Captain Planet and the Planeteers (1990)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
120
Σειρά (με οικολογική συνείδηση) που προβαλλόταν στο Mega στις αρχές της δεκαετίας του 90

Intro[video=youtube;vpXM9bj-WPU]

*Η μουσική των τίτλων τέλους είναι αντιγραφή του "Step by step" από New Kids On The Block!!! :points:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain Planet, πολυ καλη σειρα που βγηκε αρχες δεκαετιας 90 και κρατησε μεχρι μεσα, σε μια περιοδο οικολογικης κρισης που θυμαμαι ολα τα παρασκευασματα της περιοδου εκεινης αλλα και νοοτροπια του κοσμου και νεολαιας ειδικα, ειχαν οικολογικη συνειδηση, απο τα παιχνιδια σε φαση ολα ειχαν πια εκτοξευτηρες νερου και ριχνανε και καλα οξινη βροχη, βιοχλαπατσα, αποβλητα κτλ κακοι ηταν μεταλαγμενοι που μολυνανε το περιβαλλον, σε παιδικες σειρες οπως η παραπανω και ταινιες.

Αξιζει να σημειωθει πως γυρω στο 97 υπηρξαν συζητησεις για ταινια με τιτλο PLANET/ DARK PLANEΤ και σεναριο ειχε γραφτει αλλα τελικα η παραγωγη δεν προχωρησε λογω συγχωνευσης της παραγωγου εταιριας με την warner bros.

H ταινια θα ειχε πιο σκοτεινο τονο απο την σειρα και θα διαδραματιζοταν στο μελλον σε post apocalyptic περιοδο αλα Mad Max..
 
Μου αρεσε πολυ η σειρα αν και ειχε καποια σημεια που προκαλεσαν αντιδρασεις στην Αμερικη. Ενα απο αυτα ειναι οτι στο σεναριο της σειρας οι κακοι κατεστρεφαν το περιβαλλον μονο και μονο απο κακια και απο επιθυμια καταστροφης. Αυτο ελεγαν οτι εδινε λανθασμενο μηνυμα στα παιδια, χωρις να θιγουν οτι η μολυνση ειναι αναγκαιο, ισως, κακό για να εχουμε οικονομια, τεχνολογια και πολιτισμο.

Σε αυτο το σαιτ υπαρχουν online επεισοδια που προβαλλονται απο το Mother Nature Network: http://www.mnn.com/mnntv/captain-planet
 
το καπταιν πλανετ ηταν δημιουργημα του τεντ τερνερ ιδρυτη του cnn στην ελλαδα ειχε κυκλοφορησει και σε βιντεοκασετες και μαλιστα θυμαμαι και τα δαχτυλιδια που ειχαν κυκλοφορισει απο την ματελ μαζι με την φιγουρα του καπταιν πλανετ
 
Δεν ήταν από την Mattel, αλλά από την Kenner στην Ευρώπη και από την Tiger Toys στην Αμερική. Τα δαχτυλίδια κυκλοφορούσαν με τις φιγούρες των 5 ηρώων και ένα δαχτυλίδι με σήμα την υδρόγειο (χωρίς χάρτη) υπήρχε στη φιγούρα του Captain Planet.

Ενδιαφέρουσα σειρά με πολύ καλό toyline, μου θυμίζει έντονα εποχές 1ης και 2ας δημοτικού και Σαββατοκύριακα με Milko Φράουλα στο πρωινό.

