Caprice για Windows 7 64bit

TZANNSPY

RetroN00b
Joined
19 Mαϊ 2007
Μηνύματα
29
Αντιδράσεις
1
Παιδιά καλησπέρα,

Δοοκίμασα να τρέξω τον Caprice32 στο PC, για πρώτη φορά μετά την μετάβαση σε Windows 7 64bit και έφαγα άκυρο...

Υπάρχει κάποια λύση... ή περιμένουμε κάποιο update?

Με άλλους emulators CPC (wincpc, arnold, winape κτλ) δεν έχω ασχοληθεί ποτέ γιατί από την αρχή μου άρεσε ο συγκεκριμένος, παρόλα αυτά αν υπάρχει κάποιος καλός και τρέχει στα Windows 7 64bit, παρακαλώ να μου τον προτείνεται, με link, έτσι ? ;)
 
JavaCPC απο τον φιλο μας Markus. ειναι γραμμενος σε Java οποτε δε νομιζω να εχεις προβλημα. επιπλεον ενημερωνεται σχεδον σε μηνιαια βαση προσθετοντας καινουριες λειτουργιες. εγω με αυτον ξεκινησα και δεν εχω προβλημα ουτε ειχα αρχικα στην εκμαθηση του. τα μενου ειναι ευκολα και απλα.

http://cpc-live.com/download.php?list.7
 
Δοκίμασες να τον τρέξεις σαν administrator; Πολλά από τα προγράμματα που κρασάρουν μπορεί να τρέξουν έτσι απλά.
 
Παιδιά λόγω ηλικίας δεν θυμάμαι στα σίγουρα αν τον είχα τρέξει τον προηγούμενο ένα-ενάμιση χρόνο που είχα Vista 32bit, αλλά το πιο πιθανό είναι πως ναι και δεν είχα κάποιο πρόβλημα...

Άρα να υποθέσω πως το 64bit λειτουργικό μας κάνει τη ζημειά ?

- Επίσημο site υπάρχει για τον CaPriCe ?

- Κανείς με Windows 7 64bit έχει δοκιμάσει ?

@Ethaniel : ωραία προσπάθεια αλλά δεν μου πολυαρέσει, μην το πεις στον Markus ;)

@pooky(1) : δοκίμασα και έτσι αλλά δεν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως μολις διαβασα το post σου κατεβασα μια εκδοση του caprice32 και εκανε κανονικα εγκατασταση και μετα ετρξε κανονικα...windows 7 64αρια εχω και εγω...Τον κατεβασα απο το Zophar.Το επισημο site απο οτι ειδα ειναι under costruction!
 
Λύθηκε το πρόβλημα !!!

Το ξανακατέβασα από Zophar... Την ίδια έκδοση που είχα κι εγώ... Απλά τώρα δούλεψε !?!?!

Σας ευχαριστώ όλους.
 
Επειδή στο δικό μου setup, με Windows 7 64bit, δυστυχώς δεν...

...ο Caprice, σε full screen, με το πλήκτρο ~ μεταβαίνει;
 
Aπ' ότι θυμάμαι, ναί, αυτό είναι το πλήκτρο που κάνει toggle για fullscreen. :)
 
Ναι, αυτό είναι έχεις δίκιο...

...αγαπητέ billy, αλλά στο δικό μου σύστημα με Windows 7 64bit, δεν λειτουργεί.

Αυτό που ρωτώ λοιπόν, είναι αν κάνω κάτι λάθος ή συμβαίνει και σε άλλους...

Επίσης κάτι που μπορεί να είναι και σχετικό: Με ποιο πλήκτρο του keyboard στον CCS64, εκτελεί αριστερό attack ο Renegade, στο ομότιτλο παιχνίδι;


Ξέρω ότι δεξί attack εκτελεί με το πλήκτρο 2, άλμα με το πλήκτρο 1, αλλά αριστερό δεν βρίσκω...
 
Α, σόρρυ δεν κατάλαβα !! :D

(...δυστυχώς Windows 7 δεν έχω βάλει...)

Περί Renegade και CCS64:

Το αριστερό attack είναι στο πλήκτρο με το αριστερό βελάκι (αυτό που βρίσκεται αριστερά απο το πλήκτρο "1" σε έναν κανονικό C64).

Λογικά θα πρέπει να σου λειτουργεί με τον χαρακτήρα ~ (tilde) στο πληκτρολόγιο του pc.

Αν όχι, μάλλον έχει γίνει mapped σε άλλο πλήκτρο του πληκτρολογίου του pc !!
 
Ace είπε:
...ο Caprice, σε full screen, με το πλήκτρο ~ μεταβαίνει;
Ναι με αυτό το πλήκτρο γυρνάει σε Full Screen.

Επειδή κι εμένα μου έκανε κάτι κουλά όπως γράφω πιο πάνω, κάντον Unistall, κατέβασέ τον πάλι (άσχετα αν έχεις ήδη την τελευταία έκδοση όπως κι εγώ) και κάνε πάλι εγκατάσταση αφού σβήσεις και ότι έχει μείνει από folders.

Παράξενο αλλά εμένα έτσι δούλεψε.

Και μια ερωτησούλα επί τοις ευκαιρίας, σε Full Screen με HD οθόνη ποια ανάλυση είναι καλύτερη/πιο ανεκτή για εσάς ?
 
Να 'μαστε λοιπooόν, αυτά που φοβόμουνααα...

...σε δύο emulators, δεν μου λειτουργεί το πλήκτρο ~ σε περιβάλλον Windows 7 64 bit greek installation...

Κανένας που να μπορεί να επιβεβαιώσει αν ισχύει το παραπάνω ή συμβαίνει μόνο σε εμένα;

Πάντως το πλήκτρο ~ σε Wordpad, Notepad και Open Office, λειτουργεί υποδειγματικά...

Λοιπόν ο CCS64, δεν μου εμφανίζει καθόλου στο input μενού, ούτε το εν λόγω σύμβολο, δηλαδή το ~ ούτε το ← του Commodore, ώστε να το κάνω map σε άλλο πλήκτρο...

...Έλεος ρε παιδιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωωωχ... άσχημο αυτό !! Ποιός ξέρει τώρα τι είδους πρόβλημα υπάρχει με αυτόν τον special character στην συγκεκριμένη έκδοση W7, και δημιουργείται αυτή η κατάσταση...

Να υποθέσω δηλαδή πως γίνεται σε *όλους* τους emus αυτό; (π.χ. στον ΜΑΜΕ το tilde ρυθμίζει το volume, εκεί άραγε δουλεύει; )

Αν μπορείς κάνε και ένα τσεκ και με τον WinVICE, και *αν* εκεί σου δουλέψει, τουλάχιστον θα μπορείς να χρησιμοποιείς αυτόν τον emu σαν προσωρινή κομοντορο-λύση μέχρι να βρεθεί τι προκαλεί το πρόβλημα...
 
Με τις κατατοπιστικότατες, όπως πάντα, πληροφορίες του billy...

...ανακάλυψα ότι το πλήκτρο ~ στο δικό μου Windows setup, δουλεύει και στον WinVice και στον MameUI64.

Τότε τι συμβαίνει με CCS64 και Caprice, άραγε; Να ελέγξω regional settings ή Unicode support; Το πρόβλημα είναι ότι δεν είδα κάτι ιδιαίτερο εκεί...
 
Μακάρι να είχα έτοιμο στημένο μηχάνημα με W7, για να αρχίσω και εγώ να "σκαλίζω"... :(

Εύχομαι πάντως να βρεθεί γρήγορα λύση στο πρόβλημα !!
 
Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

...την λύση την βρήκα εδώ:

Απενεργοποίησα το Nuvoton CIR Tranceiver, από τη Διαχείριση Συσκευών και το πλήκτρο tilde λειτουργεί κανονικά πλέον και στους υπόλοιπους emulators.

Εν τω μεταξεί συσκευή IR, δεν νομίζω να διαθέτω, εκτός αν υπάρχει καμία ενσωματωμένη και δεν το γνωρίζω, στο acer Aspire 5739G Laptop που διαθέτω.

Τρέχα γύρευε...
 
Πίσω
Μπλουζα