Blood Money - Συμπληρωματικό

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Δεν θα κάνω πλήρες review ξανά. Όσοι ενδιαφέρεστε για αυτό, μπορείτε να ανατρέξετε στο Phoenix τεύχος 5.

Επειδή όμως, σήμερα κατάφερα να το τελειώσω, έχω ορισμένες επιπλέον σκέψεις να μοιραστώ. Να πως ευθύς εξαρχής, ότι τελικά στην τελευταία πίστα αναγκάστηκα να βάλω cheat. Και να πω, ότι στο review είχα καταφέρει να φτάσω έως τον 4ο κόσμο δίχως να κλέψω. Απο εκεί και πέρα όμως....

Να πω ότι το παιχνίδι στην τέταρτη και προς το τέλος της 3ης πίστας, δείχνει τα καλύτερα γραφικά του. Το παγωμένο νερό της τούνδρας και η λάβα, αντίστοιχα, είναι καταπληκτικά. Αυτό όμως που κάνει ειδικά τον 4ο κόσμο, πανδύσκολο είναι το setting. Καυτή λάβα παντού, νευρώνες σε απίστευτες απολήξεις που καλύπτουν σχεδόν όλο τον ελεύθερο χώρο, δράκοι που πετάγοντας απο τη λάβα και σε πυροβολάνε, μπάλες φωτιάς να πέφτουν απο τον ουρανό.

Οι εχθροί δεν σταματάνε να στην πέφτουνε απο παντού. Κάποιοι, μου φάνηκαν λίγο γελοίοι. Σαν παραμορφωμένα τούβλα, απο το Super Mario 64.

Γενικά, αν υπάρχει άνθρωπος που το τελείωσε δίχως να κλέψει, μπράβο και πάλι μπράβο. Πρέπει να είναι τέρας αντανακλαστικών.

Σαν συμπέρασμα. Οι προγραμματιστές της Psygnosis, όπως και των άλλων μεγάλων εταιριών της εποχής θέλανε όχι απλώς να σε διασκεδάσουν αλλά και να παιδέψουν. Σου ρίχνανε ότι είχαν εναντίον σου, αδιαφορώντας για το αν θα καταφέρεις ποτέ να τα καταφέρεις. Το cheat θεωρούταν δεδομένο για όποιον ήθελα να το τελειώσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το τικ το απόχτησα από την εποχή του Blood Money... Δε νομίζω να κατάφερε κανείς να το τελειώσει χωρίς απατεωνιά (εκτός κι αν υπάρχει κανα longplay που να το αποδεικνύει).
 
divined είπε:
Επειδή όμως, σήμερα κατάφερα να το τελειώσω, έχω ορισμένες επιπλέον σκέψεις να μοιραστώ. Να πως ευθύς εξαρχής, ότι τελικά στην τελευταία πίστα αναγκάστηκα να βάλω cheat. Και να πω, ότι στο review είχα καταφέρει να φτάσω έως τον 4ο κόσμο δίχως να κλέψω. Απο εκεί και πέρα όμως....
Γενικά, αν υπάρχει άνθρωπος που το τελείωσε δίχως να κλέψει, μπράβο και πάλι μπράβο. Πρέπει να είναι τέρας αντανακλαστικών.

Η αλήθεια φίλε divined είναι πως δεν «κλέβαμε» εμείς με τα διάφορα cheats αλλά έκλεβαν οι σχεδιαστές τα νεύρα και την ψυχική μας υγεία με ορισμένα παιχνίδια.

Ευτυχώς το Blood Money παρά τη μεγάλη του δυσκολία ήταν ιδιαίτερα διασκεδαστικό (ιδίως στο 2 player mode).
 
Πίσω
Μπλουζα