Εντάσσεται στη μεγάλη ακμή των action figures της περιόδου 1990-1995, όπου σχεδόν οτιδήποτε είχε το δικό του πλήρες toyline (ακόμα και ταινίες μέτριας είσπραξης).
 
dr_slump είπε:
Ενδιαφέρουσα σειρά με πολύ καλό toyline, μου θυμίζει έντονα εποχές 1ης και 2ας δημοτικού και Σαββατοκύριακα με Milko Φράουλα στο πρωινό.
Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :)
 
Αναζήτηση παλιά παιδικής σειράς κινουμένων σχεδίων

Το έδειχνε παλιά (κάπου το 93-95 νομίζω στο Mega. Ήταν 4 εφηβοί και είχαν 4 δακτυλίδια που το κάθε δακτυλίδι φανέρωνε μια δύναμη της γης (φωτιά, νερό, αερας και ένα άλλο που δε θυμάμαι. Την φωτιά την είχε ένας κοκκινομάλης. Αυτούς τους έλεγχε μία Γαία (έτσι λεγόταν). Το παιδικό το έδειχνε Σαββατο πρωί (ενώ το είχε βάλει και το mega Κύπρου την πρώτη χρονιά που άνοιξε ο σταθμός εκεί. Πείτε μου σας παρακαλώ. Ο κάθε ήρωας συμβόλιζε και μια ήπειρο.
 
αν θυμαμαι καλα λεγεται captain planet and the planeteers captainplanet.jpg
 
Yeap, αυτό που λέει η Κατερίνα είναι! Υπάρχει και σχετικό thread εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?8798-Captain-Planet&highlight=captain+planet

Πολύ ωραίο παιδικό! Πέραν του ότι μου άρεζε πάρα πολύ, νομίζω ότι από εδώ άρχισα ν' αποκτάω οικολογική συνείδηση! :)

[edit] Μόλις είδα πιο πάνω το βίντεο με τους τίτλους! Καρά-Ρετρό φράση: από τη Σοβιετική Ένωση! lol! :D [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Captain Planet, πράγματι. Αλλά παιζόταν στο Mega το 91-92, όχι αργότερα. Το 91 πήγαινα πρώτη δημοτικού και θυμάμαι καθαρά να έχω φιγούρες τις πρώτες μέρες του σχολείου στην τσάντα μου (μαζί με μπουγελόφατσες!).
 
Eίμαι οι δυνάμεις σας ενωμένες.... Ο Ακίνδυνος Γκίκας στο ρόλο του Κάπταιν Πλάνετ, Σπύρος Μπιμπίλας και Γιάννης Καλαντζόπουλος μερικοί άλλοι από τους ηθοποιούς της μεταγλώτισης αυτής της σειράς.
 
Πολυ μου αρεσε ο captain planet και το εβλεπα συχνα πιτσιρικας γιατι καθε μερα το εδειχνε τοπικο καναλι της περιοχης μου.Ειχα και ενα απο τα δαχτυληδια που αναφερονται παραπανω για την ακριβεια του νερου.
 
Η σειρα ηταν απο τις αγαπημενες μου! Και οντως με ειχε επηρεασει και ανεπτυξα οικολογικη συνειδηση. Πολυ καλη σειρα.
 
Πολύ καλή σειρά και το παιχνίδι στην Amiga με είχε δυσκολέψει πολύ!!!!!!
 
ελληνικη εισαγωγη του captain planet

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ενα σατυρικο βιντεακι με τον don cheadle στον ρολο του captain planet!!


και ενα fan made τραιλερ για ταινια captain planet μετα κ απο τις φημες που ηθελαν το cartoon network να γυρισει τον capten planet σε ταινια!!http://www.youtube.com/watch?v=PirI19qzQoU
 
Κι εγώ έβλεπα αυτή τη σειρά, αν και όχι φανατικά. Ο Captain Planet ήταν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας, και ζήλευα κι εκείνα τα ωραία δαχτυλίδια που φορούσαν οι ήρωες.
 
Τώρα είδα (μετά βίας με τέτοια ακουστική) το τρέιλερ στα ελληνικά ^^^. Αναφέρει τη Σοβιετική Ένωση. Αυτό κ αν είναι ρετρό :thumbup:
 
Και εγω το εβλεπα , ειχα και μια βιντεοκασσετα η οποια επανεγραφτηκε καποια στιγμη για χαρη του DragonBall!! :p

Βρηκα και την εισαγωγη σε καλυτερη ποιοτητα:

Captain Planet and the planeteers - greek trailer
 
Πίσω
Μπλουζα