Braindead - Dead Alive (1992)

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
deadalive2.jpg
Προβολή συνημμένου 130573

Μία από τις πρώτες ταινίες του Peter Jackson,όταν και γύριζε μόνο splatters,είναι ένας αρκετά επιτυχημένος συνδυασμός,κατά τη γνώμη μου, κωμωδίας,splatter και ιστορίας αγάπης! Θεωρείται μία από τις πιο βίαιες ταινίες όλων των εποχών (γι'αυτό όσοι θέλετε να τη δείτε πρέπει να έχετε πολύ γερό στομάχι) και γι'αυτό το λόγο λογοκρίθηκε σε μεγάλο βαθμό,κυρίως στις ΗΠΑ και τη Σουηδία.

η υπόθεση έχει περίπου ως εξής

Ο Lionel,ο πρωταγωνιστής,είναι ένα "παιδί της μαμάς" (να μην το πω χειρότερα),πλήρως υποταγμένος στις επιθυμίες της.Κάποια μέρα όμως ερωτεύεται μία υπάλληλο σε ένα κατάστημα.Μετά από λίγο καιρό αποφασίζουν να πάνε ως πρώτο ραντεβού στο ζωολογικό κήπο της περιοχής όπου η μάνα του αποφασίζει να τους ακολουθήσει για να τους κατασκοπεύσει,μην έχοντας αποδεχτεί την επανάσταση του υιού της.Στη προσπάθειά της όμως να μείνει κοντά τους τη δαγκώνει ένας ποντικο-πίθηκος της Σουμάτρας,ένα "καταραμένο" ζώο.Αργότερα λοιπόν αρρωσταίνει εξ'αιτίας του δαγκώματος και,παρά τις προσπάθειες του Lionel,πεθαίνει,όχι όμως για πάντα αφού γίνεται ζόμπι! Στην υπόλοιπη ταινία λοιπόν παρακολουθούμε τις,ανεπιτυχείς,προσπάθειες του Lionel να τη κρατήσει μέσα στο σπίτι ώστε να μην εξαπλωθεί το "πρόβλημα" ενώ παράλληλα να το κρύψει από το κορίτσι του.Κάποια λάθη που κάνει όμως θα αποβούν μοιραία αφού θα δημιουργηθεί ανεξέλεγκτο χάος...

'Οσοι την έχετε δει σίγουρα θα θυμάστε τις σκηνές με τον παπά που ξέρει πολεμικές τέχνες (με την ανεπανάληπτη ατάκα "i kick ass for the lord" )και με το μωρό ζόμπι ,μόνο γι'αυτές πιστεύω ότι αξίζει να δει κάποιος τη ταινία :D

η σκηνή με το μωρό-ζόμπι :D

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως πολύ αίμα, αλλά με καρτουνίστικο τρόπο που δεν σοκάρει, όσο άλλες ταινίες.Κάπου είχα διαβάσει, οτι ξοδεύτηκε το περισσότερο αίμα-μπογιά από κάθε άλλη ταινία...
 
Απο τις ελάχιστες ταινίες που μου είχαν κόψει την όρεξη (θυμάμαι έτρωγα μακαρόνια όταν την έβλεπα, δεν πρόλαβα να φάω και πολύ). Χαβαλεδιάρικο σπλάτερ με όντως επικές σκηνές. Ο παππάς ήταν όλα τα λεφτά παρά τον μικρό του ρόλο. Η μάνα του Lionel μου θύμιζε την Henrietta από το κελάρι του Evil dead.
 
μπορεί να μην σοκάρει τώρα πλέον αλλά οι "αηδιαστικές" σκηνές παραμένουν αηδία όσα χρόνια κι αν περάσουν,όπως (προσοχή ακολουθεί μικρό spoiler) η σκηνή που η μητέρα του πρωταγωνιστή τρώει μαζί με κάποιους καλεσμένους και κάποιο είδος παχύρρευστου υγρού εκτοξεύεται από την πληγή στο χέρι της,στο πιάτο με τη κρέμα που τρώει ένας καλεσμένος την οποία συνεχίζει να τρώει αφού δεν είδε το υγρό που εκτοξεύτηκε! ή η σκηνή αμέσως μετά που το αυτί της ξεκολλάει και πέφτει στο δικό της πιάτο από το οποίο συνεχίζει να τρώει απροβλημάτιστα τρώγοντας στη πορεία το ίδιο της το αυτί...
 
αξεπέραστη ταινιάρα!!!

η καλύτερη σκηνή είναι με την συκωταριά και τα άντερα που παρακαλάνε να τους χαρίσει τη ζωή

φυσικά και το... τάισμα στο λαιμό χαχαχα
 
Την εχω δει και εγώ την ταινία. Επική καφροgore-ιλα. Οποιοι ασχολούνται με cult κινηματογράφο western, ελληνικό αλλα και ασιατικό και ενδιαφέρονται, μπορούμε να κανουμε ενα social group για να τα λέμε.

Πρόσφατα ειδα και το φοβερο Robo-Geisha to Noboru Iguchi:

[video=youtube;Wo-gGes6qig]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
άσχετο , ποιος είναι ο οριτζιναλ τίτλος του ¨"τα ζομπι δεν είναι χορτοφάγα" ?
 
Λένε οτι είναι πολύ καλή ταινία αν και δεν μπορώ να τη βρώ πουθενά με ελληνικούς υπότιτλους να η\την αγοράσω η έστω να την κατεβάσω..
 
Πίσω
Μπλουζα