Cabal και Three Wonders:Midnight Wanderers [1CC]

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.327
Αντιδράσεις
5.932
Tα λογια ειναι περιτα για τα δυο αυτα πολυ αγαπημενα παιχνιδια.Το cabal ειναι θρυλος και το παιζω σχεδον καθε μερα οπως και το midnight wanderers που ειναι πολυ ομορφο και αγαπημενο παιχνιδι.Πιστευω οτι ολοι τα γουσταρετε αυτα τα δυο παιχνιδια.

[video=youtube;Dxv-sq1JKeM]

e=plcp
 
Aααα, ωραία επιλογή το Midnight Wanderers, θυμάμαι το είχα φτάσει κι εγώ να το τερματίζω με ένα κέρμα (παλιά στα ηλεκτρονικά). Το Cabal το είχαμε κι αυτό αλλά εγώ προτιμούσα το Blood Bros με τον καουμπόη και τον ινδιάνο, και αυτό το τερμάτιζα αλλά ήταν ψιλοεύκολο παιχνίδι γενικότερα, νομίζω πιο εύκολο από το Cabal.
 
Ετσι ειναι φιλε το Blood bros ειναι πιο ευκολο.Εχει συγκεκριμενα σημεια που εχει λιγο παραπανω δυσκολια αλλα γενικα ειναι πιο ευκολο γιατι βγαζει πιο συχνα οπλα(Για ωσους δεν θυμουνται περνανε τρεχοντας κατι γκρι γουρουνακια και αν τα χτυπησεις σε δεινουν οπλο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nice! Billy! το cabal δεν το εχω παιξει ποτε..
 
Δεν μπορείς να ηρεμίσεις φίλε metalcandyman :)
 
Ποσες φορες το εχω παιξει το cabal... ουτε εγω θυμαμαι. Το ηξερα τελεια, φυσικα το τερματιζα.

Μετα απογοητευτικα λιγο με την εκδοση της αμιγκα, το οπλα ηταν σε στανταρντ σημεια και οχι random οπως στο arcade.

Και φυσικα μεχρι να μαθω το κολπο για καθε αρχηγο, ειχα φαει αρκετα πενηνταρικα, μετα το εμαθα και το εβγαζα με μονο ενα.
 
Κ τα δυο απο τα αγαπημενα!το CABAL φυσικα θρυλος...
 
Ωραίος ο Metal !! :thumbup:

@Mike:

Mακάρι να ήταν αυτό το μόνο κακό της Amiga version. Για εμένα, εκείνο που "σκότωνε" το gameplay ήταν ότι με κάτω & fire φεύγανε αβέρτα χειροβομβίδες - κίνηση που γινόταν συνεχώς χωρίς να το θέλει ο παίκτης !!
 
Σε φιλο που ειχα παιξει καποτε το cabal στην amiga δεν μαρεσε καθολου παντως.Ρε παιδια μια απορια εχω,γιατι στην εκδοση της amiga εχουν αφερεσει την δευτερη αποστολη με το υποβρυχιο;Σαν δευτερη αποστολη εχει την τριτη που συνανταμε στα arcades με αρχηγο την νταλικα με τα ρομποτακια.
 
Μetal, μάλλον στις εκδόσεις για Amiga & ST, η Οcean έβαλε μόνο 4 επίπεδα... (εγώ έτσι κι αλλιώς σε amstrad το είχα παίξει πιό πολύ το game, όπου η 2η αποστολή με το υποβρύχιο στο τέλος, υπάρχει κανονικά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία τα παιχνιδάκια. Tα είχα ταράξει στα ηλεκτρονικά, μέχρι που έφτανα να τα τερματίζω με ένα κέρμα. Το Cabal μάλιστα το τέλειωσα και στον Speccy μου, πράγμα φοβερά δύσκολο (ακόμα και για τον metalcandyman :) )
 
Οντως δύσκολο, απο την στιγμή μάλιστα που στους Spectrum/Amstrad/C64 δεν είχαν συμπεριλάβει την "τούμπα".
 
Σωστός ο billy. Μου είχε φάει τα συκώτια στον 6128 που δεν έκανε τούμπα για να αποφύγει τις σφαίρες.
 
Φιλε iaspis το πιστευω οτι πρεπει να ηταν πολυ δυσκολο στον spectrum συμφωνα με καποια βιντεο που ειδα.Aπελπησια με επιασε οπως το ειδα :D

H πρωτη εκδοση του cabal στα arcades που κυκλοφορησε αντι για joystic ειχε trackball και για να κανει τουμπα ο παικτης επρεπε να γυρισει με μεγαλη δυναμη την trackball αριστερα η δεξια αναλογα την κατευθηνση που ηθελε να παει.Μιλαμε για μεγαλη δυσκολια.

Ετσι ηταν το cabal cabal.jpg
 
Δυστυχώς στην Amiga έλειπε μια πίστα, αυτή με τις λίμνες που στην πέφτανε βατράχια (ΟΥΚάδες)....δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ κακή η μεταφορά του στην Amiga, αλλά πραγματικά σαν το arcade τίποτα !
 
Amigovios είπε:
Δυστυχώς στην Amiga έλειπε μια πίστα, αυτή με τις λίμνες που στην πέφτανε βατράχια (ΟΥΚάδες)....δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ κακή η μεταφορά του στην Amiga, αλλά πραγματικά σαν το arcade τίποτα !
Ετσι ακριβως φιλε μου και γω αυτη την απορια ειχα γιατι το εκαναν αυτο.Απλα δεν ελειπε μονο αυτη η πιστα αλλα ολοκληρη η δευτερη αποστολη.Και η πρωτη πιστα της δευτερης αποστολης με την λιμνη και τους βατραχανθρωπους και η δευτερη με της βαρκες στην παραλια και η τριτη με τα φοινικοδεντρα και η τεταρτη με την λιμνη και το υποβρυχιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα