Carnation η μεγάλη επιστροφή!!!

thanos80

RetroN00b
Joined
17 Απρ 2010
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
5
αγαπητοι συνφορουμιτες/σσες με μεγαλη χαρα διαπιστωσα οτι σε 2 μεγαλες αλυσιδες σουπερ-μαρκετ(δεν ξερω αν πρεπει να τις πω μην θεωρηθει διαφημιση) το θρυλικο carnation αποφασισε η nestle και το επανακυκλοφορει,προς το παρον μονο σε εβαπορε πληρες και light αλλα σε τηλεφωνικη επικοινωνια μου με την nestle μου ειπαν οτι αν δουν οτι εμπορικα πηγαινουν καλα οι πωλησεις θα προβει και στην κυκλοφορια της σοκολατουχας εκδοχης του,μαλιστα τα εχω τραβηξει και φωτογραφιες και προσπαθω να τις ανεβασω :)
 
αν είναι έτσι, θα πάρω μερικές συσκευασίες!!!
 
But... αγοράζω (στο UK από το SPAR) εδώ και πολλά χρόνια Carnation evaporated για τον coffee μου, άρα μάλλον είχε αποσυρθεί/σταματήσει να κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά και τώρα το επανέφεραν;
 
Ειναι κανενα διμηνο που το εχω δει. Αυτο που περιμενω ειναι το σοκολατουχο του και κατα τη γνωμη μου, αυτο θα επρεπε να εριχναν πρωτο στην κυκλοφορια.

Αν τελικα κυκλοφορησει και αν ειναι εξυπνοι, θα πρεπει να του δωσουν τη γνωστη γευση που ολοι μας αγαπησαμε και οχι να του αλλαξουν τα φωτα οπως δυστυχως κανουν διαφορες εταιριες σε αγαπημενα προϊοντα.
 
arpacolla είπε:
But... αγοράζω (στο UK από το SPAR) εδώ και πολλά χρόνια Carnation evaporated για τον coffee μου, άρα μάλλον είχε αποσυρθεί/σταματήσει να κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά και τώρα το επανέφεραν;
Ναι, στην Ελλάδα δεν υπήρχε όπως υπάρχει εδώ. Βέβαια, το σοκολατούχο απ'ότι ξέρω ούτε εδώ υπάρχει, μόνο γάλα κανονικό, καθώς και Carnation ζαχαρούχο. Συμφωνώ με την Βambinella, θα περιμένω κι εγώ το σοκολατούχο, και μακάρι να μην το αλλάξουν πολύ.
 
Μα το σοκολατούχο ήταν που γνώριζα πάντα και περιμένω να κυκλοφορήσει. Δεν θυμάμαι παλιά να κυκλοφορούσε απλό ή πολύ απλά εγώ δεν του έδινα σημασία...
 
Θυμιζω ότι ή nestle κυκλοφορούσε το dolca.
 
Προβολή συνημμένου 143942 οριστε και η φωτογραφια :) .ξεχασα να αναφερω οτι παραγεται στην ελλαδα στο πλατυ ημαθιας και επισης συμφωνω με την bambinella ως προς την σοκολατουχα εκδοση τωρα οσον αφορα την ασπρη του εκδοση με την πρωτη δοκιμη δεν μου φανηκε ιδιαιτερα αλλαγμενο (βγαινω λιγο εκτος θεματος και λεω οτι το συγκεκριμενο θεμα το ανεβασα και στην ομαδα του ρετρομανιαξ στο fb στο οποιο fb οποιο μελος θελει να με κανει φιλο ας πληκτρολογησει thanos kalliontzis)

carnation2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το σοκολατούχο είναι σε κονσέρβες? Εδώ σε κονσέρβες υπάρχει μόνο γάλα (εβαπορέ και ζαχαρούχο), σοκολατούχα και άλλα -ούχα είναι σε σκόνη. Και δεν πάψανε ποτέ να κυκλοφορούν, είναι από τις πιο γνωστές μάρκες. Νεστλέ γαρ, όχι καμιά μικροεταιρεία.
 
