Camel

Dragon_K.

RetroActive
Joined
4 Ιαν 2008
Μηνύματα
348
Αντιδράσεις
27
Eδώ είμαστε… :cool:

Το όνομα των Camel ήχησε στα αυτιά μου πριν 20 χρόνια. Είχαμε μαζευτεί μερικά δεκαπεντάχρονα "μέταλλα" στο σχολείο και λύναμε το σταυρόλεξο ( για δυνατούς λύτες ) του περιοδικού Heavy Metal . Ένα από τα ερωτήματα ήταν: "Ροκ συγκρότημα αλλά και μάρκα τσιγάρων" . Κάποιος είπε Camel, κάποιος συμπλήρωσε τη λέξη στο σταυρόλεξο και γω μεσα την άγνοια ρώτησα: "Ποιοι είναι αυτοί ρε παιδιά;". #)

Δέκα χρόνια μετά (1997) ψάχνοντας τα βινύλια της μικρότερης αδελφής μου είδα τυχαία το "Stationary Traveler". Τι δισκάρα ήταν αυτή, το ομώνυμο, το refugee, το West Berlin και άλλα απάρτιζαν ένα τρομερό δίσκο με εξαιρετική παραγωγή.

Ακούγοντας διάφορα κομμάτια από δω κι από κει, ξεκίνησα την αναζήτηση. Κάποια στιγμή στην "υπόγα" του 7+7 ανακάλυψα σε ένα ράφι όλη (σχεδόν) τη δισκογραφία τους και το κακό δεν άργησε να γίνει.

Δυστυχώς, επαναλαμβάνω, Δυστυχώς, έχει επικρατήσει η άποψη ότι το Mirage (αυτό με το artwork των τσιγάρων Camel) είναι το καλύτερο άλμπουμ των Άγγλων… Κακώς κάκιστα. Δισκάρες όπως το Snow Goose η το Moon madness είναι Υπέρτατα ροκ δημιουργήματα. Το Raindances έχει κι αυτό τεράστιες στιγμές μέσα(One Of This Days..), ακόμα και το πρόσφατο Rajaz (1999) αποτελεί ένα εξαιρετικό prog rock δημιούργημα.

Σίγουρα είχαν και την "κοιλιά" τους αλλά δε παρήκμασαν ποτέ.

Ακούστε ένα Airborn, ένα Never let go, ένα Lost and found ένα Stationary traveler και ονειρευτείτε ...

Δισκογραφία

* 1973 - Camel

* 1974 - Mirage

* 1975 - The Snow Goose

* 1976 - Moonmadness

* 1977 - Rain Dances

* 1978 - A Live Record (live, various venues 1974, 1975, 1977)

* 1978 - Breathless

* 1979 - I Can See Your House from Here

* 1981 - Nude

* 1982 - The Single Factor

* 1984 - Stationary Traveller

* 1984 - Pressure Points (live, 11 May 1984, Hammersmith Odeon, London, UK)

* 1991 - Dust and Dreams

* 1992 - On the Road 1972 (live, venue unspecified)

* 1993 - Never Let Go (live, 05 September 1992, Enschede, NL)

* 1994 - On the Road 1982 (live, Dutch radio, 13 June 1982, Congresgebouw, Den Haag, NL)

* 1996 - Harbour of Tears

* 1997 - On the Road 1981 (live, BBC radio, 02 April 1981, Hammersmith Odeon, London, UK)

* 1998 - Coming of Age (live, 13 March 1997, Billboard, Los Angeles, USA)

* 1999 - Rajaz

* 2000 - Gods of Light '73-'75 (live, various venues)

* 2001 - The Paris Collection (live, 30 September 2000, Bataclan-Club, Paris, France). Note: CD wrongly states concert as October 30th.

* 2002 - A Nod and a Wink
 
Εγώ έχω μόνο τον πρώτο τους δίσκο (θα αποκτήσω σύντομα και άλλους). Τραγουδάρα το Never let go

http://www.youtube.com/watch?v=YbqaKyVEFjU

Και το Pressure Points επίσης!
 
Έχω το Moonmadness.. Ήταν δώρο με συμβολική σημασία. Ωραίο συγκρότημα και αδικημένο θα έλεγα...
 
Τους θεωρω τη τριτη μεγαλυτερη progressive μπαντα μετα τους Eloy και VGG

Τους Tull και τους Floyd δεν τους αναφερω μιας και δε τους θεωρω αμιγως progressive καθολη τη διαδρομη τους...
 
Wally είπε:
Τους θεωρω τη τριτη μεγαλυτερη progressive μπαντα μετα τους Eloy και VGGΤους Tull και τους Floyd δεν τους αναφερω μιας και δε τους θεωρω αμιγως progressive καθολη τη διαδρομη τους...
Με τις ταμπέλες δεν τα πάω καλά για να είμαι ειλικρινής. Και για να ακριβολογώ θεωρώ πως ολα είναι Rock !!! (ακόμη και το metal) #)

Παραδόξως οι Eloy δεν με πολυενθουσιάζουν αν και έχω αρκετούς δίσκους τους. Οι Generator μεγάλη μπάντα όντως.

Εαν οι Camel είχαν μερικά smash hits ίσως να είχαν άλλη (εμπορική) μοίρα, παραμένουν όμως σπουδαία μπάντα.
 
Τους είχα δει ζωντανά στο Ρόδον, τη τελευταία φορά που ήρθαν στην Ελλάδα και πραγματικά ήταν από τις καλύτερες αυναυλίες που έχω δει. Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 1999 πρέπει να ήταν η χρονιά.
 
Το Νickname μου τα λεει ολα...Με αυτους μεγαλωσα,εκλαψα,χαρηκα. Τρομερη εμπειρια για μενα να παραβρεθω και στις 2 συναυλιες τους στην "Υδρογειο" εδω στην Θεσσαλονικη αλλα και 2 μερες μετα στο "Ροδον". Τωρα πια μετα απο τοοοοσα χρονια που πρωτοακουσα απο την εκπομπη του Γιαννη Πετριδη το Echoes (ακομα πεζει σαν RINGTONE στο κινητο μου) απολαμβανω να βλεπω τον γιο μου στα 16 του να φοραει την μπλουζα με το λογοτυπο MOONMADNES και να πεζουν τραγουδια τους με το συγκροτημα τους. Του εχω δηλωσ ει οτι οταν καποτε κλεισω για παντα τα ματια μου, το SPIRIT OF THE WATER θελω να ακουσω........
 
(Ξε)Σηκωνω το θεμα για να ενημερωσω πως ισως το σπουδαιοτερο και πολυαγαπημενο συγκροτημα επανενωθηκε και ετοιμαζει συναυλιες! Η πρωτη ανακοινωθηκε για τις 28/10/2013 στο Barbican Arts Centre στο Λονδινο. Ελπιζω με καποιο μαγικο τροπο να τους δουμε και στα μερη μας!

http://www.barbican.org.uk/music/event-detail.asp?ID=14826
 
Τους τελειωσαν τα λεφτα μαλλον.

Να τους στειλουμε ενα βιντεο απο ενα 50 ευρο με φοντο την ακρόπολη και θα έρθουν τρέχοντας
 
Το ότι όλα τα συγκροτήματα κάνουν "αρπαχτές" είναι γεγονός. Δεν είναι όμως γεγονός που να άπτεται της συγκεκριμένης συζήτησης.

Ας μείνουμε ontopic, σε ό,τι αφορά το συγκρότημα και όχι στο αν τους τελείωσαν τα λεφτά - που, ούτως ή άλλως, εικασία είναι....
 
Το συγκροτημα ανεκαθεν επαιζαν αυτα που ηθελαν, και δεν ξεφυγαν ποτε ακολουθοντας την εμπορικη διαδρομη της εποχης στη μουσικη. Η παυση τους εγινε επειτα απο αρκετα και σοβαρα προβληματα στο συγκροτημα, και οχι απο ελειψη φαντασιας η παθους για αυτο που αγαπανε.

Ακομα και οι δυο τελευταιες τους κυκλοφοριες, τα Rajaz και A nod and a wink ειναι εξαιρετικα για την εποχη τους και για ενα ειδος με πολυ περιορισμενη πλεον απηχηση.

Αν και εδω και δεκα χρονια δεν συνεχισαν ενεργα, παντα μιλουσανε για την επιστροφη τους σε αυτο που αγαπαμε να κανουνε, την προσφορα τους στη μουσικη.

Φανταζομαι πως αν θελανε να αρμεξουνε εμας τους ρομαντικους φιλους του εργου τους, θα παιζανε υπο πολυ διαφορετικες συνθηκες και με κατα πολυ αυξημενο εισητηριο απο τα 25 και 35 που κοστιζει η αναμενομενη συναυλια τους στο Λονδινο. Μπορει πλεον στις μερες μας το emo ιδιωμα με συγκροτηματα οπως οι tokio hotel και οι tool και αλλοι τοσοι να μονωπολουν τα φαινομενικα μουσικα δρωμενα, ωστοσο οι Camel ειναι κατι πολυ πιο ξεχωριστο απο ολους αυτους. Ειναι το συγκροτημα που επελεξε την ολη πορεια τους στο μουσικο γαλαξια διχως να προδωσουνε ολα αυτα που ξεκινησανε τοσα χρονια. Και τους σεβομαι απεριοριστα γιαυτο.
 
Η συγκίνηση του Latimer στο μελαγχολικό σόλο του Lady Fantasy είναι συγκλονιστική. Σε ένα από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γραφτεί ποτέ από κάποιο live το 1984.

http://www.youtube.com/watch?v=oPOvraS2qDk
 
Getta Robo είπε:
Ελπιζω με καποιο μαγικο τροπο να τους δουμε και στα μερη μας!
Κάνω την Προσευχή μου κάθε μέρα και τα επόμενα Χριστούγεννα θα στείλω και γράμα στον Άη βασίλη !!!

Τι κομματάρα και το Ice... συναίσθημα βουνo !!!

http://www.youtube.com/watch?v=SqsC8jazk24
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stormwatch είπε:
Η συγκίνηση του Latimer στο μελαγχολικό σόλο του Lady Fantasy είναι συγκλονιστική. Σε ένα από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γραφτεί ποτέ από κάποιο live το 1984.
http://www.youtube.com/watch?v=oPOvraS2qDk
[video=youtube;MKBwku-PsPY]http://www.youtube.com/watch?v=MKBwku-PsPY

Aπο την ίδια συναυλία άλλο ένα εκπληκτικό σόλο.Aλήθεια, ξέρει κανείς πως λέγεται αυτο το πνευστό που παιζει στην αρχή;
 
Νεες ημερομηνιες για το πολυαγαπημενο συγκροτημα:

Oct 19: Harrogate Royal Hall

Oct 20: Wolverhampton Wulfrun Hall

Oct 21: Manchester RNCM

Oct 22: Salisbury City Hall

Oct 24: Limbourg Venue le Kursaal, Belgium

Oct 25: Oosterpoort Main Hall, Holland

Oct 26: Amsterdam Rabozaal, Holland

Oct 28: London Barbican Arts Centre - sold out

 


Ενημερωστε γνωστους και φιλους οτι το συγκροτημα εχει πολλους φιλους στην Ελλαδα, πρεπει να τους δουμε και απο τα μερη μας!



 
Νεα κυκλοφορια για το πολυαγαπημενο συγκροτημα! Συμφωνα με τον παρακατω συνδεσμο:

http://www.prog-sphere.com/news/camel-to-release-new-album/

Οι Camel ετοιμαζοντε λιαν συντομος σε νεα κυκλοφορια! Κατι επιτρεψτε μου να πω, οτι θα μιλαμε για ενα ακομα αριστουργημα!
 
Πολύ ωραία είδηση !!! Είμαι σίγουρος ότι οι Camel και μετά από τόσα χρόνια πάλι ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ θα μάς προσφέρουν !!! Όπως π.χ. οι Eloy πριν λίγα χρόνια μάς εξέπληξαν με το Visionary τους [οπωσδήπτε, δεν αγγίζει τα επίπεδα π.χ. του Power And The Passion ή του Ocean ... όμως, ο δίσκος είναι πολύ ωραίος και - ναι, το ομολογώ - ό,τι καλύτερο άκουσα για το 2010/2011 !!!] !!! ... κάπως έτσι και οι Camel : Δεν περιμένω να ακούσω ένα καινούριο Mirage ή ένα καινούριο Snowgoose [τέτοιες ΔΙΣΚΑΡΕΣ μια φορά γίνονται] ... Ξέρω, όμως, ότι θα ακούσω κάτι πολύ-πολύ ωραίο !!! Διότι καλλιτέχνες και, προπαντός, ΑΝΘΡΩΠΟΙ σαν τον κο Latimer δημιουργούν ΜΟΝΟ ΟΠΟΤΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΑ ΠΟΥΝ !!! Ανθρωποισ αν τον κο Latimer [και τους συνοδοιπόρους του] δεν θα βγάλουν ποτέ δίσκο για να μάς θυμίσουν απλώς ότι "υπάρχουν ακόμη κι αυτοί στο χώρο" !!! [με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που ο Bornemann και οι Eloy του επανήλθαν πριν λίγα χρόνια στο προσκήνιο, μετά από πολλάααα έτη απουσίας, επειδή, ακριβώς, είχαν κάτι πραγματικά καινούριο να πουνε] !!!

Κι επειδη με τους Camel με συνδέει πραγματικά ΄"σχέση ζωής" ... κι επειδή είναι ένα απ' τα 2-3 αγαπημένα μου ροκ συγκροτήματα ... κι επειδή η μουσική τους μού κράτησε πολύτιμη συντροφιά όταν την είχα πραγματικά ανάγκη ... θα επανέλθω να γράψω εκτενέστερα γι' αυτούς [μιας και με χαρά διαπιστώνω ότι εδώ στο retromaniax ¨εχει ανοιχθει τόπικ για Camel] ... Ένα μόνο θα ευχηθώ : ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ !!! Την προηγούμενη φορα [νομίζω το 2000 έπαιξαν στο Ροδον και στη Θεσσαλονίκη] τους έχασα από βλακεία μου: Δεν πίστευα ότι θα κάνουν sold out και πήγα τελευταία στιγμή για εισιτήριο !!! Αν ανακοινωθεί συναυλία τους στην Ελλάδα ... θα είμαι απ' τους πρώτους που θα πάρουν εισιτήρια !!! Και τέλος .... έτσι για να γουστάρουμε, ίσως η πιο ΙΔΙΟΦΥΗΣ στιγμή στη ροκ μουσική :

[video=youtube_share;RhWDbdS-vjg]http://youtu.be/RhWDbdS-vjg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aνυπομονώ κι εγώ, κυρίως για το ποιόν θα έχουν στά πλήκτρα και το στύλ που θα δώσει.
 
Συμφωνα με την επισημη σελιδα τους, σε μια βδομαδα θα κυκλοφορησει και ο νεος δισκος, οπου ειναι μια νεα ηχογραφιση του snow goose.

"Camel have re-recorded The Snow Goose

As a taster for the upcoming shows, The Snow Goose has been lovingly re-recorded. Faithful to the original with tasty arrangements and enhancements for stage presentation, The Snow Goose is not only a timeless story, it's an enduring . .

Anticipated release date: 5th October 2013"

http://www.camelproductions.com/

Ηλπιζα σε μια νεα δημιουργια, αλλα μιας και οι Camel ειναι συνωνυμο της ποιοτητας, θα ακουσουμε λογικα κατι νεο και ονειρικο στο μελλον. Ολος ο χρονος τους ανηκει αλλωστε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα