BSOD with 32-bit Windows on 64-bit machines

Δεν χαλάς τίποτα , αλλάζεις τον τρόπο διαχείρησης του κοντρόλερ των δίσκων. Ίσως το δισκάκι που έχεις με τα παραθύρια τα γνήσια να προεγκαθιστά λάθος οδηγούς και για αυτό μετά την επαννεκίνηση να μην ξεκινάει με μπλέ οθόνες.

Θα δω σε λίγο αν μπορώ να σου βρώ ακριβής οδηγίες για το συγκεκριμένο λαπτόπι!

Πάντως μπαίνουν ακομα και ΧΡ αν βρείς συμβατούς οδηγούς!

ΑΗDI , χαρ χαρ , too much Atarii latelly!
 
Τελικά είχες δίκιο, φταίει το AHCI για τα BSODs στα x86 OSes.

Τα 32μπιτα λειτουργικά δεν υποστηρίζουν το AHCI και ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος είναι το πέρασμα από AHCI σε IDE/ATA και αντιστρόφως. Δεν χρειάζεται να ψάξεις άδικα για ανέξοδες λύσεις, ο γρίφος με τις μπλε οθόνες λύθηκε επιτυχώς.
 
:thumbup:

Μετά την εγκατάσταση μπορείς να ξαναγυρίσεις σε ahci αφού πρώτα έχεις εγκαταστήσει με το χέρι τους κατάληλους οδηγούς ....
 
Μήπως εννοείς τα chipsets της Intel (Intel Chipset Software Utility) ή τους Rapid & Matrix Storage Managers της ίδιας εταιρείας;

Γιατί στις 32μπιτες εκδόσεις (τουλάχιστον στα Vista) ο δίαυλος αποθήκευσης SM είναι κενός.

Ένα πράγμα που με βάζει σε σκέψεις είναι όταν πάω να περάσω από AHCI σε IDE/ATA ο υπολογιστής με προειδοποιεί για τυχόν παρενέργειες που μπορεί να επιφέρει αυτή αλλαγή. Μπορεί όντως ο σκληρός δίσκος να αχρηστευτεί αν προχωρήσω σ'αυτή την ενέργεια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλακείες του ΒΙΟΣ.... προχώρα κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι 100% σίγουρος ότι θα δουλέψει;

Γιατί παρόλο που το BIOS λέει βλακείες όπως εσύ το βλέπεις, ο κίνδυνος να προκληθεί κάποια βλάβη η οποία θα μπορούσε να επιφέρει ανεπανόρθωτη ζημιά στο laptop παραμένει πάντα ορατός και ύπουλος. Εκτός αν εγκατέστησες λειτουργικό x86 πάνω σε x64 μηχάνημα με το IDE/ATA mode ενεργοποιημένο και δεν σου έβγαλε το παραμικρό πριν την εγκατάσταση των drivers της Intel...

Τουλάχιστον περιμένω μια ξεκάθαρη απάντηση επί αυτού για να πειστώ. Ειδάλλως, καλύτερα να παραμείνεις σταθερά στο x64 λειτουργικό παρά να το διακινδυνέψεις άδικα.
 
ZZZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzZZZZZZZZZZZ

Κάθε μέρα φτιάχνω βρωμόπισα για τον επιούσιο.... Άκου τι σου λέω.

Τι δουλειά έχει το λειτουργικό που θα επιλέξεις με την λειτουργικότητα του μηχανήματος!!!!

40 χρόνια φούρναρης.....
 
Τώρα μάλιστα!

Θα κάνω μια προσπάθεια να δω μπας και πετύχει το κόλπο, αλλά όχι σήμερα μιας και τώρα είναι αργά. Ίσως αύριο το πρωί που θα είμαι πιο ξεκούραστος βρω τον χρόνο για να τα μελετήσω όλα με την ησυχία μου. Μην σου πω πάντως ότι δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτε, ο χρόνος είναι που θα δείξει. Μόνο που δεν ξέρω ποιό από τα 3 λογισμικά της Intel είναι ο driver για το AHCI. Chipset Software Update Utility, Matrix ή Rapid Storage manager;
 
Τελικά ούτε το πέρασμα από το AHCI στο ATA mode δεν απέδωσε.

Μετά την επανεκκίνηση τα Windows Vista & Windows 7 x86 Home Premium μου εμφανίζουν ένα σφάλμα διακοπής STOP 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000) με αποτέλεσμα η χρήση των 32μπιτων OSes να είναι αδύνατη, παρά το γεγονός ότι ο Paspartoo υποστηρίζει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Μόνο στα Windows 7 x64 δεν μου βγάζει BSOD.

fthsrh004Small.jpg


Δεν ξέρω μέχρι πού θα πάει το πράγμα και κοντεύω στο τέλος να εκραγώ από απόγνωση. Αναρωτιέμαι τελικά εάν η Dell παίζει παιχνίδια με τα νεύρα μας....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίμενε, στο βγάζει ΠΡΙΝ βάλεις οδηγούς ή μετά;
 
Δεν υπήρχε κανένας οδηγός εγκατεστημένος. Και πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να κάνει τα ίδια και μετά την εγκατάσταση των drivers.

Στο μεταξύ, απενεργοποίησα τον έλεγχο λογαριασμού χρήστη, την αποτροπή εκτέλεσης δεδομένων και την λειτουργία ψηφιακού ελέγχου των οδηγών χρησιμοποιώντας τις εξής εντολές:

bcdedit /set nx alwaysoff


bcdedit /set loadoptions disable nonintegrity checks



bcdedit /set nointegritychecks on



shutdown -r -t 0


Το περίεργο είναι ότι τα άκρως ενοχλητικά "μπλε ζουζούνια" εμφανίζονται μόνο σε x86 και όχι σε x64. Υπάρχει άραγε μια εξήγηση;

 


Μήπως άραγε αυτοί οι δύο εικονιζόμενοι στην παρακάτω φωτογραφία φρόντισαν από κοινού να μας βάλουν ρόδες κάτω από τα πόδια μας;


dell-gates.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα CD των Windows που έχεις είναι ΟΕΜ η από κάποιο άλλο μηχάνημα;

Αν είναι απο άλλο μηχάνημα , τότε δεν κάνουν εγκατάσταση αλλά restore με πλήρη εγκατάσταση οδηγών......... αλλά για το συγκεκριμένο μηχάνημα με το οποίο σου δώθηκαν. Οπότε BANG!.....
 
Τα DVDs των Windows έχουν αγοραστεί από τα Multirama.

Τα Win7 είναι διαθέσιμα σε x86 & x64. Στα x64 δεν παρατηρήθηκε το παραμικρό.

Το εγχειρίδιο που συνοδεύει τον υπολογιστή λέει ότι μπορούν να εγκατασταθούν Vista x86 επάνω!

Η εκτίμησή μου είναι ότι Michael Dell είχε αντίθετη γνώμη και θέλησε μ'αυτό τον τρόπο να μας "τιμωρήσει" με τις μπλε οθόνες....

MikeDell.jpg
 
krhtikos είπε:
Τα CD των Windows που έχεις είναι ΟΕΜ η από κάποιο άλλο μηχάνημα;Αν είναι απο άλλο μηχάνημα , τότε δεν κάνουν εγκατάσταση αλλά restore με πλήρη εγκατάσταση οδηγών......... αλλά για το συγκεκριμένο μηχάνημα με το οποίο σου δώθηκαν. Οπότε BANG!.....
Το πρόβλημα με τις μπλέ οθόνες και την αδυναμία εκκίνησης στα 32μπιτα Windows προκαλείται μετά την πλήρη απενεργοποίηση της αποτροπής εκτέλεσης δεδομένων (ΑΕΔ), γνωστής ως data execution prevention (DEP). Το bug δεν ισχύει στα 64μπιτα λειτουργικά.

Η Dell και η Microsoft, αν και γνώριζαν την ύπαρξη αυτού του ζητήματος στους υπολογιστές Inspiron και XPS, τήρησαν σιγή ιχθύος.

Κάποιες φήμες λένε ότι κυκλοφορεί ένα patch που διορθώνει το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά δεν ξέρω αν αυτή η πληροφορία αληθεύει.
 
Πίσω
Μπλουζα