Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Καλησπέρα σας,
θέλω να ρωτήσω εδώ τα έμπειρα μέλη αν έχει δοκιμάσει κάποιος κρέμα με υπεροξείδιο του βενζολίου, που έχει αναφερθεί παραπάνω, που βοηθά στον αποχρωματισμό των πράσινων λεκέδων, κυρίως στα γόνατα, στην Bibi-bo. Θα βοηθούσαν και σχετικές οδηγίες. Τί θα μπορούσαμε να κάνουμε ώστε να μην επεκταθεί το φαινόμενο με την πάροδο των χρόνων; Αρκεί να έχουμε την κούκλα σε σημείο χωρίς υγρασία κτλ;

Ευχαριστώ πολύ
Καλησπέρα σε όλους και όλες σας!!!Έχω πολλάαααα χρόνια να γράψω στο Ρετρομανιαξ μας, αλλά πάντα είναι στην καρδιά μου!
Τυχαία έπεσα σε αυτό το ποστ και θα ήθελα να απαντήσω μιας και το θρεντ που ανοιξαμε πριν δεκαετία και βάλε, εχει βοηθήσει πολλά μέλη να διορθώσουν τις κούκλες τους!

Λοιπόν, επειδή έχω δοκιμάσει πολλάκις να διορθωσω το πρόβλημα αυτό με τα πράσινα γόνατα της Bibi-bo, με peroxide benzoyl (κρέμα κατά της ακμής με τουλάχιστον 10% peroxide benzoyl), έχω βρεθεί πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα:

Η κρέμα αυτή μπαίνει στα πράσινα ή μαύρα σημάδια του βινυλίου.

Επίσης διορθώνει με επιτυχία λεκέδες από μαρκαδόρο ή στυλό ανεξίτηλο.


Βάζεις την κούκλα στον ήλιο και κάθε εβδομάδα βάζεις νέα κρέμα, αφού βγάλεις την προηγούμενη.
Θα δείτε ότι η προηγούμενη κρέμα έχει απορροφήσει μέρος του χρώματος που είχε λερώσει το βινύλιο της κούκλας.
Με υπομονή οι λεκέδες υποχωρούν.
Όχι ομως σε όλες τις περιπτώσεις.

Ποιο λοιπόν είναι το πρόβλημα της Bibi-bo;
Και γιατί σε μια οποιαδήποτε κούκλα (βλεπε green ear σε Barbie, μαύρη μούχλα σε Furga κτλ) δουλεύει πάντα με επιτυχία αλλά όχι στην Bibi-bo;;;

Γιατί στα γόνατα της Bibi-bo φεύγει μεν με τον καιρό, την κρέμα και τον ήλιο, ένα μέρος του πράσινου αλλά μαζί ανοίγει και το χρώμα στο βινύλιο.
Τα γόνατα της θα γίνουν όλο και πιο άσπρα και το πράσινο θα ανοίξει αλλά θα είναι ακόμα εκεί!!!

Γιατί η αιτία που το έχει δημιουργήσει είναι και θα είναι μέσα στο πόδι της: το μέταλλο που έχει οξειδωθεί και έχει μεταφερει το πράσινο χρώμα από μέσα προς τα έξω!!!

Αυτό λοιπόν έχει συμβεί σε όλες μου τις Μπιμπιμπο, και για αυτόν τον λόγο έχω αλλάξει σχεδόν σε όλες το σώμα με Sindy Pedigree.

Ζω στο εξωτερικό, σε περιοχή με πολύ υγρασία και τίποτα δεν θα τις έσωνε από την μεταμόσχευση σώματος ή τέλος πάντων ποδιών από σώμα Pedigree.

Ελπίζω να βοήθησα!!!
 
Καλησπέρα σε όλους και όλες σας!!!Έχω πολλάαααα χρόνια να γράψω στο Ρετρομανιαξ μας, αλλά πάντα είναι στην καρδιά μου!
Τυχαία έπεσα σε αυτό το ποστ και θα ήθελα να απαντήσω μιας και το θρεντ που ανοιξαμε πριν δεκαετία και βάλε, εχει βοηθήσει πολλά μέλη να διορθώσουν τις κούκλες τους!

Λοιπόν, επειδή έχω δοκιμάσει πολλάκις να διορθωσω το πρόβλημα αυτό με τα πράσινα γόνατα της Bibi-bo, με peroxide benzoyl (κρέμα κατά της ακμής με τουλάχιστον 10% peroxide benzoyl), έχω βρεθεί πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα:

Η κρέμα αυτή μπαίνει στα πράσινα ή μαύρα σημάδια του βινυλίου.

Επίσης διορθώνει με επιτυχία λεκέδες από μαρκαδόρο ή στυλό ανεξίτηλο.


Βάζεις την κούκλα στον ήλιο και κάθε εβδομάδα βάζεις νέα κρέμα, αφού βγάλεις την προηγούμενη.
Θα δείτε ότι η προηγούμενη κρέμα έχει απορροφήσει μέρος του χρώματος που είχε λερώσει το βινύλιο της κούκλας.
Με υπομονή οι λεκέδες υποχωρούν.
Όχι ομως σε όλες τις περιπτώσεις.

Ποιο λοιπόν είναι το πρόβλημα της Bibi-bo;
Και γιατί σε μια οποιαδήποτε κούκλα (βλεπε green ear σε Barbie, μαύρη μούχλα σε Furga κτλ) δουλεύει πάντα με επιτυχία αλλά όχι στην Bibi-bo;;;

Γιατί στα γόνατα της Bibi-bo φεύγει μεν με τον καιρό, την κρέμα και τον ήλιο, ένα μέρος του πράσινου αλλά μαζί ανοίγει και το χρώμα στο βινύλιο.
Τα γόνατα της θα γίνουν όλο και πιο άσπρα και το πράσινο θα ανοίξει αλλά θα είναι ακόμα εκεί!!!

Γιατί η αιτία που το έχει δημιουργήσει είναι και θα είναι μέσα στο πόδι της: το μέταλλο που έχει οξειδωθεί και έχει μεταφερει το πράσινο χρώμα από μέσα προς τα έξω!!!

Αυτό λοιπόν έχει συμβεί σε όλες μου τις Μπιμπιμπο, και για αυτόν τον λόγο έχω αλλάξει σχεδόν σε όλες το σώμα με Sindy Pedigree.

Ζω στο εξωτερικό, σε περιοχή με πολύ υγρασία και τίποτα δεν θα τις έσωνε από την μεταμόσχευση σώματος ή τέλος πάντων ποδιών από σώμα Pedigree.

Ελπίζω να βοήθησα!!!
Kαλως ηρθες πισω.
Το αβαταρ σου εχει σχεση με το λινουξ νομιζω το χρησιμοποιεις κι εσυ η ιδια;
 
Καλησπέρα σε όλους και όλες σας!!!Έχω πολλάαααα χρόνια να γράψω στο Ρετρομανιαξ μας, αλλά πάντα είναι στην καρδιά μου!
Τυχαία έπεσα σε αυτό το ποστ και θα ήθελα να απαντήσω μιας και το θρεντ που ανοιξαμε πριν δεκαετία και βάλε, εχει βοηθήσει πολλά μέλη να διορθώσουν τις κούκλες τους!

Λοιπόν, επειδή έχω δοκιμάσει πολλάκις να διορθωσω το πρόβλημα αυτό με τα πράσινα γόνατα της Bibi-bo, με peroxide benzoyl (κρέμα κατά της ακμής με τουλάχιστον 10% peroxide benzoyl), έχω βρεθεί πάντα με το ίδιο αποτέλεσμα:

Η κρέμα αυτή μπαίνει στα πράσινα ή μαύρα σημάδια του βινυλίου.

Επίσης διορθώνει με επιτυχία λεκέδες από μαρκαδόρο ή στυλό ανεξίτηλο.


Βάζεις την κούκλα στον ήλιο και κάθε εβδομάδα βάζεις νέα κρέμα, αφού βγάλεις την προηγούμενη.
Θα δείτε ότι η προηγούμενη κρέμα έχει απορροφήσει μέρος του χρώματος που είχε λερώσει το βινύλιο της κούκλας.
Με υπομονή οι λεκέδες υποχωρούν.
Όχι ομως σε όλες τις περιπτώσεις.

Ποιο λοιπόν είναι το πρόβλημα της Bibi-bo;
Και γιατί σε μια οποιαδήποτε κούκλα (βλεπε green ear σε Barbie, μαύρη μούχλα σε Furga κτλ) δουλεύει πάντα με επιτυχία αλλά όχι στην Bibi-bo;;;

Γιατί στα γόνατα της Bibi-bo φεύγει μεν με τον καιρό, την κρέμα και τον ήλιο, ένα μέρος του πράσινου αλλά μαζί ανοίγει και το χρώμα στο βινύλιο.
Τα γόνατα της θα γίνουν όλο και πιο άσπρα και το πράσινο θα ανοίξει αλλά θα είναι ακόμα εκεί!!!

Γιατί η αιτία που το έχει δημιουργήσει είναι και θα είναι μέσα στο πόδι της: το μέταλλο που έχει οξειδωθεί και έχει μεταφερει το πράσινο χρώμα από μέσα προς τα έξω!!!

Αυτό λοιπόν έχει συμβεί σε όλες μου τις Μπιμπιμπο, και για αυτόν τον λόγο έχω αλλάξει σχεδόν σε όλες το σώμα με Sindy Pedigree.

Ζω στο εξωτερικό, σε περιοχή με πολύ υγρασία και τίποτα δεν θα τις έσωνε από την μεταμόσχευση σώματος ή τέλος πάντων ποδιών από σώμα Pedigree.

Ελπίζω να βοήθησα!!!
Έχω 2 Bibi-bo, 1 πολύ παλιά του 1980 και μία πιο καινούρια, του 1985-86. Δεν έχει συμβεί σε καμία από αυτές.
Μήπως συμβαίνει στις πιο καινούριες Bibi-bo?
 
Έχω 2 Bibi-bo, 1 πολύ παλιά του 1980 και μία πιο καινούρια, του 1985-86. Δεν έχει συμβεί σε καμία από αυτές.
Μήπως συμβαίνει στις πιο καινούριες Bibi-bo?
Δεν γνωρίζω τον λόγο και την αιτία... Σε εμένα έχει τύχει στις κούκλες της Α περιόδου, τις πιο άσπρες.

Φαντάζομαι ότι όταν η κούκλα βρεθεί, κάποια στιγμή της ζωής της, σε συγκεκριμένες συνθήκες υγρασίας, ξεκινα αυτη η χημική αντίδραση μεταξύ του μεταλλικού σκελετού στα πόδια της και του μαλακού βινυλίου.

Παράλληλη αντίδραση γίνεται και στην περίπτωση του green ear της barbie: η ponytail barbie ή η fashion queen, φόραγαν μεταλλικά σκουλαρίκια.
Σε κάποιες λοιπόν κούκλες το σκουλαρίκι τους πρασινισε το βινύλιο. Εξ ού και και το Green ear!

Όταν όμως βάλω peroxide benzoyl σε αυτό το πράσινο θα φύγει, γιατί το μεταλλικό σκουλαρίκι έχει αφαιρεθεί.
Κάτι που δεν μπορώ να κάνω στο γόνατο της Bibi-bo.

Δεν παρουσιάζουν όλες οι barbie ponytail/fashion queen, το σύνδρομο green ear. Ούτε όλες οι Bibi-bo πράσινο στα γόνατα.

Έχει να κάνει με το ιστορικό τους! Πώς αποθηκεύτηκαν, υπό ποιες συνθήκες κτλ.
 
Kαλως ηρθες πισω.
Το αβαταρ σου εχει σχεση με το λινουξ νομιζω το χρησιμοποιεις κι εσυ η ιδια;
Σε ευχαριστώ πολύ!!! <3
Είμαι web designer/developer!
Εδώ είχαμε γράψει αναλυτικά για το άβαταρ μας!
Το είχα διαλέξει όταν πρωτοάνοιγα κάποια θρεντ εδώ στο φόρουμ μας, όπου και ποσταραμε οδηγίες συντήρησης των κουκλων, open source.
Τότε τα τουτοριαλ συντήρησης online ήταν ελάχιστα, όλα στα αγγλικά και όλα για την Barbie!
Κι έτσι ξεκινήσαμε να γράφουμε για την Bibi-bo στα ελληνικά, αυτό το θρεντ!

Post in thread 'Τι είναι το avatar σας , γιατί το επιλέξατε?' https://retromaniax.gr/threads/Τι-είναι-το-avatar-σας-γιατί-το-επιλέξατε.10733/post-206748
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα