Braveheart (1995)

:) Σε κόβω candy για μεγάλη fan των σχετικών ταινιών, αν και η συγκεκριμένη μπορώ να πω πως με συγκίνησε κι εμένα όσο λίγες.

Nice clip :thumbup:
 
Τι μου θύμισες τώρα πάλι… To “Hero” του Chad Kroeger έχει χρησιμοποιηθεί ως soundtrack και σε

το παλιό, αλλά άψογο, fan-video με θέμα τον Max Payne. Δείτε το, αξίζει.
 
Alucard, πολύ απλά η ταινία αυτή τα είχε όλα!!! Max Payne, άλλη μια τραγική ιστορία, όπως και αυτή:

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

(πολύ αγαπημένο μου κομμάτι!!! :thumbup: )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μax Payne "βαραει" ωραιος ο Omenforever,μπραβο κομαντο :thumbup:

Candy RESPECT,πρεπει να κανουμε ερευνα ποσοι ακουνε dark wave εδω μεσα :diablotin:
 
Shadowdancer2501, είπες dark wave και θυμήθηκα:

Depeche Mode - Walking In My Shoes :D

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Depeche Mode [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ταινιάρα candy....Ένα από τα λίγα καλά έργα του Hollywood....
 
Συμφωνώ akmakas...Να προσθέσω και άλλη μια πολύ αγαπημένη;

Gattaca...[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gattaca...Πω πω!!!!!Θα την ξαναδώ αύριο κιόλας την είχα ξεχάσει.
 
Εγώ στην ταινια πέρασα τέλεια και την βλέπω με χαρά καθε φορά που την πετυχαινω αλλά επειδη σπουδασα και δούλεψα Σκωτια έχω να πω το εξης. Οι Σκωτζεζοι την σιχαινονται και με ειχαν πρηξει με τα λάθη. Ας πουμε έμαθα πως ο Γουάλλας και ο Ρομπερτ Μπρους εζησαν με πολλά χρονια διαφορά. Και τοτε ακομα δεν φοραγαν κιλτ.
 
Braveheart (1995)

Ταινία στην οποία πρωταγωνιστεί και σκηνοθετεί ο Μελ Γκίμπσον. Αναφέρεται στην ιστορία του εθνικού ήρωα των Σκωτσέζων Γουίλιαμ Γουάλας. Σε παιδική ηλικία χάνει τον πατέρα και τον αδελφό του που δολοφονούνται σε παγίδα των Άγγλων και ο θείος του τον φυγαδεύει. Χρόνια μετά επιστρέφει στη Σκωτία αποφασισμένος να ζήσει μία ήρεμη ζωή στο πλευρό της αγαπημένης του Μάρον. Παντρεύονται μυστικά, ώστε η κοπέλα να μην περάσει την πρώτη νύχτα του γάμου με τον Άγγλο γαιοκτήμονα, σύμφωνα με το τότε έθιμο. Ωστόσο, κάποια μέρα Άγγλοι στρατιώτες επιχειρούν να βιάσουν τη Μάρον και, όταν εκείνη αντιστέκεται, την εκτελούν. Ο Γουίλιαμ τους σκοτώνει και διαφεύγει στα βουνά, όπου γίνεται ο τρόμος των Άγγλων. Έπειτα από πολλές νικηφόρες μάχες που έδωσε εναντίον τους, κατορθώνουν να τον αιχμαλωτίσουν εκμεταλλευόμενοι την προδοσία ενός φιλόδοξου Σκωτσέζου ευγενή και τον εκτελούν μετά από σκληρά βασανιστήρια, αφού ακόμη και την ύστατη στιγμή αρνείται να ζητήσει έλεος από τον βασιλιά.
 
Η ταινία αυτή είναι γενάτη από ιστορικά λάθη και υπερβολές. Πέρα από αυτά, ποτέ δεν κατάλαβα τον θόρυβο γύρω από αυτήν. Έχει πολύ καλύτερες επικές...
 
RIO είπε:
Η ταινία αυτή είναι γενάτη από ιστορικά λάθη και υπερβολές. Πέρα από αυτά, ποτέ δεν κατάλαβα τον θόρυβο γύρω από αυτήν. Έχει πολύ καλύτερες επικές...
RIO υπάρχει κάποια ταινία που να είναι ιστορικά ακριβής και χωρίς υπερβολές; :D

Πάντως η ταινία είναι από τις πιο αγαπημένες μου.

Και ειδικά στο Bluray που την πήρα, είναι σα να την βλέπεις πρώτη φορά! Εξαιρετική ποιότητα!

Και από τα καλύτερα soundtrack αυτό του James Horner.
 
Η ταινία είναι υπερπαραγωγή!

Θυμάμαι στο μάθημα των Αγγλικών είχαμε μαζευτεί τα παιδιά από τα ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι της κυρίας μας και είχαμε δει την ταινία χωρίς υπότιτλους (τι πιο φυσικό!) για εξάσκηση στη γλώσσα. Δεν μου άρεσε η ταινία τότε (πόσο μάλλον όταν ήταν χωρίς υπότιτλους!). Θυμάμαι μόνο ότι ο Mel Gibson είχε μακριά μαλλια και σε μια σκηνή είχαν πιάσει μια κοπέλα κάτι τύποι και της έκοψαν το λαιμό...
 
RIO είπε:
Η ταινία αυτή είναι γενάτη από ιστορικά λάθη και υπερβολές. Πέρα από αυτά, ποτέ δεν κατάλαβα τον θόρυβο γύρω από αυτήν. Έχει πολύ καλύτερες επικές...
Πράγματι δεν είναι ιστορικά ακριβής.. αλλά δεν νομίζω ότι γυρίστηκε με σκοπό να αποδώσει πιστά την ιστορία. Ως καλλιτεχνικό έργο είναι από τις καλύτερες επικές ταινίες των τελευταίων ετών και για μένα η καλύτερη ταινία του Μελ Γκίμπσον.
 
BETTY BOOP είπε:
Η ταινία είναι υπερπαραγωγή!
Θυμάμαι στο μάθημα των Αγγλικών είχαμε μαζευτεί τα παιδιά από τα ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι της κυρίας μας και είχαμε δει την ταινία χωρίς υπότιτλους (τι πιο φυσικό!) για εξάσκηση στη γλώσσα. Δεν μου άρεσε η ταινία τότε (πόσο μάλλον όταν ήταν χωρίς υπότιτλους!). Θυμάμαι μόνο ότι ο Mel Gibson είχε μακριά μαλλια και σε μια σκηνή είχαν πιάσει μια κοπέλα κάτι τύποι και της έκοψαν το λαιμό...
Εξάσκηση στη γλώσσα ενώ μιλάνε με Σκωτσέζικη προφορά; :D

Αν ήμουν καθηγητής αγγλικών θα διάλεγα μια αγγλική ταινία με αγγλική προφορά.
 
Πίσω
Μπλουζα