Black Adder (Μαύρη Οχιά)

Black Adder (Μαύρη Οχιά)

  • The Black Adder

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Blackadder II

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%
  • Blackadder the Third

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Blackadder Goes Forth

    Ψηφοφορίες: 1 50,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2
Αυτη τη στιγμη το προβαλει το καναλι της βουλης...
 
Προηγειται το 90210 στον Αlpha. :D
 
Saulot είπε:
Το μόνο που μπορει να συγκριθεί με το Blackadder σε επίπεδο και απόλαυση ειναι οι Monty pythons. Κατα την ταπεινή μου γνώμη πάντα
Συμφωνώ κι εγώ ταπεινά με την ταπεινή σου γνώμη!
 
Πραγματικά κορυφαία παραγωγή!

Το βρετανικό καυστικό μαύρο χιούμορ στις καλύτερες στιγμές του με έναν Rowan Atkinson στον ρόλο της καριέρας του.

Η σειρά Πρωτοπροβλήθηκε στην χώρα μας κοντά στα μέσα της δεκαετίας του 80 (δεν θυμάμαι σε ποιο από τα 2 κρατικά κανάλια) μα ήμουν μικρός τότε και δεν την είχα πάρει είδηση.

Εκπληκτικό. :bow:
 
Νομίζω οτι το είχε στο sevenx (τον 1ο κύκλο)
 
Death2Eliza είπε:
Στο Mr Bean υπαρχουν συγκεκριμενα σκετς που ειναι πραγματικα αστεια, αλλα γενικα ισως κ να κουραζει.. (οι ταινιες ειναι αθλιες).
Τωρα δεν ξερω αν οταν λές "Bean" αν εννοεις τον Ατκινσον γενικα σαν κωμικο.. γιατι το black adder πραγματικα ειναι (κατα την γνωμη μου) απο τις κορυφαιες σειρες της βρετανικης χιουμοριστικης σχολης, μαζι με τους monty pythons..
Death2Eliza, για την αθλιότητα των ταινιών με τον Bean συμφωνώ απόλυτα. Αυτά που αξίζουν είναι αποκλειστικά τα τηλεοπτικά σκετς. Ναι, κάποια απ' αυτά είναι κουραστικά - αλλά πολλά είναι τέλεια ενορχηστρωμένα, με καταπληκτική χρήση της γλώσσας του σώματος, και με εξαιρετική αίσθηση του κωμικού τάιμινγκ. Και γι' αυτό ακριβώς δεν συμφωνώ με όσους σπεύδουν να θάψουν τον χαρακτήρα του Μίστερ Μπην σε σύγκριση με αυτούς της "Μαύρης Οχιάς". Μιλάμε για εντελώς διαφορετικούς ρόλους. Ο Μπην είναι ως επί το πλείστον βουβός ρόλος, ενώ στη "Μαύρη Οχιά" το Α και το Ω είναι οι διάλογοι. Επίσης είναι άδικο να ταυτίζεται ο Ρόουαν Άτκινσον με τον χαρακτήρα του Μπην.

Ο Άτκινσον, κατά τη γνώμη μου, δείχνει το τεράστιο κωμικό του ταλέντο επί της θεατρικής σκηνής, στα One Man Show που παρουσίασε στη Βοστώνη τον Δεκέμβριο του 1991, με τίτλο "Rowan Atkinson Live". Τα πιο πολλά σκετς, αν όχι όλα, υπάρχουν στο YouTube. Επειδή όμως αυτές τις μέρες δεν έχω γρήγορη σύνδεση, και δεν μπορώ να κατεβάσω βίντεο, σας δίνω τους ακριβείς τίτλους από κάποια σκετς που έχω λατρέψει. Μία εύρεση στο YouTube, σε συνδυασμό με τη λέξη "Atkinson" για σιγουριά, θα σας οδηγήσει στα σωστά βιντεάκια. Απαραίτητη η πολύ καλή ακουστική γνώση της αγγλικής γλώσσας, αν και νομίζω ότι ορισμένα βιντεάκια έχουν υπότιτλους σε διάφορες γλώσσες.

"The Good Loser"

(ένα ανεπιθύμητο βραβείο κι ένας απολαυστικός μονόλογος...)

"A Warm Welcome"

(καταπληκτικές ατάκες από τον Σατανά αυτοπροσώπως, κατά την υποδοχή μιας ομάδας νεοφερμένων στην Κόλαση)

"Elementary Dating"

(μαθήματα ανδρικής συμπεριφοράς για το πρώτο ραντεβού - με ξεκαρδιστική παντομίμα)

"Pink Tights And Plenty Of Props"

(σεμινάριο σαιξπηρικού θεάτρου - κι αυτό με παντομίμα!)

"No One Called Jones"

(καθηγητής σε αυστηρό κολλέγιο παίρνει παρουσίες, αλλά τα επώνυμα των φοιτητών τυχαίνει να είναι ό,τι πιο ακατάλληλο για τον χώρο - καταπληκτικό σκετς!!! Πεθαίνω με το επώνυμο του Ρώσου φοιτητή :rofl: )

"With Friends Like These..."

(το σκετς αυτό είναι για μένα η επιτομή της υποκριτικής και κωμικής τέχνης του Άτκινσον: τρεις εντελώς διαφορετικοί ρόλοι απανωτά, ο ένας μετά τον άλλο - τρεις άνθρωποι που καταντρόπιασαν κάποιον άτυχο γαμπρό τη μέρα του γάμου του...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sofologiotatos είπε:
Επίσης είναι άδικο να ταυτίζεται ο Ρόουαν Άτκινσον με τον χαρακτήρα του Μπην.
Ε, ναι .... Σωστός ο Sofo :thumbup:

Sofologiotatos είπε:
Ο Άτκινσον, κατά τη γνώμη μου, δείχνει το τεράστιο κωμικό του ταλέντο επί της θεατρικής σκηνής, στα One Man Show που παρουσίασε στη Βοστώνη τον Δεκέμβριο του 1991, με τίτλο "Rowan Atkinson Live".
+1 κι εδώ .

Όποιος βρεί τα Show αυτά και έχει λίγο υπομονή να τα δεί χωρίς υπότιτλους, δεν θα χάσει. Φαίνεται πραγματικά πόσο μεγάλος κωμικός είναι ο Atkinson, όταν βγαίνει στην σκηνη (αρκετές φορές) ΜΟΝΟΣ του και κάνει ένα θέατρο να ψοφάει απο τα γέλια (κι εμάς μαζί ;) )

Χαρακτηριστικό παράδειγμα μονολόγου, που πραγματικά γονάτισα απο τα γέλια είναι το σκέτς στο οποίο υποδύεται τον ... διάβολο και υποδεχόμενος στην κόλαση μια σειρά απο ανθρώπους τους ταξινομεί ανάλογα με το βαρύ τους αμάρτημα. Δεξιά οι κλέφτες, αριστερά οι δολοφόνοι κλπ - σε κάποιο σημείο καλεί τους ... δικηγόρους και λίγο αργότερα τους ....Γάλλους :rofl: :rofl:
 
Υπάρχουν στο youtube και στα γνωστα δαιμόνια στέκια και πραγματικά σπάνε κόκκαλα!!!!
 
Πλάκα πλάκα, μιας και το GRM εχει αρχίσει να συμφιλιώνεται με τον χώρο του συλλόγου απο τα SensibloGatherings, τι λέτε για εκείνη την προβολή Black Adder που λέγαμε?
 
Γουσταρω! 6-7 επιλεγμενα επεισοδια στα καπακια ανευ ελεους
 
Μια απο τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ σειρες που εχω δει ολοκληρες. ας ειναι καλα μια εφημεριδα που ειχε βαλει ολα τα DVD δωρο :)

@Wally θα πρεπει να γινει ψηφοφορια για τα επισοδεια ομως αλλιως να τα δουμε ολα μαζι :)

οφτοπικ: ελπιζω να βαλουν και την σειρα Black Books
 
Θανατηφορο χιουμορ! Μου αρεσαν παρα πολυ οι αλλαγες στους χαρακτηρες του Ατκινσον ανα τους αιωνες οπως και οι αλλαγες του κοινωνικου στατους του. Παροτι μου αρεσε το σκοτεινο κλιμα του πρωτου κυκλου και η απυθμενη βλακεια του Black Adder, η αγαπημενη μου περιοδος ειναι η αναγεννηση. Εκει ο χαρακτηρας καθε αλλο παρα ηλιθιος ειναι. Αντικειμενικα ισως να ειναι και ο οποιο αξιος μεσα σε αυτο το τρελοκομειο που ειναι το παλατι, αλλα δυστυχως δεν του βγαινει με τιποτα απο καθαρη ειρωνεια της τυχης και υπερτατης βλακειας του Μπολντρικ.

Οσον αφορα το μιστερ Μπην, εκτος των ταινιων που ειναι αθλιες γιατι δεν εχουν καμια σχεση με το πνευμα της σειρας, εγω το εβρισκα πολυ καλο και καποια επεισοδεια απιστευτα. Απλα στο τελος το σιχαθηκα απο τις απανωτες επαναληψεις μεχρι θανατου. Την καψανε την σειρα. Οταν ειχα πρωτοδει το κουτουλιδι στην Ελισαβετ, ή το σκηνικο με την νυστα στην εκκλησια ειχα πεθανει!
 
Τρελη και παλαβη με τον Rowan Atkinson στον Blackadder!!!

Δηλωνω και ερωτευμενη μαζι του. #) Τον ερωτευτηκα στο Blackadder 2, στην εποχη του Ανθρωπισμου/Αναγεννησης οταν φοραει αυτα τα ρουχα.

Τελεια φωνη, υπεροχα χερια, υπεροχα κουστουμια!!!

Εκεινο το επεισοδιο "Money" με τον Bishop of Bath and Wells που τον ζωγραφησανε επ αυτοφορω με μια πορνη!!!! Και μετα τον εκβιαζανε οτι θα τα βγαλουν ολα στην φορα!

_968462_atkin_150.jpg


Μονο για αυτον, ντυμενον ετσι, και για τον Spiderman, οταν φοραει την στολη του, θα καταπαταγα την υποσχεση μου για αιωνια πιστη στο ετερον ημισυ. :) :animeek:
 
Μου άρεσε πολύ, ο κύκλος με τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. Πολύ έξυπνο χιούμορ και απίστευτη ερμηνεία από τον Άτκινσον. Στο φινάλε, κόντεψα να δακρύσω...
 
Επισης εχουν βγει και 2-3 εξτρα επεισοδια-ταινιες :)

Το τελευταιο ηταν εορταστικο για το μιλλενιουμ και ειχε ταξιδι στο χρονο
 
RIO είπε:
Μου άρεσε πολύ, ο κύκλος με τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. Πολύ έξυπνο χιούμορ και απίστευτη ερμηνεία από τον Άτκινσον. Στο φινάλε, κόντεψα να δακρύσω...
το φιναλε ηταν οντως συγκινητικο
 
..το ταξιδι στο χρονο με μια χρονομηχανη που φτιαχνει (κατα λαθος)ο Μπολντρικ(ολα τα λεφτα ο τυπος στη σειρα..) απο σχεδια του ΝταΒιντσι και..δουλευει(παλι κατα λαθος)

ειναι ....εεεεε..δειτε το αν δε το χετε δει! :D
 
RIO είπε:
Μου άρεσε πολύ, ο κύκλος με τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο. Πολύ έξυπνο χιούμορ και απίστευτη ερμηνεία από τον Άτκινσον. Στο φινάλε, κόντεψα να δακρύσω...
Προσωπικα δακρυσα (σιγα να μην κρατιομουνα...) γιατι δυστυχως τα γεγονοτα που περιεγραφε ηταν περα για περα αληθινα... :(

Ο πραγματικος κωμικος ηθοποιος βγαζει αληθινο γελιο αλλα και αληθινο δακρυ οταν χρειαζεται, αφηνοντας το σημαδι του. Και ο Atkinson ειναι γνησιος κωμικος ηθοποιος.
 
Τελικά ψηνεστε; να το παλέψω?
 
Συμφωνώ ότι το τελευταίο επεισόδιο του κύκλου για τον Α'Παγκόσμιο Πόλεμο ήταν μελεγχολικό. Εκατομμύρια άνθρωποι χάθηκαν όπως ο Οχιάς και η παρέα τοτ\υ.
 
Πίσω
Μπλουζα