BMX....ποδήλατο γι' άγρια κόλπα...

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
321
Τα αξεσουαρ...το δικο μου και αλλα...

Εξωφυλλα απο Μπλεκ και Αγορι και διαφημιση Kuwahara με τον Ε.Τ.
 
Δεν βρηκα για θεμα για τα ΒΜΧ οποτε εκανα μια ερευνα και βρηκα πολλα πραγματα της εποχης.

Αν και υπηρχαν απο τη δεκαετια του '60, δεν ειχαν τη μορφη που ξεραμε το '80. Οι σκελετοι ηταν πολυ διαφορετικοι.

Πολλα περιοδικα του '80 ειχανε φωτογραφιες και αφιερωματα σε αγωνες με ΒΜΧ.

Το πρωτο μου ποδηλατο ηταν ενα BMX, γι' αυτο ξεκινησα το θεμα. Μαρκας ROG, κιτρινο χρωμα με κιτρινα λαστιχα, κατασκευασμενο στην Σλοβενια.

Οταν μου εκανε εκπληξη ο πατερας μου και μου εδειξε το ποδηλατο το εβλεπα λες και ηταν μοτοσυκλετα. Πραγματικα μου τρεχανε τα σαλια... :eek:

Κρατησα την αποδειξη τοσα χρονια.

Βρηκα φωτογραφιες απο την σελα και τις "χουφτες" που εβαλα στην πορεια. Επισης τα λαστιχα αλλαχτηκανε με μαυρα.

Ηταν τα απαραιτητα αξεσουαρ της εποχης.

Τα ΒΜΧ ειχαν φυσικα τα "μαξιλαρακια", αλλα ηταν φλωρικα. Τα βγαζαμε.

Στις φωτο που βρηκα(δικια μου δεν εχω :( ), βλεπετε το ιδιο μοντελο σε μπλε, ασημι και κοκκινο. Με μονη διαφορα ενα τριγωνακι πισω απο το τιμονι που αυτα δεν εχουν.

Επισης το ασημι πρεπει να εχει το ιδιο προβλημα που παρουσιασε το δικο μου, στη μεσαια.

Θυμαμαι ακομα καθε λεπτομερεια του ποδηλατου οπως την βλεπω στις φωτογραφιες.

Το μονο που μου εμεινε ειναι αυτο το "μαξιλαρακι" και ειναι απο αλλο ΒΜΧ.

Πολλα μπορειτε να δειτε εδω... http://bmxmuseum.com/bikes/?sort=year&d=asc&pg=1

Εχει και συνεχεια...

Αν υπαρχει θεμα, καντε τα μαγικα σας...

H αποδειξη και μερικα απο τα πιο γνωστα ΒΜΧ που κυκλοφορουσαν στο Βολο.

Τα ΒΜΧ 20 της Velamos.

Οσοι ειχαν και μια οικονομικη ανεση ειχανε τα Kuwahara. Ακουγαμε Kuwahara και ηταν λες και μας μιλουσανε για τον Αρη.

Δεν θυμαμαι αλλες μαρκες που ειχαν τα παιδια στην γειτονια αλλα υπηρχε πολυ ΒΜΧ.

Τα αξεσουαρ οπως οι ζαντες, τα ισια τιμονια, οι χουφτες μετα αστερια ηταν τα must. Βλεπαμε ζαντες και χαζευαμε.

Στην πορεια ηρθαν τα φρενα και αλλα με ανοδιωση και οι λαιμοι σελας με κλιση προς τα πισω.

Θυμαμαι πολλοι χρησιμοποιουσαν τα τιμονια απο ΒΜΧ σε μηχανακια 50αρια.

70er LOGO.jpg

grips_02.jpg

ROG 2.jpg

Rog bmx slika.jpg

ROG.jpg

selle-royal-aeroyal-origins-old-school-bmx-seat-black-2731-p.jpg

1979 Kuwahara KE-1.jpg

1980 Kuwahara KZ-1.jpg

1981 Velamos BMX 20.jpg

1983 Kuwahara Laserlite.jpg

1984 Motobecane MX 200.jpg

1984 Velamos.jpg

img285 22.jpg
 
Θα το χαρακτήριζα απωθημένο μου το BMX. Όταν βλέπαμε να έχει πάρει κάποιο γνωστό παιδάκι ΒΜΧ όλοι θέλαμε να κάνουμε βόλτες με αυτό.

Θυμάμαι...

Μπαμπάς: Τι ποδήλατο θες να σου πάρουμε?

Κάμπια: ΒΜΧ. Να παίρνω φόρα και να κάνω κόλπα στον αέρα

Μαμά: Ναι, δε μου φτάνανε η βόλτες στα νοσοκομεία να κάνουμε κι άλλες? Θα πάρεις αυτό το ποδήλατο (και έδειχνε ένα ξενέρωτο :( )

Tα ΒΜΧ δεν είχαν κόντρα πίσω?
 
Kambia είπε:
Θα το χαρακτήριζα απωθημένο μου το BMX. Όταν βλέπαμε να έχει πάρει κάποιο γνωστό παιδάκι ΒΜΧ όλοι θέλαμε να κάνουμε βόλτες με αυτό. Θυμάμαι...

Μπαμπάς: Τι ποδήλατο θες να σου πάρουμε?

Κάμπια: ΒΜΧ. Να παίρνω φόρα και να κάνω κόλπα στον αέρα

Μαμά: Ναι, δε μου φτάνανε η βόλτες στα νοσοκομεία να κάνουμε κι άλλες? Θα πάρεις αυτό το ποδήλατο (και έδειχνε ένα ξενέρωτο :( )

Tα ΒΜΧ δεν είχαν κόντρα πίσω?
Θα σου το παιρνανε, αλλα τα ειπες ολα με τη μια... :D

Δεν το λεω σιγουρα, αλλα δεν νομιζω τα ποδηλατα να κατασκευαζονται με κοντρα.

Ολα εχουν φρενα μπρος-πισω. Οι ποδηλαταδες κανανε την μετατροπη σε κοντρα.

Ακομα και τα παλια που τα λεγαμε "νταλικες, ειχανε φρενα με εκεινους του λεβιεδες στο τιμονι.

Τι μου θυμησες. Μεσα του '80 που τα αυτοκινητα ηταν ελαχιστα στο Βολο, στηναμε τσιμεντολιθα και ξυλα και καναμε ραμπα για αλματα. Αλματα, τουμπες και γελια....

Αλματα στη μεση του δρομου με τα ΒΜΧ, εκει που τωρα εχει φαναρι και παλι φοβασαι να περασεις...

Να αλλος ενας λογος που τα παιδια δεν παιζουν εξω. Τα υπερβολικα οχηματα.
 
Eίχα κι εγώ ποδήλατο ΒΜΧ κίτρινο και έκανα απίθανες βόλτες!
 
Εγώ είχα αυτό. Το αγοράσαμε το καλοκαίρι του 1989. Τι σαβούρδες είχα φάει και πόσες φορές πήγε συνεργείο δε λέγεται.Κάπου έχω και φώτο αλλά άντε βρες τώρα...

side_copy3_lg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Εγώ είχα αυτό. Το αγοράσαμε το καλοκαίρι του 1989. Τι σαβούρδες είχα φάει και πόσες φορές πήγες συνεργείο δε λέγεται.Κάπου έχω και φώτο αλλά άντε βρες τώρα...
Προβολή συνημμένου 82204
ΒΜΧ 20 ......Αν υπαρχουν φωτογραφιες, ο λαος απαιτει......να τις δει...

Οποτε μπορεσεις.... :D
 
pardalotzatziki είπε:
ΒΜΧ 20 ......Αν υπαρχουν φωτογραφιες, ο λαος απαιτει......να τις δει...Οποτε μπορεσεις.... :D
Ακριβώς BMX Velamos 20 και μπροστά μπροστά στην καρίνα του (στην ποια???) έγραφε Made in Czechoslovakia. Μπορώ να πω ότι σε σύγκριση με ένα ΒΜΧ Dino 16 (Made in Italy) του γείτονα μου, εμένα ήταν πιο στοιβαρή κατασκευή. Αποθημένο κάτι γυριστές μουράτες μανέτες και ζάντες πλαστικές και όχι συρμάτινες. Αχ τι μου θυμίσατε τώρα...

Δεσμεύομαι να ψάξω να βρω τις φώτο όταν πάω στο πατρικό (είναι και 1000 χλμ μακριά ρε γμτ) και όταν τις έχω θα τις ανεβάσω.

Τώρα που το ξαναβλέπω τελικά μάλλον ήταν αυτό:

VelamosBMX.jpg

με φρένα επάνω εννοείται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρώτο μου ποδήλατο ήταν ένα κόκκινο Velamos το οποίο ΔΕΝ ήταν BMX αλλά μετά από κάποιο καιρό του είχα αλλάξει τα φώτα προσπαθώντας να το μετατρέψω σε BMX που ήταν η μεγάλη μου αγάπη.

Μάλλον έπαιζε ρόλο και η συγκυρία του ότι μόλις είχα δει και την ταινιάρα BMX Bandits στα ελληνικά "Η Συμμορία με τα BMX" με την πιτσιρίκα τότε Νικόλ Κίντμαν.

Στη συνέχεια θυμάμαι πως έδινα παραστάσεις καραγκιόζη και κουκλοθέατρου προκειμένου να μαζέψω λεφτά για να αγοράσω ένα Pacific Freestyle.

Έτσι και έγινε δηλαδή. Θυμάμαι χαρακτηριστικά παρέα με τον πατέρα μου να πηγαίνουμε σε γνωστό μαγαζί της εποχής το οποίο ήταν και είναι ακόμη σε στοά κάθετη στην Στουρνάρη και να φεύγουμε με ένα ασημί Pacific με μαύρες κοκάλινες ζάντες.

Ε ρε και ποιος με έπιανε μετά από αυτό. Καλά για τις τούμπες που ακολούθησαν δε το συζητώ...

Ψάχνω να βρω καμιά φωτογραφία του ποδηλάτου αλλά τίποτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To πρωτο BMX που ειχα ητανε δωρο απο τον Νονο μου και ειχα ξετρελαθει μιλαμε! lol Μετα απο καποιους μηνες μου το κλεβουνε.... :(

Μεσα στη ατυχια μου ημουνα και τυχερος! Φιλος του αδερφου μου και προερχομενος απο Γερμανια μαθαινει οτι μου κλεψανε το ποδηλατο μου και μου δινει το δικο του.

Ειχα παθει ζημια! Ολο το ποδηλατο να ειναι σκουρο χρυσο καπως, χερουλια απο φρενα να νομιζεις οτι ειναι απο αλλη εποχη,μαυρες πλαστικες μασκες στις ροδες με αυτοκολλητα νεκροκεφαλης πανω, επισης μαυρη μασκα μπροστα απο το τιμονι. Το ποδηλατο εδειχνε πολυ ομορφο και το προσεχα σαν τα ματια μου. Το τριτο που ειχα μετα ητανε ενα αλουμινενιο ΒΜΧ με 6 ταχυτητες πανω του, το οποιο ητανε και το τελευταιο ποδηλατο που ειχα στη ζωη μου.
 
Fred Madison είπε:
Στη συνέχεια θυμάμαι πως έδινα παραστάσεις καραγκιόζη και κουκλοθέατρου προκειμένου να μαζέψω λεφτά για να αγοράσω ένα Pacific Freestyle. Έτσι και έγινε δηλαδή. Θυμάμαι χαρακτηριστικά παρέα με τον πατέρα μου να πηγαίνουμε σε γνωστό μαγαζί της εποχής το οποίο ήταν και είναι ακόμη σε στοά κάθετη στην Στουρνάρη και να φεύγουμε με ένα ασημί Pacific με μαύρες κοκάλινες ζάντες.
Για ποια χρονια μιλαμε?

DarkSynbios είπε:
To πρωτο BMX που ειχα ητανε δωρο απο τον Νονο μου και ειχα ξετρελαθει μιλαμε! lol Μετα απο καποιους μηνες μου το κλεβουνε.... :( Μεσα στη ατυχια μου ημουνα και τυχερος! Φιλος του αδερφου μου και προερχομενος απο Γερμανια μαθαινει οτι μου κλεψανε το ποδηλατο μου και μου δινει το δικο του.

Ειχα παθει ζημια! Ολο το ποδηλατο να ειναι σκουρο χρυσο καπως, χερουλια απο φρενα να νομιζεις οτι ειναι απο αλλη εποχη,μαυρες πλαστικες μασκες στις ροδες με αυτοκολλητα νεκροκεφαλης πανω, επισης μαυρη μασκα μπροστα απο το τιμονι. Το ποδηλατο εδειχνε πολυ ομορφο και το προσεχα σαν τα ματια μου. Το τριτο που ειχα μετα ητανε ενα αλουμινενιο ΒΜΧ με 6 ταχυτητες πανω του, το οποιο ητανε και το τελευταιο ποδηλατο που ειχα στη ζωη μου.

Μου θυμησες τα καπακια που τα ειχα ξεχασει....δινανε ογκο στο ποδηλατο....μου αρεσανε πολυ τοτε...
 
Αποφασιζει ο πατερας μου να καθαριζει τα εργαλεια του πριν λιγες μερες. Με φωναζει καποια στιγμη και μου δινει ενα μαγικο κουτακι απο Woolite. Το ανοιγω και...βρισκομαι αλλου!!!!

Τα ειχα ξεχασει....απομειναρια απο την BMX εποχη...1986 πηρα το ΒΜΧ, αρα τελη '80-αρχες '90...

Κολλες, ξυστρα, σφηνες μεσαιας, τακακια φρενων, μπαλωμα και διαφορα παξιμαδια κλπ..

Οπως τα ειχα αφησει οταν ημουν ο ποδηλατας της γειτονιας. Δηλαδη εφτιαχνα ολες τις τρυπες.

Τα μαυρα και τα κοκκινα τακακια ειναι αθικτα. Χαλασε η μεσαια, παει το ΒΜΧ.

P1090957.jpg

P1090955.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφισες απο Αγορι

Ευχαριστω το μελος Jake9 για τις αφισες! :bow: :thanx2:

img357.jpg

img358.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εδώ είμαι εγώ λοιπόν σαν άλλος easy rider με το BMX Velamos 20 εμφανώς πειραγμένο, λείπουν προστατευτικά αφρολέξ σε κορμό, τιμόνι και μπροστά, το τιμόνι είναι ξεβιδωμένο και έχει μία κλίση προς τα μπροστά και η σέλα φυσικά σηκωμένη. 1990-1991 το κόβω να είναι η χρονιά!

Προβολή συνημμένου 87583Προβολή συνημμένου 87584

Συγγνώμη για την ποιότητα αλλά τις τράβηξα με το κινητό μου :) . Στην 1η φώτο το ροζ αριστερά ποδήλατο είναι της αδερφής μου. Όπως έχω πει, υπάρχει σίγουρα μία ακόμη φώτο που είναι μόνο τα ποδήλατα την οποία πρέπει να ψάξω πολύ για να βρω.

Φωτογραφία0046.jpg

Φωτογραφία0047.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Και εδώ είμαι εγώ λοιπόν σαν άλλος easy rider με το BMX Velamos 20 εμφανώς πειραγμένο, λείπουν προστατευτικά αφρολέξ σε κορμό, τιμόνι και μπροστά, το τιμόνι είναι ξεβιδωμένο και έχει μία κλίση προς τα μπροστά και η σέλα φυσικά σηκωμένη. 1990-1991 το κόβω να είναι η χρονιά!
Ειχες κανει οτι καναμε ολοι τοτε, ειδικα η κλιση στο τιμονι ηταν η πρωτη αλλαγη.

:thanx2:

Της αδερφης σου, ηταν σπαστο? Αυτο με τη βιδα στη μεση?
 
pardalotzatziki είπε:
Ειχες κανει οτι καναμε ολοι τοτε, ειδικα η κλιση στο τιμονι ηταν η πρωτη αλλαγη.:thanx2:

Της αδερφης σου, ηταν σπαστο? Αυτο με τη βιδα στη μεση?
Άσε. το τι πλαστικές μανέτες και ζάντες είχα ζηλέψει και ήθελα να του βάλω δε λέγεται. Ευτυχώς μερικά απωθημένα βγήκαν αργότερα σε ένα παπί που είχα... Της αδερφής μου είχε ένα μοχλό μικρό και προφανώς ήταν σπαστό. Ποτέ δεν το δοκιμάσαμε. Είχε στο τελείωμα πίσω από τη σέλα σχαρίτσα και καμιά φορά έπαιρνε 2ο άτομο.
 
johnny19818 είπε:
Άσε. το τι πλαστικές μανέτες και ζάντες είχα ζηλέψει και ήθελα να του βάλω δε λέγεται. Ευτυχώς μερικά απωθημένα βγήκαν αργότερα σε ένα παπί που είχα... Της αδερφής μου είχε ένα μοχλό μικρό και προφανώς ήταν σπαστό. Ποτέ δεν το δοκιμάσαμε. Είχε στο τελείωμα πίσω από τη σέλα σχαρίτσα και καμιά φορά έπαιρνε 2ο άτομο.
Σωστα, μοχλο-βιδα λογικα.

Τετοια ειχανε δυο τρεις γειτονες. Και καναμε μια πλακα/χαζομαρα/τρελα, ανοιγαμε το μοχλο και το καναμε βολτες "σπασμενο".

Οι δυο τροχοι ηταν διαγωνια αντι ευθεια!
 
Πίσω
Μπλουζα