BSOD with 32-bit Windows on 64-bit machines

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Πριν δύο μήνες αγόρασα έναν φορητό υπολογιστή Dell Inspiron 5145 με διπλοπύρηνο επεξεργαστή Intel G45 στα 64 bits και 4GB RAM.

Η πλάκα με τα 64μπιτα μηχανήματα είναι ότι δεν υποστηρίζουν την εγκατάσταση 32μπιτων λειτουργικών. :)

Προσπάθησα να εγκαταστήσω Windows 7 και Windows Vista Home Premium 32bit και μόλις πάω να κάνω reboot μου βγάζει μπλε οθόνη (BSOD), κάνει loop και δεν ξεκινάει.

Παρόλο που δεν έχω πείρα σε τεχνικό επίπεδο, καταλήγω τελικά στο συμπέρασμα ότι ο Inspiron 5145 έχει σχεδιαστεί για να δουλεύει εξ ολοκλήρου μόνο με 64μπιτα Windows 7.

Τα σκαμπανεβάσματα του "Μπιλάκου" με τις εκνευριστικές μπλε οθόνες μάλλον θα έχουν και συνέχεια με τις επόμενες εκδόσεις των Windows, παρά το γεγονός ότι ο ίδιος έχει αποχωρήσει προ πολλού από την προεδρία της M$ και δεν έχει πλέον καμία ανάμειξη στα διοικητικά της εταιρείας.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πλάκα με τα 64μπιτα μηχανήματα είναι ότι δεν υποστηρίζουν την εγκατάσταση 32μπιτων λειτουργικών.
Αυτο φυσικα και δεν ισχυει.

Παρόλο που δεν έχω πείρα σε τεχνικό επίπεδο, καταλήγω τελικά στο συμπέρασμα ότι ο Inspiron 5145 έχει σχεδιαστεί για να δουλεύει εξ ολοκλήρου μόνο με 64μπιτα Windows 7.
Αφου το εχεις αγορασει το μηχανημα - διαβασε τα συνοδευτικα εγχειριδια - εκει θα αναφερει (αν οντως υπαρχει τετοια ιδιαιτεροτητα) ποια λειτουργικα υποστηριζει.
 
Τότε για ποιό λόγο μου κάνει BSOD σε 32-bit Windows και δεν ξεκινάει;

ΥΓ. Το avatar σου με τον "EC" μου αρέσει πολύ. Δεν νομίζω να είσαι και εσύ ένας από τους απανταχού θαυμαστές του 65χρονου blues-rocker.
 
Προφανώς κάποιος driver δεν εγκαταστήθηκε σωστά, συνήθης ύποπτος είναι αυτός της κάρτας γραφικών.

Απο κει και πέρα, φυσικά και μπορείς να εγκαταστήσεις 32-bit windows se 64-bit cpu.
 
Βάζεις drivers για 32 bit λειτουργικό;
 
pooky(1) είπε:
Βάζεις drivers για 32 bit λειτουργικό;
Δεν πρόλαβα καν να εγκαταστήσω τίποτα!

Αντίθετα, το 64μπιτο λειτουργικό δεν παρουσίασε αυτά τα προβλήματα. Και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσα να αλλάξω επίσης και το boot screen των Windows 7, γιατί ο Steve Ballmer φρόντισε να αποτρέψει την δυνατότητα προσαρμογής της οθόνης εκκίνησης με την χρήση πιό αυστηρού κώδικα μηχανής επικαλούμενος την πιθανή εκμετάλλευση της διαδικασίας εκκίνησης του συστήματος από κακόβουλους hackers.
 
Οτι exe και τα ντέχαμε, πεταγε exeption στο msvcrt.dll
 
-----------------------
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το ότι έχεις φορητό είναι το πρόβλημά σου. δεν σου φταίνε τα 32bit λειτουργικά που πας να βάλεις, σου φταίει η DELL που έφτιαξε το φορητό σου. Δες αν σου δίνουν τη δυνατότητα να κατεβάσεις από την DELL 32αρι λειτουργικό, αλλιώς δοκίμαζε cd ώσπου να πετύχεις κανένα να δουλεύει.

Και φυσικά μια χαρά παίζουν τα 32bit λειτουργικά σε 64bit επεξεργαστές...
 
Οι Dell ειναι γνωστή για τις custom μητρικής της με τρελά chipset
 
Δοκίμασα τα πάντα, αλλά μάταια. Θα μπορούσα να μιλήσω τηλεφωνικά με τους υπευθύνους του τμήματος τεχνικής υποστήριξης της DELL για το πρόβλημα, αλλά προτιμώ να μην το κάνω για να μην πέσω σ'έναν αγενή υπάλληλο που θα μπορούσε να μου συμπεριφερθεί περίεργα κλείνοντάς μου το τηλέφωνο κατάμουτρα.

Και επειδή δεν ήθελα να πάθω νευρικό κλονισμό από τα ενοχλητικά μπλε ζουζούνια, έβαλα τα 64μπιτα Windows και ησύχασα.
 
Δεν κατάλαβα, όμως, γιατί ήθελες να πας σε 32 bit υλοποίηση......
 
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνω interaction ανάμεσα σε 3 λειτουργικά συστήματα: Vista-Win7 32-bit και Win7 64-bit, όλα Home Premium.

Αλλά από τη στιγμή που το 32μπιτο λειτουργικό βγάζει BSOD στην εκκίνηση και κάνει συνέχεια loop, καλό είναι να μην μπλέξεις σε περαιτέρω φασαρίες.
 
sparklingeagle είπε:
Προσπάθησα να εγκαταστήσω Windows 7 και Windows Vista Home Premium 32bit και μόλις πάω να κάνω reboot μου βγάζει μπλε οθόνη (BSOD), κάνει loop και δεν ξεκινάει.
Ποιο απ αυτά τα cd ήταν original κ ποιο καμία "πειραγμένη" έκδοση με διάφορα εγκατεστημένα προγράμματα, drivers?
 
sparklingeagle είπε:
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνω interaction ανάμεσα σε 3 λειτουργικά συστήματα: Vista-Win7 32-bit και Win7 64-bit, όλα Home Premium.
Αλλά από τη στιγμή που το 32μπιτο λειτουργικό βγάζει BSOD στην εκκίνηση και κάνει συνέχεια loop, καλό είναι να μην μπλέξεις σε περαιτέρω φασαρίες.
Ειναι πιο πιθανό να κάνεις interaction μεταξύ της μπαταρίας της μπανιέρας, της γιαγιάς στον οίκο ευγηρίας απέναντι, και ενός Klingon.

πέρα απο την πλάκα, παρε τηλ την αντιπροσωπεία και ξήγα τι θέλεις, αν καταλάβουν, θα σε βοηθήσουν.
 
sparklingeagle είπε:
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνω interaction ανάμεσα σε 3 λειτουργικά συστήματα: Vista-Win7 32-bit και Win7 64-bit, όλα Home Premium.
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για κάτι τέτοιο; Δεν μου φαντάζει λογικό. Ο Saulot έχει απόλυτο δίκιο σε αυτά που λέει...... :)
 
Τι εννοείς με τον όρο interaction? Αν εννοείς ότι έχεις κάποια εφαρμογή που απαιτεί 32-bit λειτουργικό, θα ήταν πολύ πιο εύκολο να την τρέξεις μεσω VMware ή κάτι τέτοιο.
 
statusgr είπε:
Ποιο απ αυτά τα cd ήταν original κ ποιο καμία "πειραγμένη" έκδοση με διάφορα εγκατεστημένα προγράμματα, drivers?

Τα CDs ήταν αυθεντικά. Ούτε λόγος να πέφτει για πειρατικά Windows.
 
Μπές στο Bios και τσέκαρε την ρύθμιση για AHDI σε compatible mode η κάτι αντίστοιχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον εννοείς AHCI.

Δεν είμαι expert στις προχωρημένες ρυθμίσεις του BIOS.

Επειδή το μηχάνημα είναι καινούργιο δεν θέλω να παίξω επικίνδυνα "παιχνίδια" με το BIOS τα οποία μπορούν να του προκαλέσουν ζημιά.

Άν όμως μου δώσεις οδηγίες για τις σωστές ρυθμίσεις συμβατότητας του AHCI, ίσως το ξανασκεφτώ.

Δεν είμαι 100% σίγουρος άν οι Inspiron 1545s διαθέτουν λειτουργία για το AHCI στο BIOS, ούτε ξέρω εάν το laptop μου είναι εφοδιασμένο με κάρτα AHCI.

Λογικά σχεδόν όλα τα notebooks της σειράς Inspiron έχουν επάνω τους κάρτες AHCI, αν και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω κάτι επί αυτού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα