Bomb Jack

Ευχαριστώ για τη παράθεση και των δικών σας αναμνήσεων :)

Μόνον έτσι αποκτούν διασκεδαστικό χαρακτήρα τα όποια reviews.

Να σημειώσουμε πως το παιχνίδι έχει ήδη παρουσιαστεί για την coin-op version του από τον ambu-dare και για τον cpc από τον stanfromgreece.

Λείπει όμως αυτή για τον spectrum. Ίσως κάποιος εθελοντή στο μέλλον; Wally; :D

billy είπε:
Δεν θυμάμαι αν ήταν ακριβώς 60, αλλά όντως απο κάποιο σημείο και μετά επαναλαμβάνονταν απο την αρχή !! (μιλάμε για τα patterns στις πλατφόρμες ασφαλώς).
Η αλήθεια είναι πως λόγω κάποιου μικρού «ατυχήματος» το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν κατάφερα να το τελειώσω ώστε να διαπιστώσω αν ήταν όντως 63, αλλά οι πληροφορίες κάτι τέτοιο έλεγαν. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο να μας ενημερώσει :)

bspus είπε:
Το ξερατε οτι η μουσικη που παιζει στην ακροπολη ειναι απο κομματι των beatles?
Για ποια έκδοση;
 
Alucard είπε:
Στο coin op. Νομιζω και στην amiga αλλα βαριεμαι να το ελεγξω τωρα. Αν δεν σου θυμιζει τιποτα το κομματι, μαλλον δεν θα ισχυει για τις εκδοσεις που μιλαμε εδω
 
Alucard είπε:
396e4ab2.jpg


Τα... χωράφια όπως αποκαλούσαμε τη συγκεκριμένη πίστα τότε (μα δε μοιάζουν; )
Tώρα πρόσεξα αυτό το σχόλιο του Alucard !!

Φίλε Alucard, όντως λόγω της χαμηλής ανάλυσης, πολύς κόσμος δυσκολευόταν να καταλάβει τι έδειχνε το backround.

Χαρακτηριστικά αξίζει να αναφερθεί πως στο review του Pixel στο τεύχος 23 είχαν γράψει πως επρόκειτο για... "κήπο με ραδιενεργά λαχανικά" !! (άτιμο Τσερνομπιλ :D ) ,πράγμα που είχε επισημάνει και ο Karnov παλιότερα, εδώ.
 
Ενω στην πραγματικοτηρα απεικονιζει ενα γνωστο σημειο στην αμερικη ειναι ενας λοφος με θεα ο οποιος ειναι σημειο συνευρεσης πολλων ζευγαριων που μονο ηλεκτρονικα δεν παιζουν απ οτι αντιλαμβανεστε... :D δε θυμαμαι ομως την ονομασια.. απ τα χρονια την εχω ξεχασει.. (γεραματα βλεπετε...) :p

Το Pixel οντως ετσι ελεγε, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι το μερος αυτο.. Αν το Θυμαται κανενας αυτο το μερος η το ανακαλυψει με ψαξιμο ας το βαλει...
 
παρ οτι στην arcade εκδοση το ειχα ξετιναξει.. ακομα και σημερα παιζω οταν κλεβω λιγο χρονο.. οι εκδοσεις spectrum amstrad ηταν πολυ καλες για τα δεδομενα των ¨"μηχανηματων".. τις επαιζα αλλα οχι ιδιεταιρα της amiga παλι ηταν απαραδεκτη για τα δεδομενα της.. θα μπορουσε να ηταν πιστο αντιγραφο του coin op... ανετα πιστευω... αλλα του commodore ομως με ειχε απογοητευσει λογω των μεγαλων sprites ... ειχε πολυ ομορφο ηχο αλλα το μεγεθος των sprites δυσκολευε αφανταστα την κινηση... παρ ολα αυτα οσο ειχα commodore το επαιζα λογω της μουσικης του η οποια ηταν πανεμορφη οπως ειπα πριν...

Το παιχνιδι αυτο απ οσο ειχα δει παντως... (λογω της δυσκολιας του χειρισμου του που εχει ουτως η αλλως μια και απαιτει πολλες ωρες εξασκησης μεχρι να μαθεις να το χειριζεσαι)... ειχε δυο κατηγοριες οπαδων... φανατικους φιλους... και φανατικους εχθρους...(κι αυτοι οχι λογω gamer play... αλλα λογω δυσκολιας χειρισμου..) μεση κατασταση που παιζανε αλλα αδιαφορα... η δεν τους ενδιεφερε.. δεν ειχα συναντησει σχεδον κανενα.. ηταν τοσο λιγοι.. που ηταν συντριπτικη μειοψηφια... η φανατικοςυ φιλους ειχε.. η φανατικους εχθρους... εγω παντως ειμαι απ τους φιλους του παιχνιδιου... και παιζω ακομα.. εχω κανει μεγαλα high score ου χουν προτεινει να μπω στο galaxian twins αλλα βαριεμαι.. εχω τοσα αλλα να ασχοληθω.. ποιος καθεται να βινετοσκοπει 1552 πιστες και 38.000.000(ας ειναι καλα το save state στο mame ;) ) και ρυθμισμενη ολη η δυσκολια του (εχθρους πουλι και εψιλον στο μαξιμουμ ολα.. δεν εχουμε χρονο για τετοια.. :) οπως και να χει.. ειναι πανεμορφο παιχνιδι.. αφου δεν επαψα μεχρι τα 43 μου να το παιζω.. αρχης γενομενης απ τα 12.. ε δε νομιζω πως θα παψω ποτε να παιζω... αν ηταν θα ειχε ηδη γινει.. χαχαχ :)

Στις εκδοσεις spectrum amstrad amiga atari st μετα την 12 πιστα ξαναγυρναει στην πρωτη παντως.. στην εκδοση του commodore δεν το καταφερνα καθολου.. να πω τη μαυρη μου αληθεια.. μονο σε μια κασσετα πειραγμενη με απειρες ζωες το επαιζα και παλι εχανα ολη την ωρα.. χαχα :) δεν πηγαινε στην πρωτη μετα την 12 αλα δεν το ειχα παιξει τοσο ωστε να δω ποτε ξαναγυρναει..

πολυ καλη παλι ειναι η εκδοση στον msx2 η μονη παραλλαγη η οποια δυσκολευει την κατασταση αρκετα..αλλα τοgame play μια χαρα ειναι οτι ολοι οι ποντοι διαιρουνται δια του 5 οποτε (για οποιον γνωριζει την arcade εκδοση καταλαβαινει τι σημαινει την ωρα που περιμενεις ενα Β η ενα Ε ακομα και S βγαζει σ αυτην την εκδοση με τη μονη διαφορα ομως πως αντι για credit και τι να το κανεις αλλωστε.. δινει αι μια εξτρα ζωη και σε περναει στην επομενη πιστα ταυτοχρονα οποτε εχεις κινητρο να το παρεις δε θυμαμαι αν σου δινει και 50αρα και χ5 η οχι (οτι εχεις κανει εσυ στην διαρκεια της πιστας η οχι) παντως η διαιρεση αυτη των ποντων σε μπερδευει αρκετα.. εχει ομως την ομορφια της... :) το χω δει και σε αλλες εκδοσεις αλλα δεν εχει νοημα να πω για ολες.. η ουσια ειναι πως αν εισαι απ τους φιλους του παιχνιδιου σ οποια εκδοση κι αν πεσει στα χερια σου.. παντα θα ειναι εθιστικο.. στην καθε μια για τους δικους της λογους.. :)
 
Πίσω
Μπλουζα