bootlegs στην Ελλαδα

petran79

Retro Member
Joined
16 Απρ 2008
Μηνύματα
602
Αντιδράσεις
453
θυμαμαι αρκετες καμπινες που εχω παιξει, τοσο με CPS-1 οσο και με MVS να μην ειναι ποτε επισημες εξωτερικα. πχ να γραφει Neo Geo MVS, Capcom, να εχει σχεδια κλπ.

αυτο βεβαια δεν σημαινε τιποτα απο μονο του μιας και η μητρικη μπορει μεσα οντως να ηταν γνησια, απλα αναρωτιεμαι αν τα παιχνιδια αυτα ηταν στην πλειοψηφια τους επισημα ή bootlegs.

διαβαζοντας αυτο, αναρωτιεμαι αν μπορει να εκτιμηθει το μεγεθος των μη-γνησιων παιχνιδιων στην ελληνικη αγορα. εξυπακουεται πως τα μεγαλα κεντρα θα ειχαν περισσοτερα γνησια παιχνιδια, ενω τα μικροτερα καταστηματα θα βολευοντουσαν με bootlegs.

http://wiki.arcadeotaku.com/w/Beginners_Guide_To_SNK_Neo_Geo_MVS#MVS_Bootleg_cartridges
 
Σίγουρα υπήρχαν και bootlegged πλακέτες. Κρίνοντας από τη συνήθη στάση των ελλήνων σε θέματα πειρατείας, αρπαχτής, κτλ, εικάζω ότι το νούμερο πρέπει να ήταν πολύ μεγάλο.

Συνήθως ήταν εκδόσεις που απλά δεν έγραφαν το όνομα του κατασκευαστή στο παιχνίδι, και η πλακέτα ήταν πανομοιότυπη στις περισσότερες περιπτώσεις. Πιο συχνό το φαινόμενο στα μέσα τις δεκαετίας του 90, και το bootlegging σχεδόν πάντα γινόταν σε πιο παλιά παιχνίδια. Παρόλες τις 100δες ώρες που είχα περάσει στα Arcades πιτσιρικάς, αντιμετώπιζα τα μηχανήματα με τέτοιο δέος που συνήθως προσπερνούσα τέτοιες λεπτομέρειες, παρόλο που με θεωρώ παρατηρητικό.

Θυμάμαι πάντως, το 98-99, ένα Ms Pacman που είδα με hacked όλα τα κείμενα, με ελληνικά (!!!!!) γράμματα στα πάντα, και το όνομα του κατασκευαστή αντί για Midway. Δυστυχώς δε πρόλαβα να το μελετήσω και να συγκρατήσω περισσότερα, και δεν είχα και τις γνώσεις τότε.
 
Bootleg ήταν αρκετές πλακέτες με εξαίρεση τις Sega επειδή ήταν κρυπτογραφημένες και δεν μπορούσαν να αντιγραφούν.

Συνήθως ήταν κατά πολύ φθηνότερες αλλά και χειρότερης ποιότητας κατασκευής και αρκετά ποιό μεγάλες σε μέγεθος...

Πανομοιότυπες κατασκευαστικά και οπτικά δεν ήταν ποτέ με τις γνήσιες...

Οι ποιο κοινές ήταν Street Fighter, Final Fight , Cabal , Bubble Bobble , Wonderboy , Double Dragon κ.α...
 
bootleg πλακέτες δέ θυμάμαι πολλές.. Ένα ms pacman πού έχω εγώ γράφει επάνω namco αντί γιά midway, αλλά δέν είναι ή γνήσια πλακέττα.. Μιά καί είπες γιά μηχανήματα τής sega, έχω ένα pengo bootleg, καί ένα γνήσιο. τό γνήσιο, γράφει επάνω sega 1982 κάτω αριστερά στήν οθόνη. Ενώ το bootleg δέ γράφει τίποτα πουθενά. ούτε στό σημείο αυτό ούτε πουθενά αλλού.

Kung fu master μερικά πού είχα δεί, έγραφαν επάνω irem. Ορισμένα πού επαιζα συχνά τά θυμάμαι. Σέ γενικές γραμμές όμως απ ότι κατάλαβα αργότερα αγοράζοντας πλακέτες,(απ τό 95 καί πέρα,) ότι ήταν τό πρωτότυπο πρόγραμμα, γραμμένο σέ άλλη πλακέττα πού ταίριαζε..

Μάλιστα είχα βρεί μία ή οποία δέν ήξερα τί ήταν καί τήν έδωσα νά τή ν ελέγξουν καί νά τής βάλουν jamma adapter Αλλά αντί αυτού ό τύπος μπερδεύτηκε.. ή κι εγώ δέν ξέρω τί, καί αντί αυτού έκανε επαναπρογραμματισμό. του τά χωσα βέβαια αρχικά, ( μού λέει γιά προγραμματισμό δέν τήν εδωσες; Όχι βέβαια γιά νά τήν κάνεις jamma στήν έδωσα. Σού είπα δές άν δουλεύει καί άν δουλεύει βάλτης αντάπτορα γιά νά τή χρησιμοποιώ. Ποιός σού είπε επαναπρογραμματισμό..Τόν ρώτησα τί παιχνίδι τήν έκανες; moon cresta μού λέει.. moon cresta έχω τί άλλο μπορείς galaxian μού είπε.. Καί τού είπα οκ.Μιά καί δέν ήξερα τί ήταν άπ τή μάνα της, δέν είπα τίποτα σοβαρό. Τό galaxian τουλάχιστον ανεξάρτητα πού δέν τό έπαιζα, αναγνωρίζω τήν ιστορικότητά του καί τό δέχτηκα γιατί ήταν μουσειακό παιχνίδι, καί μάλιστα κορυφή στήν εποχή του.. Δέ με ενθουσίασε ποτέ, τό έπαιξα μερικές φορές αλλά ούτε μού τράβηξε ενδιαφέρον, αλλά ούτε καί μέ απογοήτευσε.. απλά πέρασε αδιάφορα.Επειδή όμως κατανοώ τήν ιστορία του, τό δέχτηκα.

Αργότερα, ανακάλυψα μέσω διαφόρων site, πως η πλακέτα αυτή, ήταν mr pacman wakka wakka..Άν ήξερα τί ήταν αρχικά, θά τού λεγα νά τήν κάνει ότι ήταν άπ τήν αρχή καί νά τήν αφήσει ύσηχη.. Όταν τό ανακάλυψα αυτό, είχα χάσει τό τηλέφωνό του όπότε έμεινε έτσι ή πλακέτα,, δέν πειράζει.. Κι αυτό καλό είναι :)

Θέλω νά πώ μ αυτό, ότι bootleg δέν ήταν τελικά σέ πολλές πειρπτώσεις τό πρόγραμμα τό ίδιο, αλλά ή ίδια ή πλακέττα μέ γνήσιο πρόγραμμα.. Έλληνες είμαστε παιδί μου.. Τί μάς περάσατε... χαχαχα :)

Πάντως πέραν αυτού καί ελάχιστων περιπτώσεων, δέ θυμάμαι εγώ ιδιέταιρα bootleg προγράμματα.. Αφού τό 1/3 τών πλακετών πού έχω έχουν αυτή τήν κομπίνα, ένας θεός ξέρει πόσες θά ήταν έτσι στά μαγαζιά..

Α!! ξέχασα.. frogger είχα δεί στά ουφάδικα, μόνο τής sega. Όταν κάποια στιγμή αγόρασα , πήγε νά μού τό πασσάρει γιά γνήσιο, αλλά αντί γιά frogger, έγραφε frog στό title screnn ή πλακέτα.. Γιά αναφορά τής sega βέβαια, ούτε λόγος εννοείται..Κι έτσι πάτησα εκεί καί τό πήρα 5.000 αντί γιά 20 πού ήθελε γιά μαιμού πλακέτα.. Ή μόνη πού αναγνώρισα μιά καί τό πρόγραμμα ήταν μαιμού.. Άν τό πρόγραμμα ήταν έτσι.. τότε καταλαβαίνετε γιά τήν πλακέτα.. Ούτε λόγος.. :)

Οπότε τά bootlegs πήγαιναν κι ερχόντουσαν πού λέγανε.. Οπότε καί τό πρόγραμμα νά ήταν γνήσιο Γιά τήν πλακέτα εννοείται πώς δέ μπορούσαμε νά έχουμε ιδέα.. Οπότε χαμός θά γίνονταν από τέτοιες αδιαμφισβήτητα..

Τώρα πλέον, δέν αγοράζω πλακέτες.. Στήν αρχή έπαιρνα ότι νά ναι γιατό μέ ενδιέφερε τό παιχνίδι μόνο. Τώρα μέ ενδιαφέρει η ίδια ή πλακέτα πού μπήκα στό πνεύμα περισσότερο, αλλά τώρα έχω άλλες προτεραιότητες κι έτσι δέν παίρνω πλέον αφού τά παίζω άπ΄τό mame
 
Πίσω
Μπλουζα