elephadas είπε:
Το σοκολατούχο είναι σε κονσέρβες? Εδώ σε κονσέρβες υπάρχει μόνο γάλα (εβαπορέ και ζαχαρούχο), σοκολατούχα και άλλα -ούχα είναι σε σκόνη. Και δεν πάψανε ποτέ να κυκλοφορούν, είναι από τις πιο γνωστές μάρκες. Νεστλέ γαρ, όχι καμιά μικροεταιρεία.
elephadas αλλα σοκολατουχα βγαινουν σε χαρτινες tetra pak συσκευασιες και αλλα σε κονσερβες.στην αμερικη που βρισκεσαι ειναι φυσιολογικο να υπαρχουνε διαφορες με την ελλαδα :)
 
johnny19818 είπε:
Μα το σοκολατούχο ήταν που γνώριζα πάντα και περιμένω να κυκλοφορήσει. Δεν θυμάμαι παλιά να κυκλοφορούσε απλό ή πολύ απλά εγώ δεν του έδινα σημασία...
Μια χαρά κυκλοφορούσε και το απλό γάλα αρχές του 80!!!

foutix είπε:
Θυμιζω ότι ή nestle κυκλοφορούσε το dolca.
Όντως η Nestle κυκλοφορούσε το Dolca. Το Carnation το είχε άλλη εταιρεία (θα κοιτάξω ποια) αλλά προφανώς τώρα θα το βγάλει αυτή ως κολοσσός των τυποποιημένων τροφίμων. Να και μια φωτό με μια ανακάλυψη που έκανα σε ένα μπακαλικάκι μερικούς μήνες πριν και την έχω αναρτήσει και στη σελίδα retromaniax του facebook!!!

Προβολή συνημμένου 143970

10409511_1484527945158564_3769395000971872763_n.jpg
 
Το μη-σοκολατούχο δεν σταμάτησε ποτέ. Το βλέπω στα Carrefour χωρίς διακοπή τουλάχιστον 10 χρόνια.
 
Κάτσε kingtiger. Υπήρχαν στα ράφια του μπακάλικου αυτά τα προϊόντα;; Λογικά θα είχαν λήξει πριν μια δεκαπενταετία.
 
foutix είπε:
Κάτσε kingtiger. Υπήρχαν στα ράφια του μπακάλικου αυτά τα προϊόντα;; Λογικά θα είχαν λήξει πριν μια δεκαπενταετία.
Όχι ακριβώς στα ράφια...απλά αφού είχε σχεδόν όλο το εμπόρευμα από τη δεκαετία του 80 απούλητο (Pampers σε χάρτινες κούτες, οδοντόκρεμες colgate με ελληνικά γράμματα, σαμπουάν ultrex με το μπουκάλι με στόμιο σωλήνα) λόγω του ότι είναι και πρατήριο βενζίνης, και είναι λίγο καρμίρης ο παππούς και δεν πετάει τίποτα, ρώτησα αν είχε κανένα γάλα σε κονσέρβα...και μου είπε έχω!!! Τα είχε κρυμμένα κάτω από ένα παλιό γραφείο ένα κιβώτιο με carnation και Dolca. Ημερομηνία λήξης Dolca Ιούνιος 1987 και του carnation 11/88. Φυσικά πήρα μερικά ενθύμια!

Και για του λόγου το αληθές...:

10351673_1479037639040928_6030431328925463409_n.jpgΠροβολή συνημμένου 144041

10360830_1479037642374261_9081263402381962282_n.jpg

10407739_1484528178491874_7740635003607625828_n.jpg

10625077_1484528171825208_204116975033959834_n.jpg
 
Απιστευτα ευρηματα... Απιστευτος παππους!! χαχα!!
 
Δικός μας και ο παππούς! :thumbup:
 
Εγώ αγόρασα το ένα Dolca και το ένα Carnation από τον kingtiger πριν μήνες, ημερομηνία λήξης 1987!
 
  • Like
Reactions: PT8
Ρε μήπως στα παμπερς έχει τα λεφτά ο παππούς;;
 
  • Like
Reactions: PT8
Το μπλε σαμπουάν Ultrex θυμίζει λίγο σαν.... Άντε μη πω, μας διαβάζουν και μικρά παιδιά, χαχα!!

Θα πω σαν κετσαπ για να μη φάω edit.. :p
 
Να και side-by-side comparison της GR και UK έκδοσης προϊόντος, έτσι για να έχουμε να λέμε..

carnations_comparison.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα