Black tiger (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Black tiger (1987)

Προβολή συνημμένου 56921

Black tiger ενα θρυλικο παιχνιδι της capcom που κυκλοφορησε το 1987 στα Αrcades.Καθε μαγαζι που ειχε ηλεκτρονικα και σεβοταν τον εαυτο του απο το 1987 και μετα επρεπε να εχει σιγουρα μια καμπινα Black tiger.Παιχνιδι πραγματικος κερματοφαγος και ενα απο τα δυσκολοτερα arcades που εχουν κυκλοφορησει συγκεντρωνε παντα πληθος κοσμου απο πανω του και ειδικα πανω απο καποιον που το ηξερε τελεια(οπως εγω πχ)συγκεντρωνοταν πολυς κοσμος για να δει τεχνικες,τον τερματισμο η που ειναι κρυμενα τα μυστικα τα αντικειμενα κτλ.Θυμαμαι χαρακτηριστηκα εναν που παντα οταν επαιζα ειχε ενα μικρο μπλοκακι και στυλο και κατεγραφε τα παντα :D .Πιστευω οτι η περισοτεροι το θυμαστε και παιζεται ακομα αυτο το φανταστικο παιχνιδι

Υπαρχουν παιχνιδια που βασιζονται στην ιστορια και απο gameplay υστερουν αλλα στο Black tiger συμβαινει το αντιθετο γιατι οπως ειναι και λογικο σε τετοιο παιχνιδι δεν παιζει και πολυ μεγαλο ρολο η ιστορια.Σε γενικες γραμμες η ιστορια ειναι η εξης και δεν χωρανε πολλες πολλες λεπτομερειες γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν:D3 δρακοι ηρθαν στην γη με σκοπο να σπειρουν τον πανικο και το χαος και να καταστρεψουν και τον πλανητη αλλα και το συγκεκριμενο βασιλειο.Οποτε οι ανθρωπο για να καταστρεψουν τους δρακους και να σωσουν το βασιλειο καλεσαν τον ηρωα μας των σφαγεα δρακων για να τους πετσοκοψει.Και ζησανε αυτοι καλα και μεις καλητερα THE END:D

Τα γρφικα του παιχνιδιου αν λαβουμε υποψη και την χρονια που κυκλοφορησε το παιχνιδι ειναι υπεροχα.Οι πιστες εχουν σκοτεινη ατμοσφαιρα που δενει υπεροχα με το στυλ και το υφος του παιχνιδιου.Ο χαρακτηρας μας αλλα και οι εχθροι ειναι αψογα σχεδιασμενοι και γεματοι λεπτομερειες και γενικα η παλετα χρωματων που χρησιμοποιηται ειναι ακριβως οπως πρεπει να ειναι.Γενικα το παιχνιδι το 1987 ηταν ενα απο τα ομορφοτερα arcades που κυκλοφορησαν και φαινοταν σε καθε σημειο του η εξαιρετικη δουλεια της capcom.

Προβολή συνημμένου 56922

Η μουσικη του παιχνιδιου με μια λεξη ειναι φανταστικη.Ωσα χρονια και να περασουν θυμαμαι χαρακτηριστηκα της μελωδιες απο την αρχη που ξεκιναει το παιχνιδι μεχρι το τελος του.Τα κομματια που μας συντροφευουν καθως ξεκοιλιαζουμε ορδες τερατων που μας επιτιθονται κολανε τελεια με την ολη ατμοσφαιρα και πραγματικα ειναι αξιομνημονευτα και σε κανανα σημειο του παιχνιδιου δεν υπαρχει περιπτωση να κουρασουν τον παικτη.Η ηχοι επισης ειναι σε πολυ καλο επιπεδο και οι καταληλοτεροι χωρις πολλες πολλες ηχητικες φανφαρες.

Προβολή συνημμένου 56923

Εκει ομως που το Βlack tiger δινει τα ρεστα του ειναι στον τομεα του gameplay.Σε πολλους θα θυμισει castlevania λογο του οπλου που χρησιμοποιη ο ηρωας μας και σε αλλους Ghouls n Ghosts λογο του οτι η πανοπλια μετα απο καποια χτυπηματα χανετε.Μπορουμε να παμε σε οποια κατευθηνση θελουμε αριστερα,δεξια,πανω,κατω και μπορουμε να σκαρφαλωνωμουμε σε διαφορες κολωνες αλλα και να χτυπαμε τους εχθρους καθως ημαστε πανω στην κολωνα.Σε καθε πιστα υπαρχουν καποια Dungeons που μεσα σαυτα μπορουμε να παρουμε χρησιμα αντικειμενα η εξτρα ζωεσ η να μαζεψουμε λεφτα ονομαζονται ''ZENNY'' και να τα χρησιμοποιησουμε στα διαφορα μαγαζια για να αγορασουμε αντικειμενα και εξοπλισμο οπως πιο ισχυρες πανοπλιες και οπλα.Δεν χανουμε ζωη αν μας χτυπησουν αλλα εχουμε μπαρα ενεργειας που μεγαλωνει καθως προχωραμε στο παιχνιδι απλα με τα χτυπηματα χανετε και η πανοπλια και ημαστε πιο ευαλωτοι.Φυσικα υπαρχουν και πολλες παγιδες που αν πεσουμε χανουμε κατευθειαν.Στο παιχνιδι συναντουμε μια μεγαλη ποικηλια σε εχθρους απο σκελετους,διαβολους,μουμιες μεχρι τους τεραστιους δρακους και γενικα εχει πολυ πραμα για σκοτωμα.Ο χειρισμος ειναι πολυ απλος με τον μοχλο κινουμε τον ηρωα μας και τα δυο κουμπια που υπαρχουν ειναι για αλμα και για χτυπημα.Η κινηση του χαρακτηρα μας ειναι ομαλη και η ανταποκριση του μοχλου αψογη.Γενικα το παιχνιδι ειναι γρηγορο δεν ειναι αργοκινητο.Κατι που θελει προσοχη ειναι τα αλματα αναμεσα στα κενα με της παγιδες.Ποτε δεν πρεπει να πηγαινουμε στην ακρη αλλα να πραγματοποιουμαι αλμα ποιο μπροστα γιατι αλλιως χωρις να το παρουμε πρεφα θα εχουμε χασει.Μεσα στο παιχνιδι η και στα μαγαζια θα βρουμε και θα αγορασουμε κλειδια που μας επιτρεπουν να ανοιγουμε τα μπαουλα που συναντουμε στον δρομο μας και περιεχουν ZENNY η χρυσο η αντικειμενα.Επισης το παιχνιδι εχει πολλα μυστικα οποτε καλο ειναι να δοκιμαζουμε να χτυπαμε καθε τοιχο γιατι μεσα μπορει να περιεχει κατι.Το Black tiger ειναι απο τα δυσκολοτερα arcades και πολλοι ειναι αυτοι που θα απογοητευτουν οταν το αρχισουν γιαυτο και χρειαζεται πολυ προπονηση.

Προβολή συνημμένου 56925

Το Black tiger ειναι ενα απο τα κορυφαια arcades που εχουν κυλοφορησει εχει πολυ καλα γραφικα υπεροχη μουσικη και εξαιρετικο Gameplay.Και κυριως δεν ειναι παιχνιδι που διαρκει ενα τεταρτο και μετα σπανια να το ξαναπαιξουμε.Εχει τοσα μυστικα που ακομα και να μπορεσει καποιος να το τερματισει ειναι απιθανο να τα βρει ολα και ειναι και πραγματικα πολυ δυσκολο.Απο οπου και να το δει κανεις το παιχνιδι ειναι φανταστικο και απο της κορυφαιες στιγμες της capcom.Ωσοι τολματε να μην το γνωριζεται ξεκινηστε αμεσως να το παιζετε και ωσοι το γνωριζετε φορεστε για ακομα μια φορα την πανοπλια σας παρτε και μια εξαδα μπυρες και αρχιστε το ταξιδι στα σκοτεινα μπουντρουμια του Black tiger.

Υ.Γ.Το Βlack tiger κυκλοφορει και για την Virtual console του Wii.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύγε...

...metalcandyman, πολύ απολαυστικό review!

Να προσθέσω ότι προσωπικά, όσες καμπίνες πέτυχα στην Ελλάδα, ήταν με τον ιαπωνικό κλώνο του Black Tiger, το Black Dragon. Γενικά τότε επικρατούσε πολύ ή πειρατεία και τα bootlegs στις αίθουσες, έδιναν κι έπαιρναν...
 
Ace είπε:
...metalcandyman, πολύ απολαυστικό review!
Να προσθέσω ότι προσωπικά, όσες καμπίνες πέτυχα στην Ελλάδα, ήταν με τον ιαπωνικό κλώνο του Black Tiger, το Black Dragon. Γενικά τότε επικρατούσε πολύ ή πειρατεία και τα bootlegs στις αίθουσες, έδιναν κι έπαιρναν...
Πραγματι!! :eek:
 
Ace είπε:
...metalcandyman, πολύ απολαυστικό review!
Να προσθέσω ότι προσωπικά, όσες καμπίνες πέτυχα στην Ελλάδα, ήταν με τον ιαπωνικό κλώνο του Black Tiger, το Black Dragon. Γενικά τότε επικρατούσε πολύ ή πειρατεία και τα bootlegs στις αίθουσες, έδιναν κι έπαιρναν...
Ετσι ακριβως ειναι τα περισσοτερα μαγαζια ειχαν bootlegs.Προσωπικα παντως ημουνα τυχερος γιατι το Black tiger εμαθα να το παιζω στην κανονικη του εκδοση και οχι στο black dragon.Eκει που με γυρνουσε τα μυαλα ειναι οταν εφερναν τα μαγαζια ιαπωνικες εκδοσεις παιχνιδιων οπως το Wonder boy in monsterland.Tωρα που το τερματιζω με κλειστα ματια δεν υπαρχει παροβλημα και στα σουαχιλι να ειναι το παιχνιδι αλλα τοτε πιτσιρικας εμαθα να το παιζω στην ιαπωνικη εκδοση και το πρωτοτερματισα εκει μετα κοπων και βασανων.
 
Μακραν απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια.

Ετυχε να εχω στην κατοχη μου μια καμπινα δανεικη απο ενα φιλο που ο πατερας του ειχε ουφαδικο και το κρατησα για καποια χρονια. Ευτυχως ητανε η εκδοση black tiger και δεν ειχε Γιαπωνεζικα,πραγμα που οπως ειπε και ο metalcandyman θα το εκανε ακομη πιο δυσκολο αποτι ητανε. Βεβαια εφτασε να το τερματιζω με κλειστα τα ματια αλλα και παλι ητανε ενας ερωτας για μενα.

Αστερι.
 
Θυμάμαι να το παίζω στην Amiga. Δυστυχώς την μεταφορά είχε αναλάβει η US Gold με αποτέλεσμα η ναυτία από την σπαστή κίνηση (σήμα κατατεθέν της συγκεκριμένης εταιρείας) να μην μου επιτρέψει να το ευχαριστηθώ. Ξενέρωμα, γιατί το περίμενα πως και πως αφού για κάποιο λόγο είχα εντυπωσιαστεί με μια gameplay φωτο που είχα δει στο Pixel...
 
Πολύ καλό παιχνίδι !! Θυμάμαι χαρακτηριστικά την παρουσίασή του στο Pixel (ναί, ως "Black Dragon" στο οποίο αναφέρθηκε ο Ace), όπου εκθειάζονταν τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού.

Oμοίως με τον Stormwatch, το είχα δοκιμάσει παλιότερα στην Amiga μου, όπου όντως "έπασχε" σε animation & scrolling (κρίμα, για ένα μηχάνημα τεραστίων δυνατοτήτων όπως η Amiga).

H US Gold, αν και είχε διακινήσει πολλούς "hot" τίτλους (ειδικά απο κάτι κορυφαία αμερικάνικα licences), αρκετές φορές τύχαινε τα ports να τα ετοιμάζουν ομάδες προγραμματιστών όχι αντίστοιχα... "hot".

Ειδικότερα την ομάδα της Tiertex (αν και στην προκειμένη περίπτωση δεν ανακατεύτηκε), έχω παρατηρήσει πως οι users την έχουν σε μάλλον χαμηλή εκτίμηση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως παρα πολυ καλό παιχνίδι! Το παίζω στην καμπίνα μου και πραγματικά το απολαμβάνω :)
 
δεν το ειχα παιξει,αλλα οντως, πρεπει να ειναι δυσκολακι..

και εκτος αυτου, αρκετα πολυπλοκο και RGPοειδες, ειδικα για την εποχη του..μια χαρα!!
 
Το παιχνίδι που παίζω μανιωδώς το τελευταίο καιρό, δε του είχα δώσει πολύ σημασία γιατί το είχα παίξει σε amiga και ήταν μάπα το καρπούζι αλλά στο mame πραγματικά το παιχνίδι τα σπάει, έχω φτάσει 4η πίστα με 1 credit και υπάρχουν περαιτέρω περιθώρια βελτίωσης.

Από τα καλύτερα του είδους του και μου κάνει εντύπωση που κυκλοφόρησε μόνο για home computers και γενικά ήταν παντού μάπα (us gold) δεν υπάρχει δηλαδή κάποια έκδοση σε κονσόλα εκτός από emulated Wii και τα λοιπά.

Σε Amiga θα μπορούσε άνετα να βγει σχεδόν arcade perfect έκδοση αν δούμε παιχνίδια όπως το risky woods για παράδειγμα.
 
Shinobi είπε:
Το παιχνίδι που παίζω μανιωδώς το τελευταίο καιρό, δε του είχα δώσει πολύ σημασία γιατί το είχα παίξει σε amiga και ήταν μάπα το καρπούζι αλλά στο mame πραγματικά το παιχνίδι τα σπάει, έχω φτάσει 4η πίστα με 1 credit και υπάρχουν περαιτέρω περιθώρια βελτίωσης.
Από τα καλύτερα του είδους του και μου κάνει εντύπωση που κυκλοφόρησε μόνο για home computers και γενικά ήταν παντού μάπα (us gold) δεν υπάρχει δηλαδή κάποια έκδοση σε κονσόλα εκτός από emulated Wii και τα λοιπά.

Σε Amiga θα μπορούσε άνετα να βγει σχεδόν arcade perfect έκδοση αν δούμε παιχνίδια όπως το risky woods για παράδειγμα.
Eξαιρετικη επιλογη παιχνιδιου εκανες φιλε και που παιζεις μανιωδως οπως λες.Το Black tiger ειναι παιχνιδι παλιας κοπης ειναι παιχνιδι της σχολης του Ghosts'n Goblins με την διαφορα οτι ειναι πολυ πιο ευκολο φυσικα.Ειναι παιχνιδι που οταν καποιος μαθει τελεια της 8 πιστες του,τα μυστικα που υπαρχουν σαυτες,που ειναι καθε εχθρος και καθε εμποδιο και πως βγαινει καθε αρχηγος μετα τα παντα μεχρι τερματισμο με ενα credit φυσικα θα εκτελουνται σαν μια καλοκουρδισμενη μηχανη.Σε αυτα τα παιχνιδια οπως ειναι το Ghosts'n Goblins το Karnov το Black tiger κλπ τιποτα δεν γεινεται στην τυχη.Χιλιες φορες να τερματισω το Black tiger η τα υπολοιπα που ανεφερα οπως και δεκαδες αλλα και της χιλιες φορες θα κανω ακριβως τα ιδια πραγματα ακριβως της ιδιες κινησεις για να γεινουν ολα τελεια οπως πρεπει.
Σε ευχομαι φιλε shinobi συντομα να το τερματιζεις με ενα credit και να γουσταρεις αυτη την παιχνιδαρα της χρυσης εποχης των arcades.
 
ΤΟ αγαπημένο μου arcade

Το τερμάτιζα με ένα εικοσάρικο τότε :)
 
Εγώ δεν τερμάτισα κανένα arcade τότε...μόνο αργότερα το 1994 το soccer superstars!

Βέβαια δεν χάλασα και πολλά χρήματα σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι ώστε να το μάθω τόσο καλά που να το τερματίσω!

Είχα και ανέκαθεν υπολογιστή οπότε τα πολλά χρήματα τα έσπρωχνα εκεί... ;)
 
μεγάλο review του Retro gamer για την παιχνιδάρα αυτή που δεν τυγχάνει προσοχής γενικά

(Αφαιρέθηκαν τα images. To Retrogamer είναι copyrighted. Να μην επαναληφθεί please. Εκ της διαχειρίσεως).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο review φίλε metalcandyman!!!

Ειχα ασχοληθεί πολύ με το συγκεκριμένο παιχνίδι στην Amiga 500. Πρέπει να το είχα και σε Ms-Dos.. Θυμάμαι να το παίζω με το keyboard στον pc 1512..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο review φίλε metalcandyman!!!

Ειχα ασχοληθεί πολύ με το συγκεκριμένο παιχνίδι στην Amiga 500. Πρέπει να το είχα και σε Ms-Dos.. Θυμάμαι να το παίζω με το keyboard στον pc 1512..
Δε νομιζω να υπαρχει gamer πανω απο 35 χρονων που να μην εχει παιξει καποια εκδοση αυτης της παιχνιδαρας.Οποιος δεν το εχει κανει απλα δεν ξερει τι εχει χασει :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

@Shinobi Πολυ ελπιδοφορο αυτο το review φιλος μακαρι να δουμε και αλλα για παρομοιες παιχνιδαρες.
 
Βγαίνει και η είδηση στο review, ότι φτιαξανε το Sonson 2 στο PC engine ως συνέχεια της παιχνιδαρας και μετά αλλάξανε τα γραφικά στο πιο παιδικό αντί για τα βαρβατα του ορίτζιναλ.
 
Nαι πραγματικα και γω εξεπλαγην μαυτο το πραγμα.Το SonSon II πραγματικα ειναι παιχνιδαρα το εχω τερματισει χρονια πριν σε emulator αλλα δεν ειχα ιδεα πως ειναι και καλα η συνεχεια του Black Tiger.Ενταξει εβλεπα καποια κοινα σημεια στα δυο παιχνιδια αλλα που να παει το μυαλο μου απλα ελεγα πως επειδη ειναι της capcom δανειζεται στοιχεια απο παιχνιδια της.Τραγικο λαθος ομως της c(r)apcom Που ποτε δεν εφτιαξε ενα Black Tiger II να γουσταρουμε.
 
Πίσω
Μπλουζα