Bloodwych

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
picture.php


picture.php
 
Stan, είσαι αρχηγός !!

Το Bloodwych το είχα πάρει και εγώ original στον amstrad μου, αμέσως μετά την ανάγνωση του review του Αντώνη στο Pixel, πάνω στην amstrad version !! :D

Μάλιστα μου άρεσε τόσο η ιδέα του "διπλού" σε RPG, που φρόντισα να το αποκτήσω ελάχιστο καιρό αργότερα ΚΑΙ στην amiga μου - πράγμα που κάνω μόνο για τα παιχνίδια που μου αρέσουν πάρα πολύ !!

Μάλιστα στην amiga είχα πάρει και το expansion, η δυσκολία του οποίου θυμάμαι ήταν απάνθρωπη σε κάποια σημεία (π.χ. για να ανοίξεις μία πόρτα έπρεπε να πατήσεις ένα κουμπί που για να το βρείς έπρεπε πρώτα να πέσεις επίτηδες μέσα σε μία παγίδα-καταπακτή, και την ώρα που πέφτεις στον κάτω όροφο να καταφέρεις να πατήσεις το κουμπί που βρίσκεται τον τοίχο μεταξύ των δύο ορόφων. Παράνοια !!).

Τέλος πάντων, δεδομένου ότι τα καλά RPGs στον amstrad είναι όντως κάτι σπάνιο, το παιχνίδι "λέει" και με το παραπάνω, και κατά τη γνώμη μου είναι "εκ των ων ούκ άνευ" για την "παιχνιδοθήκη" του κάθε πιστού RPGά.

Πάντως για τον ήχο, έχω την εντύπωση πως στον amstrad υπήρχε ένας υποτυπώδης "γδούπος" σε κάποια σημεία. Πολύ πιθανόν όμως να θυμάμαι λάθος ή να συνέβαινε κάτι τέτοιο σε κάποια άλλη έκδοση (π.χ. amiga).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Stan, είσαι αρχηγός !!Το Bloodwych το είχα πάρει και εγώ original στον amstrad μου,

....................

Μάλιστα στην amiga είχα πάρει και το expansion, η δυσκολία του οποίου θυμάμαι ήταν απάνθρωπη σε κάποια σημεία (π.χ. για να ανοίξεις μία πόρτα έπρεπε να πατήσεις ένα κουμπί που για να το βρείς έπρεπε πρώτα να πέσεις επίτηδες μέσα σε μία παγίδα-καταπακτή, και την ώρα που πέφτεις στον κάτω όροφο να καταφέρεις να πατήσεις το κουμπί που βρίσκεται τον τοίχο μεταξύ των δύο ορόφων. Παράνοια !!).

..................

Πάντως για τον ήχο, έχω την εντύπωση πως στον amstrad υπήρχε ένας υποτυπώδης "γδούπος" σε κάποια σημεία. Πολύ πιθανόν όμως να θυμάμαι λάθος ή να συνέβαινε κάτι τέτοιο σε κάποια άλλη έκδοση (π.χ. amiga).
:sealed: Ρε Billy!=> Κινητη gameopedia :sealed:

Υ.Γ. (Οπως λεμε κινητη εγκυκλοπαιδεια )
 
Αν θυμαμαι καλα η συνεχεια του ηταν το Hexx...
 
...we're only humans !! :D

Φαντάζεστε να παίζαμε ό,τι παιχνίδι κυκλοφορούσε; Ακόμα και αν όλα τα αγοράζαμε πειρατικά, και πάλι το χαρτζηλίκι δεν θα μας έφτανε με τίποτα.

Πάλι καλά που υπάρχουν και οι emulators δηλαδή... :thumbup:

Eυχαριστώ για τα κοπλιμέντα, αλλά θεωρώ σωστό με τη σειρά μου να δηλώσω ότι Nemo είναι special retro-μορφή με πολλές γνώσεις πάνω σε μία τεράστια γκάμα θεμάτων, ενώ ο Captain Kal, είναι γνωστός spacesim-master, και όχι μόνο !! ;)

Kal, πότε θα δούμε κανένα review για το Privateer; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και όμως Billy, παρ'όλη την πλάκα που έκανα πριν με το Arachnophobia... οφείλω να ομολογήσω πως οι γνώσεις σου είναι απίστευτες... και δεν το λέω εγώ, αλλά όλοι στο φόρουμ! Πραγματικά πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να διαβάσω και ένα δικό σου review! Είμαι σίγουρος πως θα ήταν πολύ "ατμοσφαιρικό!".

(αν δεν έχεις τον χρόνο... γράψε εσύ απλά το κείμενο για όποιο game θέλεις σε όποιο μηχάνημα και αν σου αρέσει... και στείλτο μου να στο "φτιάξω"... θα είναι τιμή μου και χαρά μου!)
 
Stan, όλοι ανεξαιρέτως οι παιχνιδο-fans του forum, είμαστε ένας-κι-ένας !! :D

Kαι μόνο η πληθώρα των reviews που έχεις γράψει, αποτελεί άριστο "διαπιστευτήριο" για τις ρετρο-εμπειρίες σου. (έχεις και προϋπηρεσία στο User, αυτό κι αν αξίζει respect !! :thumbup: ).

Σ' ευχαριστώ και για την προσφορά, αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω βρεί χρόνο να κάτσω να γράψω τίποτα δικό μου. Μου αρκεί πάντως που διαβάζω φοβερές παρουσιάσεις όπως οι δικές σου, του Dino, του Turrican, του Telonio, του Manos, του Alucard και των υπόλοιπων φίλων, διότι έτσι νιώθω σαν να ξεφυλίζω ξανά κάποιο παλιό περιοδικό υπολογιστών !! (φοβερό συναίσθημα :thumbup: ).

...είμαι περίεργος να δω τι review θα ακολουθήσει !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
...είμαι περίεργος να δω τι review θα ακολουθήσει !! :D

E,κάτι ετοιμάζουμε.... :D

Αλλά θέλει "σεβασμό" και το καθυστερώ λίγο παραπάνω...
 
...πω, πω, με έφτiαξες !!

Περιμένω εναγωνίως... :D
 
To ολοκληρώνω ίσως κι απόψε....
 
manos426f είπε:
To ολοκληρώνω ίσως κι απόψε....

με βλέπω να μην κοιμάμαι σήμερα.. :wait2:

και εγώ γουστάρω τρελά τα review σας ρε παιδιά και όπως λέει και ο billy με ταξιδεύουν

κάποτε είχα γράψει και εγώ ένα στο http://www.gamesradio.gr http://www.gameworld.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=392

sorry για το άσχετο
 
Πίσω
Μπλουζα