Candy-Candy, the movie

akaliakoukou

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2008
Μηνύματα
751
Αντιδράσεις
5
Bρήκα στο youtube την ταινία της Κάντυ,


με αγγλικούς υπότιτλους!



Έχω δει για την ώρα το πρώτο μέρος.



Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα...
:wait2:


Ας τη δούμε και τη σχολιάζουμε μετά!


http://www.youtube.com/watch?v=inxfzGothHo
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ερώτηση γιατι η Άννυ έχει ξανθά μαλλιά;;;;;;;;:what:Θεωρώ οτι όταν έχεις δει και τα 115 επεισόδια η ταινία δείχνει κατα τη γνώμη μου «σαν το φτωχό συγγενή.......»
 
Αμάν!!! Τί λέτε βρε παιδιά... η Άννι έγινε ξανθιά??? :xm: από πότε??? Ξέρει κανείς αυτή η ταινία πότε ''βγήκε''? Λογικά πρέπει να δημιουργήθηκε αρκετό καιρό μετά από την σειρά!
 
Παιδιά, ότι ξέρετε, ξέρω!


Την Άννυ την έχω ξαναδεί ξανθιά πάντως σε κάποιες εικόνες,



για παράδειγμα αυτές:


 


picture.php


 

 


picture.php


 

 


picture.php


 


picture.php


 

 


Όμως για την ταινία δεν ξέρω λεπτομέρειες!!!



Δεν υπάρχει πρίγκηπας, δεν υπάρχει Κλιν και κάπου άκουσα ότι την έχει επιμεληθεί η Μιζούκι.



Πάντως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι της Ιγκαράσι τα σχέδια!



Είναι πολύ διαφορετική η Κάντυ εδώ!!!



Θα το ψάξω όπου μπορώ για λεπτομέρειες.



Ίσως η Λορένα να ξέρει κάτι παραπάνω...



Λορένα???
:help:
 
Για την Άννυ είχα διαβάσει και εγώ πως ήταν ξανθιά στη νουβέλα της Μιζούκι...

Γιατί η Ιγκαράσι και η ΤΟΕΙ την έκαναν μελαχροινή δε γνωρίζω...
 
Λορένα είσαι θησαυρός!!!! :bow: :thanx2:


Εδώ γράφει τα εξής:



Candy Candy Movie




Σκηνοθέτης Tetsuo Imazawa


Παραγωγός Chiaki Imada



Σενάριο
Kyoko Mizuki


Yumiko Igarashi



Παίζουν Minori Matsushima


Hikaru Midorikawa



Masaya Onosaka



Ryo Horikawa



Yumi Touma



Πρώτη προβολή 25 Απριλίου 1992


Μουσική Takeo Watanabe


Διάρκεια 26'



Γλώσσα Ιαπωνικά


 


Tα δύο βασικά που μας ενδιαφέρουν τα έχω τονίσει με κόκκινο.



Σενάριο: Μιζούκι-Ιγκαράσι πρώτον και δεύτερον, μέχρι το 1992 τουλάχιστον δεν είχαν μαλλιοτραβηχτεί!


 


Πάντως βλέπουμε και μία Κάντυ με ευτυχές τέλος!!!



Turri, αυτή η ταινία πιστεύω ότι είναι για σένα!!!!



Επιτέλους, Κάντυ και Άντονυ μαζί!!!



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Για την Άννυ είχα διαβάσει και εγώ πως ήταν ξανθιά στη νουβέλα της Μιζούκι...Γιατί η Ιγκαράσι και η ΤΟΕΙ την έκαναν μελαχροινή δε γνωρίζω...
Πράγματι!

Εδώ σε αυτή την κάρτα, φαίνεται καθαρά η Άννυ ξανθιά...

 
Προβλέπω να ανοίγουμε και subforumaki με τίτλο:

Manga v/s anime v/s movie με την Candy Brotherhood ... τριχασμένη...

Λορένα Ακαλιακούκου Juanita :heartcloud:manga

Kambia Dom Nessie Candy :cheers:anime

Turri D2E :bow: movie

και οι υπόλοιποι Queen, Stan, Vag2, Εlene, Bibi, :wait2: να κάνουν τους διαιτητές :bash: :please: :takethat: :armed: :help: :frypan: ανάμεσά μας :rofl: :rofl: :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διαιτητής? Εγώ? Γιατί? Για να φάω εγώ το ξύλο? εμμμ... :thanx2: αλλά δεν θα πάρω! (πριτς! δεν σφάξανε!)
 
Κ'εγω εχω δει την Αννυ ξανθια, αλλα δεν ηξερα οτι στις νουβελες ηταν ξανθια. Τα αυθεντικα μανγκα ειναι ασπρομαυρα και δεν ξερω πως εμφανιζεται εκει η Αννυ. Σαν γνησιο τεκνο του anime, ψηφιζω μαυρομαλλα Αννυ. Μου φαινεται ομορφοτερη με μαυρα μαλλια η Αννυ ;)
 
Stanfromgreece είπε:
Διαιτητής? Εγώ? Γιατί? Για να φάω εγώ το ξύλο? εμμμ... :thanx2: αλλά δεν θα πάρω! (πριτς! δεν σφάξανε!)

Ελα βρε Σταν...

Θα σου πάει η καρδιά να μας βλέπεις να κονταροχτυπιόμαστε;;;; :D
 
Εκανα μια ερευνα επί του θέματος:

Η Μιζουκι με την Ιγκαράσι ειναι οι δημιουργοί μόνο για το manga. Κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία το 1975-1979 από την kodansha

Η Μιζουκι απο μονη της, ειναι και η αποκλειστική δημιουργός, του βιβλίου της καντυ, σε μορφή μυθιστορηματος. Αν ποτέ πεσει στα χερια μας (γιατι κυκλοφορουσε μεχρι αρχες του '90), αλλά μονο στα γιαπωνεζικα, θα μαθουμε, πως τους περιεγραφε τους πρωταγωνιστές.

Από την στιγμή που έπεσε στα χέρια της ΤΟΕΙ, υπεστη πολλες αλλαγες. Καταρχην όλες οι μεταφορές σε anime ειναι παραγωγή της ΤΟΕΙ (τουλαχιστον, αυτές που βρήκα).

Πρωτη και καλυτερη ειναι η candy candy tv. 1976-1979. Είναι το γνωστό σε όλους μας anime με τα 115 επεισόδια, που γνωρίσαμε και αγαπήσαμε. Η ΤΟΕΙ φροντιζει να εμημερωσει, πως προκειται για διασκευή του manga, και μεταφορά του στην τηλεόραση. Ενημερωνει επισης πως οι original δημιουργοι, ειναι η Μιζουκι, με την Ιγκαρασι, αλλά το σεναριο για το anime το επιμελήθηκε ο Shun-ichi Yukimuro. Η Ιγκαρασι, ειναι μελος της ομαδας των σχεδιαστων, αλλά η υπευθυνη, ειναι η Mitsui Shindo. Από την στιγμη όμως που έχει μια αναμειξη στα σχεδια, (προσωπικά πιστευω), πως θα τα σχεδιασε, οπως ήταν και στο manga.

Η ΤΟΕΙ προφανώς, δεν αρκεστησε μόνο σε αυτό. Και επειδή μαλλον η καντυ θα πουλούσε αρκετά, σκεφτηκε, να φτιάξει, και κάποιες ταινιουλες, για να μην μεινει κανεις με το παράπονο.

Έτσι λοιπόν έκανε, άλλες 3 ταινίες, και κρατησε στα φωνητικά, τα ίδια ατομα, που ήταν και στο anime. (Έξυπνη κίνηση, γιατι θα ήταν ασχημο, να ακους την κάντυ και τους υπόλοιπους, με άλλες φωνές). Και όχι μονο...

Στην ταινία Candy Candy - Haru no Yobigoe (movie), που προβλήθηκε το 1978, δυστυχώς δεν εμαθα τι περιέχει. Αν κρινω όμως απο τους πρωταγωνιστές, μάλλον θα αναφερετε, στα πρώτα χρόνια της καντυ. Και θα έχει και καλό τελος με τον Άντονυ. Οι πρωταγωνιστές, ειναι μόνο (απ' οτι είδα) η καντυ, η Άννυ, η Ελίζα, ο Νηλ, και ο Άντονυ.

Στην ταινία Candy Candy - Candy no Natsu Yasumi (movie), δικαιώνει τις Τερρυκιές. Αναφέρεται στις καλοκαιρινές διακοπές στην Σκωτία, που ειναι, η Πάτυ, οι Άρτσι-Στήαρ, Άννυ, Ελίζα-Νηλ, ο Άλμπερτ, και.. ο Άντονυ!! Αυτός δεν ξέρω που κολλαει. Εκτος, αν του γινεται συχνη αναφορά.

Τελευταία ειναι και η Candy candy movie, που προβλήθηκε το 1992 (ακομη και τότε πουλούσε). Λεπτομερειες, όλοι ξερετε. Θα αναφέρω μόνο ότι ο σεναριογράφος αυτής, ειναι ο ίδιος από το γνωστό μας anime, ενώ ο σκιτσογραφος, νομίζω πως φωνάζει απο χιλιόμετρα μακριά, πως δεν ειναι η Ιγκαρασι, αλλά ουτε και η άλλη απο το anime. Kαι αυτή, δικαιωνει τις Αντονυκιές. Λογικό, αφου το anime, κρατά ουδετερη σταση, και το αυθεντικό manga καταληγει με τον Άλμπερτ :D , να μην παρουν μια χαρά και οι υπόλοιπες; κριμα ειναι :D

Τώρα για το τι χρώμα μαλλια έχει ο καθενας, εγώ το πρώτο που κοιταξα ειναι το ασπρομαυρο manga. Κατι καταλαβαινεις και απο εκει.

Ο Άλμπερτ π.χ. τα μαλλιά του, ειναι σκουρα στην αρχή, και ανοιγουν μετά. Δεν εξαντλησε η Loreal το χρωματολόγιο της πανω του, το είχε ήδη εξαντλήσει η Ιγκαράσι με την Μιζουκι.

Η καντυ, ειναι ξανθια, έχει το πιο ανοιχτό ξανθό. Η Άννυ όμως, μελαχρινη, δεν δειχνει να ειναι, αλλά πιο σκουρα απο την καντυ σιγουρα. Τα μαλλιά της, τα σκιαγραφει καπως. Ο Στηαρ, εχει μαύρα μαλλιά (άρα σίγουρα η Άννυ δεν πρέπει να ειναι μελαχρινη, θα είχε τα ιδια μαλλια με τον Στήαρ), αλλά τον Άρτσι και τον Τέρρυ, τους δειχνει ανοιχτόχρωμους. Σε επεισόδια με την καντυ, δεν σκιαγραφει καθολου τα μαλλιά του Τερρυ (ή ελαχιστα, καπου-καπου), για να δειξει την διαφορά τους με τα μαλλιά της καντυ. Ελιζα, Νηλ, αλλά και Πατυ και Σουζάνα, δειχνουν ανοχτοχρωμοι, σχεδόν ξανθοί.

Το δευτερο που κοιτω, ειναι το anime που ειχε αναμειξη και η Ιγκαρασι. Σαν το πρωτο anime που ακολουθησε μετά το manga, αλλά και με την συμμετοχή της Ιγκαρασι, δεν νομιζω τα χρώματα να ξεφυγαν και πολυ. Μαλλον θα ειναι αυτά του manga. Εξαιρεση αποτελει η Άννυ. Να ειναι, η μόνη???

Τελος προσπαθώ να θυμηθώ, ποια ειναι τα προτυπα, εκεινης της εποχής, για την ομορφιά, αλλά και πως η Ιαπωνια έκανε τις όμορφες, άλλων χωρών. Εξισσου σημαντικό, ειναι και οι περιοχές που καταγονται οι πρωταγωνιστές. Ως γνωστόν η Μιζουκι, φροντισε, μεχρι και την τελευταία λεπτομερεια. Εδωσε ακομη και ακριβής ημερομηνίες γέννησης, καθώς και γεγονοτών. Ειναι δυνατόν να μην πρόσεξε τα χαρακτηριστικά τους;

Σιγουρα οι πρωταγωνιστριες, ειναι παντα ξανθιες. Ο Τερρυ είναι άγγλος. Οι άγγλοι μελαχρινοι ειναι; Αχ δεν μου παει το ξανθό στον Τερρυ, καλυτερα καστανο, εστω και ανοιχτό! Η Σουζανα, ειναι η αντιζηλος, αλλά οχι κακια όπως η Ελιζα. Επιβαλλεται να ειναι πολυ ομορφη και εντυπωσιακη. Άρα για ξανθό μου κανει. Η Ελιζα που ειναι η κακια της ιστοριας, το πρωτο που μου ήρθε στο μυαλο, ειναι το κοκκινο που έχει η akaliakoukou, έστω να μην έιναι τόσο έντονο. Καστανοκόκκινο καλυτερα.

Αυτά... Εσεις τι συμπεράσματα βγάζετε;

Υ.Γ. akaliakoukou, αυτό που λες, πως Μιζουκι-Ιγκαράσι δεν ειχαν μαλλιοτραβηχτεί το '92, κανεις λαθος. Καπου εκει τελειωνε το δικαστηριο τους, που τράβηξε 5 χρονια. Στην ταινια, αναφερονται ως original δημιουργοι, προφανως απο το manga, τους κανει αναφορά. To σεναριο της ταινιας αυτής, το επιμελήθηκε, άλλος. Τον έγραψα παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορενα με εστειλες αδιαβαστη :clap:

Φοβερη αναλυση...αχ, δε θελω να ειναι ξανθος ο Τερρυ :cry:

Σιγουρα τα προτυπα της τοτε εποχης, αλλα και της σημερινης, θελει τις γυναικες να ειναι ξανθιες. Υποθετω οτι στο anime η Αννυ εγινε μαυρομαλλα για να κανει αντιθεση με την Καντυ που ειναι η μονη ξανθα, με εξαιρεση την αντιζηλο Σουζανα.
 
Ούτε εγώ θέλω να είναι ξανθός ο Τέρρυ...

Ο Άλμπερτ φτάνει και περισσεύει!!! Μετά το μασκαριλίκι της θείας είναι άγγελος...

BTW, (το έμαθα :D ) Λορένα είσαι κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ή :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τέτοιες χρωματικές αλλαγές στα μαλλιά... πρέπει χορηγός να ήταν η Crystal Color :D
 
Λορένα


:bow: :bow: :thanx2:

 


Για άλλη μια φορά με εντυπωσίασες!!!!!
:cheers:
 
Την βρήκα την ταινία, αλλα εχει κολλήσει στο 99,7%...
 
Την ταινία την έχω, αν δεν μπορείτε να τη βρείτε από το fansub group που ξέρω πως την έχει κάνει. Just pm me!

H ταινία αυτή ήταν η πρώτη από 3 που είχαν σχεδιαστεί να βγουν. Ήταν μέρος μιας προσπάθειας να δώσουν μια φρέσκια ανάσα στον "μύθο" της Κάντυ και να τη συστήσουν σε μια νεότερη γενιά μιας και το στυλ του animation της Κάντυ θεωρείτο ξεπερασμένο για να το επαναπροβάλουν το 1992. Δυστυχώς μετά την ολοκλήρωση της ταινίας ξεκίνησαν τα προβλήματα με το copyright (η δικαστική διαμάχη άρχισε το 1997 νομίζω και ο πρώτος γύρος τελείωσε το 2001) για τις εικόνες και τα αντικείμενα με την Κάντυ που είχε πουλήσει η Igarashi χωρίς τα όνόματα της ΤΟΕΙ και της Μιζούκι επάνω.

Τα μαλλιά τους τώρα. Η πιο πιστή στην πραγματικότητα πηγή (εκτός βιβλίων Μιζούκι) είναι οι εικονογραφήσεις της Ιγκαράσι. Το anime πολλές φορές και σε πολλά πράγματα παρεκκλίνει του manga γιατί ποτέ σχεδόν στη δημιουργεία ενός anime δεν μπλέκετε ο/η mangaka (δημιουργός manga). Οι Ιγκαράσι και η Μιζούκι όμως εξακολουθούν να θεωρούντε δημιουργοι της Κάντυ και στο anime, άσχετα αν δεν έγραψαν το σενάριο. Αυτό φαίνεται άλλωστε και απότο γεγονός ότι το copyright του anime είναι της ΤΟΕΙ και των Iga-Mizu. Eίναι ο τρόπος που λειτουργούν.

Λεπτομέρειες και λάθη στο anime υπάρχουν πολλά, αλλά και αυτό είναι δικαιολογημένο "γιατί το κινούμενο σχέδιο είναι πολύ μεγάλο και έπρεπε να βγαίνει με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα απʼότι μπορούσαν να το παράγουν. Σε περιπτώσεις σαν και αυτή και για να μειώσουν το κόστος παραγωγής αλλά και για να βγαίνουν τα επεισόδια στη ώρα τους, δεν δίνεται τόση σημασία στις λεπτομέρειες. " (το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί το πήρα απ'το blog...)

Η Άννυ λοιπόν είναι ξανθιά και ίσως την κάναν μελαχρινή στο anime , όχι μόνο για αντίθεση όπως είπε η dom, αλλά και για να υπάρχει και κάποιος με μαλλία στο ιαπωνικό χρώμα! Ο Τέρρυ καστανός όμως όπως οι περισσότεροι Άγγλοι άλλωστε είναι καστανοι με μπλε μάτια. Για να μη σας μπαίνουν ιδέες πως η Αγγλία έχει πολλούς Τέρρυ σας επισυνάπτω τη σκληρή αλήθεια, τον Lord Grantchester

granty.jpg
. (Δουκάτο Γκράντσεστερ δεν υπάρχει, είναι πολύ μικρή περιοχή για να είναι Δουκάτο)

Η Κάντυ πρέπει να αυτό που λένε στην Aγγλία ginger. Δεν βρήκα κατάλληλη εικόνα αλλά στον ήλιο αυτό το μαλλί γίνεται πολύ ξανθό και οι gingers πάντα μα πάντα βγάζουν φακίδες στον ήλιο. Το ξάνοιγμα των μαλλιών του Άλμπερτ μπορεί να αντικατοπτρίζει και το γεγονός ότι ταξίδευε πιο πολύ. Αν θυμάμαι καλά ο Άλμπερτ ξανθαίνει όταν γυρίζει από την Αφρική, πράγμα απόλυτα λογικό αν σκεφτεί κανείς το πόσες ώρες πέρναγε στον ήλιο.

Χμμ... ξαφνικά it hit me.. Ηλιοκαμένος Άλμπερτ...:dribble: ΆΑΑΑΑχ, τι σκέφτομαι αυτή τη βροχερή νύχτα...

Anyway(!) στις άλλες 2 ταινίες που προανεφέρθηκαν. Έχω την εντύπωση πως πρέπει να είναι απλά περιλήψεις και edited version της σειράς. Είναι πολύ συνηθισμένο να γίνεται κάτι τέτοιο σε anime τέτοιας διάρκειας. Aπ'ότι βλεπω όμως στο animenewsnetwork είναι και πάρα πολύ μικρής διάρκειας, οπότε σίγουρα δεν πρόκειτε για νέο ή άγνωστο υλικό.

Juanitaaaa... Ηλιοκαμένος Άλμπερτ...

Αδυνατώ να συνεχίσω στη σκέψη. Μ'έχει πιάσει και λογοδιάρροια και έχω κάνει το μεγαλύτερό μου ποστ εδώ και μήνες.. :go:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα