Captain Harlock (1978)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Η σειρά κιν. σχεδίων από τον υπεύθυνο για το StarBlazers (Υamato) μανγκάκα Leiji Matsumoto.

Παραγωγής 1978 από το studio Τοei animation σε σκηνοθεσία Rintaro (metropolis).

Στην Ελλάδα βγήκε γύρω στα μέσα του 80 από την ελίτ βίντεο με μέτρια μεταγλώτιση. Φωνές δάνειζαν οι Χάρης Σώζος (Χάρλοκ), Σπύρος Μπιπίλας (διάφοροι), Κώστας Σκώκος (ο αφηγητής της Φρουτοπίας) κ.α.

http://en.wikipedia.org/wiki/Captain_Harlock

[edit]


This video is no longer available because the YouTube account associated with this video has been terminated. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από την σειρά του 1978 βγήκαν, και τα "Arcadia of my Youth" που είναι prequel της σειράς, καθώς και οι τηλεταινείες "Clash of the Space Pirates", "Wrath of the Gods", και "Endless Odyssey". :D
 
Είναι από τα αγαπημένα μου anime και έχω σε DVD τα:

ARCADIA OF MY YOUTH

QUEEN EMERALDAS

MAETEL LEGEND

HARLOCK SAGA

GUN FRONTIER

και σε βιντεοκασσέτα το GALAXY EXPRESS 999

Επίσης βγήκε πριν 1-2 χρόνια νέα σειρά σαν "Herlock"! Δε γνωρίζω το λόγο της αλλαγής του ονόματος.

Βέβαια υπάρχουν αρκετά προβλήματα στο continuity, αλλά το link της wikipedia παραπάνω με βοήθησε κάπως... :confused:
 
Mερικά caps από τα πρώτα επεισόδια της σειράς (βιντεοκασσέτες της Elite Video)

composite20071104163259re1.jpg


composite20071104163259re1.jpg

Εδώ ο Ταντάσι Νταγιού (γιός του Δρα Νταγιού) (την φωνή του δανείζει ο ηθοποιός που έκανε και τον Καμπαμαρού - εικάζω ότι είναι ο Βασίλης Χαλακατεβάκης)

composite20071104163520dp9.jpg


composite20071104163520dp9.jpg

Εδώ ο Dr Νταγιού, ο πατέρας του ταντάσι και ο μόνος μαζί με τον καθηγητά Κουσούκο και το γιό του που υποτεύονται την εισβολή των Μαζόουν (τις γυναίκες που καίγονται σαν χαρτί) στην γη μας.

composite20071104163533hg2.jpg


composite20071104163533hg2.jpg

composite20071104163554xx5.jpg


composite20071104163554xx5.jpg

Αυτό του στοιχίζει την ζωή του (δολοφονία στο εργαστήρι του από μια μαζόουν) σε μια σκηνή που με ανατρίχιαζε όσες φορές και αν την έβλεπα (χρήση αργής κίνησης στην πτώση και με ένα εξπρεσιονιστικό ύφος στα χρώματα που χάνονται και δίνουνε την θέση τους στο Άσπρο Μαύρο, το μόνο που ξεχωρίζει είναι το κατακόκκινο μάτι του Δρα Νταγιού)

composite20071104164410np0.jpg


composite20071104164410np0.jpg

Εδώ ο Χάρλοκ (την φωνή του Χάρλοκ, όπως και του Δρα Νταγιού την δανίζει ο Χάρης Σώζος)

composite20071104164237cm7.jpg


composite20071104164237cm7.jpg

Εδώ η εξωγηίνη ΜΙΤ η οποία θρέφεται μόνο με αλκόολ (μόνιμη κάτοικος του Αλκάντια παίζει συνέχεια την Άρπα της)

composite20071104163307zu6.jpg


Εδώ μια Μαζόουν

composite20071104170057fn4.jpg


Εδώ ο Καθηγητάς Κουσούκο ο οποίος βρίσκει και αυτός την τύχη του Δρ Νταγιού από μια Μαζόουν

composite20071104170202vy7.jpg


Εδώ ο Στρατηγός (όνομα δεν θυμάμαι) της σάπιας Κυβερνήσεως της Γης ο οποίος μόνο σκοπό στη ζωή του έχει την εξόντοση του Χάρλοκ (την φωνή του δανίζει ο Μακάβριος αφηγητής της φρουτοπίας και της βεντέτας κώστας σκόκος, ο οποίος κάνει και τον καθηγητά κουσούκο)

composite20071104170438ro4.jpg


Εδώ ο Πρωθυπουργός της σάπιας Κυβερνήσεως της Γης, ο οποίος προτιμά να παίζει αμέριμνος γκολφ παρά να διοικεί

composite20071104175831cc6.jpg


composite20071104175831cc6.jpg

Και εδώ ο Παύλος Χαικάλης (δεν πρωταγωνιστεί στη σειρά αλλά είναι σε μια διαφήμιση στην αρχή της κασσέτας - Τηλέφωνα Sanyo για τους έξυπνους)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τον καπταιν χαρλοκ ετσι οπως παει η μοδα θα τον δουν τιποτα μικροτεροι φιλοι μας και θα τον παρουν για καπταιν ΕΜΟ :)
 
ΓΕΛΙΑ (έχω ενα φίλο που του μοιάζει τώρα στα 21 είναι)
 
Προσωπικα ειχα μια τρελα με τον Καπτεν Χαρλοκ. Ειχε κατι αυτη η σειρα, και απο σεναριο και απο χαρακτηρες. Και απ'οτι εψαξα, ευτυχως ητανε σειρα που τελειωσε καλα, που δεν απογοητευσε τους φαν της. :)

Για σας που σας αρεσει η σειρα σαν κι εμενα, να σας προσφερω τους πληρεις στιχους του τραγουδιου των τιτλων αρχης, οπως μου τους μεταφρασε μια ευγενεστατη φαν απο το εξωτερικο. Πατε και στο youtube, πληκτρολογηστε "Captain Harlock Ichiro Mizuki" και θα σας βγαλει κλιπακι με τον οριτζιναλ τραγουδιστη στην φουλ εκτελεση του τραγουδιου ζωντανα το 2006. Υπεροχο!

***

CAPTAIN HARLOCK

The ocean of stars is my ocean


My eternal longing



The song of the Earth is my song



The song of the birthplace I cannot abandon



My friend! Even knowing that this is a star with no tomorrow



In the end, I go on fighting to defend it



Throwing away my life, I live



Throwing away my life, I live


 


The darkness of space is my darkness



My eternal battleground



That skull and bones flag is my flag



The flag that will one day serve to mark my final resting place



My friend! Even if it was to become a star with no tomorrow



You truly loved this planet Earth



And knowing that, there is no way I can throw it aside


 


The wind blowing through this universe is my wind



My eternal roaming



That ship that soars the skies is my ship



The very embodiment of my lawless soul



My friend! It's just because I know that this star has no tomorrow



That I fight on all alone



Throwing away my life, I live



Throwing away my life, I live





:) With huge thanks to Julie :)
 
νομιζω πως ειναι ο ηρωας με το καλυτερο στυλ ever
 
Βλασφημια!!!

Ειναι φυσικα ο Captain Harlock κυβερνητης του πειρατικου Arcadia! Ελα αυριο με τον κηδεμονα σου!
 
Sofologiotatos είπε:
Joe, θερμά συγχαρητήρια κι από μένα για το όντως εξαιρετικό αβαταρ! :thumbup: Τυχαίνει να μη γνωρίζω καθόλου ποιος και τί είναι ο εικονιζόμενος, αλλά η αισθητική του σχεδίου είναι πρώτης τάξεως!
Sofo, προς ενημέρωσή σου, Captain Harlock

και βρες να δεις τη σειρά, είναι πολύ ωραία.

Και joe, όντως έχεις βάλει πολύ όμορφο avatar...
 
Sorry παιδιά, αλλά κανένας μας δεν έχει δει τα πάντα. (ξέρω π.χ. άτομα που δεν έχουν δει ποτέ το Της κακομοίρας!) Το όνομα "Κάπταιν Χάρλοκ" μου είναι κάπως οικείο, όπως και το Arcadia (που φαντάζομαι ότι το λέμε Αρκέιντια κι όχι Αρκαδία!), αλλά ποτέ στη ζωή μου δεν θυμάμαι να έχω παρακολουθήσει τη σειρά. TallMan λαμβάνω υπόψη την πρότασή σου, θα την ψάξω εφόσον αξίζει τόσο πολύ (μου άρεσαν κι αυτά που διάβασα στη Βικιπαίδεια).
 
@Sofologiotatos, μπορεις να διαβασεις και αναφορες εδω

Ο Ηarlock κυκλοφορησε μονο σε βιντεοκασετα ;)
 
TallMan είπε:
Sofo, προς ενημέρωσή σου, Captain Harlock
και βρες να δεις τη σειρά, είναι πολύ ωραία.

Και joe, όντως έχεις βάλει πολύ όμορφο avatar...
Ειναι λεβεντης ο καπετανιος! Τι να κανουμε :cool:
 
Ο Κάπταιν Χάρλοκ δεν είναι απλά ένας ήρωας Καρτούν… Μάλλον στην τραγικότητα και τη μελαγχολία του οι λέξη αντι-ήρωας ταιριάζει καλύτερα (θυμίζει λίγο τον Έλρικ ;) …. Πρόσφατα είδα ξανά όλα τα μεταγλωττισμένα επεισόδια που μπόρεσα να βρω στο YouTube. Δυστυχώς είναι σχετικά λίγα.

Να σημειώσω πως δεν υπάρχει σεναριακός συσχετισμός μεταξύ των διαφόρων ταινιών-τηλεταινιών-σειρών με επεισόδια που έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς. Το μεταγλωττισμένο Arcadia Of My Youth έχει δυο μέρη, υπάρχει κανείς που να έχει το δεύτερο; Την δεύτερη βιντεοκασέτα με λίγα λόγια;

Επίσης από την λίστα με DVD που αναφέρθηκε:

ARCADIA OF MY YOUTH

QUEEN EMERALDAS

MAETEL LEGEND

HARLOCK SAGA

GUN FRONTIER

βιντεοκασσέτα - GALAXY EXPRESS 999

υπάρχουν κάποια μεταγλωττισμένα στα Ελληνικά και αν ναι ποια είναι αυτά;

Τέλος υπάρχει κάποια πηγή στο internet για να κατέβουν είτε τα μεταγλωττισμένα είτε τα όποια ξενόγλωσσα επεισόδια; Βαρετές ερωτήσεις για μυημένους παρόλα αυτ;a εγώ για την ώρα έχω μόνο αναμνήσεις από το αγαπημένο μου Anime ever.
 
CountRaven είπε:
υπάρχουν κάποια μεταγλωττισμένα στα Ελληνικά και αν ναι ποια είναι αυτά;

Τέλος υπάρχει κάποια πηγή στο internet για να κατέβουν είτε τα μεταγλωττισμένα είτε τα όποια ξενόγλωσσα επεισόδια; Βαρετές ερωτήσεις για μυημένους παρόλα αυτ;a εγώ για την ώρα έχω μόνο αναμνήσεις από το αγαπημένο μου Anime ever.
Υπαρχει η σειρα του 1978 στα γιαπωνεζικα με αγγλικους υποτιτλους. Τα εχει "προσφερει" ενα ιντερνετικο γκρουπ ονοματι Live-evil. Φυσικα απαγορευεται να σου δωσω λινκ αλλα φανταζομαι θα ξερεις που να ψαξεις
 
Ο καπταιν Χαρλοκ ειναι θρησκεια. Τελεια και παυλα.
 
Το πρώτο επεισόδιο της γνωστής (στους πιτσιρικάδες της δεκαετίας του 80) σειράς κινουμένων σχεδίων Captain Harlock.


[edit]This video has been removed by the user. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσοι είστε fans θα θέλετε να δείτε τα δύο επόμενα βιντεάκια στο youtube

A short-film by Miguel Mesas (Ισπανική παραγωγή ή κάτι τέτοιο)

Μου αρέσει πολύ το ύφος της στο 1:47 (Άμα το΄χεις μέσα σου)

Περιμένετε μέχρι το 2012 (Αν δε σας προλάβει το τέλος του κόσμου) Φοβερή η σκηνή στην οποία το σκάφος ξεπροβάλλει απο τα σύννεφα.

http://www.youtube.com/watch?v=3LX_cXL6njY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Miguel Mesas ειναι απαιχτος, εχει επισης ενα πολυ ωραιο fan made φιλμακι του Slain. Το δευτερο δεν με ενθουσιασε. Δεν θα ηθελα μια CGI παραγωγη. Η δυναμη του Χαρλοκ ειναι στο συναισθημα. Ηταν πολυ φορτισμενο ανιμε με κατι απο την εννοια του champion eternal του Μουρκοκ. O Xαρλοκ δεν ειναι ηρωας τυπου Τσακ Νορις, εχει μια διαρκει μελαγχολια και σκοτεινια σπανια σε animation. Moνο καποιος που το καταλαβαινει αυτο και ειναι πραγματικος φαν μπορει να του δωσει ζωη χωρις να μετατραπει σε Warhammer 40Κ ή γλυκαναλατο μελο.
 
Πίσω
Μπλουζα