[Caravel] Υποβρύχιο Παπανικολής

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Θυμάμαι ότι αρχές δεκαετίας 80',

διαφήμιζαν ένα παιχνίδι (προφανώς ελληνικό),

που λεγόταν "υποβρύχιο Παπανικολής".

Αν δεν κάνω λάθοςς έδειχνε έναν πιτσιρικά να παίζει

σε μια μπανιέρα με το ομόνυμο πλαστικό υποβρύχιο.

Το θυμάται κανείς ;
 
Οταν ημουν πιτσιρίκι οι γονείς μου, μου είχαν πάρει ένα πλαστικό υποβρύχιο αρκετά μεγάλο σε μήκος (για το μέγεθος το δικό μου τότε). Πρέπει να ήταν καμια 50-40αρια πόντους και το χρώμα του ήταν κατάμαυρο. Είχε μια κόκκινη προπέλα στο πίσω μέρος που την στριγυρνούσες μερικές φορές και μετά το υποβρύχιο έκοβε βόλτες στο νερό. Στην θάλασσα βέβαια λόγο του μεγέθους του. Δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω οτι το λέγανε Παπανικολή. Λες να είναι αυτό;
 
Δίνω πολλές πιθανότητες !
 
telonio είπε:
Οταν ημουν πιτσιρίκι οι γονείς μου, μου είχαν πάρει ένα πλαστικό υποβρύχιο αρκετά μεγάλο σε μήκος (για το μέγεθος το δικό μου τότε). Πρέπει να ήταν καμια 50-40αρια πόντους και το χρώμα του ήταν κατάμαυρο. Είχε μια κόκκινη προπέλα στο πίσω μέρος που την στριγυρνούσες μερικές φορές και μετά το υποβρύχιο έκοβε βόλτες στο νερό. Στην θάλασσα βέβαια λόγο του μεγέθους του. Δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω οτι το λέγανε Παπανικολή. Λες να είναι αυτό;
Αυτό ήταν φίλε μου το είχα και εγώ!!!! :thumbup:
 
Κρίμα δεν μπορώ να βρω καμιά φωτογραφία πουθενά. Αν θυμάμαι καλά είχε και δυο κίτρινα μάτια στο μπροστινό μέρος του που κοίταζαν ψιλο-αγριεμένα;
 
Θυμάμαι να ήταν άσπρα..τέλος πάντων.Επίσης είχε και ένα πτερύγιο πίσω για να στρίβει!
 
Μπορεί να έχεις δίκιο, να ήταν άσπρα. Δεν το θυμάμαι και τόσο καλά. Ναι!!!! είχε ενα μεγάλο πτερύγιο πίσω απο την προπέλα! Βασικά θυμάμαι ειχα καταφέρει να σπάσω το λάστιχάκι που είχε μέσα του και στριφογύριζε η προπέλα και μετά έμπαζε νερό και βυθιζόταν. Μετα το είχα κάνει αεροπλάνο και το πέταγα απο εδω και απο εκεί μέχρι που φυσικά διέλυσε. :icon_cry:
 
είχα και εγώ ένα τέτοιο μάλιστα με καλώδιο ήτανε 2 μοντέλα ένα απλό και ένα με ένα καλώδιο που είχε χειριστήριο(σαν αυτό που είχα και εγώ) είχε 2 κίτρινα ματια και κάποια πτερύγια μπροστά και ένα μεγάλο πίσω ενώ μπροστά είχε και ένα κανόνι

χάθηκε άδοξα από την θαλασσινή αρμύρα(το έβαλα στην θάλασσα) όντας μάχιμο και με μεγάλη πορεία στην λιμνούλα του εθνικού πάρκου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ το άνοιξα στην μέση για να δω τι έχει μέσα...Απογοήτευση.Δεν είχε απολύτως τίποτα! :D
 
telonio είπε:
Κρίμα δεν μπορώ να βρω καμιά φωτογραφία πουθενά. Αν θυμάμαι καλά είχε και δυο κίτρινα μάτια στο μπροστινό μέρος του που κοίταζαν ψιλο-αγριεμένα;
Σωστά. Νομίζω είχε τηλεχειρισμό με καλώδιο; Θυμάμαι κάποιο πιτσιρίκο να το έχει βάλει στη λίμνη με τις πάπιες στη πλατεία Νέας Σμύρνης.
 
Παπανικολής η απλή εκδοση

βρηκα το site κατα τύχη και ενθουσιάστικα!!!

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι από τα αγαπημένα μου και έπρεπε να ποστάρω εδώ :) λοιπόν ο Παπανικολής απο ότι θυμάμαι είχε εσωτερικά ενα βαρίδι για να μην γυρνάει ανάποδα, και ο "κινητήρας" ήταν ενα λάστιχο απο την πρ΄μνη μέχρι την προπέλα, το μόνο που δε θυμάμαι είναι αν ήταν κινητά τα πτερύγια μπροστά. παίζει να ήταν Mister P?
 
Frank213 είπε:
Σωστά. Νομίζω είχε τηλεχειρισμό με καλώδιο; Θυμάμαι κάποιο πιτσιρίκο να το έχει βάλει στη λίμνη με τις πάπιες στη πλατεία Νέας Σμύρνης.
Αχ... κοντα. Ειχα αυτο με το τηλεχειριστηριο. Αν εβαζες τις μπαταριες με αναποδη την πολικοτητα πηγαινε με την οπισθεν...

Θυμαμαι λοιπον που το ειχα παει με τον πατερα μου στον Εθνικο Κηπο, στη λιμνη με τις παπιες, και τις κυνηγουσα υποβρυχιως (οσο μου επετρεπε το καλωδιο δηλαδη). Ειχαν μαζευτει ενα τσουρμο πιτσιρικια γυρω μου και με κοιταζανε, θεος εγω, μεχρι που μου πεσανε οι μπαταριες μεσα στη λιμνι και πηγαμε για κουλουρι και τσουρεκακι. :)
 
μαγκες αυτο ηταν μιστερ π?????????

θυμαται κανεις αλλα πλεουμενα και τι εταιρια τα εφτιαχνε?
 
Τι μου θυμίσατε τώρα!!!!Το είχα και εγώ αυτό!Το απλό όμως,με το λάστιχο,το οποίο το είχα βάλει και στην θάλασσα κανονικά!!
 
Με την 1η ευκαιρία θα σας ανεβάσω φωτο απο το Παπανικολής(υπάρχει και το απλό σε ελληνική έκδοση και με μπαταρίες Ιταλική)
 
Το υποβρύχιο Παπανικολής...

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν θυμαμαι καλα το αλλο μοντελο ήταν το Τριτων ή Αμφιτρίτη, αλλα μπορει να κανω και λαθος...
 
To Παπανικολής που δείχνει στην φωτό είχα και εγώ.

Ήταν με λάστιχο που έπιανε μπροστά στην πλώρη μέχρι πίσω την προπέλα και είχε και 2 πλαϊνά πτερύγια βάθους που τους έδινες μια κλίση για να μπορεί να βυθιστεί.

Γύρναγες την προπέλα με μια μικρή μανιβαλίτσα (ή με το χέρι) μέχρι που «βίδωνε» εντελώς το λάστιχο και το άφηνες στο νερό.

Μπορούσε να πάει αρκετά βαθιά όσο το έσπρωχνε η προπέλα του βέβαια, μόλις το λάστιχο ξετεντωνόταν ακινητοποιούνταν και ανέβαινε στην επιφάνεια.

Αρκετά εντυπωσιακό σαν παιχνίδι και καλοφτιαγμένο, δεν ήτανβ μίστερ αν θυμάμαι καλά.
 
Carevel Toys είναι η εταιρία παραγωγής σύμφωνα με την συσκευασία και μερικές φωτο :)

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα