σέρβερου μαζί με το Doom.
 
σωστός ο Pooky !!! Aureal 3D sounds!!!!

υπάρχει ακόμα στην συλλογή μου, βέβαια ταλαιπωρημένο :(

27032008.jpg
 
That's what I'm talking about.

Η πρώτη φορά που το είδα ήταν σε μια Voodoo II σε ανάλυση 640 Χ 480.

Είχα χαζέψει...... Αυτά τα γραφικά που έβλεπα μπροστά μου ήταν πραγματικά Unreal!!! Έπαιξα την πρώτη πίστα και έφτασα στο σημείο όπου κάνεις ένα μικρό άλμα και χτυπάς ένα διακόπτη ο οποίος σβήνει το force field και παίρνεις μια πανοπλία.

Εκεί το πάτωμα έκανε αντικατοπρισμό του ταβανιού. Μαγεία.

Προχώρησα και βγήκα έξω από το κατεστραμένο σκάφος. Κοίταξα προς τον ουρανό και έμεινα εκεί να χαζεύω κανά μισάωρο..........

Από εκείνη τη στιγμή και μετά ήξερα ότι το pc gaming μου είχε πάρει άλλες διαστάσεις.
 
Το 1997-2000 (βαρια 2001) ηταν πραγματικα η ΧΡΥΣΗ εποχη του PC Gaming

Στο συγκεκριμενο poll λογω περιρισμου δεν μπορεσαν να μπουν και αλλες παιχνιδαρες οπως Hexen2,Outlaws,Blood,Thief,Forsaken,Shogo,Redneck Rampage 2 (χμμμ :D ) κτλ

Ανυπομονω για το 1999 Poll :D
 
Για ΑΚΡΙΒΩΣ τον λόγο που ανέλυσε ο pooky (ρε,στο μυαλό μου είσαι ώρες-ώρες ;;; ) ψηφίζω Unreal με ελάχιστη διαφορά από το Quake 2....

Το έχω δώρο από το PC MASTER και συχνά-πυκνά το βάζω να παίξω,ακριβώς για να θυμάμαι το ρίγος που ένιωσα τότε,με το που ξεκινούσε το παιχνίδι....!!
 
Αν και ψήφησα το Half-Live λόγω σεναρίου, οτι πιο ατμοσφαιρικό σε γραφικά και μουσική (γραμμένη με Fast Tracker 2!), δεν εχω ξανασυναντήσει απο τότε... Το τότε μου "φοιτητικό" μηχάνημα (AMD K6-2 στα 300MHz, Aureal 3D κάρτα ήχου και Voodoo2 accel) μου έπαιξε μουσική και μου έδειξε γραφικά, στην κυριολεξεία, UNREAL!!!

Pooky είπε:
Unreal.
Η αίσθηση του παιχνιδιού αυτού, η ατμόσφαιρα και η μουσική επένδυση όλα τα λεφτά. Ακόμα και σήμερα, δέκα χρόνια μετά θυμάμαι με δέος την πρώτη στιγμή που είδα τον ουρανό του παιχνιδιού με τους δύο ήλιους και τα σύνεφα να αλλάζουν συνεχώς θέση.
Αυτός ο ουρανός... Πόσες ώρες είχα φάει κόλλημα, δεν λέγεται! Ήταν μια πίστα που ήσουν σ' ένα χωριό. Πηδούσα, θυμάμαι απο μία σκεπή, πάνω απο ένα μαντρότοιχο, έφτανα στο τέλος της πίστας (ένα βήμα κι έπεφτες στο κενό) κι έβλεπα μια τον ουρανό και μία κάτω στο χάος... Ανατρίχιασα πάλι γμτ!
 
3fav = Half Life, Sin , & Owtlaws

Το Owtlaws υποχρεωτικα δεν ...

Το Half Life ειναι ηδη πρωτο ...

Το Sin επομενως
 
@Nemo

Έτσι, να παίζουν και τα outsiders :thumbup:

.. το Sin το ψήφισε ο Νεμο, το Dark Forces ποιος το ψήφισε;;
 
Half life

Το παιχνίδι με έκανε να λατρέψω τα fps.
 
Ξεθάβω το 2ετίας thread γιατί θεωρώ απίστευτο ότι το unreal δεν έχει και τις 21 ψήφους.

Η ατμόσφαιρα, η μουσική και η γενικότερη αίσθηση ακόμα και σήμερα είναι ανώτερα από σχεδόν ολα τα fps. Ακόμα και σήμερα τα γραφικά του είναι αξιοπρεπή με τα high res textures, και εξακολουθεί να είναι το ίδιο ευχάριστο με τότε.

Αυτό το κομμάτι ακόμα και σήμερα όταν το ακούω ανατριχιάζω:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα