Cannibal Holocaust (1980)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
647
Cannibal Holocaust (1980, Ruggero Deodato)

http://www.imdb.com/title/tt0078935/

Υπόθεση: Ένα κινηματογραφικό συνεργείο εξαφανίζεται μυστηριωδώς στη ζούγκλα του Αμαζονίου, καθώς κινηματογραφούσε ένα ντοκιμαντέρ με θέμα τις ντόπιες φυλές κανιβάλων. Ο καθηγητής Harold Monroe ηγείται μιας νέας αποστολής στην αφιλόξενη ζούγκλα, με σκοπό την εύρεση στοιχείων που θα ρίξουν φως στην υπόθεση. Εκεί έρχεται σε επαφή με μια ντόπια φυλή, δέχεται τη φιλοξενία τους και κερδίζει την εμπιστοσύνη τους, παίρνοντας μέρος στο μακάβριο γεύμα τους (ως συνδαιτυμόνας και όχι ως γεύμα). Τα μέλη της φυλής τον οδηγούν στο στο σημείο που βρίσκονται τα απομεινάρια του εξαφανισμένου συνεργείου μαζί με το φίλμ που περιλαμβάνει όσα πρόλαβαν να κινηματογραφήσουν

H προηγούμενη ταινία του Deodato το Jungle Holocaust/Last Cannibal World είχε σηκώσει θύελλα αντιδράσεων, καθώς τόσο η ταινία όσο και ο σκηνοθέτης είχαν κατηγορηθεί (όχι άδικα) για ρατσιμό. Ο Deodato μάλλον το πήρε κατάκαρδα κι αποφάσισε να το γυρίσει από την ανάποδη, κι εγένετο Cannibal Holocaust. Το Citizen Kane των ταινιών με κανίβαλους. Το αριστούργημα του είδους. Ταινία εκ των ων ουκ άνευ για τους fan του τρόμου και του gore. Πρωτόγνορη, μοναδική εμπειρία από ένα φιλμ που μέχρι σήμερα δεν έχει χάσει ίχνος από τη δύναμή του και συνεχίζει να σοκάρει τους ανυποψίαστους. Το θέμα δεν είναι η ποσότητα αίματος και σπλάχνων που κάνουν παρέλαση στην οθόνη μας, ούτε απλώς η υπερβολική βία (το Cannibal Ferox ας πούμε, είναι πιο βίαιο και σαδιστικό), αλλά ο ρεαλισμός. Η σκηνή της παραδοσιακής τιμωρίας μιας ιθαγενούς μοιχαλίδας από τον σύζυγό της είναι ιδιαίτερα σκληρή και σοκαριστική. Η ρεαλιστική κλιμάκωση της ταινίας είναι τόσο επιβλητική, που καταφέρνει να κάνει τη χρήση βίας όσο πιο συγκλονιστική και ωμή γίνεται, αφήνοντας παράλληλα τους λευκούς πρωταγωνιστές να εκθέσουν τον εσωτερικό τους κόσμο. Τελικά οι χαρακτήρες της ταινίας γίνονται επιλογές στο προτεινόμενο μενού του ιθαγενούς σεφ. Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι, για πρώτη φορά στο είδος, κακοί είναι οι λευκοί, με αποτέλεσμα, μετά το πέρας αυτής της ιδιαίτερης γαστρονομικής κραιπάλης, να μη νιώσουμε κανένα οίκτο για τα "λευκά καθάρματα" πού πήραν ό,τι τους άξιζε. Ο Deaodato δεν ντρέπεται να δείξει ό,τι ακριβώς συμβαίνει χωρίς εξωραϊσμούς. Όλα συμβαίνουν εντός πλάνου. Η κάμερά του δεν φείδεται αδιακρισίας, δεν γυρνάει σε άλλο πλάνο, αλλά εμμένει στις λεπτομέρειες. Τα πάντα συμβαίνουν μπροστά στα μάτια μας με την ακρίβεια και τον ρεαλισμό ενός ντοκιμαντέρ. Ο περίπλοκος τρόπος προσέγγισης της κινηματογραφικής αφήγησης έχει επηρεάσει αρκετές μεταγενέστερες ταινίες. Η επιτυχημένη χρήση του αφηγηματικού τρικ της ταινίας μέσα σε ταινία δίνει μια καλλιτεχνική ποιότητα στην ταινία και η ντοκιμαντερίστικη αισθητική κάνει τα βίαια πλάνα να φαίνονται ακόμη πιο μακάβρια και απωθητικά από ό,τι είναι. Πέρα από τον επιφανειακό προβληματισμό του "ποιοι είναι οι αληθινοί βάρβαροι;" και την κριτική ματιά απέναντι στις mondo ταινίες, και ειδικά απέναντι στο This Violent World (1976) των Climatti-Morra, το Cannibal Holocaust αποτελεί σημείο αναφοράς στο χώρο των ταινιών τρόμου και είναι μια πραγματικά καλογυρισμένη ταινία με μια ιδιαίτερη κινηματογραφική αξία, ειδικά για τους λάτρεις των b-movie. Πρέπει, επίσης, να γίνει ιδιαίτερη αναφορά στην πανέμορφη, γλυκόπικρη μουσική του Riz Ortolani που δένει τέλεια με το σκληρό, μελαγχολικό θέμα της ταινίας. Ένα από τα καλύτερα soundtrack ταινιών τρόμου, και όχι μόνο

Cannibal Holocaust Trailer & Main Theme (Riz Ortolani)


" Better to rest in peace in the warm body of a friend than in the cold ground"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ σκληρή ταινία λόγω και των αληθινών σκηνών με τα ζώα ( κακόμοιρη χελώνα!). Δεν υπάρχει περίπτωση μετά το τέλος της ταινίας, να μην έχεις μια ξινίλα στο στομάχι. η μουσική απλά εξαιρετική...
 
Το γεγονός της αληθινής σφαγής ζώων σε ταινίες με κανίβαλους είχε δημιουργήσει μια κοντρούλα μεταξύ Deodato-Climatti. Το Cannibal Holocaust είχε κάνει κριτική στην mondo σχολή και ιδιαίτερα στον Climatti. O Climatti για να πάρει το αίμα του πίσω γύρισε το 1988 μια ταινία με τον τίτλο The Green Inferno (Natura Contro ο ιταλικός τίτλος), και θέλοντας να κάνει κριτική στην ταινία του Deodato και στη σφαγή ζώων, πρόσθεσε μια σκηνή όπου κάτι ιθαγενείς πιάνουν κάποιους τύπους που κυνηγούν μαϊμούδες και τους αναγκάζουν να συμπεριφέρονται σαν μαϊμούδες για να δουν τη γλύκα. Βέβαια αυτό θα είχε κάποιο κύρος, αν o Climatti δεν ήταν θιασώτης των mondo, ένα είδος που εισήγαγε τη χρήση βίας απέναντι σε ζώα. Η ειρωνία της υπόθεσης είναι ότι το Green Inferno, κυκλοφόρησε και με τον τίτλο Cannibal Holocaust 2. Βέβαια ούτε Cannibal ήταν, ούτε Holocaust, πόσο μάλλον 2. Επίσης έχω ακούσει ότι κυκλοφορεί μια cut version του Cannibal Holocaust, που αφήνει μέσα τα πάντα εκτός από τις σκηνές με τα ζώα
 
Τα ειπατε ολα δεν εχω να προσθεσω κατι :D Αυτη μαζι με το Cannibal ferox και το Eaten alive ειναι απο τα αγαπημενα μου θριλερ με κανιβαλους.
 
Σοκαριστικοτατο αλλα αξιζει να το δεις μεχρι τελους.Εγω το βλεπω συχνα πυκνα.Και η μουσικη επενδυση του Riz Ortolani ειναι αριστουργηματικη.Το Green Inferno ακουγεται ενδιαφερον.Αξιζει να το ψαξω η οχι;
 
Θυμάμαι τους γονείς μου να συζητούν σοκαρισμένοι μεταξύ τους για αυτήν την ταινία, μάλιστα νόμιζαν οτι ήταν αληθινό ντοκυμαντέρ (φυσικά δεν μου επέτρεψαν να την δω - την πέτυχα χρόνια αργότερα και την είδα αποσπασματικά).

Πάντως σαν να μου φαίνεται "προφητική" ταινία... φοβάμαι οτι αυτές οι γαστριμαργικές προτιμήσεις δεν θα αργήσουν και πολύ να επικρατήσουν στον "πολιτισμένο" κόσμο μας. Τι να πεις, "περί ορέξεως ουδείς λόγος"... :sealed:
 
Deathshadow είπε:
Σοκαριστικοτατο αλλα αξιζει να το δεις μεχρι τελους.Εγω το βλεπω συχνα πυκνα.Και η μουσικη επενδυση του Riz Ortolani ειναι αριστουργηματικη.Το Green Inferno ακουγεται ενδιαφερον.Αξιζει να το ψαξω η οχι;
Θα το πρότεινα μόνο σε όσους δεν θέλουν να μπουν στα βαθεία στον cannibal horror ή σε όσους έχουν δει όλα τα άλλα και τους μένει μόνο αυτό για να συμπληρώσουν τη συλλογή. Αίμα στο μίνιμουμ, μερικές κάπως ενοχλητικές σκηνές, αναιμικές δευτετεύουσε ιστορίες. Η ιστορία είναι κάπως έτσι: μια ανέμελη παρεούλα κατεβαίνει ένα ποτάμι, γελάει και γενικά περνά καλά λες και βγήκε για πικ-νικ, και στη μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας δεν αντιμετωπίζει κανένα πραγματικό κίνδυνο
 
αν και ξερω οτι ειναι ψευτικη του δινω respect για την σκηνη με την παλουκομενη κοπελα ευτυχως καταφερε να βρει τους ηθοποιους και να τους παρουσιασει και ετσι δεν εμπλεξε χειροτερα φανταζεστε τι θα γινοταν αν ειχε γυριστει αυτη η ταινια απο ελληνες??
 
iggylebowski είπε:
Θα το πρότεινα μόνο σε όσους δεν θέλουν να μπουν στα βαθεία στον cannibal horror ή σε όσους έχουν δει όλα τα άλλα και τους μένει μόνο αυτό για να συμπληρώσουν τη συλλογή. Αίμα στο μίνιμουμ, μερικές κάπως ενοχλητικές σκηνές, αναιμικές δευτετεύουσε ιστορίες. Η ιστορία είναι κάπως έτσι: μια ανέμελη παρεούλα κατεβαίνει ένα ποτάμι, γελάει και γενικά περνά καλά λες και βγήκε για πικ-νικ, και στη μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας δεν αντιμετωπίζει κανένα πραγματικό κίνδυνο
Θα το δω γιατι ανηκω καθαρα στη δευτερη κατηγορια.Αν και βλεπω βαση της περιγραφης να το παρατω στο πρωτο μισαωρο.
 
Καλογυρισμένη ταινία, και περισσότερο "βαρειά" λόγω προσέγγισης, παρά λόγω αίματος.

Προσωπικά, προτιμώ πιο "ανάλαφρες" ταινίες του είδους, όπως MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD, MAKE THEM DIE SLOWLY, EMMANUELE AND THE LAST CANNIBALS.
 
exetlaios είπε:
Καλογυρισμένη ταινία, και περισσότερο "βαρειά" λόγω προσέγγισης, παρά λόγω αίματος.
Προσωπικά, προτιμώ πιο "ανάλαφρες" ταινίες του είδους, όπως MOUNTAIN OF THE CANNIBAL GOD, MAKE THEM DIE SLOWLY, EMMANUELE AND THE LAST CANNIBALS.
Αν και προσωπικά προτιμώ το Cannibal Holocaust, θα κάνω μια μικρή παραχώρηση για το Mountain of the Cannibal God. Τόσα χρόνια ανάμεσα σε καννίβαλους, ζόμπι και σχιζοφρενείς δολοφόνους, ένα πράγμα συνειδητοποίησα για τον εαυτό μου: Καλό το αίμα και τα συκώτια, αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που είναι πιο διαχρονικά από ένα καλό ξεκοίλιασμα επί της οθόνης :supergrin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βαριά ταινία σίγουρα, αλλά καταπληκτική για το είδος της, με ενδιαφέροντα μηνύματα και φυσικά πολύ ωραία μουσική, που όντως δένει τέλεια με τα όσα τραγικά βλέπουμε να εκτυλίσσονται.
 
perlastar είπε:
Βαριά ταινία σίγουρα, αλλά καταπληκτική για το είδος της, με ενδιαφέροντα μηνύματα και φυσικά πολύ ωραία μουσική, που όντως δένει τέλεια με τα όσα τραγικά βλέπουμε να εκτυλίσσονται.
περλα μην μου πεις πως την ειδες μικρη την εν λόγω ταινια/o_O ένα ξαδελφακι που χε προσπαθησει να την δει επαθε νειλα, θυμαμαι που μου χε πει πως ο εξορκιστης μπροστα της είναι παιδικο ανάγνωσμα/ η ταινια εχει δημιουργησει μυθο γυρω από το ονομα της

το ερωτημα εδώ δε είναι αν κοιμηθήκατε μετα αλλα αν φαγατε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολλυ καλη ταινεια. Αρκετα βιαια ομως ειδικα η σκηνη με την χελωνα και τους βασανισμους ζωων. Οι παραγωγοι της ταινειας ειχαν νομικα προβληματα με αυτες τις σκηνες και η ταινεια απογορευτηκε σε πολλες χωρες.
 
αριαδνη είπε:
περλα μην μου πεις πως την ειδες μικρη την εν λόγω ταινια/o_O ένα ξαδελφακι που χε προσπαθησει να την δει επαθε νειλα, θυμαμαι που μου χε πει πως ο εξορκιστης μπροστα της είναι παιδικο ανάγνωσμα/ η ταινια εχει δημιουργησει μυθο γυρω από το ονομα τηςτο ερωτημα εδώ δε είναι αν κοιμηθήκατε μετα αλλα αν φαγατε;
Όχι Αριάδνη, εντάξει, δεν ήμουν από μικρή τόσο άρρωστη με το horror :p Ελάχιστες ταινίες του είδους είχα δει σε παιδική ηλικία, και επειδή με φόβιζαν, αλλά κυρίως επειδή μου το απαγόρευαν οι γονείς μου. Από την εφηβεία και μετά άρχισα να βλέπω επίσημα. Όσο για το αν φάγαμε, ναι, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα εφ'όσον είναι εκ των υστέρων, ταυτόχρονα με τις ταινίες τρόμου δεν τρώω ποτέ.
 
Μετα απ"την ταινια δε ξαναφαγαμε... ανθρωπους!!! Χαχαχα!!! :p
 
Κάποτε πριν χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου ένα περιοδικό που σχολίαζε σκληρές ταινίες και αναφερόταν και σε αυτήν. Από περιέργεια την είδα σε fast forward όμως. Η σκηνή με τη χελώνα μου έχει μείνει κι εμένα καθώς και άλλα ζώα που θυσιάστηκαν για την ταινία. Οι φιλοζωϊκές οργανώσεις τότε τι έκαναν;
 
johnny19818 είπε:
Κάποτε πριν χρόνια είχε πέσει στα χέρια μου ένα περιοδικό που σχολίαζε σκληρές ταινίες και αναφερόταν και σε αυτήν. Από περιέργεια την είδα σε fast forward όμως. Η σκηνή με τη χελώνα μου έχει μείνει κι εμένα καθώς και άλλα ζώα που θυσιάστηκαν για την ταινία. Οι φιλοζωϊκές οργανώσεις τότε τι έκαναν;
αχα, σε fast forward;)ειναι βαρια ταινια , δικαιως το περιοδικο αναφερθηκε !ελα ντε δεν κανανε τιποτα απιστευτο και γιατι υπηρχαν και αληθινες σκηνες με τα ζωάκια, αν είναι δυνατον;;;;πως και δεν υπήρχαν σφοδρες αντιδράσεις;

ε, θελουμε ένα επικο θρεντ οπου θα λετε οι φαν του ειδους την πρωτη σας φορα με τo horror σινεμα και πως μυηθηκατε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν λίγο τελείωσε η ταινία..

Μερικές παρατηρήσεις και κάποιες απαντήσεις σε μερικά ποστς:

Η ταινία απαγορεύτηκε σε 50+ χώρες, και παρ όλα αυτά όσο είχε προλάβει να παιχτεί είχε μαζέψει ήδη περί τα 2 μύρια!!

Ο σκηνοθέτης αναγκάστηκε με το πέρας της ταινίας να μαζέψει το καστ για να πάνε να δώσουν συνέντευξη όλοι μαζί σε talk show ώστε να πεισθεί το κοινό ότι ΖΟΥΣΑΝ!! Τόσο αληθοφανή τους είχαν φανεί τότε τα πλάνα, φανταστείτε.. (τραγικό), χαχα!!

1) σαν ταινία δεν μου άρεσε τελικά, απλά ήθελα να το δω γιατί το διάβασα εδώ (ε ρε τι κάνει αυτο το ρετρομανιαξ)!! Δεν μου έκανε κάποια αίσθηση (αυτό ακούγεται ανησυχητικό όμως, ε γιατρέ μου)??

2) η μόνη σκηνή που ήταν λίγο κάπως είναι στην αρχή που [edited]...[/edited], ο πρώτος σκοτωμός του τρωκτικού, το ξεκοιλιασμα της χελώνας και.... αυτά νομίζω. .

Όσον αφορά για τα ζώα που ειπατε: γιατί, δεν τα σκοτώνουν δηλαδή για να φάνε ή οτιδήποτε καθημερινά εκεί? Επειδή το είδαμε στην καμερα πρέπει να πέσουν μηνύσεις και φιλοζωικες κτλ? Τι έγινε δηλαδή, δε τα τρώνε αυτά τα ζώα?

Υ. Γ. Είδα στο YouTube που πάτησα τα 5 καλύτερα cannibalism movies για να ξέρω, μου έβγαλε αυτό, το Ravenous (τα κοράκια)-1999 με τον Guy Pearce -που το έχω δει κι όλας, ένα parents, δε το ξέρω, και το green inferno, του 2000 κάπου εκεί.. Αλλά έψαξα στο [edited] να το βρω και δε το είχαν. Κρίμα, γιατί αν το είχαν θα έβλεπα αυτό, μου φάνηκε πιο καλό απ το τρέιλερ. Ανταυτου, είδα την κλασσική πατάτα κι έχασα 2 ώρες.. Τεσπα, τλχ τώρα ξέρω...

Υ. Γ.2: Johny καλά έκανες και την είδες στο fast forward ρε φίλε, τυχερός ήσουν!!

Υ. Γ. 3: next movie του συγκεκριμένου ειδους: cannibal ferox, αυτή που είπε ο metalcandyman ο συνονόματος μου!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα