BOB ROCK: Το άγγιγμα του Μίδα ΙΙ

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
217
Ξερω οτι τα θεματα που ανοιγω στη μουσικη δεν ειναι τοσο ευπεπτα,ουτε του συρμου.Το να ανοιγουμε θεματα για καλλιτεχνες που τους γνωριζει ο πασα εις και δη οσοι μπανιζουν εστω και λιγο απο μουσικη,δεν μου παει..Για αυτο προβληματιστηκα για το αποψινο θεμα,θεωροντας οτι οποιος σεβεται τον εαυτο του ,γνωριζει και δεν εχω κατι καινουργιο να πω..Καλη δικαιολογια οταν βαριεμαι να γραψω δε νομιζετε?

Παλιοτερα ειχα αναφερθει στον Desmond Child που βρισκεται πισω απο τεραστιες επιτυχιες

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14804-A%E3%E3%E9%E3%EC%E1-%F4%EF%F5-%CC%E9%E4%E1-%28DESMOND-CHILD%29&highlight=desmond+child

ε,λοιπον αποψε το μενου εχει...Bob Rock..(Robert Jens Rock)

Ποιος ειναι ?Αλλος ενας ταλαντουχος Καναδος?Το πεμπτο μελος των Metallica?Ο μεγαλυτερος παραγωγος στο σκληρη ροκ?Ισως ολα τα παραπανω.

Το σιγουρο ειναι οτι οπου εχει βαλει την υπογραφη του,εκει που λεει "producer" o καλλιτεχνης απογειωνεται ..Motley Crue,Cult,Blue Murder,Cher,David Lee Roth,Bon Jovi,Kingdom Come,Electric Boys,Nely Furtado

συνεδεσαν (ισως το peak) στις καριερες τους και ενδεχομενως τη λυση στο οικονομικο τους προβλημα με τον Bob Rock..Ενα πολυ καλο αλμπουμ ειχετην ικανοτητα να το κανει ενα must have rock monument..Παντα δινοντας ενα δυνατο,καθαρο, ιδιαιτερο ηχο..

Για τους Metallica ισχυει αυτο που ειχε πει ο Κατσιφαρας(για καποιον αλλο ε..)

Χωρις αυτον ,δεν θα τους ηξερε ουτε ο θυρωρος τους..(sad,but true...)Ναι αυτον πυροβοληστε για το "Black album"και για τη στροφη στον ηχο τους..Εχει παιξει και μπασο για τη μπαντα στο στουντιο ακομα και σε περιοδειες..Προβολή συνημμένου 80876(στη φωτο ,εν ωρα δουλειας..Ο Bob ,οχι οι αλλοι)

Aν προσθεσουμε και τις δουλειες του στο μιξαρισμα ο καταλογος μεγαλωνει(ΠΟΛΛΑ εκατομυρια δισκοι..)

Θα παραθεσω λιγωτερο προβεβλημενες δουλειες του και οχι Sonic Temple,Keep the faith,Dr Feelgood και τετοια..

 
don dokken είπε:
Ξερω οτι τα θεματα που ανοιγω στη μουσικη δεν ειναι τοσο ευπεπτα,ουτε του συρμου.Το να ανοιγουμε θεματα για καλλιτεχνες που τους γνωριζει ο πασα εις και δη οσοι μπανιζουν εστω και λιγο απο μουσικη,δεν μου παει..Για αυτο προβληματιστηκα για το αποψινο θεμα,θεωροντας οτι οποιος σεβεται τον εαυτο του ,γνωριζει και δεν εχω κατι καινουργιο να πω..
Και πολυ καλα κανεις...

Δεν χρειαζονται πολλα λογια για τον Bob Rock...ουτε για τον Desmond Child

Πηγες δημιουργιας...

Αυτο που θα τραβουσε συζητηση ειναι η λεπτη γραμμη αναμεσα στο εμπορικο και μη εμπορικο...αλλα θα τραβηξει πολυ...
 
Don, είσαι ωραίος! :cool:

pardalotzatziki είπε:
(....)
Δεν χρειαζονται πολλα λογια για τον Bob Rock...ουτε για τον Desmond Child

Πηγες δημιουργιας...

Αυτο που θα τραβουσε συζητηση ειναι η λεπτη γραμμη αναμεσα στο εμπορικο και μη εμπορικο...αλλα θα τραβηξει πολυ...
Κι εσύ, Παρδαλέ, πολύ-πολύ σωστός! :thumbup:
 
..δεν ειμαστε 15 χρονων να θεωρουμε οτι εμπορικο =μη ποιοτικο

εμπορικο ηταν το Black album με τον Bob Rock..Με τον..Alex Perialas δεν θα ηταν εμπορικο,οι Μεταλλικα θα ταν φτωχοι,δε θα τους ηξερε η υφηλιος και οι μονοι ευχαριστημενοι θα ταν οι πιστοι οπαδοι τους..Toυς ρωτα κανεις αν το θελαν αυτο??

Ναι ,πιστευω οτι ο Bob ηταν αυτος που επαιρνε μεγαλες μπαντες απ το χερι και τις βοηθουσε να διαβουν αυτη τη λεπτη γραμμη..Οι Cult σαρωσαν με το "electric"αλλα αυτο που δε λειπει απο καμμια δισκοθηκη ειναι το "Sonic Temple"

Oταν στοχευεις ψηλα,θα παρεις τον Μουρινιο οχι το Σουλη τον Παπαδοπουλο..Μπορει να σηκωσεις κουπα ,αλλα χωρις να χεις παιξει μπαλιτσα..Αυτα ειναι γνωστα,δε διαφωνουμε σε κατι..

αντε ,λιγο ακομα απο..Rock

 
don dokken είπε:
..Oταν στοχευεις ψηλα,θα παρεις τον Μουρινιο οχι το Σουλη τον Παπαδοπουλο..Μπορει να σηκωσεις κουπα ,αλλα χωρις να χεις παιξει μπαλιτσα..Αυτα ειναι γνωστα,δε διαφωνουμε σε κατι..
Λίγα για τον Σουλη :p
 
don dokken είπε:
..δεν ειμαστε 15 χρονων να θεωρουμε οτι εμπορικο =μη ποιοτικοεμπορικο ηταν το Black album με τον Bob Rock..Με τον..Alex Perialas δεν θα ηταν εμπορικο,οι Μεταλλικα θα ταν φτωχοι,δε θα τους ηξερε η υφηλιος και οι μονοι ευχαριστημενοι θα ταν οι πιστοι οπαδοι τους..Toυς ρωτα κανεις αν το θελαν αυτο??
Εσυ τα αναφερεις αυτα, εγω δεν τολμω καν να ξεκινησω τετοια κουβεντα...

Τη βρισκω και εν μερει ανουσια, αν σου αρεσει κατι σου αρεσει.

Εχω βρει κομματαρες σε AOR μπαντες...και στην μπαντα που λεγεται...AOR...

Οσο για το Black album, ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ....ισως οι hardcore οπαδοι των (80's)Metallica να εχουν αντιθετη αποψη...

Δειτε κι αυτο να γελασετε λιγο...ασχετο αλλα σχετικο...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AOR& A.O.R.? ξερεις μπαλα φιλε που θα λεγε κι ο Γεωργιου..

Πως να μην παιξουν μπαλαρα οι ΑΟR με τον Frederiksen σεντερ φορ..ε..στα φωνητικα ηθελα να πω..

συμφωνουμε απολυτα ..

και ο Τζιμακιας στο βιντεο τα σπαει!το μακαριτη το Dio τον κανει ιδιο! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don dokken είπε:
AOR& A.O.R.? ξερεις μπαλα φιλε που θα λεγε κι ο Γεωργιου..Πως να μην παιξουν μπαλαρα οι ΑΟR με τον Frederiksen σεντερ φορ..ε..στα φωνητικα ηθελα να πω..

συμφωνουμε απολυτα ..
Τη μπαλα τη μισω...

Αλλα για ροκιες ψαχνω....γιατι ειμαι της αποψης οτι καθε σωστος ροκας πρεπει να εχει θεμελια...

Ξεκινας και ψαχνεις τα παντα...για να καταλαβεις πως προεκυψε το ενα απο το αλλο...
 
Πίσω
Μπλουζα