BLAUPUNKT ARIZONA 58

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
162
Κυρίες και κύριοι.... Μετά από χίλια παρακάλια μετακόμισε από το σπίτι του γείτονα στο δικό μου σπίτι. Είναι ένα Βlaupunkt Arizona 58. Το συγκεκριμένο είναι type 4421 και είναι του 1958. Φέρει ένα πικάπ Rex Type A4. Το μηχάνημα πονάει παντού και με περιμένει τρελή δουλειά. Όταν ήρθε σπίτι μου και πρόλαβα να ασχοληθώ όλο το βράδυ μαζί του, τότε κατάλαβα που πήγα και έμπλεξα. Αλλά αξίζει. Περισσότερες φωτογραφίες εν καιρό...

1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμάν δικέ μου! Να το φας αυτό στο κεφάλι, ουτε ο Θεός δε θα σ'αναγνωρίσει!
 
Κι έτσι όπως διάβασα τον τίτλο, μου φάνηκε για ηχοσύστημα αυτοκινήτου ! ?
 
φαντάζομαι ότι το πικάπ θα έχει κεραμική κεφαλή;αν ναι τότε ούτε για πλάκα να ακούς δίσκους της προκοπής, θα τους καταστρέψει:αν παρόλα αυτά παίρνει μαγνητική κεφαλή ωραία, αλλά σίγουρα θα είναι με λυχνίες κάτι το οποίο αυξάνει εκθετικά την δυσκολία να το θέσεις σε λειτουργία ξανά (χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω.)πάντως η αγορά έχει κατακλυστεί με φτηνές κινέζικες λυχνίες καθώς και NOS ρώσικες, πανάκριβες.(μάλλον σοβιετικές και όχι ρώσικες. δεν ξέρω αν έχουν συνεχίσει την παραγωγή τους οι Ρώσοι).
 
Περιμενουμε την συνεχεια..
 
Λοιπόν.... μέχρι στιγμής έχω γίνει ο μαστρο Τζεπέτο και δουλεύω ακόμα τα ξύλα. Σώζονται αλλά μιλάμε για πολύυυυυύ δουλειά. Ειδικά η κάτω πόρτα που θέλει ανακατασκευή γιατί την έχει φάει το σαράκι!!! 

Παρακαλώ η αρχαιολογία έχει και σύστημα που όταν ανοίγεις το μπροστινό καπάκι, για να βάλεις δίσκο στο πικάπ, ανάβει και λαμπάκι... Είπατε τίποτα;;;

Όσο για το πικάπ, δεν ξέρω τι κεφαλή είχε γιατί το μισό μπράτσο λείπει. Η ιστορία του εξάλλου θα δημοσιευτεί ολόκληρη όταν προχωρήσει λίγο η ανακατασκευή... 

Πάντως φέρει (ότι έχει απομείνει) από ένα Perpetuum Ebner - Rex! (φωτό από ebay) 

rex-1.jpg

REX-2.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα