"Bullet Hell" Appreciation Thread

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Στην αρχή ήταν οι δεινόσαυροι. Μετά , σιγά σιγά έκαναν την εμφάνισή τους τα video games. Η γέννεση των πρώτων shmups μας βρήκε όλους χαρούμενους να τρέχουμε στις αίθουσες των "ηλεκτρονικών" να καταθέσουμε τον οβολό μας για λίγη ώρα χαράς και κατάρριψης πολυάριθμων εχθρών, κατα προτίμηση παρέα κάποιον "κολλητό".

Με τα χρόνια, το είδος φάνηκε να είναι στάσιμο - με την έλευση των πρώτων FPS δε, ο όρος Shoot-Em-Up λίγο έλειψε να αλλάξει χέρια καθώς όλοι πλέον είχαν στο μυαλό τους τα .... FPS και άρχισαν να καταλαβαίνουν Doom στο άκουσμα του προσφιλούς όρου (τουλάχιστον αυτό συνέβαινε στους δικούς μου κύκλους).

Have no fear όμως. ΟΙ Ιάπωνες έδωσαν νέο νόημα στο είδος με την έλευση των Manic Shooters ή Bullet Hell shooters, αποκαλούμενα έτσι απο τον αριθμό των σφαιρών που έχεις να αντιμετωπίσεις και που κατα περιόδους στην διάρκεια του Game καλύπτουν όλη την οθόνη ...

Εδώ και 2 χρόνια, έχοντας κολλήσει άσχημα με Ikaruga, Mars Matrix, DoDonPachi, Triggerheart Exelica και κάποιες σποραδικές προσπάθειες να παίξω Radiant Silvergun (...είμαι ο χειρότερος που έχω δει), έχω την αίσθηση οτι με την απο μεριάς μου ανακάλυψη αυτού του είδους θα αργήσω πάαρα πολύ να "ξεκολλήσω" ξανα απο τα αγαπημένα μου Vertical Shooters.

Με αφορμή και μια κουβέντα που είχαμε με τον γιατρό, ο οποίος επίσης δηλώνει οπαδός του είδους (τουλάχιστον κάποιων παιχνιδίων του) ήθελα να κάνω μια έρευνα κατα πόσον τα Γιαπωνέζικα shooterάκια - που φτιάχτηκαν με προφανή σκοπό να μας σπάσουν τα νεύρα αλλα και να μας δώσουν ξανά την χαρά της καταστροφής - είναι δημοφιλή στους κύκλους των εν Ελλάδι Retrogamers.

picture.php
picture.php



Αν είμαστε αρκετοί, θα φτιάξω και ένα High Score Thread γιατί μου έχει ανοίξει η όρεξη για "κοντρίτσες" :D
 
Το Battle Garega το είδες τελικά; Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα του είδους.

Πάντως εγώ έχω γενικά αδυναμία στα shoot'em ups πάσης φύσεως, όχι μόνο στα bullet hell. Και -φυσικά- τώρα στα γεράματα είμαι και εγώ τελείως ανίκανος να αντέξω πάνω από μερικά δευτερόλεπτα την φορά στα πιό "σκληρά" από αυτά. :)
 
Παντως το αγαπημενο μου bullet hell παραμενει το Mars Matrix.Εχει mosquito και μωβ σφαιρες που τις διακρινω καλυτερα... :D

Battle Garega rockz
 
...δηλώνω μέγας fan !! :D

Το συγκεκριμένο είδος αξίζει και με το παραπάνω ένα μεγαλοπρεπές respect, αν μη τι άλλο, για τα άκρως "ψυχεδελικά" patterns απο χρωματιστές σφαίρες !! :D

Μία απο τις αγαπημένες μου στιγμές, ήταν όταν το 2000 (αν θυμάμαι καλά) εξομοιώθηκε στον Raine το Αrmed Police Batrider, το οποίο έπαιζα σαν τρελός !!

Περίπου ένα χρόνο αργότερα σε ένα άλλο forum, κάποιος τύπος postαρε links απο γιαπωνέζικα shmups για pc τα οποία ούτε καν γνώριζα ότι υπήρχαν !! (απο τα πρώτα που κατέβασα ήταν το Cho Ren Sha 68000, το pc port του παιχνιδιού του X68000).

Γενικά απο τα τέλη του 90 που ασχολούμαι με arcade εξομοιωτές, φροντίζω σαν "καλό παιδάκι" να δοκιμάζω όσο περισσότερα καλά "χαοτικά" shmups μπορώ - παλιά και νέα (απο ESP Ra.De, Vasara, Gunbird, Strikers 1945, κλπ, κλπ, κλπ, κλπ, μέχρι ό,τι άλλο θέλετε).

Retro-ανάμνηση:

Πριν την περίφημη "απαγόρευση" των arcades, θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν φίλο μου που μου έλεγε ενώ έπαιζα στου Τσιμογιαννη, ότι στα πιό προχωρημένα επίπεδα θα έπρεπε κανείς να βγάλει... χάρακα (!) για να υπολογίσει αν τα pixels απο το σκάφος χωράνε να περάσουν ανάμεσα στα κενά που αφήνουν οι σφαίρες !! :biglaugh: :biglaugh:

...σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποιό παιχνίδι έπαιζα εκείνη τη στιγμή... :banghead:

Δυστυχώς τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχω ασχοληθεί με καινούριες κυκλοφορίες, και όπως πάω θα ξεχάσω και αυτά που έχω παίξει !! (έχουν και περίεργα ονόματα, πανάθεμά τα !! :D ).
 
Maddog είπε:
Το Battle Garega το είδες τελικά; Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα του είδους.
Το κατέβασα αλλα περιμένω ακόμη τον "τεχνικό" να φτιάξει το Saturn :D

Το Garega απ'ότι είδα στο youtube φαίνεται παιχνιδάρα πάντως! Πολύ 1943 :thumbup:

Τώρα θα μου πείς μπορούσα να το βάλω και στον emulator, αλλα το PC μου σπίτι αρνείται... Καλύτερα να το δώ στο original hardware ;)


billy είπε:
Δυστυχώς τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχω ασχοληθεί με καινούριες κυκλοφορίες, και όπως πάω θα ξεχάσω και αυτά που έχω παίξει !! (έχουν και περίεργα ονόματα, πανάθεμά τα !! ).
Αυτό ξαναπέστο. Ιάπωνες FTW!! :D
 
Και εγώ είμαι fan των bullet hell, αν και μου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι μετά απο μερικά δευτερόλεπτα!! Αυτά τα παιχνίδια δεν απευθύνονται σε κοινούς θνητούς!
 
Αν έβαζε κάποιος πλήρεις τίτλους, έτσι ώστε να μπορέσουμε να τα βρούμε τα παιχνίδια θα ήταν ωραία.

'Εχω βάλει κι εγώ ένα παρόμοιο θέμα για shoot-em-ups γενικώς, αλλά δεν πήρα πολλές απαντήσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα