Camping EOT Κυλλήνης

kourampies

RetroWannaBe
Joined
14 Ιουν 2010
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
5
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι εδώ μέσα που να το έχουν επισκεφτεί. Μικρός γύρισα όλη την Ελλάδα με τους γονείς μου σε διακοπές, και μπορώ να πω ότι αυτό μου έχει μείνει στο μυαλό μάλλον ως το πιο όμορφο μέρος που έχω πάει.

Ένας τεράστιος χώρος camping μετά από μια ολιγόλεπτη διαδρομή σε δάσος, με πολλά επίπεδα, τεράστια δέντρα και σκιά σε όλη την έκταση του, και μια πραγματικά μαγευτική και τεράστια παραλία.

Οι παροχές του camping ήταν εξαιρετικές, δε πρόκειται ποτέ να ξεχάσω τα δωρεάν γήπεδα, τις 100δες arcades, το μπαράκι με την πισίνα και το εστιατόριο.

Είχα πραγματικά όλη την ημέρα κάτι να κάνω, και χωρίς να απασχολώ ιδιαίτερα τους γονείς μου μια και είμαι μοναχοπαίδι.

Πραγματικά εκτός συναγωνισμού για την εποχή.

Κάποια στιγμή έκλεισε άδοξα, περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

http://www1.rizospastis.gr/storyPlain.do?id=3781983

http://www.epohi.gr/ligi_balaouras_social_12102003.htm

Για μερικά χρόνια ακόμα που δεν προχώρησαν στην εκμετάλευση του, πήγαινα για μπάνιο που και που, και το έβλεπα να αποσυντίθεται σιγά σιγά, έρημο και ερειπωμένο.

Μετά έγιναν τα ξενοδοχεία και δεν ξαναπήγα, δεν επιτρέπεται και η είσοδος από ότι ξέρω.

Έχει κανείς άλλος αναμνήσεις από εκεί; Θα ήθελα πολύ να δω φωτογραφίες που να ταιριάζουν με τις όμορφες αναμνήσεις που έχω από εκεί.

Φωτογραφίες ίσως έχω και εγώ, αλλά αγνοούνται εδώ και 10 χρόνια από το διαζύγιο των γονιών μου και τα πράγματα που ακόμα μοιράζουν.
 
Ανήκε προφανώς στα λεγόμενα ΞΕΝΙΑ, για τα οποία κόπηκε η χρηματοδότηση κάπου στις αρχές του 2000 και σιγά σιγά είτε πουλήθηκαν σε ιδιότητες είτε ερήμωσαν!!

Η αλήθεια είναι ότι στοίχιζαν πολύ στον προϋπολογισμό του ΕΟΤ.
 
Η καταγωγή μου είναι περίπου από εκεί!Συγκεκριμένα αυτό λέγεται "Λουτρά Κυλλήνης",ο πατέρας μου έχει εξοχικό & πατρικό στην Κυλλήνη.Τα Λουτρά Κυλλήνης τα είχα επισκεφθεί μικρός,αλλά δεν θυμάμαι και πολλά.
 
α ρε συντροφε..να ξερες τι μου θυμιζεις.

Πηγαινα εκει ανελλιπως απο το 74 μεχρι το 88.

Ευλογημενο τοπος με απιστευτη φυσικη ομορφια.Αυτη η ζουγκλα,η οργιωδης βλαστηση και δενδροφυια εφτανε μεχρι την θαλασσα.

Για την παραλια τι να πεις?Ψιλη αμμος μεχρι εκει που επιανε το ματι σου.

Το συγκροτημα του ΕΟΤ περιελαμβανε το καμπινγκ ,2 ξενοδοχεια(ενα Γ κατηγοριας και ενα Α κατηγοριας που λειτουργησε λιγα χρονια αργοτερα,καθως και το δαιδαλωδες υδροθεραπευτηριο που δεν το ειδα ποτε εν λειτουργια)

Το καμπινγκ ηταν ΜΑΚΡΑΝ απο τα καλυτερα στην Ευρωπη,κατα μαρτυρια των αλλοδαπων επισκεπτων.Πεντακαθαρο,οργανωμενο,με το γκαζονακι του,γηπεδα τεννις,βολλευ,σουπερμαρκετ,μπαγκαλοους,τουαλετες που ΠΟΤΕ δεν βρωμαγαν και αλλα ωραια.Το πιο σημαντικο ομως ηταν οτι ειχαν σεβαστει το τοπιο.

Στα λινκς που παραθετεις,γινεται αναφορα για μεγαλες λεωφωρους.Ψευδες.

Υπηρχε δικτυο δρομων με 2 λωριδες,με μεγαλα κρασπεδα.

Και αυτο περισσοτερο για πυροπροστασια,λογω της πυκνης βλαστησης και για να εξυπηρετησουν την μελλοντικη αναπτυξη καθως με την λειτουργια του υδροθεραπευτηριου η κινηση θα πολλαπλασιαζοταν.Ναι,το ειχαν σχεδιασει με μακροπνοο οραμα.

Πρωτη φορα ειχα παει με τη μανα μου για να κανει"μπανια"ιαματικα.

Ε,μετα το καθιερωσαμε και πηγαιναμε οικογενιακως.Στο τελος πηγαινα μονος μου.Ηταν το μερος που πηγα διακοπες πρωτη φορα ολομοναχος σε ηλικια 15 χρονων.Ειχα φτιαξει τοσες παρεες απο ολη την Ελλαδα..

Εκει συναντουσες ωραιο κοσμο,μεσοαστους κατα κυριο λογο και "παλιο"χρημα..Δικηγοροι,συμβολαιογραφοι,βιοτεχνες κατι τετοια..Ολοι ομως προτιμουσαν το ξενοδοχειο Γ΄ γιατι ηταν πιο "ζεστο"και παρειστικο σε αντιθεση με το Ξενια Α' που ηταν απροσωπο και κρυο..

Ε,μετα ηρθανε τα 80ς και οι συν αυτω...

Γενειοφοροι διευθυνταδες με υφος Ρωμαιου επαρχου..ημετεροι..και ενα καινουργιο φασουλι.."κοινωνικος τουρισμος"

Δεν εχω τιποτα με το μετρο,αλλα ολοι ξερουμε τη συμπεριφορα του νεοελληνα στο"ελα μωρε,τζαμπα ειναι.."

και αρχισε η παρακμη..

Το υδροθεραπευτηριο που θα εδινε ωθηση,στην ουσια δε λειτουργησε ποτε.

Ποσα καλοκαιρια περασαμε εκει μεσα,παιζοντας πολεμο και κυνηγι..νυχτεριδας σαν πιτσιρικαδες.

Και καθε χρονο ηταν στην ιδια κατασταση,στα μπετα.

Να πω οτι κατα γενικη ομολογια τα ιαματικα νερα ηταν απο τα καλυτερα στη χωρα μας.

Ααααχ..δυστυχως φωτογραφιες ΔΕΝ εχω,εκτος απο την τελευταια χρονια το 88 που πηγα με κατι μπακουρους φιλους μου.

Θα μπορουσα να γεμισω βιβλιο με τις αναμνησεις μου απο αυτο το μερος.
 
Camping EOT Κυλλήνης

Πράγματι, παιδιά,

εκείνο το κάμπινγκ ήταν τέλειο. Μέχρι σήμερα δεν έχω ξαναβρεί κάτι αντίστοιχο. Άριστα κατασκευασμένες (και σχετικά καλά συντηρημένες) εγκαταστάσεις και ωραία φύση. Είχε θέσεις οριοθετημένες και αριθμημένες για σκηνές, άλλες για τροχόσπιτα, επίσης υπήρχαν μπανγκαλόους στην κάτω δεξιά γωνία του κάμπινγκ, λίγο πάνω από το ανοικτό αμφιθέατρο και δεξιά από το μπαρ (πισίνα πάντως δεν υπήρχε). Κάθε απόγευμα ήταν γεμάτα το γήπεδο μπάσκετ (οι μπασκέτες μάλλον ήταν υπερβολικά ψηλές), το ένα ή και τα δυο γήπεδα βόλευ, συχνά και κάποια από τα τρία γήπεδα τένις. Αναρωτιέμαι ποιος να ήταν ο αρχιτέκτονας και ποια υπηρεσία να το είχε κατασκευάσει. Ο πατέρας μου νομίζω μου έλεγε ότι είχε κατασκευαστεί επί δικτατορίας. Είχε και ντίσκο σε λόφο ακριβώς πάνω από τη θάλασσα (αν δεν με απατά η μνήμη μου, κάπου στη δεκαετία του '80 είχαν βάλει εκρηκτικό μηχανισμό στις τουαλέτες τις, πιθανόν τοπικοί ανταγωνιστές).

Εγώ πήγα εκεί πέντε-έξι καλοκαίρια, από μικρό παιδί στα τέλη του '70 μέχρι τα μέσα του '90, πάντα με σκηνή (κατασκηνώναμε περίπου "παράνομα" κάτω από ένα τεράστιο πεύκο στην άκρα δεξιά γωνία του κάμπινγκ καθώς έμπαινες από την είσοδο, σε χώρο που προοριζόταν για αναψυχή των παραθεριστών, αλλά στον οποίον ανέχονταν να στήνουν σκηνές υπεράριθμοι). Κάπου πρέπει να έχω και μερικές φωτογραφίες.

Μου είπε ο πατέρας μου, περίπου προ δεκαετίας, με θλίψη ότι το κάμπινγκ είχε ξηλωθεί ... μου ράγισε η καρδία.
 
δεν ειναι υπερβολη,δεν υπαρχει κατι αναλογο μ αυτο το καμπινγκ.
 
Δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι εδώ μέσα που να το έχουν επισκεφτεί. Μικρός γύρισα όλη την Ελλάδα με τους γονείς μου σε διακοπές, και μπορώ να πω ότι αυτό μου έχει μείνει στο μυαλό μάλλον ως το πιο όμορφο μέρος που έχω πάει.

Ένας τεράστιος χώρος camping μετά από μια ολιγόλεπτη διαδρομή σε δάσος, με πολλά επίπεδα, τεράστια δέντρα και σκιά σε όλη την έκταση του, και μια πραγματικά μαγευτική και τεράστια παραλία.

Οι παροχές του camping ήταν εξαιρετικές, δε πρόκειται ποτέ να ξεχάσω τα δωρεάν γήπεδα, τις 100δες arcades, το μπαράκι με την πισίνα και το εστιατόριο.

Είχα πραγματικά όλη την ημέρα κάτι να κάνω, και χωρίς να απασχολώ ιδιαίτερα τους γονείς μου μια και είμαι μοναχοπαίδι.

Πραγματικά εκτός συναγωνισμού για την εποχή.

Κάποια στιγμή έκλεισε άδοξα, περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.

http://www1.rizospastis.gr/storyPlain.do?id=3781983

http://www.epohi.gr/ligi_balaouras_social_12102003.htm

Για μερικά χρόνια ακόμα που δεν προχώρησαν στην εκμετάλευση του, πήγαινα για μπάνιο που και που, και το έβλεπα να αποσυντίθεται σιγά σιγά, έρημο και ερειπωμένο.

Μετά έγιναν τα ξενοδοχεία και δεν ξαναπήγα, δεν επιτρέπεται και η είσοδος από ότι ξέρω.

Έχει κανείς άλλος αναμνήσεις από εκεί; Θα ήθελα πολύ να δω φωτογραφίες που να ταιριάζουν με τις όμορφες αναμνήσεις που έχω από εκεί.

Φωτογραφίες ίσως έχω και εγώ, αλλά αγνοούνται εδώ και 10 χρόνια από το διαζύγιο των γονιών μου και τα πράγματα που ακόμα μοιράζουν.
Κι εγώ έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από εκεί ως μοναχοπαίδι. Η ωραιότερη θάλασσα. Το ωραιότερο μέρος μακράν. Το πήραν τα γκρεκοτελ . Εγώ ήμουν από Αθήνα πηγαίναμε έως ότου το έκλεισαν.  
 
Πίσω
Μπλουζα