Born To Ride (1991)

gademosauros

Retro Member
Joined
2 Ιουν 2013
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
22
Με αφορμή συζήτηση σε διπλανό θέμα, παραθέτω μια καλτ τολμώ να πω ταινία με ένα αρκετά πρωτότυπο σενάριο και με ελληνικού ενδιαφέροντος πρωταγωνιστή :D

Η υπόθεση: Λίγο πριν τον Β΄ ΠΠ, κι ενώ η μοτοσικλέτα σαν όχημα κάνει τα πρώτα της βήματα, ο στρατός αποφασίζει να πειραματιστεί με το νέο αυτό μέσο και μετατρέπει μια μονάδα ιππικού σε μηχανοκίνητη. Το πρόβλημα είναι ότι οι αναβάτες ήταν συνηθισμένοι να καβαλάνε άλογα και είναι τελείως άσχετοι με μηχανές. Το πείραμα πάει ολοταχώς για αποτυχία μέχρι που... βρίσκεται ένας αλήτης μηχανόβιος ο οποίος προκειμένου να μην κατασκηνώσει στη φυλακή, δέχεται να καταταχθεί στο στρατό προκειμένου να εκπαιδεύσει τα στραβάδια. Στην συνέχεια και μια και δεν υπάρχει κανείς άλλος, τους συνοδεύει και σε μια πραγματική πολεμική αποστολή.

Highlight: Εντουροάλματα με Χάρλει. Γιατί όχι; :eek:

Precious: Αξίζει μόνο και μόνο για την σκηνή εκκίνησης του υποτιθέμενου Campionato del mundo, με όλες τις αντίκες Νόρτον, Μπενέλι, BMW κτλ στην παράταξη...

Την έχει δείξει το Σταρ κάμποσες φορές, και χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να την έχει δώσει και κάποια εφημερίδα.

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

http://www.imdb.com/title/tt0101501/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμάν, την έχω δει! Τι θυμήθηκες τώρα!!!

Υπέροχες μηχανές μαζί με τον υπέροχο John Stamos! :heartcloud: :heartcloud:

Ρετρο-οφθαλμόλουτρο από τα λίγα!....

Και νομίζω ότι όντως σε κάποιο από τα εφημεριδοντιβιντιά την έχω! Κάτσε να την ψάξω - επιβάλλεται να την ξαναδώ! :flower:
 
Την ειχα ξεχασει για λιγο καιρο. Θελω να την ξαναδω οπωσδηποτε!

Την εβλεπα σε τοπικο καναλι της Θεσσαλιας. TOP channel.

Απλη ταινια, ευχαριστη.

Η σκηνη που μου εχει μεινει ειναι εκει που κανει νυχτερινη βολτα με το "αισθημα" και σβηνει τον κινητηρα εν κινησει...

Must see again, must see again, must see again...
 
Εμένα αυτό που μου έμεινε ήταν ένας διάλογος πάνω στις μηχανές λίγο μετά την εκκίνηση του αγώνα, όπου τρώνε τη σκόνη των υπόλοιπων:

-Hey man, these guys are good! (δικέ μου, αυτοί εδώ το έχουν)

-No kidding! (έλα ρε, σώπα!)
 
gademosauros είπε:
-Hey man, these guys are good! (δικέ μου, αυτοί εδώ το έχουν)-No kidding! (έλα ρε, σώπα!)
χαχα, μου αρεσει η μεταφραση, οτι πρεπει για Ελληνικη cult ταινια

Μια απο τις μηχανες νομιζω την ειχανε βγαλει Clementine, αλλα αναγκαστηκε να τη βαψει χακι κατα την διαρκεια της αποστολης...
 
pardalotzatziki είπε:
Μια απο τις μηχανες νομιζω την ειχανε βγαλει Clementine, αλλα αναγκαστηκε να τη βαψει χακι κατα την διαρκεια της αποστολης...
Μπράαααβο! :) Τη θυμάμαι αυτή τη σκηνή! :)

Συμφωνούμε: must see. must see, must see (ο καθείς για τους λόγους του)! :flower:
 
Δεν την ήξερα, θα τη δω, και από τα credits έχει καλό καστ.
 
Ειδα λιγο.....ολοκληρο αλλη φορα...αλλα τι ωραια παλια χαρλεονια..

Και πολλες WLA(πολεμικες Harley) :happyjump:
 
Πίσω
Μπλουζα