C64 calling International Space Station (ISS)

Τον Alan Sugar να προσγειώνεται στον Άρη ίσως.
 
Εντυπωσιακό!!! C64 for ever και τα μυαλά στα κάγκελα!!! :thumbup:

Οι retro υπολογιστές ακόμα και τώρα μπορούν να κάνουν πολύ εντυπωσιακά πράγματα και με μεγάλη σταθερότητα.
Άλλο ένα τρανό παράδειγμα τι μπορούν να καταφέρουν είναι και αυτό με την Nasa που μέχρι το 2006 χρησιμοποιούσε την Amiga 4000!


Κάποια στιγμή όπως πάει η τεχνολογία θα καταρρεύσει σαν μια νέα Βαβέλ (είτε απο τους ανθρώπους είτε τους ίδιους τους υπολογιστές που θα έχουν αντικαταστήσει τα ανθρώπινα μυαλά) και τότε θα δείτε που όλοι θα ξαναγυρίσουμε στην πιο ρετρό τεχνολογία, την τεχνολογία της εποχής που ζήσαμε πιτσιρικάδες.. εκεί που ξεκίνησαν όλα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
(με συγχωρειτε για το τρολισμα που ακολουθει)

Απο οσο καταφερα να δω απο το 17λεπτο (!?!) βιντεο, το μονο που συγκρατησα ηταν τρειλερ, ενας σκυλος, ενα super-geeky σαλονι, ενα αυτοκινητο Τεσλα, emojis, bloopers, χιουμορ, ανιμεισον, χαριτωμενη σκηνοθεσια, και κατι αγγλικα που δεν τα επιασα. Δεν συγκρατησα τιποτα για C64.

Δεν "γκρινιαζω" φυσικα στον ΑΕΟΝ η οποιονδηποτε αλλον που το παρακολουθησε (ισως εχω εγω το προβλημα) αλλα ειμαι εναντιον ολων αυτων που συγχεουν το vlogging με το art of video making που πανε να δειξουν κατι και το γεμιζουν με σκηνοθετικη φλυαρια. Πας να δεις ενα βιντεο "πως να τηγανησεις ενα αυγο σε 10 λεπτα" και βλεπεις ενα μισαωρο με σκηνοθετημενους τιτλους, μουσικες, εφε, προσωπικη και κοινωνικη ζωη του τυπου που γυρισε το βιντεο, και αλλο ρυπο.

Δεν τον ξερω τον τυπο και τι κανει γενικοτερα, μπορει να κανει κατορθωματα και να τα παρουσιαζει υπεροχα (προφανως ειναι κορυφαιος χιουμοριστας/μοντερ/σκηνοθετης/εφετζης). Να χαιρεται το χλιδατο super-geeky σαλονι, το Τεσλα και το σκυλο του, αλλα οκ παμε παρακατω.

(και παλι με συγχωρειτε, αλλα ηθελα να τα πω πια :eviltongue:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να χαιρεται το χλιδατο super-geeky σαλονι, το Τεσλα και το σκυλο του, αλλα οκ παμε παρακατω.

(και παλι με συγχωρειτε, αλλα ηθελα να τα πω πια :eviltongue:)

Μπράβο βρε συ Rakeesh, με έκανες και γέλασα, κι εγώ καμιά φορά φουντούνω από ζήλια κυρίως με το σαλόνι-playroom του Metaljesus, οπότε σε νοιώθω man. Αλλά τον κακομοίρη τον Perifractic γιατί; Σε πόσα; 15 τετραγωνικά όλα κι όλα; Στριμωγμένα, σχετικά φτηνά, το ένα πάνω στ'άλλο retro computers, δυο πάγκοι ικέα, ένας διθέσιος καναπές και μερικά led strips από πίσω δεν το λες και χλιδή!
 
Μπράβο βρε συ Rakeesh, με έκανες και γέλασα, κι εγώ καμιά φορά φουντούνω από ζήλια κυρίως με το σαλόνι-playroom του Metaljesus, οπότε σε νοιώθω man. Αλλά τον κακομοίρη τον Perifractic γιατί; Σε πόσα; 15 τετραγωνικά όλα κι όλα; Στριμωγμένα, σχετικά φτηνά, το ένα πάνω στ'άλλο retro computers, δυο πάγκοι ικέα, ένας διθέσιος καναπές και μερικά led strips από πίσω δεν το λες και χλιδή!

Καλά και ο MJ μέχρι πρότινος από το κατώι της γιαγιάς του εξέπεμπε :D
 
  • Haha
Reactions: Ace
Θα με συγχωρεσετε και εμενα, γιατι προσπαθω γενικα να μην ειμαι αρνητικος στο hobby μας, αλλα καμια φορα δεν γινεται...

Αυτο το καναλι ειναι ενα απο τα πιο δημοφιλη του χωρου και τον μνημονεύουν οι περισσότεροι αλλοι retrocomputing/retrogaming youtubers στα video τους. Το καναλι ειναι εμπορικη επιχειρηση με youtube monetization, συνδρομες/δωρεες σε διαφορα sites, sponsored links στο amazon κ.α., e-shop με διαφορα εμπορευματα κλπ κλπ.

Ο λογος σηματος προς θορυβο στο συγκεκριμενο καναλι ειναι ευκολα ο χαμηλοτερος απο οποιοδηποτε αλλο εμπορικο καναλι του χωρου. Σκυλια, γατια, τσαουσες και η φωτομοντελα η γυναικα του (για να πιανουν και τα ρετρολιγουρια), ανοησιες και σαχλαμαριτσες. Τι εχουν ολα αυτα να κανουν με παλιους υπολογιστες, κονσολες και παιχνιδια; Συν ενα καρο διαφημισεις (και δεν εννοω του youtube).

Συγκρίνετε το καναλι αυτο με καποιο που εχει παρομοιο αριθμο συνδρομητων, αυτο του Adrian Black. Αν εξαιρεσουμε μια στο τοσο που τον πιανει μια κριση και κανει review για ζελεδακια για πεντε λεπτα, τα video του ειναι εξαιρετικα. Ακομα και τα unboxing, που σαν κατηγορια ειναι απο τα πιο βαρετα και ανουσια video στο youtube, o Adrian οτι ανοιγει το βαζει στον παγκο και το ελεγχει επιτοπου και καμια φορα το επισκευαζει κλπ. Δεν πουλαει τιποτα, δεν εχει διαφημισεις, κλπ. Ειναι απλα καποιος που αγαπαει αυτο που κανει και το μοιραζεται με τον υπολοιπο κοσμο.
 
Παιδιά το βίντεο είναι συναρπαστικό γιατί ο αγαπημένος μας 8bitος home computer C64 συνδέεται στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό!!!

Για σκεφτείτε το λίγο.. C64 με 64kb.. Ουαου.. Commodore BASIC!!! Ουαου ξανά!!!! :D

ΥΓ. Κατά την άποψή μου σε ένα άλλο ξεχωριστό θεμα θα ήταν πολύ πιο χρήσιμα όλα αυτά που γράφονται για τους γνωστούς μας ρετρό Youtubers.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατά την άποψή μου σε ένα άλλο ξεχωριστό θεμα θα ήταν πολύ πιο χρήσιμα όλα αυτά που γράφονται για τους γνωστούς μας ρετρό Youtubers.
Ωωω ναι, να ανακαλύψουμε και κανένα καινούριο κανάλι, να κουτσομπολέψουμε και λίγο και τα γνωστά, μου αρέσουν αυτά!
 
Προσωπικα θα αποφύγω να συμμετέχω, γιατι ηδη εχω πει περισσότερα απ' οτι θα ήθελα.

Καλυτερα να συζηταμε για θετικα πραγματα.
 
Τα πράγματα είναι απλά. Το βίντεο ποσταρίστηκε αποκλειστικά για το λόγο που ανέφερε λίγο πιο πάνω ο @Always Somewhere

Από εκεί και πέρα οποίος έχει πρόβλημα με τον Perifractic για τον XYZ λόγο ή ξύπνησε από την λάθος πλευρά του κρεβατιού, παρακαλείται θερμά να ΜΗΝ το δει. Κανείς δεν τον υποχρέωσε άλλωστε...
 
Πίσω
Μπλουζα