[Carrera] Play O.K. φιγούρες

Nemo είπε:
Υ.Γ. γιατι οχι "κλωνοι και απομιμησεις των playmobils " για το θεμα των τιτλου thread ....)
Ισως γιατι πολυ απλα δεν ειναι κλωνοι και απομιμισεις αλλα φιγουρες που χαρηκαμε σαν παιδια και θα ηταν πολυ ομορφο να υπαρχουν πληροφοριες για αυτες και τις σειρες τους και να μην χαντακωθουν αδικα σε ενα thread που δεν τις αφορα.
 
Nemo είπε:
ξαναλεω οτι στην συσκευασια τους εξωτερικ απεικονιζονταν/σαν playbobil ..... το κουτι ηταν αν οχι αυτο κατα 95% αυτο (με αλλα χρωματα και χωρις αυτα τα λευκα περιλαιμια)

Προβολή συνημμένου 46191

Υ.Γ. γιατι οχι "κλωνοι και απομιμησεις των playmobils " για το θεμα των τιτλου thread ....)
Φίλε Nemo,στην Τουρκία κυκλοφορούν έτσι τα playmobil,από την εταιρεία Pilsan!Απ'έξω έχουν την κανονική εικόνα,και μέσα είναι απομιμήσεις,με άλλα χρώματα!Είχα βρεθεί στην Κωνσταντινούπολη πριν κάποια χρόνια και μόνο τέτοια είχαν,δηλαδή με mini mekanik oyun!Το έψαξα και σε sites,μάλιστα το saloon και αυτά τα κτίρια είναι κίτρινα,κόκκινα!!!!Πάντως αν τα έχεις ακόμα είναι συλλεκτικά!!!!!!!!!!Eπίσης το κείμενο που έχεις ποστάρει,από το retronio22 είναι δικό μου!Και δεν ήταν έτσι οι φιγούρες,όλες με μύτη,αλλά κάποια ήταν κανονικά playmobil,με χάλια ξεβαμένα χαρακτηριστικά προσώπου!Κάποια είχαν μάτια και από τις 2 πλευρές!

Επίσης βρήκα και ένα videaki με Play O.K. από γαλλική διαφήμιση!Έχει θέμα γνωστά παραμύθια!Κάνοντας αναζήτηση μόνο αυτό βρίσκω και όχι άλλα sets!Φαίνονται τόσο τέλεια!

http://www.ina.fr/pub/culture-et-loisirs/video/PUB3774404083/carrera-play-o-k-ok-les-contes-de-grimm-jouet-les-contes-de-grimm.fr.html
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Πάντως αν τα έχεις ακόμα είναι συλλεκτικά!!!!!!!!!!Eπίσης το κείμενο που έχεις ποστάρει,από το retronio22 είναι δικό μου!
Εδω δεν κρατησα τα αυθεντικα 100+ playmobils (=>>μανα .....).

θα ειχα κρατησει τα yalanci ????

Δηλαδη αυτες οι photo με τα playmobil που εμφανιζονται στο προφιλ/φωτο του retronio22 ειναι απο την εκθεση Wolfsburg 2009 - Les figurines militaires οπου παραβρεθηκες (ή και τα φωτογραφισες ο ιδιος)(*) ????-

http://www.tricornejock.com/forum/app.php/portal

(*)χαζη ερωτηση .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Εδω δεν κρατησα τα αυθεντικα 100+ playmobils (=>>μανα .....).

θα ειχα κρατησει τα yalanci ????

Δηλαδη αυτες οι photo με τα playmobil που εμφανιζονται στο προφιλ/φωτο του retronio22 ειναι απο την εκθεση Wolfsburg 2009 - Les figurines militaires οπου παραβρεθηκες (ή και τα φωτογραφισες ο ιδιος)(*) ????-

http://www.tricornejock.com/forum/app.php/portal

(*)χαζη ερωτηση .....
Όχι,το post είναι δικό μου!Τις photos τις βρήκα ψάχνοντας,για να δείξω πως περίπου ήταν αυτό το set!!!!Για την ακρίβεια το συγκεκριμένο set είχε και φιγούρες με μύτη,αλλά και φιγούρες περίπου σαν κανονικά playmobil,με ξεβαμένα χαρακτηριστικά (2 εκ των οποίων είχαν πρόσωπο και από τις 2 πλευρές-προφανώς από λάθος).Και αντί το παιδάκι,και τη γυναίκα που απεικονίζονται στο εξώφυλλο του set με την καντίνα Franky's,υπήρχαν 2 αντρικές φιγούρες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα και άλλη μια photo,με Hansel and Gretel!Είναι set του 1993,και από ότι φαίνεται από τότε τα έκαναν να μοιάζουν περισσότερο με playmobil,καθώς αφαίρεσαν τη μύτη!

attachment.php


To 1993 είχαν βγει άλλα 3 sets με παραμύθια,ένα μικρό με την Κοκκινοσκουφίτσα,

το σπιτάκι των νάνων,το οποίο μπορούσε να χρησιμεύσει επίσης και για σπιτάκι Hansel and Gretel

και το μεγάλο παλάτι!

Επίσης από ότι φαίνεται στον κατάλογο,είχαν βγει και sets με σπίτια,αλλά δυστυχώς δεν τον έχω!!!!!!!!!
 
Βρήκα κι άλλες photos Play O.K.

Είχα τον τενίστα και το φωτογράφο

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Άλλη μια photo που βρήκα!Όχι σε κουτί!

attachment.php
 
Το σπιτάκι των νάνων της Χιονάτης



Επίσης από ότι έμαθα σε ξένο forum,η Carrera κυκλοφόρησε συνολικά μόνο 28 κωδικούς Play O.K. (1989-1993) καθώς μετά είχε νομικά προβλήματα (λόγω του ότι έμοιαζαν με playmobil).

play OK 12721.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα ένα set.Όπως φαίνεται έχει στοιχεία από lego,όπως και άλλα 5-6 παρόμοια sets!

redriding.jpg
 
(καιρό είχα να ρωτήσω! :D )

Οι φωτός δικές σου, best? Αν όχι, θα παραθέσεις πηγή σε παρακαλώ?
 
Το έχω πει και άλλες φορές,ebay!!Oκ θα το γράφω!!!!
 
thebest20 είπε:
Το έχω πει και άλλες φορές,ebay!!Oκ θα το γράφω!!!!
Ναι, θα το λες κάθε φορά σε παρακαλώ. Δεν είναι τίποτα αυτονόητο. Και ακόμα καλύτερα, θα είναι να βάζεις και τα links - όχι μόνο ότι είναι από το ebay.
 
Nemo είπε:
Oριστε και μια αναλογη περιπτωση με την δικα μου απο εδω

http://www.tricornejock.com/forum/app.php/portal

τα yalanci playmobil ανθρωπακια εμοιαζαν κατα 95% (απο μνημης ) με αυτα εδω στη photo ....

oi φωτο ειναι απο το ιδιο τοπικ






Αυτα μοιαζουν με τα Super Charly!!! Χαμος με τις φιγουρες...!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...D-Dulcop-Italy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωλούνται ακέφαλα σε αυτοσχέδια σακουλάκια!!!...

Καλημέρα παιδιά! Ελπίζω να παρακολουθείτε το θρεντ (το οποίο βρήκα αρκετά διαφωτιστικό)!

Ευχαριστώ και πάλι!

Το Σ.Κ. που πέρασε ήμασταν για διήμερο στον Μακρύ Γιαλό, όπου σε ένα τουριστικό παντοπωλείο (super-market, apartments to rent και cigaretes for sale...), βρήκα σακουλάκια διάφανα όπου περιείχαν τρεις ακέφαλες φιγούρες τύπου playmobil (στο πατουσάκι έγραφαν "carrera"), είχε πλαστικές μάρκες τύπου πόκερ και χάρτινο σακουλάκι με αυτοκόλλητα των "300ων" ή χαρτονομίσματα "soccer deal"!

Φυσικά αγόρασα 2 σακουλάκια 1.60ευρώ η αξία έκαστου...!!!

Ο γιος μου όταν τα ανακάλυψε την άλλη μέρα μου είπε δύο φράσεις:

α. που είναι τα κεφάλια τους μπαμπα;

β. είναι αηδία...!!!

Άνοιξα το 3G και έκανα αναζήτηση στο ρετρόμάνιαξ... ὅπερ ἔδει δεῖξαι κατέληξα εδώ να σας λέω τον πόνο μου! Δείτε τις φωτογραφίες μου που ακολουθούν

2014-09-01 01.21.50.jpg

Μια υπόθεση που κάνω είναι ότι κάποιος μαγκάκος αγόρασε κοψοχρονιάς στοκ από φιγούρες "play-ok" χωρίς κεφάλια, ληγμένα αυτοκόλητα και ψευτόμαρκες και έφτιαξε σακουλάκια τύπου"τυχερή σακούλα"!...

Που να είναι τα κεφαλάκια άραγε; :cry:

:p :p:p

2014-09-01 01.21.15.jpg
 
Μερικές photos από το ebay!!

12204.JPG

12712.jpg

$_57.jpg

12000.JPG

12005.jpg

12008.JPG

12009.JPG
 
Μερικές photos από ebay,περιέχεται και photo από το καταλογάκι

$_57.jpg

12405.jpg

12001.jpg

12003.jpg

12008.jpg

12200.jpg

12201.jpg

12408.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Τα θυμάστε?Είχε κανείς από εσάς?Εγώ είχα μερικά,κάτι αυτοκίνητα,ένα ταχυδρομείο με τηλεφωνικό θάλαμο και ένα συνεργείο μικρό!Ήταν φθηνά ένα κουτάκι με 1 φιγούρα έκανε 200δρχ ενώ ένα μεγάλο set δεν ξεπερνούσε τις 5000 δρχ....δεν έχω βρει κανένα site με πολλές εικόνες,μόνο τις 2 παρακάτω!
Αυτό το είχα κι εγώ. Το ανθρωπάκι ήταν αναλόγου μεγέθους με τα αυθεντικά πλεϊμομπίλ οπότε και το καρότσι μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από αυτά, ήταν εμφανώς πιο χοντροκέφαλος όμως και χειρότερη κατασκευή με αποτέλεσμα να αρχίσει σύντομα να ραγίζει η ράχη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα