Captive (1986)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Μια υπερ-σπάνια και παράξενη ταινία θρίλερ που προσπαθεί να αφηγηθεί την ιστορία της Πάτυ Χέρστ (της κοπέλας που έπειτα από ομηρία έγινε μέλος μιας εξτρεμιστικής οργάνωσης). Παίζει ο Ολιβερ ριντ στο ρόλο του πατέρα της (ενός πλούσιου κυνικού μεγιστάνα). Το ατμοσφαιρικό soundtrack ανήκει στον κιθαρίστα των U2.

http://www.imdb.com/title/tt0090795/combined
 
Πρωσοπικη μου γνωμη ειναι οτι η ταινια ειναι βαρετη και αργη και το μονο που αξιζει απο την ταινια ειναι το φοβερο soundtrack.Βλεπουμε την κοπελα που μενει μαζι με τον πλουσιο πατερα της και τον μισει και καποια στιγμη την απαγαγουν.το γιατι δεν το καταλαβα ποτε.Μαλον για λυτρα απο τον πλουσιο πατερα.Την βασανιζουν και της κανουν πλυση εγκεφαλου οτι ο πατερας της δεν νοιαζεται γιαυτην και σιγα σιγα αρχιζει να πιστευει οτι οντως ετσι ειναι.Στην πορεια ερωτευεται το εναν απο τους απαγωγης εναν ιαπωνα και της μαθαινει πως να ληστευει τραπεζες.Στην τελικη τους πειανουν την βαζουν φυλακη ο πατερας της την ελευθερωνη αλλα αυτη συνεχιζει να τον μισει.Βαρετη,βαρετη,βαρετη.
 
Συμφωνώ στο ότι είναι αργή, αλλά δεν θα την χαρακτήριζα βαρετή. Μου άρεσε ο διάχυτος ερωτισμός στην ταινία (σέξ και βία πάνε μαζί), και ο τρόπος που της αλλάζουν σιγά σιγά το μυαλό. Βέβαια αυτή μισεί τον πατέρα της και ενδόμυχα αισθάνεται ενοχές για τον ίδιο της τον εαυτό. Κάλιστα θα μπορούσε να γίνει ριμέικ με πιο σπιντάτη αισθητική.
 
Την ταινια δεν την εχω δει και ειμαι πολυ περιεργος... Αλλα, αγορασα τυχαια το soundtrack και ειναι πραγματικα πολυ καλο! Το εχουν γραψει οι "The Edge" (κιθαριστας των U2,οπως ειπε και ο Dominion...) με τον Michael Brook... Και στο "Heroine" συμμετεχει η Sinead O'Connor με τον ντραμερ των U2...

 
Πίσω
Μπλουζα