Bullet Hell / Shooters στο PC

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Απο τις ελαχιστες σειρες bullet hell για PC.

Gun Bullet Children

Vampire Rex

Jade Penetrate

6ZnoA.jpg


Το καθενα απο τα τρια εχει διαφορετικες καταβολες.

To Gun Bullet Children (τι φοβερος τιτλος) θυμιζει Castle Shikigami

Το Vampire Rex δανειζεται απο το Ikaruga

To Jade Penetrate προσαρμοζει τη δυσκολια στο επιπεδο σου

Video Review

[video=youtube;oaF-5mTBFYc]

Tα τρελα soundtrack ειναι του Saitama Saisyu Heiki

Bundle στο Steam για 9.99$
 
Ευτυχώς παρατηρείται τελευταία το φαινόμενο των localization ιαπωνικών games και δη bullet hell shmups από διάφορες νεοσυσταθείσες εταιρείες. Η Δύση έχει αρχίσει και εκτιμά περισσότερο τα εξ Ανατολής παιχνίδια, όπως φαίνεται. Τη συγκεκριμένη τριλογία την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Στα προσεχώς για Steam -κυκλοφορεί ήδη εκτός- από την ίδια εταιρεία (http://nyu-media.com/) και το Ether Vapor Remaster, ένα επίσης εξαιρετικό shmup.
 
Tα τελευταια τουλαχιστον 4 χρονια νιωθω οτι εχει στερεψει η δημιουργικοτητα τοσο στα Δυτικα οσο και τα Ιαπωνικα software houses.

Επεστρεψα στο core του gaming...στα bullet hell.

Μεχρι να βρει πατημα το συγχρονο gaming υπαρχει ευτυχως και αυτο το genre, αυτη η συνταγη που μας επαναφερει στο κυνηγι του hiscore, στη μελετη των patterns, στην καταξιωση του αξιοτερου.
 
Wally είπε:
Το καθενα απο τα τρια εχει διαφορετικες καταβολες.To Gun Bullet Children (τι φοβερος τιτλος) θυμιζει Castle Shikigami

Το Vampire Rex δανειζεται απο το Ikaruga

To Jade Penetrate προσαρμοζει τη δυσκολια στο επιπεδο σου
Ο μηχανισμός προσαρμογής δυσκολίας πρωτοεμφανίστηκε στο Battle Garegga νομίζω. Είναι γνωστό ότι για να πας "ψηλά" σε αυτό το παιχνίδι πρέπει ακόμα και να χάσεις επίτηδες σε κάποια σημεία, αλλιώς "αγριεύει" σε βαθμό που να γίνεται αδύνατον να παιχτεί. Το αναφέρω απλά επειδή δίνεις "προέλευση" στα άλλα δύο. :)
 
Θανξ ντοκ! Το αγνοουσα

The computer will count how many times you fire your weapon, how many times you grab powerups, how long you go without dying, how many bombs you hoard, even your score count - and then adjusts the difficulty accordingly on the fly. Once the rank goes up, the difficulty increases dramatically. There is one way to make the rank go down - by dying. It creates some ridiculous scenarios where players will intentionally suicide at points to make the difficulty manageable, and can only properly clear it by scoring high enough to rack up extra lives.
Πηγη
 
Maddog είπε:
Ο μηχανισμός προσαρμογής δυσκολίας πρωτοεμφανίστηκε στο Battle Garegga νομίζω. Είναι γνωστό ότι για να πας "ψηλά" σε αυτό το παιχνίδι πρέπει ακόμα και να χάσεις επίτηδες σε κάποια σημεία, αλλιώς "αγριεύει" σε βαθμό που να γίνεται αδύνατον να παιχτεί. Το αναφέρω απλά επειδή δίνεις "προέλευση" στα άλλα δύο. :)

Αυτή η συμπεριφορά είναι γνωστή και ως rank - φαίνεται και στη πηγή του Wally (να μη το μπερδεύουμε με το ranking το οποίο αναφέρεται στο scoring):

Rank: Underlying gameplay system found in many shmups which will automatically adjust the gameʼs difficulty in accordance with the playerʼs performance: for example, in many cases more enemies will appear (and/or existing enemies will attack more aggressively, among other things) when the player is fully powered up. Some more “extreme” rank systems require that the player purposely avoids powering up, shooting down enemies, etc. in order to effectively increase his chances of survival, although often at the cost of higher scoring opportunities.
Some rank systems are controlled directly by the playerʼs status (such as survival time) and can change relatively quickly, while others will continually increase depending on the playerʼs actions until they “max out,” and efforts to control them can only slow down how fast they increase. There is almost always no onscreen display showing exactly how the rank is progressing, and the player must generally rely on experience and observation to roughly determine it.
Από εδώ.
 
Iaspis είπε:
Ευτυχώς παρατηρείται τελευταία το φαινόμενο των localization ιαπωνικών games και δη bullet hell shmups από διάφορες νεοσυσταθείσες εταιρείες. Η Δύση έχει αρχίσει και εκτιμά περισσότερο τα εξ Ανατολής παιχνίδια, όπως φαίνεται. Τη συγκεκριμένη τριλογία την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Στα προσεχώς για Steam -κυκλοφορεί ήδη εκτός- από την ίδια εταιρεία (http://nyu-media.com/) και το Ether Vapor Remaster, ένα επίσης εξαιρετικό shmup.
H Nyu Media προανηγγειλε οτι το Φθινοπωρο θα κυκλοφορησει στη Δυση τα

Kamui (παλιο αλλα εξαιρετικο)

 
Το Kamui θεωρείται από πολλούς ως το all time κορυφαίο PC-only shmup . Και τα 3 games είναι εξαιρετικά (τα έχω ήδη όλα retail).
 
Από τα καλύτερα ιαπωνικά indie shooters που 'χω παίξει πολύ πιο πριν βγει επίσημα στην αγγλική γλώσσα. To αγαπημένο μου παιχνίδι της τριλογίας φυσικά είναι το Vampire Rex, ένας φοβερός συνδυασμός Ikaruga με Touhou. Παίζει να είναι και το καλύτερο Ikaruga-style shooters που 'χω παίξει (όχι ότι έχει πέσει στην υπόλειψή μου και κανά άλλο πέρα από ένα άλλο παιχνίδι για WiiWare που δεν θυμάμαι τ' όνομά του κι ήταν ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟ).

Wally είπε:
Απο τις ελαχιστες σειρες bullet hell για PC.
Ποιές ελάχιστες καλέ; Μόνο και μόνο στην Ιαπωνία εξακολουθεί να γίνεται πανικός από indie bullet hell shooters για PC σε σημείο να υπάρχει απίστευτος κορεσμός. :p
 
Μιλω για εμας τους "Δυτικους"
 
Exceed τριλογια,Reflex,Ether Vapor Remastered κοψοχρονια στο STEAM SAAAAAAAAAAAAAAALEEEEEEEEEEEEEEEEEE
 
Wally είπε:
κοψοχρονια στο STEAM SAAAAAAAAAAAAAAALEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Άστα, έχω καεί με αυτές τις κοψοχρονιές. Δεν μπορείς να κρατηθείς.

Ξενιτεύτηκα στα Εμιράτα να μαζέψω κανά ντιρχαμ και μου τα τρώει όλα ο παλιό-Gabe!
 
Με ενοχλησε παντως η ελλειψη Online Leaderboard τοσο στα Exceed οσο και στο Reflex

Το Ether Vapor Remastered δεν μου πολυαρεσε
 
Astebreed 70% εκπτωση, Satazius,Revolver360 50% στο Steam

Jet n Guns,Platypus (φοβερο "claymation" shooter με κομοντοριστικη μουσικη, κριμα που η συνεχεια του εχει τεχνικα θεματα) στο IndieGala
 
Πολυ καλο και το Blue Flamingo στο Steam...φτιαγμενο απο πραγματικα μοντελα (δεν εννοω την Καγια ή την Κουντουρα :) )

 
Ωραιο το Blue Flamingo θα το τιμησω.
 
Wally είπε:
H Nyu Media προανηγγειλε οτι το Φθινοπωρο θα κυκλοφορησει στη Δυση ταKamui (παλιο αλλα εξαιρετικο)

Ειναι επιτελους στο Steam
 
Hurricane of Varstray στο Greenlight!!

Ψηφιζουμε ΝΑΙ!!!!!

Δεν εχω ακομα τσεκαρει το Sky Force. Φαινεται υποσχετικο!!
 
Πίσω
Μπλουζα