Blu-ray on Dreamcast?

Βασικά αυτό είναι Dreamcast on Blue-ray :cool:
 
Βασικα αυτο ειναι μια οφθαλμαπατη για να την βλεπουν οι καημενη οπαδοι της ανυπαρκτης και πεθαμενεις sega που το γυρισαν στο xbox360 και να φαντασιωνονται πως ειναι να εχεις καινουρια κονσολα :diablotin:
 
Άντε και στο Saturn!:biglaugh:
 
metalcandyman είπε:
Βασικα αυτο ειναι μια οφθαλμαπατη για να την βλεπουν οι καημενη οπαδοι της ανυπαρκτης και πεθαμενης sega που το γυρισαν στο xbox360 και να φαντασιωνονται πως ειναι να εχεις καινουρια κονσολα :diablotin:
Μια οφθαλμαπατη με ολες τις αδειες! :p Το πρωτο Wii παιζει dvd ταινιες; Ενα δολλαριο κοστιζε η αδεια! lol To Wii U αν και εχει Bluray τεχνολογια,ποσο να κοστιζε η πατεντα για να παιζει ταινιες; 5 δολλαρια; Καβουρια εχουν οι τσεπες τις Νιντεντο; :diablotin: Οσο για το 360 ... αρκουμαστε σε αυτο που εχουμε! Στην πιο hardcore κονσολα που υπαρχει μεχρι σημερα!Σε εκεινη που δεν βγαινουνε μπαλετα,πλυντηρια και κατσαρολες! :p Εχουμε τα πιο clean παιχνιδια μεχρι τωρα στην πιο ομορφη και cool κονσολα! Για εμας ειναι ενα ονειρο, αλλα για σενα ενας εφιαλτης που σε κανει να ιδρωνεις τα βραδια(κατι σαν touch of evil)! :diablotin:
 
DarkSynbios είπε:
Μια οφθαλμαπατη με ολες τις αδειες! :p Το πρωτο Wii παιζει dvd ταινιες; Ενα δολλαριο κοστιζε η αδεια! lol To Wii U αν και εχει Bluray τεχνολογια,ποσο να κοστιζε η πατεντα για να παιζει ταινιες; 5 δολλαρια; Καβουρια εχουν οι τσεπες τις Νιντεντο; :diablotin: Οσο για το 360 ... αρκουμαστε σε αυτο που εχουμε! Στην πιο hardcore κονσολα που υπαρχει μεχρι σημερα!Σε εκεινη που δεν βγαινουνε μπαλετα,πλυντηρια και κατσαρολες! :p Εχουμε τα πιο clean παιχνιδια μεχρι τωρα στην πιο ομορφη και cool κονσολα! Για εμας ειναι ενα ονειρο, αλλα για σενα ενας εφιαλτης που σε κανει να ιδρωνεις τα βραδια(κατι σαν touch of evil)! :diablotin:
Η NINTENDO μεγαλε εχει μια νοοτροπια και δεν θα την αλαξη τωρα.Ποτε δεν εφτιαξε της κονσολες της ωστε να κανουν και αλλα πραγματα οπως το να παιζει ταινιες κτλ.Μια ζωη στο παιχνιδι βασιζεται και μονο σαυτο.Το να εχει καποιος ολες της κονσολες ειναι δικαιωμα του και γω αλωστε της εχω αυτη ειναι η ουσια του Gamer.Το να πεθανει ομως η ανυπαρκτη εταιρια που υποστηριζη καποιος και μετα να με το παιζει υπερμαχος ιδεολογος,οπαδος και υποστηρικτης μιας αλλης μονο και μονο επειδη ειναι ξεκρεμαστος και θελει απο καπου να πιαστει μονο και μονο επειδη θελει να δημιουργηση μια αλλη ''αγαπη'' αυτο ειναι καταντια.Σαν να εισαι ηρακλης ενα πραμα που η ομαδα σου εχει σβηση απο τον χαρτη και να αλαζεις και να γεινεσαι γαβρος.Ε δεν γεινονται αυτα τα πραγματα ουτε στην φαντασια :p
 
metalcandyman είπε:
Η NINTENDO μεγαλε εχει μια νοοτροπια και δεν θα την αλαξη τωρα.Ποτε δεν εφτιαξε της κονσολες της ωστε να κανουν και αλλα πραγματα οπως το να παιζει ταινιες κτλ.Μια ζωη στο παιχνιδι βασιζεται και μονο σαυτο.Το να εχει καποιος ολες της κονσολες ειναι δικαιωμα του και γω αλωστε της εχω αυτη ειναι η ουσια του Gamer.Το να πεθανει ομως η ανυπαρκτη εταιρια που υποστηριζη καποιος και μετα να με το παιζει υπερμαχος ιδεολογος,οπαδος και υποστηρικτης μιας αλλης μονο και μονο επειδη ειναι ξεκρεμαστος και θελει απο καπου να πιαστει μονο και μονο επειδη θελει να δημιουργηση μια αλλη ''αγαπη'' αυτο ειναι καταντια.Σαν να εισαι ηρακλης ενα πραμα που η ομαδα σου εχει σβηση απο τον χαρτη και να αλαζεις και να γεινεσαι γαβρος.Ε δεν γεινονται αυτα τα πραγματα ουτε στην φαντασια :p
phoenix-rising1.jpg Φιλε μου κανεις δεν εχει σβησει απο τον χαρτη! Θα ερθει η στιγμη που θα εχουμε rising phoenix και θα σκορπισει τον θανατο σε καποιες εταιρειες που δηλητηριαζουν των χωρο απο κατι βρωμερα χειριστηρια και α** fit. Εμεις ειμαστε ανεξαρτητοι και γνησιοι! :p Εαν η Nintendo θεωρηται η πρωταθλητρια σε αυτη την γενια,πως γινεται ενας παοκτης να προσκυναει τον πρωταθλητη(Ολυμπιακο)? :diablotin: Και μην ξεχνας οτι ΕΣΕΙΣ ειστε η αιτια που φερατε τον καρκινο το 1994 μεσα σε αυτο το χωρο. :bash: :p
 
Oταν θα ριξει μαυρο χιονι θα αναστηθη και η sega και θα κυκλοφορησει νεα κονσολα :p Εγω δεν προσκυναω κανεναν ειμαι πιστος φανατικος μουτζαχεντιν οπαδος της μεγαλης NINTENDO και την ακολουθω πιστα και στης επυτηχιες της και στης αποτυχιες της.Πρωταθλητρια εξαλου ηταν παντα η NINTENDO δεν θα γιννει τωρα.ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΒΙΕΤΝΑΜ.
 
metalcandyman είπε:
Oταν θα ριξει μαυρο χιονι θα αναστηθη και η sega και θα κυκλοφορησει νεα κονσολα :p Εγω δεν προσκυναω κανεναν ειμαι πιστος φανατικος μουτζαχεντιν οπαδος της μεγαλης NINTENDO και την ακολουθω πιστα και στης επυτηχιες της και στης αποτυχιες της.Πρωταθλητρια εξαλου ηταν παντα η NINTENDO δεν θα γιννει τωρα.ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΒΙΕΤΝΑΜ.
Αγαπητέ Μουτζαχεντίν, δεν ξέρω τι χιόνι ρίχνει εκεί πέρα που μένεις, αλλά εδώ στην Αθήνα (την μια φορά στα 10 χρόνια που χιονίζει...) δεν είναι καθόλου περίεργο να είναι το χιόνι μαύρο από το νέφος. :p
 
To wiimote το ξερεις οτι ειναι αυτο που απεριξαν στην Sega πρωτη?

Ναι βρικαμε μια αλλη αγαπη αλλα το παιζουμε διπλο ταμπλο :D .Ακουμπαμε στην καινουργια(χβοχ360)αλλα παμε με την παλια μιας και ειναι ποιο ομορφη απο την δικια σου(wii)..
 
σικεμε κανταρ ποιος ειχε σαν ιδεα στο μυαλο του πρωτος κατι που να ειχε την φιλοσοφια του Wiimote η αν ολοι εσεις οι κατακαημενη οπαδοι της sega για να γλυκανετε τον πονο σας την κανατε προς micro$oft μερια.Το δεδομενο ειναι ενα και αδιαμφισβητητο και αυτο ειναι οτι καποτε υπηρχαν δυο εταιριες που ειχαν μια αξιολογη κοντρα με πολυ καλα μηχανηματα και εξερετικα παιχνιδια.Με τα χρονια η μια εταιρια μεγαλουργησε και παραμενη σταθερη αξια και η αλλη η ανυπαρκτη διαλυθηκε,εσβησε απο τον χαρτη,μας τελειωσε,ριξαμε το χωμα πανω στην κασα της και απεμηναν καποιοι οπαδοι της να αναπολουν το παρελθον.
 
metalcandyman είπε:
Με τα χρονια η μια εταιρια μεγαλουργησε και παραμενη σταθερη αξια και η αλλη η ανυπαρκτη διαλυθηκε,εσβησε απο τον χαρτη,μας τελειωσε,ριξαμε το χωμα πανω στην κασα της και απεμηναν καποιοι οπαδοι της να αναπολουν το παρελθον.
Και εκει ξεκινησε η παρακμη στν χωρο των video games.Ολοι οσοι αγαπουν αυτον τν χωρο σιγουρα τους/μας λειπει η sega, ειτε ειμαστε nintendo-maniacs ειτε sony/microsfot-fans
 
sephirothson είπε:
Και εκει ξεκινησε η παρακμη στν χωρο των video games.Ολοι οσοι αγαπουν αυτον τν χωρο σιγουρα τους/μας λειπει η sega, ειτε ειμαστε nintendo-maniacs ειτε sony/microsfot-fans
Eτσι ειναι φιλε δεν ειπα ποτε το αντιθετο.Εκατο φορες το εχω πει οτι και ολες της κονσολες της sega εχω ειδικα το Dreamcast απο την πρωτη μερα που κυκλοφορησε μεχρι σημερα ειναι στην τηλεοραση μου απο κατω.Χθες για παραδειγμα επαιζα για χιλιοστη φορα sword of berserk.Δεν μιλαω για τα arcades της γιατι ειδικα αυτα τα λατρευω.Αλλο ομως αυτο και αλλο να υπαρχει ανθρωπος την σημερον ημερα που να με συγκρινει την NINTENDO με την sega.Mην τρελαθουμε κιολας.Θα παθω τιποτα απο το πολυ γελιο ημαστε και νεα παιδια :D
 
[quote=metalcandyman;366386ημαστε και νεα παιδια :D

Αυτο ξαναπεστο:biglaugh:
 
sephirothson είπε:
Και εκει ξεκινησε η παρακμη στν χωρο των video games.Ολοι οσοι αγαπουν αυτον τν χωρο σιγουρα τους/μας λειπει η sega, ειτε ειμαστε nintendo-maniacs ειτε sony/microsfot-fans
Κατά την άποψή μου όλοι φταίνε για την παρακμή στα videogames αλλά ξεκίνησε με την Sony, χάρη στην βοήθεια της Sega.

Η Sega, που το έπαιζε μόνη της στην αγορά (βγάζοντας το 32X ενώ υπήρχε το Sega CD και μετά το Saturn) με αποτέλεσμα να φάει τα μούτρα της.

Έτσι η Sony βρήκε χώρο και ανέβηκε απότομα. Αυτή έκανε τα games trendy και mainstream. Πριν από την Sony τα console games ήταν για τους "nerds" ή για τα παιδιά σύμφωνα με το κατεστημένο (το οποίο εμάς δεν μας ένοιαζε). Η Sony το άλλαξε αυτό και αν και ακούγεται καλό, σήμερα καταλαβαίνουμε ότι για άλλη μια φορά ισχύει το "ότι γίνεται mainstream χαλάει αργά ή γρήγορα".

Η Nintendo προσπάθησε τότε να εξελίξει την ποιότητα των games με τα αριστουργήματα που έβγαζε μαζί με την RARE, αλλά οι casual playstation users ήταν πολύ απασχολημένοι να παίζουν Pro και αντιγραμμένα παιχνίδια επειδή ήταν τσάμπα, άσχετα από την ποιότητά τους. Θυμάμαι κάτι παλικάρια που τους έλεγα να έρθουν να τους δείξω το Goldeneye και ούτε καν το ξέρανε. Ήταν οι κλασσικοί 16-20 χρονών casual playstation users που πριν από λίγο καιρό μας κορόιδευαν που ασχολούμασταν με games.

Μερικά χρόνια μετά και η Microsoft, που χωρίς τίποτε καλό να δείξει στον χώρο των videogames γενικότερα, προώθησε το Halo λες και είναι το φάρμακο για τον καρκίνο, πήγε το genre 10 χρόνια πίσω και δημιούργησε τo καρκίνωμα των mainstream, generic shooters το οποίο καλά κρατεί μέχρι και σήμερα.

Η Nintendo έβαλε και αυτή το χεράκι της φυσικά με τα motion controls (το οποίο σκέφτηκε πρώτη από εποχές NES με το power glove, btw) αλλά κυρίως λόγο του το ότι έφερε στον χώρο και άλλους casuals, απλά μικρότερης ηλικίας από αυτούς που έφερε η Sony.

Ούτε καν στα PC δεν βρίσκουμε γιατρειά πια αφού όλοι ασχολούνται με κονσόλες και πρέπει η αγορά των PC να ακολουθάει σαν το σκυλάκι. Χώρια τα DRM.

Όλοι φταίνε και δυστυχώς το gaming κατάντησε τώρα ένα μέσο τόσο ρηχό και άψυχο όσο άλλες μορφές διασκέδασης όπως η mainstream μουσική και οι ταινίες. Και τα πράγματα χειροτερεύουν με τις νέες πολιτικές όπως DLC, online DRM, η κατάργηση της αγοράς των μεταχειρισμένων και πολλά άλλα. Δυστυχώς το μόνο που σώζει τα console videogames είναι να βαρεθούν οι gamers όπως το 83-84, να σταματήσει να είναι της μόδας και να φύγουν όλοι οι casuals/mainstreamers από τον χώρο. Κατι σαν ένα νέο video games crash.

Και μετά η Nintendo θα αναστήσει την αγορά πάλι όπως έκανε με το NES :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:

Aν ως συνειδητοποιημενος gamer ,εισαι πρωτα arcade-ας και κατα δευτερον consol-ας ,

,αν μη τι αλλο σεβεσαι και εκτιμας την Sega και την προσφορα της σε ολα τα επιπεδα της ηλεκτρονικης ψυχαγωγιας και σιγουρα ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ SEGA HATER .

Αν ως gamer τωρα εισαι πρωτα (βουτυρο) :p consol-ας και λιγο ή καθολου arcade-ας ....
 
Imgema είπε:
Κατά την άποψή μου όλοι φταίνε για την παρακμή στα videogames αλλά ξεκίνησε με την Sony, χάρη στην βοήθεια της Sega.
Σε ολα τα αλλα συμφωνω,αλλα καπου υπερμπερδευτηκες :p .Μαλλον εννοουσες με την βοηθεια της Νintendo που πηγε να συνεργαστει με την Sony για το ADD ON PSX στο SNES και μετα η Nintendo εκανε την παπια,πηγαινοντας στην Philips.Εαν κρατουσατε την συνεργασια με την Σονυ,δεν θα ειχαμε αυτα που βλεπουμε τωρα.Η Sega εκανε αυτα που εκανε,αλλα εσεις ησασταν που αφησατε τον ασβο να αλωνιζει και βρωμισει ολο τον χωρο,που αργοτερα το 2007 αφου ειδατε οτι δεν ξεβρωμιζε η κατασταση ειπατε να συμπληρωσετε με μια ασπρη κου**δα και πηγατε το gaming στα αναθεμα. :p Πισω δεν μπορεις να πεις γιατι τοτες βγαινανε αξια παιχνιδια και κονσολες(Saturn,3DO,Jaguar,SNES,MEGA DRIVE,CD 32,32X. Ξεχασα κανενα; :p ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DarkSynbios είπε:
Σε ολα τα αλλα συμφωνω,αλλα καπου υπερμπερδευτηκες :p .Μαλλον εννοουσες με την βοηθεια της Νintendo που πηγε να συνεργαστει με την Sony για το ADD ON PSX στο SNES και μετα η Nintendo εκανε την παπια,πηγαινοντας στην Philips.
Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά δεν ξέρεις τι έγινε μεταξύ τους και δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος από τους 2 φταίει περισσότερο για το σπάσιμο της συνεργασίας. Μονο οι δικηγόροι τους τα ξέρουν αυτά.

Οπως και να έχει όμως εγώ δεν μπορώ να ρίξω καμία ευθύνη στην Nintendo εκείνη την εποχή με το software που έβγαζε στο N64 λίγο αργότερα (ακόμα και στο SNES έβγαζε διαμάντια μετά το 94, όπως το Yoshi's Island, το καλύτερο ίσως 2D platform και το Super Metroid). Θεωρώ την Ν64 περίοδο την καλύτερή της όσον αφορά το software που έβγαζε η ίδια και οι συνεργάτες της (RARE) και χωρίς να προσπαθεί να είναι mainstream και μέσα στην μόδα. Επίσης προώθησε τη τεχνολογία του analog controller και του κραδασμικού. Γενικώς έκανε πολλά που πήγαν μπροστά το console gaming (περί cartridge και CD δεν θέλω να ακούσω κουβέντα. Οι οπτικοί δίσκοι απλά είναι ότι χειρότερο σαν medium για μία κονσόλα).

Η Sega όμως ήταν εκτός τόπου και χρόνου με τις βλακείες που έκανε. Και με το Dreamcast πήγε να κάνει κάτι καλό αλλά και αυτό το σκότωσε πριν την ώρα του ενώ θα μπορούσε να ανταγωνιστεί άνετα το PS2. Δεν ξέρω, όλες οι κινήσεις της Sega μου έμοιαζαν σαν να διευκόλυνε την Sony να κάνει ότι θέλει. Ήταν ένας καθόλου άξιος αντίπαλος που έπεσε εύκολα. Γι αυτό και είπα "με την βοήθεια της Sega".

Όσο για το Wii, συμφωνώ ότι εκεί η Nintendo τα παράτησε και έγινε και αυτή mainstream. Γι αυτό είπα ότι φταίει και η Nintendo για την σημερινή κατάσταση.

Το τελευταίο που λες με τις διάφορες κονσόλες δεν το κατάλαβα :p

Edit: Να και ένα ενδιαφέρον άρθρο που λέει κάποιες λεπτομέρειες για το θέμα του SNES CD:

http://www.n-sider.com/contentview.php?contentid=231
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα