Bomberland, Bomberman α λα C64 με multiplayer μέχρι 5 παιχτών +++++

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411
https://player.vimeo.com/video/76371172


Μετα απο περισσοτερα απο 10 χρονια αναπτυξης , ειναι πλεον διαθεσιμο το Bomberland (Bomberman αλα C64 ) ,η αναμονη κρινοντας απο το αποτελεσμα μαλλον αξιζε τον κοπο ,high resolution graphics , 36 οθονες για single player campaign, password saves, υποστηριξη multiplayer μεχρι 5 παιχτες ταυτοχρονα σε death-match tournaments (4 μεσω 4 player joystick adaptοr + 1 ακομα μεσω πληκτρολογιου ).

113464.gif


Η preview ειναι διαθεσιμη για κατεβασμα εδω ,απο τον περασμενο Δεκεμβριο .

Η full verison ειναι διαθεσιμη για αγορα εδω ως :

-Digital Download £1.99 ή

ή

- σε μορφη cartridge διαθεσιμο σε δυο πακετα

standard package £25

Bomberland_Standard.png


deluxe package £30

Bomberland_Deluxe.png


(Shipping is £4 for UK/Europe )

Προβολή συνημμένου 88392Προβολή συνημμένου 88393
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δείχνει πολύ καλό !!

Με Bomberman, είχα ασχοληθεί κυρίως στην Αmiga μου (το γνωστό μας DynaBlaster), καθώς και στο Saturn ενός φίλου μου, όπου παίζαμε μία πραγματικά *εκπληκτική* έκδοση του παιχνιδιού.

Εχω παίξει και άλλες εκδόσεις, αλλά μόνο μέσω εξομοίωσης.

Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε μία αντίστοιχη προσπάθεια και στον Amstrad !!
 
billy είπε:
.
Ελπίζω κάποια στιγμή να δούμε μία αντίστοιχη προσπάθεια και στον Amstrad !!
Billy θα σε μαλώσω!!!

[video=youtube;MAEPgQ-NiMY]

Απο τα μεγαλύτερα project στον amstrad και με υποστήριξη τεσσάρων παιχτών ταυτόχρονα!

http://cpcrulez.fr/GamesTest/megablasters.htm

Δε βρήκα κάποιο σωστό βιντεάκι απο την ολοκληρωμένη έκδοση στο youtube. Ρίξτο μια ματιά εδώ:

http://www.amstradabandonware.com/en/play/megablasters/1/702
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tι μας κανεις βρε Νεμο..ολο σε εξοδα θες να μας βαλεις...
 
Αν και δεν είμαι οπαδός και νοσταλγός των παλιών υπολογιστών (κονσολάκιας από κούνια :p ) το Bomberland δείχνει πολύ ωραίο για C64 και με ωραίο soundtrack. Mια ερώτηση επειδή πρόκειται για παιχνίδι προς πώληση βασισμένο σε license άλλης εταιρείας: οι developers έχουν πάρει την άδεια της Konami που κατέχει τώρα τα πνευματικά δικαιώματα του Bomberman;
 
ASiC είπε:
Billy θα σε μαλώσω!!!
[video=youtube;MAEPgQ-NiMY]

και μαλιστα δεδομενο οτι το γραφικο τομεα επιμεληθηκε συμπατριωτης μας ...
 
Όχι...

Vetus είπε:
Mια ερώτηση επειδή πρόκειται για παιχνίδι προς πώληση βασισμένο σε license άλλης εταιρείας: οι developers έχουν πάρει την άδεια της Konami που κατέχει τώρα τα πνευματικά δικαιώματα του Bomberman;
...δεν αναφέρουν κάτι για licensing από την Konami, αλλά από την άλλη το παιχνίδι δεν ονομάζεται Bomberman για να απαιτεί άμεσα κάποιο. Παλιά ιστορία βέβαια, επαναλήφθηκε πολλάκις, από τα πολύ παλιά χρόνια, όπως με την Nintendo, το Super Mario Bros. και το Great Giana Sisters ή με τα R-Type και Katakis/Denaris -αναφορές υπάρχουν και στα Pixel- και έχει να κάνει με το κατά πόσον μία εταιρία πιστεύει ότι χάνει κομμάτι από την πίτα με την αντιγραφή της άλλης και τότε αναλόγως, πέφτουν τα εξώδικα και οι μηνύσεις...

Nemo είπε:
και μαλιστα δεδομενο οτι το γραφικο τομεα επιμεληθηκε συμπατριωτης μας ...
Ένας δεινόσαυρος της κρητιδικής περιόδου... ;)
 
ASiC είπε:
Σωστός ο ASiC. :thumbup:

Το είχα ξεχάσει *τελείως* το παιχνίδι αυτό !! (...τα πρώτα συμπτώματα Αλτσχάιμερ...? :p )

Special ρετροανάμνηση: Eίχα διαβάσει σχετικά με αυτό στο USER (αν δεν απατώμαι), αλλά δεν έβρισκα γνωστό μου να το έχει στην κατοχή του για να μπορέσω να παίξω, και έτσι ένας φίλος μου έδωσε το τηλέφωνο ενός άλλου παιδιού που τύχαινε να το διαθέτει.

Εκείνη την περίοδο έκανα τη θητεία μου, και επειδή δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με games στο pc μου, σκέφτηκα κάποια μέρα που ήμουν εξοδούχος να κάνω μία προμήθεια απο cpc games (συμπεριλαμβανομένου και του Megablasters) για ένα "quick fix".

Δυστυχώς, η απόκτηση του Megablasters τελικά δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ, αλλά τουλάχιστον κατάφερα να το τσεκάρω κάποιο καιρό αφ' ότου απολύθηκα (μέσω εξομοίωσης).

Διαβάστε και κάποιες παλιότερες αναφορές για το Megablasters, εδώ στο retromaniax. ;) (όπου είχα κάνει και εγώ ένα σχολιάκι)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα