BleemCast (ps1 games στον dreamcast)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Oταν το Dreamcast εκανε emulate παιχνιδια του playstation σε αναλυση 640x480 απο τα 320x240 του PS1 με anti-aliasing και bilinear filtering ουτε το PS2 που ηταν backwards-compatible μπορουσε να ονειρευτει (ισως σε αυτη την γενια με το PS3 να κανει κατι αναλογο στα games του PS2).

Μιλαω για το Bleemcast τον emulator που κυκλοφορησε στο εμποριο σε μορφη cd στα διαφορα μαγαζια και στην Ελλαδα (εχω στην κατοχη μου εναν).

Απο την αρχικη εμπνευση που ειχαν οι δημιουργοι του να εξομοιωνει ολα τα παιχνιδια του ps1 αποφασισαν να βγαλουν εκδοσεις ανα 100 παιχνιδια οπου στο τελος λιγο πριν κλεισει η εταιρια το 2001 (επειτα απο μηνυσεις της SONY που δεν καταφερε να κερδισει ουτε μια δικη αλλα ηταν αργα πια μιας και τα λεφτα της μικρης εταιριας ειχαν εξανεμιστει :icon_cry: ) καταφεραν να βγαλουν 3 παιχνιδια :Gran Turismo 2, Tekken 3, Metal Gear Solid .

attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εεεεεεετσι με το αθανατο Dreamcast! :thumbup:
 
Το Bleemcast είναι εντυπωσιακή δουλειά και εξομοιώνει το PSX άψογα με σαφώς καλύτερα γραφικά (θυμίζει τις βελτιώσεις που κάνει το ePSXe για να έχετε μια ιδέα) και χωρίς ίχνος slowdown.

Από τα 3 που κυκλοφόρησαν επίσημα έχω τα 2 (Tekken 3 και Metal Gear Solid), το Gran Turismo 2 είναι αρκετά πιό δυσεύρετο.

Αξιοσημείωτο επίσης ότι η full version δεν αντιγράφτηκε ποτέ γιατί έχει εντυπωσιακά καλή προστασία, οπότε η μόνη λύση είναι να βρεις το αυθεντικό. Συνήθως στο Ebay κυκλοφορούν σε σχετικά λογικές τιμές. Αν κάποιος αποφασίσει να ψωνίσει, τονίζω ότι λειτουργεί κανονικά και με backup των αντίστοιχων PSX games.

Για τους μερακλήδες, έχει διαρρεύσει και μια "διάσημη" beta του προγράμματος, η οποία είναι μεν σημαντικά κατώτερη αλλά τρέχει αρκετά ακόμα παιχνίδια. Τα κύρια προβλήματα της είναι η έλλειψη υποστήριξης saves και η σχεδόν πλήρης αδυναμία να παίξει FMV. Αντίθετα η retail έκδοση δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στο emulation, αλλά υποστηρίζει μόνο τα 3 παιχνίδια που ανέφερα παραπάνω. Χρησιμοποιώντας την beta όμως, μπορείτε να παίξετε αξιοπρεπέστατα κάποια ακόμα σημαντικότατα παιχνίδια. Πχ Einhander, Thunder Force V Perfect System, Gran Turismo, R-Type Delta, Strikers 1945 II, Parappa the Rapper, Time Crisis, Strider 2 και αρκετά ακόμα που μπορούν να βρεθούν και σε standalone discs. Ειδικά για shoot'em up fans είναι must, καθότι στα φοβερά DC shoot'em ups προστίθενται και μερικά από τα καλύτερα του PSX. :thumbup:
 
Χμμ και πηγαινα να ανοιξω καινουργιο θεμα και νατο 7 χρονια πριν...


Λοιπον ηταν αρχες της προηγουμενης δεκαετιας και σε καποια βολτα μου στο κεντρο πεφτει το ματι μου στην βιτρινα ενος καταστηματος (One Way ηταν RIP),κινηθηκα στο χαλαρο αλλα με γρηγορες κινησεις να μην μου το προλαβουν,lol, και το τσιμπησα σε λογικη τιμη απο οτι θυμαμαι για αυτα που υποσχοτανε.



Το concept ενος emu που επαιζε κονσολας παιχνιδια σε αλλη κονσολα και σε βιτρινα καταστηματος ηταν πολυ καλο για να το αφησω πισω.



Σημερα το θυμηθηκα το τραβηξα φωτος ,ανανεωσα το πρωτο ποστ ,εριξα και μια ματια στο ebay μηπως ειχα κανα holy grail...τζιφος και εγραψα αυτο το ποστ.





(ισως σε αυτη την γενια με το PS3 να κανει κατι αναλογο στα games του PS2).
Χρονια μπροστα εβλεπε ο Αardvark!

 


_-Bleem-is-dead-_.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα